Постанова від 01.03.2010 по справі 2а-19/10

Справа № 2-а-19/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

1 березня 2010 року м. Донецьк

Будьоннівський районний суд м. Донецька в складі:

головуючого судді: Тимченко О.О.,

при секретарі: Кир'язієві В.О.,

за участю позивача: ОСОБА_1,

представника відповідача: ОСОБА_2,

представника третьої особи: ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Будьоннівської районної у м. Донецьку ради, третя особи - міжвідомча комісія виконавчого комітету Будьоннівської районної у м. Донецьку ради по питанням відключення від мереж центрального опалення, гарячого водопостачання та про улаштування індивідуального (автономного) теплопостачання про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії зобов'язання відповідача вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ

Позивач звернувся до Будьоннівського районного суду м. Донецька з зазначеним позовом, вказавши, що 15 червня 2009 року він звернувся до виконавчого комітету Будьоннівської районної у м. Донецьку ради з заявою про надання дозволу на відключення належної йому квартири від мережі центрального опалення та влаштування у вказаній квартирі індивідуального (автономного) опалення. 30 червня відповідач фактично відмовив йому у наданні вище вказаного дозволу, зазначивши, що згідно Постанови Кабінету міністрів України від 31 жовтня 2007 року № 1268, забороняється відключення від мереж центрального опалення та постачання гарячої води окремих квартир у багатоквартирних житлових будинках. Вважає відмову протиправною, такою, що обмежує його право володіти, користуватись та розпоряджатись своєю квартирою. Просить суд визнати протиправною відмову виконавчого комітету Будьоннівської районної у м. Донецьку ради від 30 червня 2009 року у надані дозволу на від'єднання належної йому квартири АДРЕСА_1 від мережі центрального опалення та влаштування у вказаній квартирі індивідуального(автономного) опалення. Зобов'язати відповідача надати дозвіл на від'єднання зазначеної квартири від мережі центрального опалення та влаштування у вказаній квартирі індивідуального (автономного) опалення.

Позивач у судовому засіданні свої позовні вимоги підтримав у повному обсязі. В обґрунтування яких надав пояснення аналогічні до вказаних у позовній заяві.

Представник відповідача - виконавчого комітету Будьоннівської районної у м. Донецьку ради у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, в обґрунтування своєї позиції пояснив, що вимогами діючого законодавства не передбачено відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж центрального опалення не допускається. Вважає їх дії цілком правомірними.

Представник третьої особи - міжвідомчої комісії виконавчого комітету Будьоннівської районної у м. Донецьку ради по питанням відключення від мереж центрального опалення, гарячого водопостачання та про улаштування індивідуального (автономного) теплопостачання у судовому засідати також проти позову заперечував та суду пояснив, що до міжвідомчої комісії виконавчого комітету Будьоннівської районної у м. Донецьку ради по питанням відключення від мереж центрального опалення, гарячого водопостачання та про улаштування індивідуального (автономного) теплопостачання позивач з заявою не звертався.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи у межах заявлених позовних вимог, вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають з наступних підстав.

Відповідно до договору купівлі-продажу квартири від 18 липня 2007 року ОСОБА_1Є є власником квартири АДРЕСА_2 , розташованої у багатоквартирному будинку (а.с.7).

Згідно заяви вхід. № 01-00443-2 від 15.06.2009 року, ОСОБА_1 звернувся до голови Будьоннівської районної у м. Донецьку ради з проханням надати дозвіл на відключення від мереж ЦО і ГВП квартири і влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання. (а.с.4)

Листом від 30.06.2009 року № 01-00443-2 ОСОБА_1 на його звернення з приводу відключення від системи центрального опалювання було повідомлено, що збороняється відключення від мереж центрального опалювання і гарячого водопостачання окремих квартири в багатоквартирних житлових будинках.

Позивач у судовому засіданні надав суду копії заяви на ім'я міжвідомча комісія виконавчого комітету Будьоннівської районної у м. Донецьку ради по питанням відключення від мереж центрального опалення, гарячого водопостачання та про улаштування індивідуального (автономного) теплопостачання з вхідним штампом виконкому Будьоннівської районної у м. Донецьку ради за скаргами та заявами без вхідного номеру від 15 червня 2009 року.

Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_4 суду пояснила, що вона працює секретарем у виконавчому комітеті Будьоннівської районної у м. Донецьку ради і в її посадові обов'язки входить реєстрація яка адресована на ім'я голови Будьоннівської районної у м. Донецьку ради. 15 липня 2009 року вона з поважної причини була відсутня на робочому місці і її обов'язки виконувала інша особа, яка прийняла від позивача заяву на ім'я міжвідомчої комісії виконавчого комітету Будьоннівської районної у м. Донецьку ради по питанням відключення від мереж центрального опалення, гарячого водопостачання та про улаштування індивідуального (автономного) теплопостачання, але у журналі реєстрації заяву не реєструвала. Коли вона повернулась на робоче місце то в телефонному режимі повідомили позивача про необхідність переписати заяву ні ім'я голови ради, а заява на ім'я міжвідомчої комісії була повернута позивачу.

Представник третьої особи - пояснив, що заяви на ім'я міжвідомчої комісії виконавчого комітету Будьоннівської районної у м. Донецьку ради по питанням відключення від мереж центрального опалення, гарячого водопостачання та про улаштування індивідуального (автономного) теплопостачання вона, як секретар комісії реєструє у окремому журналі.

У судовому засіданні було оглянуто книгу реєстрації заяв на засідання міжвідомчої комісії виконавчого комітету Будьоннівської районної у м. Донецьку ради по відключенню від ЦО та ГВ та улаштування індивідуального (автономного) теплопостачання, відомості про реєстрацію заяви ОСОБА_1 відсутні.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 15 Закону України “Про звернення громадян”, органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Згідно ч. 1 ст. 20 цього ж Закону, звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання.

Як передбачено ст. 13 Закону України «Про теплопостачання» до основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належить: регулювання діяльності суб'єктів відносин у сфері теплопостачання в межах, віднесених до відання відповідних рад, здійснення контролю за забезпеченням споживачів тепловою енергією відповідно до нормативних вимог погодження на розміщення в межах відповідної території нових або реконструкцію діючих об'єктів теплопостачання та сприяння розвитку систем теплопостачання та відповідної території, затвердження проектів містобудівних програм, схем теплопостачання, місцевих програм розвитку у сфері теплопостачання, участь у розробці та провадженні державних і регіональних програм у цій сфері.

Згідно п.2 ст. 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» стандарти, нормативи, норми, порядки і правила у сфері житлово-комунальних послуг розроблюють і затверджують Кабінет Міністрів України. Центральний орган виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах їхніх повноважень та згідно із законодавством.

В той же час наведеними нормами не передбачені повноваження органів місцевого самоврядування надання дозволів на відключення від систем теплопостачання.

Згідно п.6 ст. 26 Закону України № 1875-IV від 24.06.2004 року «Про житлово-комунальні послуги», який є загальним, у разі зникнення потреби в отримані послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця (виробника) споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом.

Однак згідно ч.4 цієї ж статі у разі якщо виконавець не є виробником, відносини між ним та виробником регулюються окремим договором, який укладається відповідно до вимог цієї статі.

Як вбачається з положень ст. 24 Закону України № 2622- IV від 02.06.2005 року «про теплопостачання». Який є спеціальним до спірних правовідносин, споживач теплової елегії має право на вибір одного або декількох джерел теплової елегією чи теплопостачання, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Тобто, це право не є абсолютним, воно може бути реалізоване лише за певних умов.

Пунктом 24 Правил надання послуг з центрального опалення, постачання гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з центрального опалення, постачання гарячої води і водовідведення, затверджених постановою кабінету міністрів країни № 630 від 21.07.2005 року, дійсно передбачено, що споживачі можуть відмовитись від отримання послуг з центрального опалення та постачання гарячої води.

Проте зазначене положення повинно застосовуватись в контексті з положенням пункту 25-27 цих Правил, що і п.24 діють в редакції постанови КМУ № 1268 від 21.10.2007 року.

Так, згідно п. 25 правил відключення споживачів від мереж центрального опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Пункт 26 Правил, передбачено, що відключення споживачів від мереж центрального опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання , за умови забезпечення безпосередньої роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних нормі правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки;держаних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництв, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Слід звернути увагу, що Постановою Кабінету Міністрі України від 31 жовтня 2007 року « 1268 до правил було внесено такі зміни:

1. У назві розділу «Відключення від мережі центрального опалення та постачання гарячої води у квартирах багатоквартирних будинків з ініціативи споживача» слова « у квартирах багатоквартирних будинків з ініціативи споживача» замінити словами»багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів».

2. У пункті 24 слова «споживач може» замітини словами «споживачі можуть».

3. В абазі першому пункті 25 слово «споживача» замінити словом «споживачів» .

4. Доповнити пункт 26 після слова «здійснюється» словами « у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до закону України «Про теплопостачання схемою теплопостачання».

5. Пункт 27 викласти у такій редакції:

«Витрати пов'язані з відключенням від мережі центрального опалення та постачання гарячої води, а також встановленням індивідуальних (автономних) систем опалення, відшкодовується споживачами відповідно до калькуляції, складеної виконавцем».

Аналіз внесених до правил змін, дає можливість зробити суду висновок, що законодавством врегульовані спірні правовідносини таким, чином, що дозволяється відключити мережі теплопостачання лице цілим будинкам, а можливість відключення окремої квартири (приміщення) виключена.

Таким чином. Правила не суперечать актам законодавства вищої юридичної сили, зокрема, ст. 24 закону України «Про теплопостачання», а деталізують і конкретизують положення даної статі, розкриваючи зміст технічних умов, за яких споживач теплової елегії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачання.

Наказ міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22.11.2004 року. яким затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж центрального опалення та постачання гарячої води на виконання п. 25 Правил і також не суперечить актам законодавства вищої юрисдикції.

Приписами п. 2.1 Правил відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово - комунального господарства України № 4 від 22 листопада 2005 року (в редакції Наказу Міністерства з питань житлово - комунального господарства № 169 від 06 листопада 2007 року), для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Відповідно до п.2.2 зазначеного Порядку, Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимальної схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пінту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний термін приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО и ГВП, улаштування індивідуального (автономного) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.

Оскільки ці умови позивачем не були дотримані, відповідь голови Будьоннівської районної у м. Донецьку ради дана з урахуванням положень діючого законодавства.

Вирішуючи заявлені позовні вимоги, суд виходить з того, що на час звернення позивача ОСОБА_1 із заявою до відповідача про відключення її квартири від мережі централізованого опалення, набрали чинності зміни до законодавства, які унеможливили відключення від мережі централізованого опалення окремих приміщень житлових будинків, оскільки відключеними від мережі централізованого опалення можуть бути лише будинок в цілому за заявою усіх власників такого будинку. За наведених обставин позивач правомірно було відмовлено у задоволенні її заяви, посилання позивача на порушення його права як власника квартири вільно володіти, користуватися та розпоряджатися своєю квартирою ґрунтується на невірному тлумаченні норм закону, правові підстави для зобов'язання відповідача надати дозвіл на відключення її квартири від центрального опалення з облаштуванням системи індивідуального (автономного) опалення відсутні і у задоволенні заяви позивача слід відмовити в повному обсязі.

Керуючись ч. 2 ст. 19 Конституції України, п. 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 1268 від 21 жовтня 2007 року), п. 2.1, Правил відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово - комунального господарства України № 4 від 22 листопада 2005 року (в редакції Наказу Міністерства з питань житлово - комунального господарства № 169 від 06 листопада 2007 року), ч. 1 ст. 15, ч. 1 ст. 20, Закону України “Про звернення громадян”, ч. 2 ст. 3, ст.ст. 9, 11, 14, 71, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до виконавчого комітету Будьоннівської районної у м. Донецьку ради про визнання протиправними дій суб'єкту владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Будьоннівський районний суд м. Донецька шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення постанови та наступної подачі апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя: