23 липня 2019 р. Справа №480/1464/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гелети С.М.,
за участю секретаря судового засідання - Високос Я.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Сумській області (далі - відповідач, ГУ НП в Сумській області), в якій просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ОСОБА_1 ІІІ групи інвалідності; зобов'язати відповідача призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності у розмірі 152300,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в липні 2014 року при виконанні службових обов'язків у Донецькій області позивач отримав тілесні ушкодження внаслідок ураження вибуховим пристроєм. Рішенням МСЕК від 21.04.2017 позивачу встановлено ступінь втрати працездатності 25 %, а 24.05.2017 встановлена ІІІ група інвалідності та 60 % втрати професійної працездатності.
Для отримання грошової допомоги ОСОБА_1 звернувся до ГУ НП в Сумській області, однак листом від 30.11.2018 відповідач відмовив у призначенні такої допомоги у зв'язку із чим позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Відповідач подав до суду відзив у якому проти позовних вимог заперечує, просить відмовити в їх задоволенні. Також зазначив, що позивачу, згідно з Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втраті працездатності поліцейського, затвердженого наказом МВС України від 21.09.2017 № 788, ОСОБА_1 була призначена та виплачена одноразова грошова допомога внаслідок отримання контузії під час виконання службових обов'язків та часткової втрати працездатності (25 %) в сумі 112000,00 грн. Наказом ГУ НП в Сумській області від 16.03.2017 № 107 о/с позивача було звільнено зі служби в поліції через хворобу, а інвалідність йому встановлена 24.05.2018, тобто з моменту звільнення до встановлення інвалідності минуло більше ніж шість місяців.
Ухвалою від 26.04.2019 відкрито провадження, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Ухвалою від 31.05.2019 по справі призначено судове засідання. Представник позивача в судовому засіданні 20.06.2019 позовні вимоги підтримував в повному обсязі, представник відповідача проти позовних вимог заперечувала. В судове засідання 23.07.2019 представники сторін не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлялися, від представника позивача жодних клопотань не надходило, від представника відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, але дане клопотання судом відхилено як необґрунтоване.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах поліції на посаді старшого оперуповноваженого СКР Білопільського РВ УМВС України в Сумській області.
З 23.06.2014 позивач перебував у відрядженні в ГУ МВС України в Донецькій області з подальшою дислокацією у м. Красний Лиман Донецької області, де приймав участь у проведенні антитерористичної операції, визначеної Законом України "Про боротьбу з тероризмом" (а.с. 15).
Як встановлено судом із копії акту розслідування нещасного випадку, що стався 11.07.2014 форми Н-5* від 21.12.2016 11.07.2014 при виконанні службових завдань на території Донецької області, близько 20 години службовий автомобіль, у якому серед інших працівників міліції перебував ОСОБА_1 , наїхав на саморобний вибуховий пристрій, унаслідок вибуху якого було смертельно травмовано майора міліції ОСОБА_2 та отримали тілесні ушкодження прапорщик міліції ОСОБА_3 і прапорщик ОСОБА_4 , які перебували в кабіні автомобіля та були евакуйовані. Внаслідок вибуху інші працівники міліції, в тому числі ОСОБА_1 отримали тілесні ушкодження (а.с. 31-42).
Факт отримання травм та подальше погіршення здоров'я ОСОБА_1 пов'язано з проходженням ним служби при виконанні службових обов'язків під час вчинення дій із забезпечення особистої безпеки громадян, захисту їх прав і свобод, охорони і забезпечення громадського порядку, що засвідчено висновком за матеріалами додаткового спеціального розслідування групового нещасного випадку зі смертельним наслідком, який мав місце 11.07.2014 в м. Сіверськ, Донецької області (а.с. 43-52).
Наказом ГУ НП в Сумській області від 16.03.2017 № 107 о/с капітана поліції ОСОБА_1 старшого оперуповноваженого сектору кримінальної поліції Білопільського відділення поліції Сумського районного відділу поліції ГУ НП України в Сумській області звільнено зі служби в поліції відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу) (а.с. 29).
Згідно з довідкою МСЕК Серія 10 ААА № 121468 від 24.04.2017 ОСОБА_1 встановлено 25 % втрати професійної працездатності (а.с. 16-17). Довідкою МСЕК Серія 10 ААА № 121576 від 24.05.2018 ОСОБА_1 встановлено 60 % втрати професійної працездатності (а.с. 18-19).
Довідкою до акта огляду МСЕК Серія 12 ААА № 669830 від 24.05.2018 позивачу встановлена третя група інвалідності (а.с. 20-21).
У зв'язку із отриманням контузії під час виконання службових обов'язків та часткової втрати працездатності (25 %), відповідно до ч. 5 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" ОСОБА_1 була призначена та виплачена одноразова грошова допомога в сумі 112000,00 грн. (а.с. 105).
22.11.2018 позивач звернувся до ГУ НП в Сумській області із заявою від 21.11.2018 у якій просив переглянути матеріали щодо виплати йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням ІІІ групи інвалідності та змінити п. 4 ст. 97 на п. 3 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" (а.с. 84).
Листом від 30.11.2018 № 12/Н-272 начальник управління кадрового забезпечення ГУ НП в Сумській області С.В. Терещенко роз'яснив позивачу, що датою первинного встановлення ОСОБА_1 інвалідності є 24.05.2018, а датою звільнення 16.03.2017. Оскільки інвалідність встановлена більш ніж після шести місяців після звільнення з поліції, підстави для призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, відповідно до ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію", відсутні (а.с. 85).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію".
Стаття 97 вказаного Закону передбачає поняття та підстави виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 97 Закону одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі:
1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин;
2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції;
3) визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;
4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;
5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;
6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.
Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського затверджено наказом МВС України від 11.01.2016 № 4.
Згідно з пунктом 1 розділу І ці Порядок та умови визначають механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - ОГД) у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейських центрального органу управління поліції, територіальних органів поліції, міжрегіональних територіальних органів Національної поліції, установ та організацій, що належать до сфери управління Національної поліції України (далі - органи поліції), поліцейських в т.ч. слухачів та курсантів вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі - навчальних закладів), поліцейських, відряджених до інших органів державної влади, установ, організацій (далі - інших органів).
Відповідно до п.п. 2 п. 1 розділу ІІ Порядку днем виникнення права на отримання ОГД є у разі встановлення поліцейському інвалідності - дата з якої встановлено інвалідність, що зазначена в довідці до акта огляду медико-соціальної експертної комісії, у разі відсутності дати з якої встановлено інвалідність - дата видачі довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії.
Відповідно до п. 1 розділу IV Порядку у місячний строк з дня реєстрації документів, зазначених у пунктах 4, 5 розділу ІІІ, фінансові підрозділи готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, за встановленою формою (додаток 2).
У разі надсилання запитів до інших органів (підрозділів) поліції, підприємств, установ, організацій, заявника, строк підготовки висновку про призначення ОГД, може бути продовжено, до отримання відповідної інформації, для його належного оформлення, але не більш як на два місяці з дня відправлення запиту.
Висновок про призначення ОГД складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівниками фінансового та кадрового підрозділів органу поліції, навчального закладу, в якому поліцейський проходить (проходив) службу.
При цьому, відповідно до п. 3 розділу IV Порядку рішення про призначення виплати ОГД приймається керівником органу поліції або навчального закладу у якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п'ятнадцятиденний строк з дня затвердження висновку, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням заявника із зазначенням підстав такої відмови.
Як свідчать матеріали справи, у виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 було відмовлено листом від 30.11.2018 № 23/Н-272, при цьому такий лист підписано начальником управління кадрового забезпечення ГУ НП в Сумській області С.В. Терещенко.
Вказане суперечить положенням Порядку та умовам виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, оскільки така відмова може бути надана виключно керівником органу поліції у якому проходив службу поліцейський - ОСОБА_1 .
Слід зазначити, що при розгляді заяви позивача підлягає врахуванню відповідачем положення Порядку №4 від 11.01.2016, враховуючи наступне.
07.11.2015 набрав чинності Закон України "Про Національну поліцію".
До набрання чинності вказаним Законом порядок виплати одноразової грошової допомоги було врегульовано нормами ст. 23 Закону України "Про міліцію" і Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850.
Відповідно до ст. 23 Закону України "Про міліцію" у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності, йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Згідно з пунктами 2, 3 Порядку № 850 грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема, установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи.
Днем виникнення права на отримання грошової допомоги є, у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності, дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Згідно з п.п. 7-9 Порядку № 850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках). Керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 Порядку № 850, висновок щодо виплати грошової допомоги. Міністерство внутрішніх справ України в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 Порядку № 850 документів приймає рішення про призначення або, у випадках передбачених пунктом 14 Порядку № 850, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Згідно з п. 5 Розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про міліцію".
За змістом п. 15 Розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
Згідно з ч. 2 ст. 97 вказаного Закону порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
З метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року № 4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджений (далі - Порядок №4; в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), який визначає механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.
Даний висновок суду узгоджується із правовою позицією Другого апеляційного адміністративного суду, викладеною в постанові від 15.07.2019 по справі № 554/1176/17.
Право у позивача на отримання одноразової грошової допомоги виникло у період дії Закону України "Про Національну поліцію". У зв'язку з цим необхідно зауважити, що позивачу підлягає нарахуванню і виплата одноразова грошова допомога у розмірі, передбаченому саме Законом України "Про Національну поліцію", а не Законом України "Про міліцію" і Порядком № 850, оскільки підстави для її виплати виникли у позивача під час проходження служби поліцейського. Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 21.02.2018 (справа 127/8696/17), від 07.03.2018 (справа № 554/155/17).
Така допомога може бути призначена позивачу відповідно до статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" та Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського від 11.01.2016р. № 4. Зазначений висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постановах від 03.10.2018 року по справі № 554/1176/17, від 15.05.2019 року по справі № 810/1733/18, від 17.04.2019 року по справі № 357/3123/17
Враховуючи вищевикладене, рішення про відмову ОСОБА_1 у виплаті одноразової грошової допомоги прийняте неповноважним суб'єктом, тому таке рішення не відповідає вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України, оскільки прийняте не на підставі, та не у межах повноважень і у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в частині визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги та зобов'язання відповідача призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності у розмірі 152300,00 грн., оскільки такі вимоги є передчасними з огляду на те, що заява про призначення такої допомоги не була розглянута керівником ГУ НП в Сумській області, а рішення про відмову у її виплаті прийнято неналежним суб'єктом.
З огляду на встановлені обставини, суд вважає за необхідне зобов'язати ГУ НП в Сумській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.11.2018, зареєстровану 21.11.2018 за № 11/11-2071 та прийняти відповідне рішення.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Сумській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.11.2018, зареєстровану за №11/11-2071 від 21.11.2018 та прийняти відповідне рішення.
В задоволенні інших вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 29.07.2019.
Суддя С.М. Гелета