справа №1.380.2019.003725
про залишення позовної заяви без руху
29 липня 2019 року місто Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Гулик А.Г., перевіривши матеріали позовної заяви товариства з обмеженою відповідальністю «Актіон Україна» до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень, -
22.07.2019 до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов товариства з обмеженою відповідальністю «Актіон Україна» до Головного управління ДФС у Львівській області, в якому позивач просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення: №0010571401 від 17.07.2019; №0010581401 від 17.07.2019; №0010591401 від 17.07.2019; №0010551401 від 17.07.2019; №0010561401 від 17.07.2019.
Відповідно до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви у тому числі з'ясовує, чи:
- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161 вказаного Кодексу;
- позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);
- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених вказаним Кодексом.
Суддя встановив, що позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю «Актіон Україна» не відповідає вимогам, встановленим ст.ст. 160, 161 КАС України.
До позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. У разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо (ч.ч.3,5 ст. 161 КАС України).
Позивач подав заяву про відстрочення сплати судового збору, у зв'язку з тим, що ТзОВ «Актіон Україна» отримало лист з оскарженими податковими повідомленнями-рішеннями 17.04.2019, а у зв'язку з тим, що термін його оскарження складає 10 днів з моменту отримання, ТзОВ «Актіон Україна» не змогло сплатити судовий збір одночасно з поданням позову.
При вирішенні вказаної заяви суд виходив з наступного.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за умов. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Аналогічно, відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Пленум Вищого адміністративного суду України у постанові від 23.01.2015 № 2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 №3674-VI «Про судовий збір» зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Враховуючи наведене, суддя вважає, що вказані позивачем обставини не є підставою для відстрочення оплати судових витрат, оскільки жодних доказів щодо неможливості сплати судового збору внаслідок майнового стану, ТзОВ «Актіон Україна» не надало.
З огляду на вказане, суддя дійшов висновку, що в задоволенні заяви про відстрочення сплати судового збору слід відмовити повністю.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України “Про судовий збір” від 08.07.2011 №3674-VI.
Згідно з ч.1 ст.4 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Згідно з статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2019 рік” прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2019 становить 1921 гривень.
Підпунктом 1.1 п.3 ч.2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 №3674-VI передбачено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою встановлюється ставка судового збору 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Як вбачається із позовної заяви позивач заявляє позовні вимоги майнового характеру в розмірі 41648167,9грн.
Таким чином, сума судового збору за подання позовної заяви становить 19210,00 грн.
Документ про сплату судового збору до позовної заяви не долучено.
Інформацію про платіжні реквізити для перерахування судового збору за подання адміністративного позову до Львівського окружного адміністративного суду можна довідатися, зокрема, на офіційному сайті суду (http://adm.lv.court.gov.ua) в розділі “Судовий збір”. Такими реквізитами є: отримувач коштів: УДКСУ у Залізничному районі м.Львова; код отримувача: 38007594; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: 34315206084082, код класифікації доходів бюджету: 22030101, призначення платежу: “судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Львівський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ (суду, де розглядається справа). На згаданому вище сайті є також можливість автоматично розрахувати та сформувати квитанцію для сплати судового збору.
Згідно з вимогами ч.ч.1,2 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 вказаного Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 169, 248, 256, 294 КАС України, суддя -
в задоволені заяви товариства з обмеженою відповідальністю «Актіон Україна» про відстрочення сплати судового збору відмовити повністю.
Залишити без руху позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Актіон Україна» до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень.
Позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви у строк, який не може перевищувати десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, скерувавши на поштову адресу Львівського окружного адміністративного суду (79018, м.Львів, вул.Чоловського, 2):
1) оригінал квитанції про сплату судового збору в розмірі 19210,00 грн.
Ухвала суду про залишення позовної заяви без руху набирає законної сили з моменту її підписання. Заперечення на ухвалу суду може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя А.Г. Гулик