Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
24 липня 2019 р. № 520/6073/19
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (61022, м.Харків, м-н Свободи, 5, Держпром, 2 під., 3 пов., кім. 28, ідентифікаційний код юридичної особи 41247819) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова, в якому просить суд :
- визнати дії Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова по припиненню ОСОБА_1 з 01 березня 2016 року нарахування та виплати раніше призначеної пенсії за віком - протиправними;
- зобов'язати Київське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова відновити ОСОБА_1 нарахування та виплату раніше призначеної пенсії за віком з 01 березня 2016 року, та виплатити заборгованість, утворену з 01 березня 2016 року;
- допустити до негайного виконання постанову суду;
- судовий збір стягнути з Відповідача.
В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Позивач є внутрішньо переміщеною особою, перебуває на обліку Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області. Позивачем зазначено, що відповідачем безпідставно не виплачено заборгованість зі сплати пенсійних виплат з 01.03.2016 року, вважає такі дії незаконними, оскільки вони порушують його право на пенсійне забезпечення.
На виконання ухвали представником відповідача через канцелярію суду надано відзив на позовну заяву, в якому він адміністративний позов не визнав, зазначив, що з 01.03.2016 року виплату пенсії позивачу призупинено за підсумками проведеної звірки "Єдиної інформаційної бази даних переміщених осіб", як встановлення факту не проживання за адресою, зазначеною позивачем, як фактичне місце проживання/перебування на території Холодногірського району. Додатково вказано, що питання продовження виплати пенсії можливо буде вирішити після підтвердження комісією з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради, фактичного місця проживання позивача. Для поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 необхідно надати відповідну заяву до органу Пенсійного фонду України за місцем тимчасового проживання (перебування).
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач є пенсіонером, який здобув право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У зв'язку з проведенням бойових дій та антитерористичної операції у Луганській області, був вимушений покинути своє постійне місце проживання та переїхати до м.Харкова, де став на облік, як внутрішньо переміщена особа, про що видано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 18.05.2015 року № 6329005981.
Як встановлено судом, позивача було взято на облік Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова.
З матеріалів справи та наданого відповідачем відзиву вбачається, що з 01.03.2016 року виплату пенсії позивачу призупинено за підсумками проведеної звірки "Єдиної інформаційної бази даних переміщених осіб", як встановлення факту не проживання за адресою, зазначеною позивачем, як фактичне місце проживання/перебування на території Холодногірського району.
Позивач звернувся до відповідача з заявою про відновлення виплати пенсії та просив навести підстави припинення виплати пенсії.
Листом відповідача від 07.05.2019 року № 8872-47/01-02 відмовлено у поновленні виплати пенсії та зазначено, що призупинення виплати відбулось за підсумками проведеної звірки з "Єдиною інформаційною базою даних переміщених осіб" та встановлення факту не проживання за адресою, зазначеної у якості фактичного місця проживання (перебування).
Вважаючи протиправними дії відповідача по припиненню виплати пенсії, позивач звернувся до суду для захисту своїх порушених прав та інтересів.
Дана справа відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи № 805/402/18 (Пз/9901/20/18).
Статті 19, 22,46 Конституції України передбачають, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Отже, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі по тексту - Закон № 1058-IV).
Відповідно до положень ч.3 ст.4 Закону № 1058-IV визначено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Статтею 5 Закону № 1058-IV передбачено, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.
Питання виплати пенсій врегульовані положеннями ст.47 Закону №1058-IV, якою визначено, що пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини першої статті 49 Закону № 1058-IV виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом. Вищезазначений перелік підстав для припинення виплати пенсії розширеному тлумаченню не підлягає.
З матеріалів даної адміністративної справи встановлено, що виплату пенсії позивачу припинено з 01.03.2016 року.
Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. (ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Тобто, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок (тягар) доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати докази, що свідчать про правомірність його дій, законність прийнятих рішень.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що призупинення виплати пенсії позивачу здійснено не у спосіб, передбачений Законом № 1058-IV, а з точки зору положень ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод мало місце втручання у право власності, і таке втручання не було законним, а тому, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає, що ухвалою від 24.06.2019 р. відстрочено ОСОБА_1 сплату судового збору до ухвалення судового рішення по справі.
З огляду на прийняте судом рішення, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 768,40 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 246, 257-263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (61022, м.Харків, м-н Свободи, 5, Держпром, 2 під., 3 пов., кім. 28, ідентифікаційний код юридичної особи 41247819) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати дії Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова по припиненню ОСОБА_1 з 01 березня 2016 року нарахування та виплати раніше призначеної пенсії за віком - протиправними.
Зобов'язати Київське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова відновити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії за віком з 01 березня 2016 року, та виплатити заборгованість, утворену з 01 березня 2016 року.
Стягнути з Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (61022, м.Харків, м-н Свободи, 5, Держпром, 2 під., 3 пов., кім. 28, ідентифікаційний код юридичної особи 41247819) в дохід Державного бюджету України (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО): 899998, Рахунок отримувача: 31211256026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106) суму судового збору у розмірі 768, 40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Рубан В.В.