Справа № 823/2/18 Суддя (судді) першої інстанції: В.А. Гайдаш
29 липня 2019 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Мєзєнцева Є.І., суддів - Файдюка В.В., Чаку Є.В., при секретарі Войтковській Ю.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2018 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про:
- визнання протиправною бездіяльності Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області щодо не врахування в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та премії 119,2% від усіх позицій нарахування;
- зобов'язання Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу станом на 01.01.2016 з повною реальною інформацією із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015, №1294 від 07.11.2007: посадовий оклад (по) 3250 грн., оклад за званням (оз) підполковник міліції 2200 грн., надбавка за вислугу років (нвр) 45% (від по+оз) 2452 грн. 50 коп., надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% (від по+оз+нвр) 3951 грн. 25 коп., премія 119,2% (від усіх позицій нарахування) 14129 грн. 67 коп., усього 25983 грн. 42 коп.;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та довідки Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача провести перерахунок пенсії без обмежень граничного розміру пенсії з 01.01.2016 з урахуванням реальної інформації із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015, №1294 від 07.11.2007: посадовий оклад (по) 3250 грн., оклад за званням (оз) підполковник міліції 2200 грн., надбавка за вислугу років (нвр) 45% (від по+оз) 2452 грн. 50 коп., надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% (від по+оз+нвр) 3951 грн. 25 коп., премія 119,2% (від усіх позицій нарахування) 14129 грн. 67 коп., усього 25983 грн. 42 коп.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2018 року адміністративний позов задоволено частково, а саме визнано протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області щодо не врахування в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та премії 119,2% від усіх позицій нарахування; зобов'язано ліквідаційну комісію УМВС України в Черкаській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2016 з повною інформацією із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015, №1294 від 07.11.2007, а саме: посадовий оклад (по) 3250 грн., оклад за званням (оз) підполковник міліції 2200 грн., надбавка за вислугу років (нвр) 45% (від по+оз) 2452 грн. 50 коп., надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% (від по+оз+нвр) 3951 грн. 25 коп., премія 119,2% (від усіх позицій нарахування) 14129 грн. 67 коп., усього 25983 грн. 42 коп. У задоволення решти позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі Ліквідаційна комісія управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
26.07.2019 року на електронну адресу шостого апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання позивача про відкладення судового засідання. Водночас, означене клопотання не засвідчене електронним цифровим підписом, у зв'язку з чим відсутні підстави для розгляду його по суті.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Відповідно до ч. 2 ст. 313 Кодексу адміністративного судочинства України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Сторони до судового засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
З огляду на викладене, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступного висновку.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), що підтверджується копією пенсійного посвідчення від 28.01.2014 № НОМЕР_1 .
10.04.2017 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області направлено до ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області списки осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, пенсії яких підлягають перерахунку, в тому числі щодо позивача, у зв'язку з чим від ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області до Головного управління ПФУ в Черкаській області надійшла довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу від 04.07.2017 №2303005317.
Відповідно до вищезгаданої довідки від 04.07.2017 №2303005317 розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача становить: посадовий оклад - 3250 грн., оклад за спеціальним званням підполковника міліції - 2200 грн., надбавка за вислугу років 45% - 2452,50 грн., премія 3,11% - 245,77 грн.
Позивач вважаючи, що у довідці не враховано у належних розмірах надбавку за виконання особливо важливих завдань, надбавку за вислугу років та премію, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-XII перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.
Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 року №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015 року).
Згідно з частиною 4 статті 3 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 був затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45).
Відповідно до абз. 7 п. 5 Порядку №45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції визначені у Порядку та умовах виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, що затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 (далі - Порядок №260).
Зазначений нормативно-правовий акт не передбачає виплату такого додаткового виду грошового забезпечення як надбавка за виконання особливо важливих завдань.
За таких обставин колегія суддів дійшла висновку, що надбавка за виконання особливо важливих завдань не включається до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача.
Згідно з абз. 1-3 п. 12 Порядку №260 керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції. Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.
Відповідно до абз. 5 п. 5 Порядку №45 щомісячна премія враховується під час визначення грошового забезпечення для перерахунку пенсії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Під час розгляду і вирішення апеляційної скарги колегія суддів також враховує, що дана справа відповідає ознакам типової справи, що визначені в рішенні Верховного Суду від 12 березня 2018 року у зразковій справі № 802/2196/17-а, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року.
У відповідності ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Під час вирішення зазначеної зразкової справи Велика Палата Верховного Суду прийшла таких висновків:
1) Якщо у справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом № 2262-ХІІ, до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку № 45, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
2) Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Враховуючи висновки Верховного Суду, а також беручи до уваги, що на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії станом на грудень 2015 року такі виплати, як надбавки за виконання особливо важливих завдань, які отримував позивач на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії, вже не виплачувались, підстави для включення цих доплат до розрахунку грошового забезпечення для перерахунку пенсії відсутні.
Водночас, Управління МВС України в Черкаській області включило до відповідної довідки премію в розмірі 3,11 %, що є середнім розміром премії, яка фактично була виплачена за місяць, у якому виникло право позивача на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу п'ятого пункту 5 Порядку №45, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 119,2%, яку отримував позивач, немає.
Позовна вимога позивача щодо зобов'язання Головного управління ПФУ в Черкаській області здійснити позивачу перерахунок пенсії на підставі нової довідки задоволенню не підлягає, оскільки у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права, а на час розгляду судом вказаної справи права інтереси позивача в цій частині позовних вимог не були порушені управлінням пенсійного фонду, що виключає можливість задоволення вказаної позовної вимоги.
За наведеного, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення адміністративного позову.
Решта тверджень та посилань сторін судовою колегією апеляційного суду не приймається до уваги через їх неналежність до предмету позову або непідтвердженість матеріалами справи.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Відповідно до вимог ст.317 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового судового рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що неправильне застосування норм матеріального права призвели до неправильного вирішення справи, а тому рішення суду першої підлягає скасуванню.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 317, 321, 322, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області - задовольнити.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2018 року - скасувати.
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена безпосередньо до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду у тридцятиденний строк в порядку, встановленому статтями 329-331 КАС України.
Головуючий суддя Є.І.Мєзєнцев
суддя В.В.Файдюк
суддя Є.В.Чаку