Рішення від 18.07.2019 по справі 300/1169/19

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" липня 2019 р. справа № 300/1169/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Григорука О.Б.,

при секретарі Королевич О.В.,

за участю: позивача - ОСОБА_1 , представника позивача - ОСОБА_2 , представника відповідача - Попової О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Прокуратури Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування пункту 7 наказу №131К від 26.02.2019 та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Прокуратури Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування пункту 7 наказу №131К від 26.02.2019 «Про преміювання» щодо невиплати йому премії за лютий 2019 року у розмірі визначеному пунктом 1 наказу за неналежне виконання службових обов'язків та зобов'язання Прокуратуру Івано-Франківської області виплатити позивачу, як начальнику Верховинського відділу Надвірнянської місцевої прокуратури, премію у розмірі визначеному пунктом 1 наказу №131К від 26.02.2019 «Про преміювання».

Позовні вимоги мотивує тим, що він займає посаду начальника Верховинського відділу Надвірнянської місцевої прокуратури та не вчиняв будь-яких дій, які б стали підставою для прийняття оскаржуваного пункту 7 наказу №131К від 26.02.2019. З огляду на відсутність у його діях станом на 26.02.2019 ознак дисциплінарного проступку (неналежного виконання службових обов'язків) наказ №131К від 26.02.2019 в частині оскарження є протиправним та підлягає скасуванню, як такий, що не ґрунтується на нормах чинного трудового законодавства, Закону України «Про прокуратуру», нормах Кримінально-процесуального кодексу України. Зазначив, що протокол оперативної наради про обговорення вивчення стану наглядової діяльності з питань додержання вимог кримінального процесуального законодавства при прийманні, реєстрації, розгляді та вирішенні заяв і повідомлень про злочини, організації та здійсненні процесуального керівництва у Верховинському відділі Надвірнянської місцевої прокуратури не є актом адміністративного характеру, пов'язаним з організаційними питаннями діяльності прокурорів та органів прокуратури. Також вказав, що станом на момент прийняття оскаржуваного наказу будь-якого рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів про притягнення його до дисциплінарної відповідальності не було.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.06.2019 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження із викликом сторін у судове засідання.

Відповідач своїм правом подати відзив на позов скористався у строки встановлені ухвалою суду. Згідно відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 26.06.2019, та який міститься в матеріалах справи (а.с. 21-25) відповідач позовні вимоги не визнав. Вважає, що доводи позивача не відповідають обставинам справи, оскільки спірний наказ про невиплату премії не являється притягненням до дисциплінарної відповідальності позивача, як це помилково трактує останній. Вказаний наказ прийнятий за наявності необхідних підстав для його прийняття. Зокрема, згідно рапорту керівника місцевої прокуратури про зменшення розміру премії ОСОБА_1 , а повноваження керівника щодо видання наказу є його дискреційними повноваженнями та є правом, а не обов'язком прокурора Івано-Франківської області.

В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, доданих документах та відповіді на відзив (а.с. 39, 40).

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, в його задоволенні просила відмовити в повному обсязі, з підстав викладених у відзиві та письмовому запереченні (а.с. 43-45).

Заслухавши пояснення позивача, його представника та представника відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи та письмові докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 станом на момент винесення оскаржуваного наказу перебував на посаді начальника Верховинського відділу Надвірнянської місцевої прокуратури.

Наказом прокурора Івано-Франківської області від 26.02.2019 № 131К, зокрема пунктом 1, встановлено виплатити прокурорсько-слідчим працівникам органів прокуратури Івано-Франківської області (за виключенням часу перебування у відпустці та тимчасової непрацездатності) 55% премії за лютий 2019 року, за виключенням працівників, розмір премії яким встановлено іншими пунктами наказу. Пунктом 7 вказаного наказу вирішено не виплачувати премію за лютий 2019 року, визначену пунктом 1 цього наказу, начальнику Верховинського відділу Надвірнянської місцевої прокуратури молодшому раднику юстиції Гнип'юку Дмитру Дмитровичу, за неналежне виконання службових обов'язків (а.с. 31-33).

Не погоджуючись із прийнятим наказом в частині, зокрема, пункту 7 оскаржуваного наказу позивач звернувся до суду із вимогами про визнання його у цій частині протиправним і скасування, та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити премію за лютий 2019 року в розмірі встановленому пунктом 1.

Вирішуючи даний спір суд та надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

У відповідності до частин 1, 2 статті 81 Закону України «Про прокуратуру» заробітна плата прокурора регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами. Заробітна плата прокурора складається з посадового окладу, премій та надбавок. Умови та розміри оплати прані працівників установ та організацій, що фінансуються з державного бюджету, визначаються Кабінетом Міністрів України (ч. 2 ст. 8 Закону України від 24.03.1995 № 108/95-ВР «Про оплату праці»).

На виконання вказаного Закону 31.05.2012 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» згідно з підпунктом 2 пункту 2 якої керівникам органів прокуратури, у межах затвердженого фонду оплати праці, надано право здійснювати преміювання працівників відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, а також з нагоди державних, професійних свят та ювілейних дат у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці.

Конкретні умови, порядок та розміри преміювання визначаються Положенням про преміювання працівників прокуратури органів прокуратури, Національної академії прокуратури та членів Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, затвердженим наказом Генеральної прокуратури України від 09.08.2017 № 234, який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 19 серпня 2017 року №1028/30896 (далі - Положення).

Відповідно до пункту 6 розділу І цього Положення у разі несвоєчасного або неякісного виконання завдань, погіршення ефективності роботи і порушення трудової дисципліни премія виплачується у меншому розмірі або не виплачується взагалі.

Згідно пункту 10 розділу І Положення загальними критеріями оцінки роботи працівників є сумлінне виконання службових обов'язків, своєчасне та якісне виконання завдань і доручень керівників органів прокуратури, Національної академії прокуратури України, голови Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, дотримання трудової дисципліни.

Враховуючи наведене, преміювання працівників прокуратури є правом керівника, а не його обов'язком, розмір премій встановлюється для кожної особи в індивідуальному порядку, виходячи з рівня виконання нею службових обов'язків та дотримання виконавчої дисципліни.

Вказаний висновок, висловлений Верховним Судом у постанові від 30 травня 2018 року в справі №825/1568/17.

Під час розгляду справи судом встановлено, на виконанні Надвірнянської місцевої прокуратури знаходився протокол оперативної наради від 03.10.2018 щодо обговорення результатів вивчення стану наглядової діяльності з питань додержання вимог кримінального процесуального законодавства при прийманні, реєстрації, розгляді та вирішенні заяв і повідомлень про злочини, організації та здійснення процесуального керівництва у Верховинському відділі Надвірнянської місцевої прокуратури з контролем до 30.11.2018. В порушення строку встановленого Прокуратурою Івано-Франківської області виконавцем - начальником Верховинського відділу Надвірнянської місцевої прокуратури Гнип'юком Д.Д., вказаний лист не виконано. Також позивачем не виконано лист Прокуратури Івано-Франківської області №04/2/2-1528 від 27.12.2018 щодо продовження терміну виконання п.п. 8, 9 протоколу оперативної наради від 03.10.2018 з контролем до 31.01.2019. Вказані обставини підтверджуються рапортами заступника керівника Надвірнянської місцевої прокуратури від 12.02.2019 (а.с. 27, 29).

Жодних доказів, які б спростовували обставини, зазначені у вказаних рапортах, позивачем суду не надано.

14.02.2019 керівник Надвірнянської місцевої прокуратури звернувся із листом до прокурора Івано-Франківської області щодо вирішення питання зменшення розміру премії начальнику Верховинського відділу Надвірнянської місцевої прокуратури за результатами роботи у лютому 2019 на 100%. 25.02.2019 також було надіслано доповнення до вказаного листа із поясненнями позивача.

Судом встановлено, що оскаржуваний наказ прийнятий прокурором Івано-Франківської області на підставі відповідного звернення Надвірнянської місцевої прокуратури, про що зазначено в наказі. Крім цього, оскаржуваний наказ містить інші реквізити та посилання на нормативні акти, на підставі яких його прийнято, що свідчить про дотримання прокурором Івано-Франківської області вимог чинного законодавства при прийнятті оскаржуваного наказу.

Щодо доводів позивача, що неналежне виконання службових обов'язків, є підставою для дисциплінарного провадження, а будь-які рішення станом на 26.02.2019 щодо притягнення позивача до такої відповідальності відсутні, суд зазначає наступне.

Предметом дослідження у вказаній справі є обґрунтованість та наявність підстав щодо прийняття прокурором Івано-Франківської області рішення щодо визначення розміру премії. При цьому, рішення прокурора Івано-Франківської області щодо преміювання працівників є правом керівника, як зазначалось вище. Суд наголошує, що невиплата премії чи виплата премії у меншому розмірі не є притягненням працівника до будь-якого виду відповідальності, оскільки сама виплата такої премії є видом заохочення та винагороди працівників за виконану роботу.

Також, є безпідставними посилання позивача у позовній заяві на невідповідність оскаржуваного наказу нормам Кримінального процесуального кодексу України, оскільки норми вказаного кодексу спірні правовідносини не регулюють.

Інші доводи позивача не доводять протиправність прийнятого наказу та не обґрунтовуються наявність підстав для його скасування.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що наказ прокурора Івано-Франківської області «Про преміювання» в частині, що оскаржується позивачем відповідає нормам чинного законодавства. Як наслідок, вимога про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 премію за лютий 2019 року є безпідставною та такою, що задоволенню не підлягає.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (ідентифікаційний № НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Прокуратури Івано-Франківської області (код 03530483, вул. Грюнвальдська, 11, м. Івано-Франківськ, 76000) про визнання протиправним та скасування пункту 7 наказу №131К від 26.02.2019 та зобов'язання до вчинення дій - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Григорук О.Б.

Рішення складене в повному обсязі 23.07.2019.