Рішення від 15.07.2019 по справі 320/2933/19

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2019 року № 320/2933/19

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просять суд:

- визнати протиправною бездіяльність Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо забезпечення виплати державної та додаткової пенсії ОСОБА_1 , ОСОБА_2 у розмірі 30611,33 грн. та 41250,26 грн. відповідно, згідно довідок про перерахунок пенсій №№ 27/У-03, 27/У-03 котрий виконаний на підставі постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2017 року;

- стягнути з Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на користь ОСОБА_1 , ОСОБА_2 державну та додаткову пенсію у розмірі 30611,33 грн. та 41250,26 грн. відповідно, згідно довідок про перерахунок пенсій №№27/У-03, 27/У-03 котрий виконаний на підставі постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2017 року.

В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначили, що постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 21.03.2017 було, зокрема, зобов'язано Ірпінське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплату їм державної та додаткової пенсій, в розмірах, встановлених статтями 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 02.02.2014 по 02.08.2014, з урахуванням фактично виплачених сум. Так, позивачі зазначають, що на виконання вказаної постанови, пенсійним органом було здійснено перерахунок та видано довідки в яких зазначено різницю між фактично виплаченою та основним розміром призначеної, за судовим рішенням, пенсії, однак на день звернення до суду з даним позовом, відповідач не здійснив виплату їм пенсії чим позбавив передбачених законом гарантій.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.06.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Представник відповідача в письмовому відзиві, поданому до суду, позовні вимоги не визнав, в обґрунтування заперечень проти позову зазначив, що позовні вимоги позивачів стосуються виконання судового рішення, що в свою чергу регулюється пунктом 3 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 №440 «Про затвердження порядку погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою». Просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Постановою Ірпінського міського суду Київської області від 21.12.2016 у справі №367/7428/16-а в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м. Ірпені Київської області про стягнення недоплаченої пенсії особі, яка постраждала внаслідок ЧАЕС, - відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 21.03.2017 зазначену постанову Ірпінського міського суду Київської області скасовано та прийнято нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії задоволено частково; визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 ОСОБА_2 , на підставі статей 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 02.02.2014 по 02.08.2014; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Ірпені Київської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 , ОСОБА_2 державної та додаткової пенсій, в розмірах, встановлених статтями 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 02.02.2014 по 02.08.2014, з урахуванням фактично виплачених сум; в задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

20 квітня 2017 року Ірпінським міським судом Київського області Улічу Віктору Ісаковичу для примусового виконання зазначеної постанови було видано виконавчий лист № 367/7428/16-а.

07 липня 2017 року Ірпінським міським судом Київського області ОСОБА_2 для примусового виконання зазначеної постанови було видано виконавчий лист № 367/7428/16-а.

У подальшому за заявами стягувачів Управлінням державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області були відкритті виконавчі провадження №№ 53835633, 53835727 про примусове виконання рішення суду.

З пояснень позивачів, зазначених у позовній заяві вбачається, що пенсійним органом було частково виконано постанову Київського апеляційного адміністративного суду, а саме в частині здійснення перерахунку пенсії позивачів та видано відповідні довідки №№ 27/У-03, 27/У-03.

У зв'язку з невиконанням пенсійним органом постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 21.03.2017 №367/7428/16-а в повному обсязі, - в частині виплати перерахованої суми пенсії, позивачі звернулись з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Гарантії держави щодо виконання судових рішень і виконавчих документів, визначених у Законі України «Про виконавче провадження», та особливості їх виконання, регламентовані Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05 червня 2012 року №4901-VI з наступними змінами та доповненнями у редакції, яка була чинна на час виникнення спірних правовідносин (далі по тексту - Закон України №4901-VI).

Відповідно до частини 1 статті 3 названого Закону виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Частиною 4 зазначеної статті закріплено, що перерахування коштів стягувачу здійснюється у тримісячний строк з дня надходження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, необхідних для цього документів та відомостей.

Відповідно до пункту 1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України №4901-VI цей Закон набирає чинності з 1 січня 2013 року.

У пункті 3 названого розділу передбачено, що виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону суб'єкти, які видані або ухвалені до набрання чинності цим Законом, подаються до органу державної виконавчої служби протягом шести місяців з дня набрання чинності цим пунктом. Якщо рішення суду про стягнення коштів або виконавчі документи за цими рішеннями, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону суб'єкти, не було подано в строк, встановлений цим пунктом, це не є підставою для відмови у виконанні даного судового рішення.

Заборгованість погашається в такій черговості:

у першу чергу погашається заборгованість за рішеннями суду щодо пенсійних та соціальних виплат, про стягнення аліментів, відшкодування збитків та шкоди, завданих внаслідок злочину або адміністративного правопорушення, каліцтва або іншого ушкодження здоров'я, а також у зв'язку з втратою годувальника;

у другу чергу погашається заборгованість за рішеннями суду, пов'язаними з трудовими правовідносинами;

у третю чергу погашається заборгованість за всіма іншими рішеннями суду.

З метою реалізації наведеного, Кабінет Міністрів України 03 вересня 2014 року прийняв постанову №440, якою затвердив Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою (далі по тексту - Порядок №440).

Передача рішень до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, тобто до головних управлінь Казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, здійснюється відповідальною особою на підставі акта приймання-передавання (додаток).

Акт приймання-передавання підписується відповідальною особою органу державної виконавчої служби та особою, визначеною керівником органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та затверджується керівниками зазначених органів.

Відповідно до пункту 20 Порядку №440 погашення заборгованості здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду на підставі рішень, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно з Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року №845 (далі по тексту - Порядок №845).

Пунктом 47 Порядку №845 передбачено, що безспірне списання коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів, здійснюється Казначейством на підставі поданих:

1) органом Казначейства: документів та відомостей, надісланих стягувачами та боржником; інформації про неможливість виконання безспірного списання коштів з рахунків боржника;

2) керівником органу державної виконавчої служби зазначених у пункті 7 цього Порядку документів та відомостей.

Згідно з пунктом 48 Порядку №845 для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 47 цього Порядку в Казначействі відкривається в установленому порядку відповідний рахунок.

Перерахування коштів стягувачу здійснюється Казначейством у тримісячний строк з дня надходження необхідних документів та відомостей.

Пунктом 49 Порядку № 845 також закріплено, що у разі коли для здійснення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктами 47 і 50 цього Порядку необхідні додаткові кошти понад обсяг відповідних бюджетних призначень, Казначейство подає протягом 10 днів з дня надходження виконавчих документів Мінфіну пропозиції щодо необхідності внесення змін до закону про Державний бюджет України.

Пунктом 50 Порядку № 845 також передбачено, що за порушення встановленого законом строку перерахування коштів компенсація нараховується Казначейством, якщо боржником є державний орган.

Компенсація виплачується Казначейством на підставі рішення або постанови про виплату компенсації за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів.

У рішенні (постанові) про виплату компенсації зазначаються:

назва і дата видачі виконавчого документа, найменування органу, що його видав;

повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім'я та по батькові (для фізичних осіб) стягувача і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), код згідно з ЄДРПОУ або податковий номер (для юридичних осіб), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) або серія і номер паспорта для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття такого номера, реквізити рахунків стягувача і боржника;

дата надходження документів та відомостей, необхідних для перерахування коштів, дата закінчення встановленого законом строку для перерахування коштів, дата перерахування коштів стягувачу;

строк прострочення платежу;

реквізити рахунка, з якого здійснюється безспірне списання;

спосіб перерахування коштів стягувачу;

сума нарахованої компенсації.

Рішення про виплату компенсації затверджується Головою Казначейства, а постанова - керівником органу державної виконавчої служби.

З метою реалізації Закону України №4901-VI та Порядку №845 Державною казначейською службою України 19 квітня 2013 року видано наказ №63 «Про здійснення безспірного списання коштів державного бюджету з рахунків боржника та за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів» (далі по тексту - Наказ №63).

Відповідно до зазначеного наказу, Головні управління Казначейства:

- у разі передачі органами державної виконавчої служби рішень відповідно до Порядку №440, організовують прийняття таких рішень, підписання та затвердження таких актів приймання - передачі;

- забезпечуються облік і зберігання судових рішень до настання їх черги виконання за бюджетною програмою КПКВ 350404 «Забезпечення виконання рішень суду, що гарантовані державою»;

- не раніше ніж за два місяці до настання черги для виконання судового рішення, супровідним листом направляють до Казначейства документи, що стосуються їх виконання за бюджетною програмою КПКВ 350404 «Забезпечення виконання рішень суду, що гарантовані державою».

Отже, з наведених вище положень убачається, що відповідальним за виконання судового рішення, що гарантоване державною, яким є постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 21.03.2017 у справі №367/7428/16-а, є саме Державна казначейська служба України (Казначейство), яка відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 року № 215, є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.

Як було встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, Ірпінське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області направило на адресу Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області та позивачам довідки про здійснення нарахування на виконання вищевказаного рішення суду, де зазначило розмір нарахованої, але не виплаченої суми пенсії позивачів. Таким чином, сума коштів, нарахованих на виконання постанови суду, відображена в довідках, які було направлено до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області для внесення до Реєстру Рішень, виконання яких гарантується державою, у зв'язку з чим зняті з обліку в пенсійному органі.

Таким чином, аналізуючи встановлені судом обставини та норми законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що Ірпінське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області не уповноважене здійснювати виплати перерахованої суми пенсії (основної та додаткової) на виконання судового рішення, яке гарантується державою та виконується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 440.

За таких обставин, позовні вимоги є безпідставними, а позов задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Василенко Г.Ю.