20 червня 2019 р.Справа № 520/11453/18
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Перцової Т.С.,
Суддів: Чалого І.С. , Жигилія С.П. ,
за участю секретаря судового засідання Ващук Ю.О.,
позивача - ОСОБА_1 , представників сторін : позивача - Мироненка С. ОСОБА_2 .,
відповідача - ОСОБА_3 Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 28.03.2019 року, головуючий суддя І інстанції: Бабаєв А.І., м. Харків, повний текст складено 08.04.19 року по справі № 520/11453/18
за позовом ОСОБА_1
до Коротичанської селищної ради Харківського району Харківської області третя особа Пісочинська селищна рада Харківського району Харківської області
про скасування рішень,
ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Коротичанської селищної ради Харківського району Харківської області (далі по тексту - відповідач), третя особа - Пісочинська селищна рада Харківського району Харківської області, в якому просив суд:
- скасувати рішення XXVIII сесії VII скликання Коротичанської селищної ради Харківського району Харківської області “Про затвердження порядку проведення громадських обговорень з питань добровільного приєднання територіальних громад”;
- скасувати рішення XXIX сесії VII скликання Коротичанської селищної ради, Харківського району, Харківської області ЄДРПОУ: 04396696 від 24.07.2018 “Про надання згоди на добровільне приєднання Коротичанської територіальної громади до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади”;
- скасувати рішення XXXII сесії VII скликання Коротичанської селищної ради, Харківського району, Харківської області від 10.08.2018 “Про приєднання Коротичанської територіальної громади Харківського району Харківської області (смт Коротич, с-ще Новий Коротич, с. Стара Московка) до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади (смт. Пісочин, смт. Березівка, с-ще Рай-Оленівка, с. Надточії, с.Олешки)";
- стягнути з Коротичанської селищної ради ЄДРПОУ: 04396696 на користь ОСОБА_1 , паспорт серія НОМЕР_1 виданий Пісочинським ВМ Харківського РВ УМВС України в Харківській області 12.08.1999, судові витрати, які становлять 14114 грн. 00 коп., що складається з судового збору у розмірі 2114 грн. 40 коп. та витрати на професійну правничу допомогу - 12000 грн.00 коп.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 28.03.2019 по справі № 520/11453/18 у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Коротичанської селищної ради Харківського району Харківської області (62454, Харківська обл., Харківський район, селище міського типу Коротич, вул. Центральна, буд. 47), третя особа Пісочинська селищна рада Харківського району Харківської області (провулок Транспортний, 2, Пісочин, Харківська область, 62416 ) про скасування рішень - відмовлено.
Позивач, не погодившись із вказаним рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції, при прийнятті оскаржуваного рішення, норм матеріального та процесуального права, неврахування всіх обставин, які мали значення для правильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції рішення Харківського окружного адміністративного суду від 28.03.2019 по справі № 520/11453/18 скасувати, ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги стверджує про відсутність виняткових підстав для скликання позачергових сесії Коротичанської селищної ради на наступний день після прийняття відповідних розпоряджень та недоведення до відома депутатів та населення таких рішень. Вказує, що рішення про скликання позачергових сесій на 17.07.2018, 24.07.2018 та 10.08.2018 повинні були бути доведені до відома населення не пізніше ніж за 10 днів до сесії, чого зроблено не було. Наполягає на відсутнсоті у секретаря ради Пегарь Н.В. повноваженнь для скликання позачергових сесій ради, з огляду на її відсторонення від виконання обов'язків розпорядженнями селищного голови.
Стверджує, що члени Коротичанської територіальної громади не були належним чином повідомлені про проведення громадських обговорень щодо приєднання Коротичанської територіальної громади до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади. Громадські обговорення були проведені 22.07.2018, тобто, через 5 днів з моменту прийняття Коротичанською селищною радою 17.07.2018 рішення «Про затвердження порядку громадських обговорень з питань добровільного приєднання територіальних громад», а не протягом 30 днів з дня надходження відповідної пропозиції, як це передбачено ч.3 ст.8-1 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад». При цьому порушено принципи місцевого самоврядування : гласності, законності та народовладдя, оскільки зазначене рішення не було попередньо оприлюднене в засобах масової інформації та на офіційній веб-сторінці Коротичанської селищної ради. Вказує, що на громадських обговореннях були присутні не більше 300 людей, що складає приблизно 6% відсотків від населення смт. Коротич, також не було проінформовано про проведення громадських обговорень жителів віддалених районів громади - с. Стара Московка, с-ще Новий Коротич. Зазначив, що рішення про затвердження порядку проведення громадських обговорень з питань добровільного приєднання територіальних громад прийнято Коротичанською селищною радою Харківського району Харківської області 17.07.2018, тобто, на 2 дні раніше, ніж від депутатів надійшло повідомлення про ініціювання добровільного приєднання (19.07.2018). Отже, Коротичанською селищною радою Харківського району Харківської області порушено хронологію добровільного приєднання до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади, що суперечить вимогам чинного законодавства, однак, це не було враховано судом першої інстанції.
З огляду на викладене вище, стверджує про порушення відповідачем процедури прийняття спірних рішень, визначеної Законами України «Про місцеве самоврядування» та «Про добровільне об'єднання територіальних громад», що є підставою вважати вказану процедуру незаконною.
Вважає, що для забезпечення реального волевиявлення жителів Коротичанської територіальної громади та надання ними згоди про приєднання до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади необхідно було провести місцевий референдум відповідно до ст.6 Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми» від 03.11.1991, оскільки громадські слухання, яку були проведені Коротичанською селищною радою, не могли в повній мірі забезпечити волевиявлення членів територіальної громади щодо добровільного приєднання.
Вказує, що оскаржуваним рішенням щодо добровільного приєднання Коротичанської територіальної громади до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади порушуються права та інтереси Коротичанської територіальної громади, членом якої є позивач. Отже, є хибним висновок суду першої інстанції про відсутність у спірних відносинах порушення прав позивача.
Позивач та його представник в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримали з підстав, викладених в останній, просили суд апеляційної інстанції рішення Харківського окружного адміністративного суду від 28.03.2019 по справі № 520/11453/18 скасувати, ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.
Представник відповідача в надісланому до суду письмовому відзиві та у судовому засіданні просила суд апеляційної інстанції залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції - без змін. Вказує, що позачергові сесії Коротичанської селищної ради були ініційовані належним суб'єктом скликання - секретарем ради Пегарь Н.В., яка в силу ч.ч.5, 11, 16 ст.46, ч.3 ст.50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» була зобов'язана виконувати повноваження селищного голови у зв'язку з неможливістю виконання останнім своїх повноважень з огляду на його перебування під вартою. Доводи позивача про відсутність підстав для скликання позачергових сесій Коротичанської селищної ради на наступний день після прийняття розпоряджень секретаря ради, вважає необґрунтованими, оскільки частиною 5 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» дозволено скликати сесію місцевої ради в міру необхідності, без визначення конкретних критеріїв такої необхідності та незалежно від позиції одного депутата ради з цього питання.
Розпорядження секретаря ради про скликання сесій ніким не оскаржені, є чинними та підлягали виконанню відповідно до ст. 144 Конституції України, ч.1 ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а їх прийняття викликане фактичними обставинами, які були підставою для невідкладного скликання позачергових сесії ради. Так, на адресу відповідача 16.07.2018 надійшла вимога депутатів про скликання сесії ради на 17.07.2018, у межах реагування на яку секретар ради визначила проведення сесії ради необхідним та скликала позачергову сесію відповідача на 17.07.2018. У зв'язку з наявністю вказаного розпорядження секретаря ради №02с-03/78 від 16.07.2018, яке передбачало проведення позачергової сесії ради 17.07.2018, мав місце винятковий випадок, що вимагав необхідності доведення вказаного розпорядження до відома депутатів і населення не пізніше як за день до сесії, тобто протягом 16.07.2018, а не в загальному порядку за 10 днів до сесії, як стверджує позивач. Зазначив, що депутати Коротичанської селищної ради було повідомлені телефонограмами про скликання позачергової сесії на 17.07.2018, відповідне оголошення було розміщене на дошці оголошень у приміщенні ради, доступній для ознайомлення невизначеному колу осіб, отже, обов'язок доведення до відома депутатів та населення рішення про скликання сесії ради було виконано відповідачем у повному обсязі. Таким чином, XXVIII сесія відповідача від 17 липня 2018 року була скликана на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений законом.
З приводу тверджень позивача про порушення хронології затвердження Порядку громадських обговорень з питань добровільного об'єднання територіальних громад, вказує, що такий Порядок прийнято Коротичанською селищною радою на виконання вимог ч.4 ст.5 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», а не у зв'язку з надходженням повідомлення про ініціювання добровільного приєднання від депутатів відповідача, як помилково стверджує позивач. Вказаний Порядок є нормативно-правовим актом, дія якого поширюється на невизначене коло випадків, та не містить ознак індивідуального акта, який був би прийнятий в межах реагування на конкретну ініціативу, лист, звернення. З огляду на викладене, доводи позивача про те, що прийняття Порядку громадських обговорень передує надходженню пропозиції про добровільне приєднання, не впливає на правомірність оскаржуваного рішення ради від 17.07.2019.
Вказує, що громадські обговорення щодо розгляду пропозиції депутатів відповідача щодо ініціювання добровільного приєднання територіальної громади Коротичанської селищної ради до Пісочинської селищної об'єднаної громади, які відбулися 22.07.2018 на території Коротичанської селищної ради, проведено з дотриманням строку та порядку, визначеного Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», а твердження позивача про порушення процедури громадських обговорень є безпідставними та такими, що не відповідають дійсності. Рішення XXIX сесії VII скликання Коротичанської селищної ради від 24.07.2018 «Про надання згоди на добровільне приєднання Коротичанської територіальної громади до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади» було прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений законом. Враховуючи викладене, у відповідача були наявні підстави, передбачені статтею 8-1 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», для прийняття рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади - завершення громадського обговорення та подання пропозиції до відповідної ради на наступну сесію.
Доводи позивача про необхідність проведення місцевого референдуму для вирішення питання про об'єднання територіальних громад не відповідають дійсності, оскільки Закон України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми» від 03.11.1991, на ст.6 якого посилається позивач, втратив чинність, та, крім того, не поширюється на правові відносини, що виникають під час процедури об'єднання територіальних громад. Наразі процедуру об'єднання територіальних громад урегульовано Законом України № 157-VІІІ від 05.02.2015 «Про добровільне об'єднання територіальних громад», який не передбачає проведення референдуму з цих питань.
Вказує, що порушення прав чи законних інтересів позивача оскаржуваними рішеннями є необхідною передумовою звернення позивача до суду із позовом. Однак, позивачем не надано доказів, які б вказували, що приєднання Коротичанської територіальної громади до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади дійсно порушило його права як мешканця Коротичанської територіальної громади, а отже, ОСОБА_1 не мав підстав для звернення до суду.
Представник третьої особи в судове засідання не прибув, третя особа про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.
У відповідності до ч.2 ст.313 КАС України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
З огляду на наведену норму, беручи до уваги, що третя особа належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, колегія суддів вважає за можливе розглянути адміністративну справу без участі представника третьої особи.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, представників сторін, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено, що рішенням XXVIII сесії VII скликання Коротичанської селищної ради Харківського району Харківської області від 17.07.2018 затверджено Порядок проведення громадських обговорень з питань добровільного приєднання територіальної громади Коротичанської селищної ради (смт. Коротич, с-ще Новий Коротич, с. Стара Московка) до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади Харківського району Харківської області (т.1, а.с.73).
Рішенням ХХІХ сесії VІІ скликання Коротичанської селищної ради від 24.07.2018 було надано згоду на добровільне приєднання Коротичанської територіальної громади Харківського району Харківської області (смт. Коротич, с-ще. Новий Коротич, с. Стара Московка) до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади (смт. Пісочин, смт. Березівка, с-ще. Рай - Оленівка, с. Надточії, с. Олешки) (т.1, а.с.81-85).
Рішенням XXXII сесії VІІ скликання Коротичанської селищної ради від 10.08.2018 приєднано Коротичанську територіальну громаду Харківського району Харківської області (смт. Коротич, с-ще. Новий Коротич, с. Стара Московка) до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади (смт. Пісочин, смт. Березівка, с-ще. Рай-Оленівка, с. Надточїї, с.Олешки), затверджено План організаційних заходів щодо добровільного приєднання територіальної громади та доручено Піцсочинському селищному голові ОСОБА_4 звернутися до Харківської облдержадміністрації з клопотанням про звернення до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішень про призначення додаткових виборів депутатів до Пісочинської селищної ради від територіальної громади, яка приєдналась у встановленому законом порядку (т.1, а.с. 134).
Позивач, вважаючи оскаржувані рішення відповідача протиправними, звернувся до суду з даним позовом про їх скасування.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач у спірних відносинах діяв правомірно, з урахуванням приписів та в межах повноважень, наданих Законами України "Про добровільне об'єднання територіальних громад", «Про місцеве самоврядування», тому відсутні підстави для скасування оскаржуваних рішень від 17.07.2018, 24.07.2018 та 10.08.2018.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на таке.
Відповідно до ст.25 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно з ч.1-3 ст.59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.
Відповідно до частини 4 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради.
Проте, Законом України «Про місцеве самоврядування» передбачено низку спеціальних норм, які надають повноваження зі скликання сесії місцевої ради іншим суб'єктам скликання, зокрема, у разі неможливості виконання сільським, селищним, міським головою своїх повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», у разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради, крім випадків дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови відповідно до Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" або Закону України "Про правовий режим воєнного стану".
Згідно з п.п.1, 2, 3 ч. 3 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», секретар сільської, селищної, міської ради, зокрема: у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови; скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради; веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону.
Згідно з частиною 11 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради.
Відповідно до частини 16 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто сільським, селищним, міським головою, районної у місті, районної, обласної ради - головою відповідної ради, у разі їх відсутності - відповідно секретарем, сільської, селищної, міської ради, відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні.
Враховуючи викладене, посадовою особою місцевого самоврядування, яка виконує повноваження селищного голови у разі неможливості виконання ним своєї повноважень, є секретар селищної ради.
Згідно з ч.1 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Першу сесію новообраної районної у місті, районної, обласної ради скликає відповідна територіальна виборча комісія не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради у кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону. Наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради (ч.ч.3, 4 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
За приписами ч.5 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування» сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
У разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради - відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради.
У цих випадках сесія скликається: 1) якщо сесія не скликається сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті, районної, обласної ради) у строки, передбачені цим Законом; 2) якщо сільський, селищний, міський голова (голова районної у місті, районної, обласної ради) без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою цієї статті (ч.6 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
У відповідності до ч.7 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що згідно з постановою Коротичанської селищної виборчої комісії від 29.10.2015 № 26 Коротичанським селищним головою зареєстровано обраного 25.10.2015 ОСОБА_5 .
Відповідно до ухвали Харківського районного суду Харківської області від 11.07.2018 по справі №635/2572/18 за клопотанням прокурора відділу прокуратури Харківської області до обвинуваченого ОСОБА_6 селищного голови ОСОБА_5 було застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на 60 діб з моменту проголошення ухвали в залі суду; взято обвинуваченого під варту негайно в залі суду.
Застосування запобіжного заходу до Коротичанського селищного голови ОСОБА_5 у вигляді тримання під вартою унеможливило виконання ним повноважень Коротичанського селищного голови на 60 діб, починаючи з 11.07.2018.
Згідно з рішенням Коротичанської селищної ради від 12.11.2015 секретарем ради обрано ОСОБА_7 (в подальшому згідно зі свідоцтвом про реєстрацію шлюбу - ОСОБА_8 ) (т.2, а.с.26-27).
Судом апеляційної інстанції встановлено, що 16.07.2018 до Коротичанської селищної ради надійшла вимога однієї третини депутатів від загального складу депутатів вказаної ради, адресована секретарю Коротичанської селищної ради ОСОБА_8 , про скликання сесії ради на 17.07.2018 із запропонованим порядком денним, до якого, серед іншого, увійшли : ситуація, що склалася у виконавчому комітеті Коротичанської селищної ради та недопущення секретаря ради до виконання своїх обов'язків відповідно до Закону, а також обговорення Порядку проведення громадських обговорень з питань добровільного приєднання територіальних громад.
У вказаній вимозі, підписаній 10 депутатами Коротичанської селищної ради, зазначено, що остання сесія Коротичанської селищної ради відбулася 03.04.2018, станом на 12.07.2018 Коротичанський селищний голова не організував роботу ради, що стало причиною непроведення сесії ради у строки, встановлені законом. З 11.07.2018 Коротичанський селищний голова не має можливості здійснювати повноваження селищного голови у зв'язку із ухвалою Харківського районного суду про обрання відносно нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою строком на 60 діб. З посиланням на ст.ст.42, 46, 50 Закону України «Про місцеве самоврядування», у зв'язку з гострою необхідністю вирішення питань місцевого значення Коротичанської територіальної громади, з метою припинення порушення принципів місцевого самоврядування у Коротичанській селищній раді, депутати вимагали від секретаря Коротичанської селищної ради скликати сесію ради на 17.07.2018 о 17:00 год. (т.1, а.с.62-63).
Відповідно до постанови Коротичанської селищної виборчої комісії № 27 від 29.10.2015, депутатами Коротичанської селищної ради обрано 22 особи. Отже, з урахуванням обраної та зареєстрованої кількості депутатів Коротичанської селищної ради, вимога від 16.07.2018 є належною підставою для скликання позачергової сесії ради у розумінні ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування».
Враховуючи надходження вказаної вище вимоги, з огляду на приписи ч.2 ст.42, ч.ч.6, 11, 16 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування», секретар Коротичанської селищної ради ОСОБА_8 була зобов'язана виконувати обов'язки селищного голови та в межах виконання цих повноважень відреагувати на вказану депутатську вимогу, що і було зроблено ОСОБА_8 шляхом прийняття розпорядження від 16.07.2018 №02с-03/78.
Зазначеним розпорядженням було скликано позачергову ХХVIII сесію VІІ скликання Коротичанської селищної ради на 17.07.2018 о 17:00 год., як про це було зазначено у депутатській вимозі від 16.07.2018, в актовій залі селищної ради, з порядком денним, який включав зокрема, розгляд ситуації, що склалася у виконавчому комітеті Коротичанської селищної ради та недопущення секретаря ради до виконання своїх обов'язків відповідно до Закону, а також про затвердження Порядку проведення громадських обговорень з питань добровільного приєднання територіальних громад (т.1, а.с.64).
Щодо доводів позивача про відсутність у секретаря ради Пегарь Н.В. повноважень на скликання позачергової сесії ради, з посиланням на те, що згідно з розпорядженням селищного голови Олійника Ю. ОСОБА_9 . стосовно ОСОБА_8 було призначено службове розслідування та відсторонено її від посади, а виконуючим обов'язки секретаря селищної ради покладено на ОСОБА_1 , колегія суддів зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 06.07.2018 року Коротичанським селищним головой Олійником Ю. ОСОБА_9 . прийнято розпорядження № 30-02-03 зокрема про відсторонення секретаря ради ОСОБА_8 від займаної посади, з 06.07.2018 року по 06.09.2018 року.
Розпорядженням № 31-02-03 від 06.07.2018 призначено тимчасово виконуючим обов'язки секретаря Коротичанської селищної ради депутата Філіпського О.В. з 07.07.2018 до розгляду питання щодо виконуючого обов'язки секретаря селищної ради на черговому засідання ради.
Разом з тим, в силу ч.5 ст.50 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” Повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені лише за рішенням відповідної ради.
Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» не передбачено покладення виконання обов'язків секретаря ради на жодну іншу особу, а також припинення повноважень секретаря ради в інший спосіб, ніж передбачено цим Законом.
Звільнення секретаря ради з посади або дострокове припиненя повноважень секретаря, а також обрання нового секретаря (постійного чи тимчасового) належить до виключних повноважень ради і не може здійснюватися відповідно до закону одноособово Коротичанським селищним головою.
Однак, відповідного рішення Коротичанської селищної ради про припинення повноважень ОСОБА_8 як секретаря цієї ради, відповідачем прийнято не було.
Отже, розпорядження селищного голови № 31-02-03 від 06.07.2018 про призначення депутата ОСОБА_1 тимчасово виконуючим обов'язки секретаря Коротичанської селищної ради суперечить положенням Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
За приписами ч.10 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування» рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
З огляду на термін скликання сесії, зазначений у вимозі депутатів, у зв'язку з наявністю вказаного розпорядження секретаря ради №02с-03/78 від 16.07.2018, яке передбачало проведення позачергової сесії ради 17.07.2018, даний випадок є винятковим у розумінні ч.10 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування» та вимагав повідомлення не у 10-денний строк, як вважає позивач, а не пізніше як за день до сесії, тобто, протягом 16.07.2018.
Доводи позивача про відсутність підстав для термінового скликання сесії на 17.07.2018 та повідомлення про неї за день до її проведення, є безпідставними також з огляду на те, що, як зазначено у депутатській вимозі від 16.07.2018, остання сесія Коротичанської селищної ради проводилася 03.04.2018, тобто, сесії ради не проводилися більше 2-х місяців, що є порушенням ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Посилання позивача на те, що згідно з журналом реєстрації документів канцелярії Коротичанської селищної ради розпорядження від 16.07.2018 №02с-03/78 було зареєстровано раніше, ніж вказана депутатська вимога, колегія суддів відхиляє, оскільки вказані вимога та розпорядження зареєстровані в журналі одним днем - 16.07.2018. При цьому, з огляду на ситуацію, що склалася в апараті Коротичанської селищної ради, реєстрація в журналі розпорядження раніше, ніж вимоги, не свідчить про те, що прийняття цього розпорядження передувало надходженню вимоги.
Відповідно до наявної в матеріалах справи копії протоколу сесії ради від 17.07.2018, Коротичанською селищною радою 17.07.2018 було розглянуто питання щодо ситуації, яка склалася у виконавчому комітеті Коротичанської селищної ради та недопущення секретаря ради до виконання своїх обов'язків відповідно до Закону, за результатами розгляду якого було прийнято рішення про зупинення виконання розпорядження Коротичанського селищного голови № 30-02-03 «Про проведення службового розслідування відносно ОСОБА_8 » (т.1, а.с.70).
Згідно з розпорядженням № 02с-03/79 від 18.07.2018, у зв'язку з обранням голові Коротичанської селищної ради ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою на 60 днів, а саме до 07.09.2018 відповідно до ухвали Харківського районного суду Харківської області від 11.07.2018 та неможливістю селищного голови здійснювати свої повноваження, з урахуванням рішення позачергової XXVIII сесії VII скликання Коротичанської селищної ради від 17.07.2018 «Про зупинення розпорядження від 06.07.2018 № 30-02-03 Коротичанського селищного голови», ОСОБА_8 приступила до тимчасового виконання повноважень Коротичанського селищного голови з 18.07.2018 до моменту видання ОСОБА_5 . розпорядження про вихід на роботу та про продовження виконання ним повноважень селищного голови у встановленому порядку (т.1, а.с.71).
Розпорядженням № 02с-03/80 від 19.07.2018 т.в.о. селищного голови ОСОБА_8 . скасувала розпорядження Коротичанського селищного голови № 13-02-03 від 26.04.2018 «Про провеждення службового розслідування стосовно ОСОБА_8 » та № 30-02-03 від 06.07.2018 «Про проведення службового розслідування стосовно ОСОБА_8 » (т.1, а.с.76).
Зазначені розпорядження від 18.07.2018 та від 19.07.2018 ніким не оскаржені, є чинними, у судовому порядку не скасовані.
Крім того, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 09.01.2019 року по справі № 635/3112/18 скасовано п. 4 розпорядження Коротичанського селищного голови від 26.04.2018 року №13-02-03 щодо відсторонення секретаря Коротичанської селищної ради ОСОБА_8 від займаної посади у період з 27.04.2018 року до 27.06.2018 року.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 05.03.2019 року справі № 520/184/19 визнано незаконним та скасовано розпорядження Коротичанського селищного голови ОСОБА_5 “Про проведення службового розслідування стосовно ОСОБА_8 ” від 06.07.2018 року № 30-02-03.
У зв'язку з цим колегія суддів відхиляє посилання позивача на відсторонення ОСОБА_8 від посади секретаря ради згідно з вказаними вище розпорядженнями, оскільки підставам такого відсторонення була надана оцінка судом і такі підстави були визнані незаконними.
Враховуючи викладене, твердження позивача про відсутність у ОСОБА_8 повноважень на скликання позачергових сесій Коротичанської селищної ради на 17.07.2018, 24.07.2018 та 10.08.2018 є хибними. При цьому, виконання обов'язків селищного голови та скликання позачергової сесії Коротичанської селищної ради на вимогу 1/3 депутатів було не лише повноваженням, а законодавчо встановленим обов'язком Пегарь Н.В. як секретаря селищної ради, незважаючи на наявність розпоряджень селищного голови про відсторонення її від посади.
Надаючи оцінку правомірності прийнятих відповідачем оскаржуваних рішень від 17.07.2018, 24.07.2018 та 10.08.2018 у світлі вимог Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», а також Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», колегія суддів зазначає наступне.
Відносини, що виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, а також добровільного приєднання до об'єднаних територіальних громад врегульовано Законом № 157-VIII.
Відповідно до статті 2 Закону № 157-VIII, добровільне об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких принципів: 1) конституційності та законності; 2) добровільності; 3) економічної ефективності; 4) державної підтримки; 5) повсюдності місцевого самоврядування; 6) прозорості та відкритості; 7) відповідальності.
Статтями розділу ІІ-І Закону № 157-VIII визначено умови та порядок приєднання до об'єднаних територіальних громад, а також чітка послідовність дій, які тісно взаємопов'язані між собою. Так кожен наступний етап добровільного об'єднання громадян може бути розпочато виключно після закінчення попереднього.
Отже, саме дотримання послідовності всіх етапів є обов'язковою передумовою для добровільного об'єднання громадян на підставі чинного законодавства України з дотриманням Конституції України.
Згідно з ч.1 ст.8-1 Закону № 157-VIII добровільно приєднатися до об'єднаної територіальної громади, визнаної спроможною відповідно до частини четвертої статті 9 цього Закону, має право суміжна сільська, селищна територіальна громада, яка відповідно до перспективного плану формування територій громад Автономної Республіки Крим, області належить до цієї об'єднаної територіальної громади.
Ініціаторами добровільного приєднання до об'єднаної територіальної громади можуть бути суб'єкти, визначені частиною першою статті 5 цього Закону.
Сільський, селищний голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання до об'єднаної територіальної громади та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади.
Сільський, селищний голова після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади надсилає пропозицію до сільської, селищної, міської ради об'єднаної територіальної громади, до якої є намір приєднатися.
Сільська, селищна, міська рада об'єднаної територіальної громади на наступній сесії розглядає пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до об'єднаної територіальної громади та за результатами розгляду приймає рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади або про відмову в наданні такої згоди.
У свою чергу, згідно зі ст.5 Закону № 157-VIII ініціаторами добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст можуть бути: 1) сільський, селищний, міський голова; 2) не менш як третина депутатів від загального складу сільської, селищної, міської ради; 3) члени територіальної громади в порядку місцевої ініціативи; 4) органи самоорганізації населення відповідної території (за умови представлення ними інтересів не менш як третини членів відповідної територіальної громади).
Пропозиція щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад повинна, зокрема, містити: 1) перелік територіальних громад, що об'єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів; 2) визначення адміністративного центру об'єднаної територіальної громади та її найменування.
Як зазначалось вище, 16.07.2018 до Коротичанської селищної ради надійшла вимога депутатів про скликання секретарем ради сесії на 17.07.2018 року, із запропонованим порядком денним, до якого, серед інших, увійшло затвердження порядку проведення громадських обговорень з питань добровільного приєднання територіальних громад.
Рішенням XXVIII сесії VII скликання Коротичанської селищної ради Харківського району Харківської області від 17.07.2018 року затверджено Порядок проведення громадських обговорень з питань добровільного приєднання територіальної громади Коротичанської селищної ради (смт. Коротич, с-ще Новий Коротич, с. Стара Московка) до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади Харківського району Харківської області (т.1, а.с.73).
Згідно з 14 Порядку, затвердженого вказаним рішенням, громадське обговорення повинно бути проведене не пізніше 14 календарних днів від дати оприлюднення оголошення. Оголошення про проведення громадського обговорення оприлюднюється на офіційній веб-сторінці селищної ради або на дошці оголошень Коротичанської селищної ради (т.1, а.с.75).
Отже, положення Порядку проведення громадських обговорень з питань добровільного приєднання територіальної громади Коротичанської селищної ради до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади Харківського району Харківської області, не суперечать вимогам Закону № 157-VIII в частині строків та порядку їх проведення.
З наявного в матеріалах справи копії протоколу засідання ради від 17.07.2018, під час розгляду запропонованого проекту Порядку проведення громадських обговорень з 17 присутніх депутатів «за» проголосувало 12 осіб, «проти» - 5.
Враховуючи викладене, колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення відповідача від 17.07.2018 «Про затвердження Порядку проведення громадських обговорень з питань добровільного приєднання територіальної громади Коротичанської селищної ради (смт. Коротич, с-ще Новий Коротич, с. Стара Московка) до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади Харківського району Харківської області».
Доводи позивача про неоприлюднення розпорядження секретаря ради щодо скликання позачергової сесії ради не відповідають дійсності, оскільки депутати було повідомлені про скликання сесії на 17 год. 17.07.2018 телефонограмами.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що 19.07.2018 від 8 депутатів на адресу Коротичанської селищної ради надійшла пропозиція щодо ініціювання добровільного приєднання Коротичанської територіальної громади до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади, яка була зареєстрована за вхідним номером 02-24/786.
З урахуванням обраної та зареєстрованої кількості депутатів Коротичанської селищної ради, пропозиція від 19.07.2018 № 02-24/786 подана належним суб'єктом ініціативи у розумінні ст.5 Закону № 157-VIII.
Та обставина, що подання вказаної пропозиції відбулося пізніше затвердження Коротичанською селищною радою Порядку проведення громадського обговорення питання щодо добровільного приєднання до об'єднаних територіальних громад (17.07.2018), не свідчить про порушення відповідачем хронології приєднання територіальної громади, як стверджує позивач, оскільки це не заборонено жодної нормою Закону № 157-VIII або Закону України «Про місцеве самоврядування».
Колегія суддів вважає за необхідне вказати, що підставою для прийняття вказаного вище Порядку слугували приписи ч.3 ст.5, ч.3 ст.8-1 Закону № 157-VIII та вимога депутатів від 16.07.2018, а не вказана вище пропозиція від 19.07.2018 про ініціювання добровільного приєднання Коротичанської територіальної громади до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади.
Слід відмітити, що пропозиція від 19.07.2018 стосується приєднання територіальної громади, а рішення відповідача від 17.07.2018 - лише питання затвердження нормативно-правового акту - Порядку проведення громадських обговорень такої категорії пропозицій.
При цьому, вказаний вище Порядок у розумінні п.19 ч.1 ст.4 КАС України не є індивідуальним актом, який приймається в межах реагування на конкретну ініціативу або звернення (в даному випадку, пропозицію депутатів від 19.07.2018), а є нормативно правовим актом, який встановлює загальні правила регулювання однотипних відносин щодо громадського обговорення необмеженої кількості ініціатив, які можуть надійти на адресу відповідача з питань приєднання чи об'єднання територіальних громад, тобто, не пов'язаний безпосередньо з вказаною вище пропозицією від 19.07.2018.
Враховуючи викладене, твердження позивача про порушення відповідачем хронології процедури приєднання територіальної громади, є хибними та такими, що не є доказом протиправності оскаржуваних рішень.
Розпорядженням т.в.о. селищного голови секретаря Коротичанської селищної ради № 02с-03/81 від 19.07.2018 «Про організацію заходів під час проведення громадських обговорень», ураховуючи пропозицію, що надійшла, було вирішено, зокрема: провести громадські обговорення на території Коротичанської селищної ради, до якої входять населені пункти смт Коротич, с-ще Новий Коротич, с Стара Московка 22 липня 2018 року о 16:00 годині у приміщенні Коротичанського ліцею за адресою: смт Коротич, вул. Освіти, 59А; затвердити організаційні заходи проведення громадських обговорень, визначити організаторів (відповідальних осіб) з проведення громадських обговорень, інформацію про час, місце та порядок денний громадських обговорень довести до членів громади шляхом розміщення оголошень на дошках оголошень населених пунктів громади.
На виконання пункту 14 Порядку проведення громадських обговорень, затвердженого рішення ради від 17.07.2018, оголошення про проведення громадського обговорення було розміщено на дошках оголошень Коротичанської селищної ради.
Так, відповідачем надано до матеріалів справи копію оголошення, за змістом якого запрошено всіх мешканців смт Коротич, с-ще Новий Коротич, с. Стара Московка прийняти участь в громадському обговоренні на тему: "Про розгляд пропозиції депутатів Коротичанської селищної ради щодо ініціювання добровільного приєднання Коротичанської територіальної громади Харківського району Харківської області, до якої входять населені пункти смт. Коротич, с-ще. Новий Коротич, с. Стара Московка до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади (смт. Пісочин, смт. Березівка, с-ще Рай-Оленівка, с. Надточії АДРЕСА_2 с. АДРЕСА_3 ), яке відбудеться 22 липня 2018 року о 16 годині в приміщенні Коротичанського ліцею" (т.1, а.с.36).
Як зазначає відповідач і не спростовано позивачем по справі, оприлюднити вказане оголошення в засобах масової інформації не було можливості, оскільки офіційний сайт відповідача не функціонує, що підтверджується сторонами справі.
Отже, Коротичанською селищною радою були використані усі можливості для донесення до населення інформації щодо громадського обговорення. Відповідач, розмістивши вказане оголошення на дошці оголошень Коротичанської селищної ради, вжив вичерпних заходів для оприлюднення інформації щодо призначення громадського обговорення, та діяв у відповідності до Закону № 157-VIII та Порядку проведення громадських обговорень, затвердженого рішення ради від 17.07.2018.
Враховуючи викладене, колегія суддів відхиляє посилання позивача про нездійснення відповідачем оприлюднення територіальної громади про проведення громадських обговорень.
Сторонами по справі не заперечувалось, що громадські обговорення питання приєднання Коротичанської територіальної громади до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади були проведені 22 липня 2018 року, присутні на них були 283 особи, більшість з якихпроголосувала «за» приєднання Коротичанської територіальної громади до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади.
При цьому, колегія суддів зазначає, що правовими нормами Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», котрий регулює відносини, що виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, не визначено форми та змісту оголошень щодо проведення громадських слухань, а також не встановлено умов щодо кількості членів територіальних громад, які залучаються до обов'язкового громадського обговорення.
Також, ані Законом України "Про місцеве самоврядування", ані Порядком проведення громадських обговорень, затвердженим рішенням відповідача від 17.07.2018, не визначено мінімальної кількості учасників громадських обговорень, передбачених частиною 3 статті 8-1 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» для визнання їх легітимними.
Відповідач жодним чином не мав можливості вплинути на кількість людей, які прийняли участь у громадському обговоренні, оскільки ніхто з громадян не може бути примушений до участі або неучасті у громадському обговоренні.
З огляду на викладене, колегія суддів відхиляє посилання позивача на те, що у громадських обговореннях взяли участь не всі мешканці Коротичанської територіальної громади, як на підставу вважати громадські обговорення такими, що не відбулися.
Таким чином, громадські обговорення, які відбулися 22.07.2018 на території Коротичанської селищної ради, у тому числі про розгляд пропозицій депутатів Коротичанської селищної ради щодо ініціювання добровільного приєднання територіальної громади Коротичанської селищної ради Харківського району Харківської області до Пісочинської селищної об'єднаної громади, проведено з дотриманням термінів, визначених Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» та у встановленому законодавством порядку, а твердження позивача про порушення процедури громадських обговорень є безпідставними та такими, що не відповідають дійсності.
Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що у розумінні ст.8-1 Закону № 157 необхідними та достатніми підставами для прийняття рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади є завершення громадського обговорення та подання пропозиції до відповідної ради на наступну сесію.
Оскільки громадські обговорення було завершено, на виконання вимог ч.ч.4, 5, 6 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» розпорядженням Коротичанської селищної ради №02с-03/84 від 23.07.2018 було скликано на 24.07.2018 позачергову ХХІХ сесію VІІ скликання Коротичанської селищної ради з порядком денним: “Про надання згоди на добровільне приєднання територіальної громади Коротичанської селищної ради до Пісочинської селищної об'єднаної громади”.
Рішеннями ХХІХ сесії VІІ скликання Коротичанської селищної ради від 24.07.2018 було затверджено порядок денний позачергової ХХІХ сесії, зокрема, щодо надання згоди на добровільне приєднання територіальної громади Коротичанської селищної ради до Пісочинської селищної об'єднаної громади, створено лічильну комісію для поіменного голосування (т.1, а.с.78-79).
Як вбачається зі змісту протоколу позачергової ХХІХ сесії VІІ скликання, на вказаній сесії відбулось голосування з приводу питань, які увійшли до порядку денного, зокрема, щодо надання згоди на добровільне приєднання територіальної громади Коротичанської селищної ради до Пісочинської селищної об'єднаної громади, та більшістю голосів було прийнято рішення ХХІХ сесії VІІ скликання Коротичанської селищної ради від 24.07.2018 про надання згоди на добровільне приєднання Коротичанської територіальної громади Харківського району Харківської області (смт. Коротич, с-ще. Новий Коротич, с. Стара Московка) до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади (смт. Пісочин, смт. Березівка, с-ще. Рай - Оленівка, с. Надточії, с. Олешки) (т.1, а.с.81-85).
Відповідно до наявної в матеріалах справи копії протоколу від 24.07.2018 (т.2, а.с.43-44), з 22 депутатів Коротичанської селищної ради у засіданні брали участь 17 депутатів, з них по питанню № 6 «Про надання згоди на добровільне приєднання Коротичанської територіальної громади до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади» «за» проголосувало 13 депутатів, «проти» - 3, «утрималися» - 2.
При цьому, колегія суддів вказує, що виходячи зі змісту рішення, відповідачем було враховано не лише протокол громадських обговорень, а й висновки та пропозиції, надані постійною комісією з питань боротьби зі злочинністю, захисту прав людини і споживачів та з питань депутатської етики, членом якої, зокрема, є ОСОБА_1 , що спростовує доводи позивача про непроведення обговорення проекту рішення у комісіях ради.
Рішенням позачергової XXXІ сесії VІІ скликання Коротичанської селищної ради від 04.08.2018 внесено зміни і доповнення до рішення позачергової ХХІХ сесії ради від 24.07.2018 «Про надання згоди на добровільне приєднання Коротичанської територіальної громади до Пісочинської об'єднаної територіальної громади», та до рішення ХХХ сесії ради від 28.07.2018 «Про схвалення проекту рішень Коротичанської селищної ради «Про добровільне приєднання Коротичанської територіальної громади до Пісочинської об'єднаної територіальної громади», замінивши по тексту рішень «Т.в.о. селищного голови, секретар ради» на « ОСОБА_10 Коротичанської селищної ради».
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що рішення від 24.07.2018 «Про надання згоди на добровільне приєднання Коротичанської територіальної громади до Пісочинської об'єднаної територіальної громади» прийняте за ініціативою належного суб'єкта, більшістю голосів, та підписане повноважною посадовою особою, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений законом, а отже, підстави для скасування зазначеного рішення відсутні.
Згідно зі ст.8-2 Закону № 157-VIII сільський, селищний, міський голова після прийняття відповідною сільською, селищною, міською радою об'єднаної територіальної громади рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади вживає заходів для підготовки проекту рішення про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади.
Проекти рішень про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади повинні, зокрема, містити: 1) найменування територіальної громади, яка має намір приєднатися, із зазначенням відповідних населених пунктів; 2) найменування об'єднаної територіальної громади, до складу якої є намір приєднатися; 3) план організаційних заходів щодо добровільного приєднання територіальної громади.
Питання про схвалення проекту рішення про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади розглядається сільськими, селищними, міськими радами протягом 30 днів з дня його внесення на їхній розгляд.
Схвалені сільськими, селищними, міськими радами проекти рішень про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади у п'ятиденний строк подаються Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання проекту рішення про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади готує відповідний висновок, що затверджується постановою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, розпорядженням голови обласної державної адміністрації.
У разі відповідності проекту рішення про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади Конституції та законам України сільські, селищні, міські ради на наступній сесії приймають рішення про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади.
У разі встановлення невідповідності проекту рішення про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади Конституції та законам України Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація повертає його на доопрацювання.
На виконання наведених положень ст.8-2 Закону № 157-VIII рішенням Коротичанської селищної ради від 28.07.2018 відповідачем було схвалено проект рішення Коротичанської селищної ради «Про добровільне приєднання Коротичанської територіальної громади до Пісочинської об'єднаної територіальної громади» та 30.07.2018 направлено схвалений проект до Харківської обласної державної адміністрації.
Розпорядженням голови Харківської обласної державної адміністрації № 463 від 08 серпня 2018 року було затверджено, зокрема, висновок щодо відповідності Конституції та законам України проекту рішення Коротичанської селищної ради Харківського району Харківської області “Про добровільне приєднання Коротичанської територіальної громади до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади” (т.1, а.с.102-104).
У зв'язку із затвердженням вказаного вище висновку, у відповідності до приписів ст.8-2 Закону № 157, виникла необхідність скликання позачергової сесії Коротичанської селищної ради.
Розпорядженням секретаря Коротичанської селищної ради від 08.08.2018 № 02с-03/103 вирішено скликати позачергово ХХХІІ сесію VІІ скликання Коротичанської селищної ради з 1 серпня 2018 року (т.1, а.с.126).
Рішеннями XXXII сесії VІІ скликання Коротичанської селищної ради від 10.08.2018 було затверджено порядок денний, щодо добровільного приєднання Коротичанськоії територіальної громади до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади, створено лічильну комісію для поіменного голосування (т.1, а.с.128-130).
На вказаній сесії відбулось голосування з приводу питань, які увійшли до порядку денного, та більшістю голосів було прийнято рішення XXXII сесії VІІ скликання Коротичанської селищної ради від 10.08.2018 про приєднання Коротичанської територіальної громади Харківського району Харківської області (смт. Коротич, с-ще. Новий Коротич, с. Стара Московка) до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади (смт. Пісочин, смт. Березівка, с-ще. Рай-Оленівка, с. Надточїї, с.Олешки). Також, доручено Пісочинському селищному голові ОСОБА_4 звернутися до Харківської обласної державної адміністрації з клопотанням щодо ініціювання перед Центральною виборчою комісією прийняття нею рішень про призначення додаткових виборів депутатів Пісочинської селищної ради від Коротичанської територіальної громади (т.1, а.с.134).
Як вбачається з наявної в матеріалах справи копії протоколу засідання Коротичанської селищної ради, з присутніх на голосуванні 14 депутатів «за» проголосували 13 осіб, «проти» - 1 особа.
Отже, відповідачем виконано приписи Закону України № 157-VIII, при винесені рішення XXXII сесії VІІ скликання Коротичанської селищної ради від 10.08.2018.
Колегія суддів вважає за необхідне вказати, що необхідність проведення позачергової сесії 24.07.2018 була зумовлена тим, що 22.07.2018 були завершені громадські обговорення питання приєднання Коротичанської територіальної громади до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади, у зв'язку з чим виникло питання надання або ненадання радою згоди на вказане добровільне приєднання.
08.08.2018 розпорядженням голови Харківської обласної державної адміністрації було затверджено висновок щодо відповідності Конституції та законам України проекту рішення Коротичанської селищної ради «Про добровільне приєднання Коротичанської територіальної громади до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади», у зв'язку з чим, в силу ч. 6 ст. 8-2 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», виникла необхідність скликання сесії ради на 10.08.2018.
Колегія суддів вважає за необхідне вказати, що розпорядження секретаря Коротичанської селищної ради від 16.07.2018, 19.07.2018, 23.07.2018, 08.08.2018 про скликання сесій ніким не оскаржені, є чинними та підлягали виконанню відповідно до ст. 144 Конституції України, ч.1 ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а їх прийняття викликане фактичними обставинами, які були підставою для невідкладного скликання позачергових сесії ради.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає безпідставними доводи позивача про відсутність підстав для термінового скликання позачергових сесій Коротичанської селищної ради на 17.07.2018, 24.07.2018 та 10.08.2018 на наступний день після прийняття розпоряджень секретаря ради.
Твердження позивача про необхідність проведення місцевого референдуму для з'ясування питання можливості приєднання Коротичанської селищної територіальної громади до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади, вмотивоване з посиланням на ст.6 Закону України «Про всеукраїнський та місцевий референдуми» від 03.11.1991, колегія суддів вважає необґрунтованими, з наступних підстав.
Як зазначає позивач, відповідно до статті 6 Закону України від 03.11.1991 N 1286-XII «Про всеукраїнський та місцеві референдуми» виключно місцевими референдумами у відповідних адміністративно-територіальних одиницях вирішуються питання про об'єднання в одну однойменних адміністративно-територіальних одиниць, які мають спільний адміністративний центр; питання про зміну базового рівня місцевого самоврядування у сільських районах.
Разом з тим, вказаний Закон втратив чинність на підставі Закону «Про всеукраїнський референдум» N 5475-VI від 06.11.2012.
Конституційний Суд України в п.3 мотивувальної частини рішення від 03.10.1997 по справі за № 4-зп (справа про набуття чинності Конституцією України) зазначив: Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше.
Таким чином, колегія суддів констатує, що виходячи з висновків Конституційного Суду України, наведених у рішенні від 03.10.1997 р. по справі за № 4-зп (справа про набуття чинності Конституцією України), норми Закону України «Про всеукраїнський та місцевий референдуми» не можуть бути застосовані до спірних відносин, оскільки втратили чинність.
Та обставина, що в подальшому Закон України «Про всеукраїнський референдум» було визнано неконституційним згідно з рішенням Конституційного Суду України від 26.04.2018 № 4-р/2018, не відновлює чинності Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми» N 1286-XII.
Натомість, порядок добровільного приєднання до об'єднаних територіальних громад встановлено спеціальним нормативно-правовим актом - Законом України № 157-УІІІ «Про добровільне об'єднання територіальних громад», який передбачає участь громадськості у прийнятті органами місцевого самоврядування рішень про приєднання територіальних громад в інший спосіб, ніж проведення місцевого референдуму.
При цьому Закон України № 157-VIII розмежовує такі процедури, як добровільне об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст та добровільне приєднання до об'єднаних територіальних громад.
З огляду на викладене, норми ч.5 ст. 7 Закону № 157-УІІІ, якими передбачено, що у разі відповідності проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад Конституції та законам України сільські, селищні, міські ради приймають рішення про добровільне об'єднання територіальних громад або про проведення місцевого референдуму щодо підтримки об'єднання територіальних громад, не підлягають застосуванню до спірних відносин, оскільки регулюють питання об'єднання територіальних громад, а не питання приєднання однієї територіальної громади до іншої сформованої (об'єднаної) територіальної громади.
Посилання позивача на постанову Верховного Суду від 22.03.2019 по справі № 824/165/18-а, колегія суддів відхиляє, оскільки вказана постанова ухвалена у справі за інших фактичних обставин.
Так, спірні відносини у справі № 824/165/18-а виникли в процесі об'єднання територіальних громад, а не в процесі приєднання однієї територіальної громади до іншої, як це має місце у даній справі № 520/11453/18.
Крім того, у справі № 824/165/18-а підставою для скасування оскаржуваних рішень були ряд порушень Закону № 157-VIII, Закону України «Про місцеве самоврядування» та Регламенту ради : Санковецькою сільською радою не розроблявся та не затверджувався порядок проведення громадського обговорення; порушення Регламенту в частині доведення до відома депутатів та населення не пізніше як за день до сесії рішення про скликання позачергової сесії ради із зазначенням часу такого скликання, місця проведення та питань, які передбачалося винести на розгляд ради; розбіжності між висунутими для обговорення та поставленими на голосування питаннями; відкриття і проведення сесії здійснено депутатом Санковецької сільської ради без відповідного доручення сільського голови, секретаря ради та депутатів Санковецької сільської ради, які не мали місця у спірних відносинах.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, колегія суддів вважає, що відповідач при прийнятті оскаржуваних рішень Коротичанської селищної ради від 17.07.2018 «Про затвердження порядку проведення громадських обговорень з питань добровільного приєднання територіальних громад», від 24.07.2018 «Про надання згоди на добровільне приєднання Коротичанської селищної територіальної громади до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади» та від 10.08.2018 «Про приєднання Коротичанської селищної територіальної громади Харківського району Харківської області (смт Коротич, с-ще Новий Коротич, с. Стара Московка) до Пісочинської селищної об'єднаної територіальної громади (смт Пісочин, смт Березівка, с-ще Рай-Оленівка, с. Надточії, с. Олешки)» діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законами України «Про місцеве самоврядування», «Про добровільне об'єднання територіальних громад», з дотриманням вимог ч.2 ст.2 КАС України, тому підстави для скасування вказаних рішень відсутні.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ч.4 ст.241, ст.ст.243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 326-329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 28.03.2019 року по справі № 520/11453/18 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя (підпис)Т.С. Перцова
Судді(підпис) (підпис) І.С. Чалий С.П. Жигилій
Повний текст постанови складено 25.06.2019 року