Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
24 липня 2019 р. № 520/6018/19
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (63304, Харківська область, м.Красноград, вул. Бєльовська, 90, код ЄДРПОУ 40381122) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_2 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, в якому просить суд :
- скасувати рішення Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (код ЄДРПОУ 40381122, вул. Бєльовська, буд. 90, м.Красноград, Харківська область, 63304) №124 від 11.05.2019р. щодо відмови у призначенні з 03.05.2019р. пенсії ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) відповідно до ч.З ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням рішення Конституційного суду України від 25.04.2019р. №1-р(ІІ)/2019 у справі №3-14/2019;
- зобов'язати Красноградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області (код ЄДРПОУ 40381122, вул. Бєльовська, буд. 90, м.Красноград, Харківська область, 63304) призначити ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 03.05.2019р. пенсію по інвалідності відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчислюючи розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що рішення №124 від 11.05.2019 року Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови у призначенні з 03.05.2019 року пенсії ОСОБА_2 відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на думку позивача, є протиправним.
Відповідач, Красноградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської, надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, має 3 групу інвалідності внаслідок захворювання пов'язаного із виконанням обов'язків військової служби при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, перебуває на обліку в Красноградському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області, отримує пенсію по інвалідності 3 групи внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ.
Вказане підтверджується довідками МСЕК серії 10 ААА №612645 від 29.08.2011р. серії ХАР-05 №003640 від 29.08.2011р., посвідченням учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році серії НОМЕР_2 від 24.04.2019р., військовим білетом на ім'я ОСОБА_2 .
З матеріалів справи встановлено, що 03.05.2019р. позивач звернувся до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший, а саме на пенсію по інвалідності, відповідно до ч. 3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» обчислюючи розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Рішенням про призначення пенсії від 11.05.2019р. №124 Красноградським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Харківської області відмовлено позивачу в перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до ч. 3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ, з урахуванням рішення Конституційного суду України від 25.04.2019р. №1-р(ІІ)/2019 у справі №3-14/2019, мотивуючи тим, що до цього часу не внесено змін до ст. З ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та рішення Конституційного суду України від 25.04.2019р. №1-р(ІІ)/2019 не містить положень щодо порядку його виконання, а тому підстави для проведення перерахунку відсутні.
Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з даним позовом.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону №796-ХІІ особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Відповідач, відмовив в перерахунку пенсії позивачу з тих мотивів, що таке право мають виключно пенсіонери з числа осіб, які на момент участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС проходили дійсну строкову військову службу.
Статтею 10 Закону №796-ХІІ передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається КМУ.
Суд враховує Рішення Конституційного Суду України (другий сенат) щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 25 квітня 2019 року №1-р (ІІ)/2019 справа №3-14/2019 (402/19, 1737/19), яким було визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової служби".
Отже, положення ч. 3 ст. 59 Зaкoну Укрaїни "Прo статус і соціальний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи" в частині "дійсної строкової" втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, а відтак позивач з 25.04.2019р. має право на перерахунок пенсії відповідно до положень вказаної норми.
Враховуючи вказане, суд приходить до висновку, що для належного захисту порушених прав позивача достатнім буде скасувати рішення Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області №124 від 11.05.2019р. щодо відмови у перерахунку з 03.05.2019р. пенсії ОСОБА_2 відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язати Красноградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити перерахунок ОСОБА_2 з 03.05.2019р. пенсії відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Отже, позовні вимоги належить задовольнити частково.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
У відповідності до ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (63304, Харківська область, м.Красноград, вул. Бєльовська, 90, код ЄДРПОУ 40381122) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Скасувати рішення Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області №124 від 11.05.2019р. щодо відмови у перерахунку з 03.05.2019р. пенсії ОСОБА_2 відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Красноградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити перерахунок ОСОБА_2 з 03.05.2019р. пенсії відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В іншій частині позовні вимоги залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Рубан В.В.