18 липня 2019 р. Справа № 480/740/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шевченко І.Г.,
за участю секретаря судового засідання - Мельник О.П.,
представника позивача - Буртник Т.С. ,
представника відповідача - Борсука С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Сумській області до комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради про стягнення податкового боргу,-
Головне управління Державної фіскальної служби у Сумській області (далі - позивач, ГУ ДФС у Сумській області) звернулося до суду з позовною заявою до комунального підприємства «Міськводоканал» Сумської міської ради (далі - відповідач, КП «Міськводоканал» СМР), в якій, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог (т.2 а.с.42-44), просило стягнути з відповідача за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків та готівки, що належить такому платнику податків податковий борг з рентної плати за спеціальне використання води від підприємств ЖКГ в сумі 1 609 957,27грн. на користь місцевого бюджету на р/р 33112359018002, одержувач УК у м. Сумах м.Суми/13020401, код одержувача 37970593, банк одержувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998.
Свої вимоги мотивував тим, що відповідачем, всупереч вимог Податкового кодексу України, було порушено строки та повнота сплати узгоджених грошових зобов'язань, в тому числі визначених самостійно у поданих податкових деклараціях (розрахунків), та на підставі рішення про розстрочення грошового зобов'язання, у зв'язку з чим станом на момент звернення з позовом до суду за відповідачем утворилась заборгованість з рентної плати за спеціальне використання води в загальному розмірі 1609957,27грн., яка залишається не сплаченою.
Ухвалою суду від 01.03.2019 вказану позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 28.03.2019.
Підготовчі засідання неодноразово відкладались та в засіданні оголошувалась перерва за клопотанням представника позивача, зокрема, для уточнення позовних вимог (т.1 а.с.228,242, т.2 а.с.5).
Представник відповідача, заперечуючи проти позову, подав до суду відзив на позов (т.1 а.с.120-213), в якому, з урахуванням поданих доказів, зазначив, що частково погоджується з наявністю у КП «Міськводоканал» податкового боргу з рентної плати за спеціальне використання води.
Представником позивача під час підготовчого провадження були подані заяви про зменшення позовних вимог 27.03.2019 (т.1 а.с.214-220), 01.04.2019 (т.1 а.с.230-234), 20.05.2019 (т.2 а.с.1-4), 30.05.2019 (т.2 а.с.14-17).
Ухвалою суду від 22.04.2019, занесеної до протоколу судового засідання строк підготовчого провадження було продовжено на 30 днів (т.1, а.с.242).
Ухвалою суду, занесеною до протоколу судового засідання від 30.05.2019, підготовче провадження було закрито та призначено справу до розгляду по суті в судовому засіданні на 25.06.2019 (т.2 а.с.18), однак, судові засідання неодноразово відкладались, у зв'язку з неявкою представника відповідача, а також за клопотанням представника відповідача.
04.07.2019 представником позивача було подано заяву про зменшення позовних вимог (т.2 а.с.42-48), відповідно до якої, у зв'язку з частковою сплатою податкового боргу, представник позивача просив стягнути з відповідача борг з рентної плати за спеціальне використання води від підприємств ЖКГ в сумі 1 609 957,27грн.
В подальшому судове засідання було призначено на 18.07.2019.
В судовому засіданні представник позивача, з урахуванням поданої 04.07.2019 заяви про зменшення позовних вимог (т.2 а.с.42-48), просив суд позовні вимоги задовольнити з підстав, викладених у позові та заяві про зменшення вимог, та остаточно просив стягнути з відповідача за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків та готівки, що належить такому платнику податків податковий борг з рентної плати за спеціальне використання води від підприємств ЖКГ в сумі 1 609 957, 27грн.
Представник відповідача в судовому засіданні визнав наявність податкового боргу у вказаному розмірі, однак, просив суд відмовити у задоволенні позову, у зв'язку із скрутним фінансовим становищем підприємства відповідача.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач зареєстрований як юридична особа та перебуває на обліку в Управлінні у м. Сумах ГУ ДФС у Сумській області, що вбачається з позову та пояснень представників сторін.
Відповідно до пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Податкового кодексу України (далі - ПК України) кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачений обов'язок платника податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку та строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1 ст. 36 ПК України).
Відповідно до пункту 38.1 статті 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Згідно з п. 31.1 ст. 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Відповідно до п.54.1. ст.54, п.57.1 ст. 57 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою. Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.п.257.1, 257.2, 257.3 ст. 257 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу (п.257.1). Платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з рентної плати (п.257.2). Платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений цією статтею, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію (п.257.3) - за місцем податкової реєстрації (пп.257.3.4 п.257 ст. 257 ПК України).
Як встановлено в судовому засіданні, відповідачем було самостійно подано податкові декларації, якими самостійно узгоджено суму податкових зобов'язання з рентної плати за спеціальне використання води, зокрема:
1) за II квартал 2018 року з розрахунком з рентної плати за спеціальне використання води у розмірі 954822,57грн. (т.1 а.с.71-73)
2) за III квартал 2018 року з розрахунком з рентної плати за спеціальне використання води у розмірі 976 865,16грн. (т.1 а.с.74-76).
Однак, відповідачем були порушені строки та повнота обсягів сплати зазначеного зобов'язання, що підтверджується витягом картки платника відповідача з рентної плати за спеціальне використання води (т.1, а.с.39-42), витягом з історії недоїмок (т.2 а.с.45), інтегрованої картки платника (т.2, а.с.46-48). Зобов'язання з рентної плати за спеціальне використання води було сплачене лише частково (т.2, а.с.25-34,3945) та залишок несплаченої суми, що склало 1412713,75грн., згідно приписів п.54.1 ст.54 ПК України вважається узгодженим зобов'язанням, яке відповідно до п.п.14.1.175 п. 14.1. ст. 14 ПК України набуло статусу податкового боргу. Доказів сплати вказаного боргу відповідачем не надано.
Також, згідно договору про розстрочення податкового зобов'язання від 19.02.2018 №10 (т.1, а.с.92-93) та рішення про розстрочення грошового зобов'язання від 19.02.2018 №10 (т.1, а.с.91) ГУ ДФС у Сумській області було надано відповідачу під 120% річних облікової ставки, строком з 19.02.2018 по 19.12.2018 розстрочення сплати податкового зобов'язання з рентної плати за спеціальне використання води. Однак, відповідачем були порушені строки погашення зобов'язання по термінам сплати 19.09.2018 - 19.12.2018, та сума боргу станом на момент розгляду справи складає 85180грн. 17коп.
Крім того, відповідно до умов договору про розстрочення податкового зобов'язання від 19.02.2018 №10 (т.1, а.с.92-93) та рішення про розстрочення грошового зобов'язання від 19.02.2018 №10 (т.1, а.с.91) КП «Міськводоканал» СМР відповідачу нараховано проценти за користування розстроченням у розмірі 33 169,34грн., які також станом на момент розгляду справи залишаються не сплаченими, що вбачається з витягу картки платника відповідача з рентної плати за спеціальне використання води (т.1 а.с.39-42), витягу з історії недоїмок (т.2 а.с.45), інтегрованої картки платника податків (т.2 а.с.46-48).
У відзиві представник відповідача стверджував, що КП «Міськводоканал» СМР у повному обсязі погасило зобов'язання за договором розстрочення податкового зобов'язання та сплатило проценти відповідно до наданих платіжних доручень (т.1, а.с.121-123,151-208).
Однак, відповідно до п.87.9 ст. 87 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Враховуючи, що у підприємства відповідача був наявний раніше несплачений податковий борг, сплачені платіжними дорученнями кошти були спрямовані в рахунок погашення зазначеного податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків(т.1, а.с.216, т.2, а.с.46-48).
Відтак, такі доводи представника відповідача не приймаються до уваги.
Крім того, відповідно до п.129.1.1, п.129.3.1 ст. 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.
Враховуючи вказані норми, відповідачу була нарахована пеня з рентної плати за спеціальне використання води у сумі 78 894,01грн., яка, як вбачається з витягу картки платника відповідача з рентної плати за спеціальне використання води (т.1, а.с.39-42), витягу з історії недоїмок (т.2, а.с.45), інтегрованої картки платника (т.2, а.с.46-48) та підтверджується поясненнями представників сторін, також сплачена не була.
Таким чином, станом на момент розгляду справи, за відповідачем рахується заборгованість з рентної плати за спеціальне використання води від підприємств ЖКГ в загальному розмірі 1 609 957,27грн. та з урахуванням приписів п.п.14.1.175 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України вказана заборгованість відповідача набула статусу податкового боргу.
Відповідно до п.59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
З метою погашення податкового боргу позивачем було сформовано податкову вимогу форми "Ю" від 29.05.2015 №423-23 (т.2 а.с.22), яка була надіслана за адресою платника податків рекомендованим листом з повідомленням та вручена 10.06.2015 (т.2 а.с.22), однак, вжиті заходи не сприяли погашенню податкового боргу.
Згідно п. 95.1 ст. 95 Податкового Кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (п.п.95.3, 95.4 ст. 95 Податкового Кодексу України).
Підпунктом 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 Податкового Кодексу України встановлено право контролюючих органів звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Враховуючи, що узгоджена сума грошового зобов'язання своєчасно та в повному обсязі не була сплачена, заборгованість перед бюджетом на момент розгляду справи не погашена та в загальному розмірі складає 1 609 957,27грн., доказів сплати відповідачем не надано, суд приходить висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та вважає за необхідне їх задовольнити.
Посилання представника відповідача на скрутне фінансове становище підприємства відповідача як на підставу для відмови у задоволення позову не приймається судом до уваги, оскільки нормами ПК України не передбачено такої підстави для звільненні платника податку від податкового обов'язку щодо сплати суму податку в порядку і строки, визначені цим Кодексом, тим більше, що таких доказів на підтвердження скрутного фінансового становища представником відповідача не надано.
Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області (40009, м.Суми, вул.Іллінська, буд.13, код ЄДРПОУ 39456414) до комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради (40009, м.Суми, вул.Білопільський шлях, буд.9, код ЄДРПОУ 03352455) про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути з комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків та готівки, що належить такому платнику податків податковий борг з рентної плати за спеціальне використання води від підприємств ЖКГ в сумі 1609957грн. 27коп. (один мільйон шістсот дев'ять тисяч дев'ятсот п'ятдесят сім грн. 27коп.) на користь місцевого бюджету на р/р 33112359018002, одержувач УК у м. Сумах м.Суми/13020401, код одержувача 37970593, банк одержувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 29.07.2019.
Суддя І.Г. Шевченко