Рішення від 21.07.2019 по справі 560/2247/19

Справа № 560/2247/19

РІШЕННЯ

іменем України

21 липня 2019 рокум. Хмельницький

02 год. 07 хв.

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л.

за участі:секретаря судового засідання Свинобой О.В. відповідача ОСОБА_1

розглянувши адміністративну справу за позовом кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 187 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_2 до Хмельницького міського голови ОСОБА_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

20.07.2019 позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Хмельницького міського голови ОСОБА_1, в якому просить суд:

- визнати дії Хмельницького міського голови ОСОБА_1, стосовно порушення порядку проведення передвиборної агітації встановленого Законом України "Про вибори народних депутатів України" протиправними;

- постановити окрему ухвалу, про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в порушення ч.1 ст.74 Закону України "Про вибори народних депутатів України" Хмельницький міський голова ОСОБА_1 неодноразово брав участь у агітаційних заходах кандидата в народні депутати у одномандатному виборчому окрузі №187 ОСОБА_3 . Зокрема прізвище відповідача використовується у агітаційній продукції та розміщено на носіях зовнішньої реклами, де акцентується увага виборця на тому, що кандидат в народні депутати ОСОБА_3 є членом команди ОСОБА_1 . Також позивач зазначає, що 16.07.2019, під час робочого часу, відповідач спільно із кандидатом в народні депутати ОСОБА_3 провів агітаційний захід в приміщенні комунальної установи "Молодіжний центр", що знаходиться за адресою: 29013, м. Хмельницький, вул. Кам'янецька, буд. 63, де публічно і відкрито закликав присутніх голосувати за члена своєї команди ОСОБА_3 на позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019. Позивач вважає, що вищезазначені дії є порушенням виборчого законодавства, а тому звернувся до суду з адміністративним позовом.

Ухвалою від 20.07.2019 суд відкрив провадження у справі та призначив справу до розгляду на 20.07.2019 о 20 год.00 хв.

20.07.2019 позивач направив до суду заяву про розгляд справи у закритому судовому засіданні.

Ухвалою від 20.07.2019 суд відмовив в задоволенні заяви позивача про розгляд справи у закритому судовому засіданні.

Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Просив розглянути справу без його участі.

Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити у задоволенні позову. В судовому засіданні надав пояснення, що 16.07.2019 брав участь у заході, який був пов'язаний із зустріччю з молоддю в приміщенні комунальної установи "Молодіжний центр" в неробочий час, оскільки захід розпочався в 19 год. 30 хв., а свій виступ відповідач розпочав приблизно в 20.00 год. Крім того пояснив, що сторінка в Facebook є його особистим щоденником, в якому він спілкується з підписниками, а відеоролик опублікував в ІНФОРМАЦІЯ_1 під час обідньої перерви. Вказав, що не брав участі у передвиборній агітації за кандидата в народні депутати у одномандатному виборчому окрузі №187 ОСОБА_3 та вважає, що використання прізвища відповідача в агітаційних матеріалах та розміщення на носіях зовнішньої реклами не є порушенням ч.4 ст. 74 Закону України "Про вибори народних депутатів України".

Відповідно до ч. 3 ст. 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

Заслухавши пояснення відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Указом Президента України № 303/2019 від 21.05.2019 «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів» призначено позачергові вибори до Верховної Ради України на 21.07.2019.

Відповідно до постанови Центральної виборчої комісії від 25.06.2019 №1288 зареєстровано кандидатів у народні депутати України, висунутих Політичною Партією «СЛУГА НАРОДУ», в одномандатних виборчих округах на позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019 згідно з додатками 1 - 25, в тому числі і ОСОБА_2 .

Відповідно до постанови Центральної виборчої комісії від 22.06.2019 № 1142 зареєстровано кандидатів у народні депутати України, висунутих Політичною Партією Всеукраїнське об'єднання "Свобода", в одномандатних виборчих округах на позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019, згідно з додатками 1 - 8, в тому числі і ОСОБА_3 .

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно статті 12 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (далі - Закон) суб'єктами виборчого процесу є: 1) виборець; 2) Центральна виборча комісія, а також інша виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону; 3) партія, що висунула кандидата у депутати; 4) кандидат у депутати, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом; 5) офіційний спостерігач від партії, яка висунула кандидатів у депутати у загальнодержавному окрузі, від кандидата у депутати в одномандатному окрузі, від громадської організації, який зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.

Відповідно до ч.ч.1, 2 статті 11 Закону виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними статтею 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом. Виборчий процес здійснюється на засадах: 1) дотримання принципів виборчого права, зазначених у статтях 2 - 10 цього Закону; 2) законності та заборони незаконного втручання будь-кого у цей процес; 3) політичного плюралізму та багатопартійності; 4) публічності і відкритості; 5) свободи передвиборної агітації, рівного доступу всіх кандидатів у депутати і партій - суб'єктів виборчого процесу до засобів масової інформації незалежно від їх форми власності, крім засобів масової інформації, засновниками (власниками) яких є партії, кандидати у депутати в одномандатному окрузі; 6) неупередженості органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, судів, підприємств, закладів, установ і організацій, їх керівників, інших посадових і службових осіб до партій - суб'єктів виборчого процесу, кандидатів у депутати.

Виборчий процес включає такі етапи, зокрема, проведення передвиборної агітації (ч.5 ст.11 Закону).

Згідно ч.5 ст. 3 Закону передбачено, що рівність прав і можливостей кандидатів у депутати, партій - суб'єктів виборчого процесу брати участь у виборчому процесі забезпечується: 1) забороною привілеїв чи обмежень кандидатів у депутати за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками; 2) забороною втручання органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування у виборчий процес, за винятком випадків, передбачених цим Законом; 3) рівним та неупередженим ставленням органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, їх службових та посадових осіб до кандидатів у депутати, партій - суб'єктів виборчого процесу; 4) забороною використання кандидатами у депутати, партіями - суб'єктами виборчого процесу під час фінансування передвиборної агітації інших коштів, крім коштів виборчих фондів; 5) рівним та неупередженим ставленням засобів масової інформації до кандидатів у депутати, партій - суб'єктів виборчого процесу.

Згідно ч.ч.1, 2 ст. 68 Закону передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата у депутати або партію - суб'єкта виборчого процесу. Передвиборна агітація може здійснюватися в будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України. Передвиборна агітація може проводитися у таких формах, зокрема: проведення зборів громадян, інших зустрічей з виборцями; публічні заклики голосувати за або не голосувати за партію - суб'єкта виборчого процесу, кандидата у депутати або публічні оцінки діяльності цих партій чи кандидатів у депутати; в інших формах, що не суперечать Конституції України та законам України.

Статтею 74 Закону встановлені обмеження щодо ведення передвиборної агітації.

Відповідно до ч.1 ст.74 Закону участь у передвиборній агітації забороняється: 1) іноземцям та особам без громадянства, у тому числі через журналістську діяльність чи у формі участі у концертах, виставах, спортивних змаганнях, інших публічних заходах, що проводяться на підтримку чи за підтримки партії - суб'єкта виборчого процесу чи кандидата у депутати; 2) органам виконавчої влади, органам влади Автономної Республіки Крим та органам місцевого самоврядування, правоохоронним органам і судам; 3) у робочий час посадовим і службовим особам органів, зазначених у пункті 2 цієї частини, крім випадків, коли відповідна посадова чи службова особа є кандидатом у депутати; 4) членам виборчих комісій протягом строку їх повноважень у відповідних виборчих комісіях.

Згідно ч.4 ст.74 Закону забороняється проведення агітаційних заходів, розповсюдження передвиборних агітаційних матеріалів, демонстрація агітаційних фільмів чи кліпів, розповсюдження виборчих листівок, плакатів, інших друкованих агітаційних матеріалів чи друкованих видань, у яких розміщено матеріали передвиборної агітації, публічні заклики голосувати за чи не голосувати за партії - суб'єктів виборчого процесу, кандидатів у депутати в одномандатному окрузі або публічна оцінка діяльності цих партій чи кандидатів у депутати під час проведення заходів, організованих органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, державними чи комунальними підприємствами, закладами, установами, організаціями.

Згідно ч.1 ст. 12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.

Отже на вказану посадову особу поширюється заборона, визначена п.3 ч.1 ст.74 Закону.

Така заборона спрямована, по-перше, на недопущення використання ресурсу службового становища відповідними посадовими і службовими особами під час проведення агітації за того чи іншого кандидата у народні депутати України, по-друге, на унеможливлення тиску на виборців та викликана необхідністю створити умови для вільного волевиявлення виборців під час виборів.

При цьому, суд зазначає, що встановлене обмеження в часі щодо проведення передвиборної агітації стосується, зокрема, здійснення її саме в робочий час посадовими та службовими особами органів самоврядування.

Відповідно до п.34.1 Рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 26.05.2016 №363 "Про затвердження регламенту роботи виконавчих органів Хмельницької міської ради" виконавчі органи міської ради працюють щоденно з 9.00 до 18.15 годин. З перервою на обід з 13.00 до 14.00 години. П'ятниця - з 9.00 до 17.00 години. Вихідні дні - субота і неділя.

Позивач в позовній заяві зазначив, що 16.07.2019, в робочий час, відповідач спільно із кандидатом в народні депутати ОСОБА_3 провів агітаційний захід в приміщенні комунальної установи "Молодіжний центр", що знаходиться за адресою: 29013, м. Хмельницький, вул. Кам'янецька, буд. 63, де публічно закликав присутніх голосувати за ОСОБА_3 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року. Також, 19.07.2019 відповідач опублікував в мережі Інтернет, на своїй сторінці Facebook відео, в якому наголошував про необхідність підтримати кандидата в народні депутати ОСОБА_3 .

Надаючи оцінку викладеному, суд зазначає наступне.

Суд встановив, що 16.07.2019 Хмельницький міський голова ОСОБА_1 брав участь в проведенні заходу в приміщенні комунальної установи "Молодіжний центр", що знаходиться за адресою: 29013, м. Хмельницький, вул. Кам'янецька, буд. 63.

Вказану обставину відповідач не заперечує.

Крім того, відповідач в судовому засіданні надав пояснення, що 16.07.2019 брав участь у вказаному заході в неробочий час, оскільки захід розпочався о 19 год. 30 хв., а свій виступ відповідач розпочав приблизно о 20 год. 00 хв.

В спростування вищевказаного, позивач не надав жодних доказів на підтвердження того, що відповідач брав участь у проведенні заходу в приміщенні комунальної установи "Молодіжний центр" саме в робочий час.

Таким чином, період перебування відповідача на заході в приміщенні комунальної установи "Молодіжний центр" не може вважатись періодом його робочого часу, а тому норми пункту 3 частини першої статті 74 Закону України "Про вибори народних депутатів України" відповідачем порушено не було.

Суд переглянув відеозапис заходу, який відбувся 16.07.2019 в приміщенні комунальної установи "Молодіжний центр", та не виявив передвиборчої агітації зі сторони відповідача за кандидата в народні депутати у одномандатному виборчому окрузі №187 ОСОБА_3 , позивач не довів факт передвиборчої агітації відповідача під час вказаного заходу в розумінні статті 68 Закону України "Про вибори народних депутатів України".

Крім того, суд зазначає, що відповідач опублікував відеозапис на своїй сторінці Facebook в ІНФОРМАЦІЯ_1, тобто під час обідньої перерви, що підтверджується роздруківкою сторінки ОСОБА_1 у Facebook та посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2. В зазначеному відеозаписі суд не встановив ознак агітації.

Що стосується твердження позивача про порушення відповідачем частини 4 статті 74 Закону (прізвище відповідача використовується в агітаційній продукції та розміщено на носіях зовнішньої реклами, де акцентується увага виборця на тому, що кандидат в народні депутати ОСОБА_3 є членом команди ОСОБА_1 ), то суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Вказана норма забороняє проведення агітаційних заходів, розповсюдження передвиборних агітаційних матеріалів, демонстрація агітаційних фільмів чи кліпів, розповсюдження виборчих листівок, плакатів, інших друкованих агітаційних матеріалів чи друкованих видань, у яких розміщено матеріали передвиборної агітації, публічні заклики голосувати за чи не голосувати за партії - суб'єктів виборчого процесу, кандидатів у депутати в одномандатному окрузі або публічна оцінка діяльності цих партій чи кандидатів у депутати під час проведення заходів, організованих органами державної влади, виключно органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, державними чи комунальними підприємствами, закладами, установами, організаціями.

Суд враховує, що належних доказів проведення організації заходів та виготовлення агітаційних матеріалів, визначених ч.4 ст.74 Закону, зокрема, посадовою особою органу місцевого самоврядування суду не надано.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (частина перша статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України).

За приписами статті 75 Кодексу адміністративного судочинства України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

У відповідності до частини першої статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Зважаючи на наведене вище, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 187 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_2 необхідно відмовити повністю.

Керуючись ст.ст.7, 9, 241-246, 250, 255, 273 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 187 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_2 - залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Хмельницький окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня його проголошення, а на судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Позивач:кандидат в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 187 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 )

Відповідач:Хмельницький міський голова ОСОБА_1 (вул. Гагаріна, 3, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29001)

Головуючий суддя О.Л. Польовий