04 липня 2019 р.м. ХерсонСправа № 540/400/19
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Дубровної В.А.,
при секретарі: Мельник О.О.,
за участю представників
позивача - Горліна М.О.
відповідача - Гордієнко К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства м. Херсона" до Головного управління ДФС у Херсонській області , Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
встановив:
01 березня 2019 р. Міське комунальне підприємство "Виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства міста Херсона" звернулося до суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення № 0054305112, № 0054315112 від 27.12.2018 р. та №0019025112 від 29.01.2019 р.
Ухвалою суду від 06.03.2019 р. відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 15.04.2019 р.
Протокольною ухвалою суду від 15.04.2019 р. продовжено строк підготовчого провадження та оголошено перерву в підготовчому судовому засіданні до 20.05.2019 р.
Ухвалою суду від 20.05.2019 року закрито підготовче провадження та розпочато розгляд справи по суті.
Протокольною ухвалою суду від 20.05.2019 р. оголошено перерву в судовому засіданні до 28.05.2019 р.
Протокольною ухвалою суду від 28.05.2019 р. оголошено перерву в судовому засіданні до 26.06.2019 р.
Судове засідання, призначене на 26.06.2019 р. не відбулось у зв'язку з перебуванням суді на лікарняному, призначено дату наступного судового засідання на 04.07.2019 р.
В судовому засіданні 04.07.2019 року проголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.
Вказані вимоги позивач обґрунтовує обставинами, викладеними у позові та додаткових поясненнях від 20.06.2019 р., згідно яким, у грудні 2018 р. посадовими особами ГУ ДФС України в Херсонській області проведено камеральну перевірку, за результатами якої складено акт від 05.12.2018 року за № 531/21-22-51-12-01/03355726 про порушення МКП "ВУВКГ м. Херсона" п.201.1. п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, а саме, за період липень - жовтень 2018 р. не здійснено реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних (відсутня реєстрація) на суму податкових зобов'язань 9 086 452,44 грн., а також, порушено терміни реєстрації податкових накладних в ЄРПН за липень 2018 р. на суму 1 328 438,96 грн., у зв'язку з чим прийнято податкові повідомлення-рішення від 27.12.2018 року за № 0054305112 про застосування 10 % штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких, податкових накладних за липень 2018 року в ЄРПН у розмірі 132 843,91 грн., за № 0054315112 про застосування 50 % штрафу у розмірі 4 543 226,22 грн. у зв'язку з відсутністю реєстрації податкових накладних за період липень-жовтень 2018 р. В подальшому, у січні 2019 р. посадовими особами ГУ ДФС України в Херсонській області проведено камеральну перевірку та складено акт від 20.01.2019 року за № 230/21-22-51-12-01/03355726, яким встановлено відсутність реєстрації протягом граничного строку податкових накладних/розрахунків коригування після отримання податкового повідомлення-рішення від 27.12.2018 № 0054315112, та прийнято податкове повідомлення-рішення від 29.01.2019 р. № 0019025112 про застосування 50 % штрафу у сумі 4 543 226,22 грн. у зв'язку з відсутністю реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної, після спливу 10 календарних днів, наступних за днем отримання податкового повідомлення-рішення від 27.12.2018 № 0054315112. Позивач вважає, вказані рішення відповідача протиправними, оскільки порушення позивачем строків реєстрації податкових накладних та відсутність їх реєстрації є наслідком протиправної бездіяльності ДФС України, що підтверджується постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 15.08.2017 року у справі № 821/1139/17, яке набрало законної сили. Зокрема, позивач вказує, що внаслідок бездіяльності податкового органу щодо не відображення в системі електронного адміністрування ПДВ сплаченої МКП "ВУВКГ м. Херсона у грудні 2015 року суми ПДВ у розмірі 5 517 184,18 грн. за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, позивачу штучно занижено ліміт для реєстрації податкових накладних, через що підприємство позбавлено можливості реєструвати податкові накладні. З огляду на вказане, позивач вважає, що відсутність вини підприємства у даному порушені ПК України звільняє його від відповідальності, а тому відповідачем неправомірно застосовано до позивача штрафи за оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями.
26.03.2019 р. відповідач надав суду відзив, яким заперечує проти задоволення вказаних вимог, оскільки позивачем на порушення вимог п.201.10 ст.201 ПК України за період липень - жовтень 2018 р. не здійснено реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних (відсутня реєстрація) на суму податкових зобов'язань 9 086 452,44 грн., та порушено терміни реєстрації податкових накладних в ЄРПН за липень 2018 року на суму податкових зобов'язань 1 328438,96 грн., що стало підставою для застосування до КП "Міський водоканал" штрафних санкцій, а тому оскаржувані податкові повідомлення-рішення є правомірними. При цьому, відповідач вказує, що наказом МФУ від 23.03.2018 р. № 381 внесено зміни до наказу МФУ від 28.01.2016 № 21, яким з метою реалізації права на реєстрацію накладних/розрахунків коригування в ЄРПН за минулі періоди платники податку у складі податкової звітності з ПДВ за 06-2018 року у Додатку 1 "Розрахунок коригування сум податку на додану вартість" та Додатку 5 "Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів" одноразово мали заповнити Таблиці 1.2 (за умови наявності таких накладних/розрахунків коригування). У разі недостатності реєстраційної суми для реєстрації податкових накладних в ЄРПН Позивач повинен був поповнити електронний рахунок коштами з власного поточного рахунку та зареєструвати всі податкові накладні і розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній / розрахунку коригування. Отже, за позицією відповідача неперерахування на рахунок в СЕА субвенції з бюджету не може слугувати підставою для звільнення від відповідальності платника податків за вчинення податкового правопорушення. Таким чином, відповідач стверджує, що незалежно від того, з яких причин платником податку не було зареєстровано податкові накладні, такий платник повинен сплатити суму штрафу за відсутність реєстрації податкових накладних, а також суму штрафу за відсутність реєстрації податкових накладних після спливу 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення. Будь-яких інших винятків щодо незастосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК в ЄРПН чинним законодавством не передбачено.
Дослідивши подані сторонами докази, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вказує наступне.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, у грудні 2018 року посадовими особами Головного управління ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі проведено камеральну перевірку дотримання термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН МКП "ВУВКГ м. Херсона" за липень-жовтень 2018 р., про що складено акт від 05.12.2018 року за № 531/21-22-51-12-01/03355726.
В ході даної перевірки на підставі даних ІС "Архів електронної звітності" підсистема "Реєстр податкових накладних" та податкових декларацій з ПДВ за липень 201 8 року (№91 75378100 від 20.08.2018 року), за серпень 2018 року (№9200478588 від 18.09.2018 року), за вересень 2018 р. ( № 9229934981 від 22.10.2018 року), за жовтень 2018 року (№9256928564 від 20.11.2018 року) встановлено :
- порушення термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких, податкових накладних за липень 2018 року в ЄРПН, наведеними у таблиці, на загальну суму податкових зобов'язань 1 328438,96 грн., передбачених ст. 201 ПК України;
- не здійснено реєстрацію податкових наклад них/розрахунків коригування до податкових накладних (відсутня реєстрація) за період з 01.07.2018 по 31.10.2018 на суму ПДВ 9086452,44 грн., що є порушенням п.201.1, п.201.10 ст.201 ПК України,
На підставі вказаного акту перевірки, відповідно до ст. 120-1 розділу ІІ ПК України ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі прийнято податкові повідомлення-рішення від 27.12.2018 р. за
№ 0054305112 про застосування до МКП "ВУВКГ м. Херсона" 10 % штрафу у сумі 132 843,91 грн. за затримку реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування до таких, податкових накладних на 15 і менше календарних днів за липень 2018 року на суму податкових зобов'язань ПДВ 1 321 328,44 грн.
- № 0054315112 про застосування до МКП "ВУВКГ м. Херсона" 50 % штрафу у сумі - 4 543 226,22 грн. за відсутність складання/реєстрації протягом граничного строку податкових накладних за липень-жовтень 2018 р. на суму податкових зобов'язань ПДВ 9 086 452,44 грн.
При цьому, вказаними податковими повідомленнями - рішеннями ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі повідомив (попередив) МКП "ВУВКГ м. Херсона" про необхідність скласти та/або зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування у строк визначений Податковим кодексом України.
В подальшому, у січні 2019 року посадовими особами ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі проведено камеральну перевірку дотримання МКП "ВУВКГ м. Херсона" термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН за липень-жовтень 2018 р., про що складено акт від 20.01.2019 року за № 230/21-22-51-12-01/03355726, в ході якої відповідно до ІС "Архів електронної звітності" підсистема "Реєстр податкових накладних" станом на 29.01.2019 року встановлено, що підприємством МКП "ВУВКГ м. ХЕРСОНА" (ЄДРПОУ 03355726) після спливу 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення від 27.12.2018 №0054315112, (отримано поштою 16.01.2019 року) не зареєстровані видані податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, що відповідно до пункту 1201. 2. ст. 1201 р. ІІ ПК України є підставою для накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов'язань з ПДВ, про що складено акт від 20.01.2019 року за № 230/21-22-51-12-01/03355726.
На підставі вказаного акту перевірки, відповідно до пункту 120-1.2. ст. 120-1 розділу ІІ Податкового кодексу України відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 29.01.2019 р. № 0019025112 про застосування 50 % штрафу у сумі 4 543 226,22 грн. у зв'язку з відсутністю реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної, після спливу 10 календарних днів, наступних за днем отримання податкового повідомлення-рішення від 27.12.2018 № 0054315112.
Не погоджуючись з вказаними податковими повідомленнями - рішеннями, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини з урахуванням доводів сторін щодо предмету спору та наступних приписів законодавства, суд вказує наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України від 02.12.2010 року № 2755-VI, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, (далі - ПК України).
Пунктом 201.1 статті 201 ПК України встановлено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до п.201.7 ст.201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Згідно п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Платник податку має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну та/або розрахунок коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року, в яких загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.
Якщо сума, визначена відповідно до 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Пунктом 201.14 статті 201 ПК України передбачено, що платники податку зобов'язані вести окремий облік операцій з постачання та придбання товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню, а також які не є об'єктами оподаткування та звільнені від оподаткування згідно з цим розділом, а відповідно до п.201.15 ст.201 ПК України зведені результати такого обліку відображаються в податкових деклараціях, форма яких встановлюється у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами, що МКП "ВУВКГ м. Херсона" у липні 2018 року було складено по неплатникам-покупцям податкових накладних на загальну суму податкових зобов'язань 1 328 438,96 грн., реєстрація яких відбулась 15.08.2018 року, проте з порушенням 15-денного терміну реєстрації.
Крім того, МКП "ВУВКГ м. Херсона" за період з липня по жовтень 2018 року було складено податкових накладних на загальну суму податкових зобов'язань 9086452,44 грн., а саме:
- липень 2018 року на суму 661577,46 грн., у тому числі податкові накладні, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН на суму 299514,79 грн.;
- серпень 2018 року на суму 3108910,98 грн., у тому числі податкові накладні, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН на суму 374562,98 грн.;
- вересень 2018 року на суму 2837507,39 грн., у тому числі податкові накладні, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН на суму 330386,44 грн.;
- жовтень 2018 року на суму 2478456,61 грн., у тому числі податкові накладні, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН на суму 280026,53 грн.
Разом з тим, за позицією позивача, порушення строку реєстрації та відсутність реєстрації вказаних податкових накладних відбулася не з вини підприємства, а внаслідок бездіяльності ДФС України щодо не зарахування в системі електронного адміністрування ПДВ субвенцій, отриманих у грудні 2015 року у розмірі 5 517 184,18 грн., і як наслідок відсутність у МКП "ВУВКГ м. Херсона" достатньої суми коштів на рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ ( надалі - СЕА ПДВ).
Надаючи правову оцінку вказаному доводу позивача, суд враховує наступне.
Платник податку має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну та/або розрахунок коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року, в яких загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.
Так, відповідно до абз.18, 19 п.201.10 ст.201 ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.
Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Згідно з п.п. 200-1.1, 200-1.2 ст. 200-1 ПК України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України. Платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Відповідно до п.200-1.4 ст.200-1 ПК України на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника зараховуються кошти:
а) з поточного рахунку такого платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до п.2001.3 2001 цього Кодексу;
б) з поточного рахунку такого платника в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку;
в) з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, а рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України;
г) з бюджету в сумах надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість, повернутих платнику податків у порядку, встановленому пунктом 43.41 статті 43 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 200-1.5 статті 200-1 Податкового кодексу України з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до Державного бюджету в сумі податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з податку на додану вартість, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань та суми податкового боргу з податку. При цьому перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі відсутності перевищення суми податку, зазначеної у виданих податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних, над сумою податкових зобов'язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість у цьому звітному періоді.
Аналіз викладених норм дає підстави для висновку, що складені платниками податку податкові накладні, підлягають реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних в установлені законодавством терміни, за порушення яких передбачена відповідальність у вигляді застосування штрафних санкцій. При цьому, платник податку має право зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3статті 200-1 цього Кодексу.
Приписами пункту 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України передбачено, що у разі проведення органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до закону України про Державний бюджет України в рахунок погашення заборгованості з податку, в поповнення рахунка в системі електронного адміністрування податку враховується в межах проведених розрахунків з податку сума зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, термін сплати яких настав, що обліковується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, до виконання в повному обсязі за коригуючими реєстрами.
Порядок та строки врахування таких сум зменшення в поповнення рахунка в системі електронного адміністрування податку встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 р. № 375 затверджено Порядок та умови надання у 2015 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах, відповідно до якого підставою для проведення розрахунків з погашення заборгованості є договір про організацію взаєморозрахунків, який укладається підприємствами, що виробляли, транспортували та постачали теплову енергію, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання і водовідведення населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення (далі - надавачі послуг), та іншими учасниками розрахунків з погашення заборгованості (далі - учасники розрахунків), у тому числі у разі заміни сторони у зобов'язанні під час здійснення розрахунків за електричну енергію та природний газ, згідно з довідкою, що підтверджує наявність в учасників розрахунків кредиторської та/або дебіторської заборгованості на дату укладення такого договору.
На виконання цього Порядку між Головним управлінням Державної казначейської служби України у Херсонській області, Департаментом фінансів Херсонської обласної державної адміністрації, Департаментом бюджету і фінансів Херсоснької міської ради, Департаментмо житлово-комунального господарства Херсоснької міської ради та Міське комунальне підприємство "Виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства міста Херсона" 01.12.2015 р. та 16.12.2015 р. укладено договори №№ 17,18,32 про організацію взаєморозрахунків, згідно яких Міське комунальне підприємство "Виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства міста Херсона" отримало 5 517 184,18 грн. субвенції, які було спрямовано на погашення ПДВ, що підтверджується платіжними дорученнями від 11.12.2015 р.. № 16, від 17.12.2015 р. № 19, від 28.12.2015 р. №20.
Проте, ДФС України на наступний день після здійснення оплати з рахунку підприємства, відкритого в органах казначейства, не зарахувала кошти субвенції відповідно до абз. "в" п.2001.4 ст.2001 ПК України на рахунок позивача в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 р. № 569 затверджено Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - Порядок № 569), який передбачає спрощення порядку збільшення реєстраційної суми на суму коштів, отриманих платником в рахунок погашення заборгованості з різниці в тарифах.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 р. № 967 внесено зміни до Порядку № 569 в частині збільшення реєстраційної суми на суму коштів, отриманих платником у рахунок погашення заборгованості з різниці в тарифах. Так, п.9 Порядку № 569 було доповнено абзацом наступного змісту: "У разі проведення органами Казначейства розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до закону про Державний бюджет України в рахунок погашення заборгованості з податку, в поповнення електронного рахунка враховується в межах проведених розрахунків з податку сума зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, за коригуючими реєстрами".
Інформація про проведення таких розрахунків з податку надається Казначейством до ДФС у розрізі платників податку не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати проведення таких розрахунків.
На підставі інформації про проведення розрахунків, отриманої від Казначейства, ДФС формує та не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати отримання такої інформації надсилає Казначейству коригуючі реєстри у межах залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, але не більше суми проведених розрахунків.
У день отримання коригуючих реєстрів Казначейство зменшує залишок узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, та повідомляє про це ДФС.
ДФС на підставі інформації про зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати отримання такої інформації збільшує суму поповнення електронного рахунка такого платника податку на суму такого зменшення".
Однак, ДФС України не було виконано цього обов'язку, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями витягів з СЕА ПДВ, тобто не були зараховані Державною фіскальною службою України на рахунок позивача в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, що призвело до виникнення перешкод у реєстрації позивачем податкових накладних.
Оцінку наведеним обставинам було надано Херсонським окружним адміністративним судом у справі № 821/1139/17. Так, постановою суду від 15 серпня 2017 р., яка набрала законної сили, задоволено позов Міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства м. Херсона" до Державної фіскальної служби України, третя особа - Головне управління Державної казначейської служби України у Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Визнано протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо не зарахування на рахунок міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства міста Херсона" у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника коштів з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. Зобов'язано Державну фіскальну службу України зарахувати шляхом збільшення сум поповнення електронного рахунку на рахунок міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства міста Херсона" (код ЄДРПОУ 03355726) у системі електронного адміністрування податку на додану вартість - на суму 764 310,68 грн. згідно платіжного доручення №19 від 17.12.2015 р., та на суму 572 591,26 грн. згідно платіжного доручення № 20 від 28.12.2015 р. з подальшим відображенням відповідного збільшення у витягу з системи електронного адміністрування податку на додану вартість.
Як вбачається з мотивувальної частини судового рішення у справі № 821/1139/17, вказаний висновок суду вмотивований тим, що Державною фіскальною службою України, як суб'єктом владних повноважень, не надано належних та допустимих доказів щодо виконання останнім положень податкового законодавства в частині направлення ним протягом наступного робочого дня з дати отримання інформації від Державної казначейської служби коригуючих реєстрів у межах залишку узгоджених податкових зобов'язань позивача як платника цього податку, що призвело до порушення права позивача на автоматичне збільшення його реєстраційної суми у системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що факт нездійснення Державною фіскальною службою України своєчасного перерахування на електронний рахунок позивача в СЕА ПДВ коштів у сумі 5 517 184,18 грн. встановлено судовими рішеннями, що набрали законної сили.
При цьому, факт відсутності у позивача можливості реєстрації податкових накладних підтверджується витягами щодо суми податку, на яку платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з системи електронного адміністрування ПДВ за липень - жовтень 2018 року.
В судовому засіданні представником позивача надано суду пояснення щодо аналізу динаміки реєстраційного ліміту МКП "ВУВКГ м. Херсона", згідно яким від'ємний наростаючий підсумок 2015 року переходив до показника 2016, 2017, 2018 років і отримав від'ємний показник реєстраційного ліміту в СЕА з ПДВ.
При цьому, суд приймає до уваги надані представником відповідача докази щодо повного виконання фіскальним органом судового рішення у справі № 821/1139/17 лише у лютому 2019 року шляхом відображення в СЕА ПДВ суму 1 336 901,94 грн., яка отримана позивачем в якості державних субвенцій.
З огляду на викладене, суд погоджується з доводами позивача про те, що внаслідок бездіяльності ДФС України та невиконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 р. № 569 (із змінами від 18.11.2015 р. № 967, від 30.12.2015 р. № 1177) у 2015-2018 роках МКП "ВУВКГ м. Херсона" в системі електронного адміністрування податку на додану вартість штучно занижено ліміт для реєстрації податкових накладних, внаслідок чого позивача було позбавлено реєструвати податкові накладні за період липень-жовтень 2018 року в межах граничних термінів.
Щодо доводу відповідача про можливість позивачу реєструвати ПН та РК та запобігти порушенню п.201.10 ст.201 ПК України, у разі поповнення МКП "ВУВКГ м. Херсона" електронного рахунку в СЕА ПДВ власними обіговими коштами, то суд вважає, що наявність у позивача вільних обігових коштів не свідчать про його можливість направити вказані кошти на поповнення саме електронного рахунку, та не є доказом вини позивача у порушенні п.201.10 ст.201 ПК України.
Суд зауважує, що відповідно до п.109.1 ст.109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
В межах спірних правовідносин суд встановив, що неналежне виконання вимог податкового законодавства стосовно своєчасної реєстрації МКП "ВУВКГ м. Херсона", податкових накладних відбулось з вини контролюючого органу, що виключає протиправність діянь платника податку, та як наслідок, притягнення його до відповідальності. Відсутність вини платника податків, як необхідної складової податкового правопорушення, обумовила протиправність застосування штрафних санкцій спірними податковими повідомленнями-рішеннями.
Такий висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постановах від 20.03.2018 по справі № 819/777/17, від 09.10.2018 по справі № 818/1073/17, від 23 квітня 2019 р. по справі №820/4993/16.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Суд, відповідно до ст.90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи, що обов'язковою умовою до застосування штрафу за порушення термінів реєстрації та відсутність реєстрації податкових накладних /розрахунків коригування суми ПДВ на підставі п. 120-1.2 ст. 120-1 ПК України є наявність вини платника щодо умисного нездійснення реєстрації ПН та РК в ЄРПН, суд дійшов висновку про відсутність підстав для застосування до МКП "ВУВКГ м. Херсона" штрафу у розмірі 10 % та 50 % від суми ПДВ у незареєстрованих ПН (РК), а тому податкові повідомлення-рішення № 0054305112, № 0054315112 від 27.12.2018 р. та № 0019025112 від 29.01.2019 р. підлягають скасуванню.
Таким чином позовні вимоги МКП "ВУВКГ м. Херсона" підлягають задоволенню в повному обсязі.
Приписами ч.1 ст.139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому сплачений МКП "ВУВКГ м. Херсона" судовий збір у сумі 19 210,00 грн. підлягає стягненню на користь позивача з Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 194, 242-246, 250, 255 КАС України, суд -
вирішив:
Позовну заяву Міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства м. Херсона" (місце знаходження 73000, м. Херсон, пл. ім. Ю. Тутушкіна, 9, код ЄДРПОУ 03355726) до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (місцезнаходження 73026, пр. Ушакова, буд. 75, код ЄДРПОУ 39394259) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 27.12.2018 року № 0054305112 про застосування штрафу за платежем "податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)" в сумі 132 843,91 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 27.12.2018 року № 0054315112 про застосування штрафу за платежем "податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)" в сумі 4 543 226,22 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 29.01.2019 року № 0019025112 про застосування штрафу за платежем "податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)" в сумі 4 543 226,22 грн.
Стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (місцезнаходження 73026, пр. Ушакова, буд. 75, код ЄДРПОУ 39394259) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства м. Херсона" (місце знаходження 73000, м. Херсон, пл. ім. Ю. Тутушкіна, 9, код ЄДРПОУ 03355726) судовий збір в сумі 19 210,00 грн. (дев'ятнадцять тисяч двісті десять грн. 00 коп.).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції,який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 14 липня 2019 р.
Суддя Дубровна В.А.
кат. 111030300