Рішення від 21.06.2019 по справі 140/1720/19

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2019 року ЛуцькСправа № 140/1720/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Дмитрука В.В.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся з позовом до Нововолинсько-Іваничівського об'єднання управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі - Нововолинсько-Іваничівське ОУПФ України Волинської області) про визнання бездіяльності щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.10.2017 відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправною та зобов'язати провести перерахунок та виплату пенсії з 01.10.2017 у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, однак йому було безпідставно відмовлено в перерахунку пенсії, так як позивач брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, не під час проходження дійсної строкової служби. Позивач зазначив, що рішенням від 25.04.2019 Конституційний Суд України визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення «дійсної строкової», яке міститься у частині третій статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-XII (далі - Закон №796-XII), відповідно до якої визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби, внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

У зв'язку з прийняттям зазначеного рішення Конституційного суду України та враховуючи те, що позивач отримав інвалідність пов'язану з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, а також є ветераном війни-інвалідом війни, 07.05.2019 ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок та виплату пенсії з 01.10.2017 у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону №796-XII. Однак відповідач листом від 15.05.2019 № 105/Т-01 повідомив позивача, що оскільки рішення Конституційного суду України № 1-р(ІІ)/2019 не містить положень щодо порядку його виконання, з зазначеного питання Пенсійний фонд України звернувся до Міністерства соціальної політики України та після надходження відповіді вона буде врахована у роботі Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області. Вважаючи таку відмову відповідача в перерахунку пенсії протиправною та у зв'язку з наведеним позивач просив позов задовольнити повністю.

Відповідач у відзиві на адміністративний позов позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні, мотивуючи тим, що умови та порядок призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пунктом 9-1 Постанови - передбачено, що за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Зміни до Порядку, який встановлює реалізацію матеріальних норм права не внесені, а жодного іншого порядку не прийнято.

Крім того відповідач зазначив, що позивач обумовлює свої позовні вимоги з 01.10.2017, що є некоректним, з огляду на норми процесуального закону, яким встановлено строк на звернення до суду шість місяців, а також з урахуванням того, що на той момент діяло рішення суду яке набрало законної сили та було обов'язковим. У зв'язку з цим відмова відповідача в перерахунку пенсії позивачу є правомірною та законною, а тому у задоволенні позову просить відмовити.

Відповідно до пункту 2 частини першої, частин другої, третьої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг. Справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Відповідно до ухвали судді Волинського окружного адміністративного суду від 28.05.2019 розгляд справи здійснено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Згідно із частиною другою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Враховуючи отриманий від відповідача відзив на позов, суд вважає можливим розглянути та вирішити справу відповідно до вимог статей 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Нововолинсько-Іваничівському об'єднаному управлінні ПФУ Волинської області та отримує пенсію по інвалідності з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до Закону №796-XII.

Згідно довідки до акта огляду МСЕК серії ВЛН № 0111275 від 05.02.2013 позивачу встановлено довічно другу групу інвалідності в наслідок захворювання пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та видано посвідчення ветерана війни-інваліда війни серії НОМЕР_1 від 06.02.2013.

В листопаді 2017 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, однак йому було відмовлено в перерахунку пенсії, так як позивач брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, не під час проходження дійсної строкової служби.

Як встановлено судом, дії Нововолинсько-Іваничівського ОУПФ України Волинської області щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» були оскаржені ОСОБА_1 до суду. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 16.02.2018, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.04.2018, у задоволенні позову ОСОБА_1 до Нововолинсько-Іваничівського ОУПФ України Волинської області про визнання протиправною бездіяльності щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.10.2017 року відповідно до частини третьої статті 59 Закону №796-XII та зобов'язання провести перерахунок та виплатити пенсію з 01.10.2017 у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини третьої статті 59 Закону №796-XII відмовлено. У рішенні від 16.02.2018 Волинський окружний адміністративний суд дійшов до висновку, що оскільки ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби, тому відсутні підстави у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до вимог частини третьої статті 59 Закону №796-XII.

У зв'язку з ухваленням рішення Конституційного суду України від 25.04.2019 щодо відповідності Конституції України положень частини третьої статті 59 Закону №796-XII, ОСОБА_1 07.05.2019 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії з 01.10.2017 в п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону №796-XII.

Листом від 15.05.2019 № 105/Т-01 Нововолинсько-Іваничівським ОУПФ України Волинської області відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії. В обґрунтування відмови відповідач зазначив, що оскільки рішення Конституційного суду України № 1-р(ІІ)/2019 не містить положень щодо порядку його виконання, з зазначеного питання Пенсійний фонд України звернувся до Міністерства соціальної політики України та після надходження відповіді вона буде врахована у роботі Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області.

Не погоджуючись із вказаною відмовою, позивач звернувся до суду із даним адміністративним позовом.

Конституційний Суд України рішенням від 25.04.2019 у справі №3-14/2019 (402/19, 1737/19) (№ 1-р(II)/2019) вирішив: 1) визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення «дійсної строкової», яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону №796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю;

2) словосполучення «дійсної строкової», що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону №796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Отже, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 у справі №3-14/2019 (402/19, 1737/19) (№ 1-р(II)/2019) військовослужбовці, які постраждали під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при виконанні військового обов'язку, мають однаковий рівень соціального забезпечення, що відповідає принципу справедливості та конституційному принципу рівності.

Відповідно до статті 91 Закону України «Про Конституційний Суд України» від 13.07.2017 №2136-VIII (далі - Закон №2136-VIII) закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Конституційний Суд України у своєму рішенні № 1-р(ІІ)/2019 від 25.04.2019 у справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19) (№ 1-р(II)/2019) визнав таким, що не відповідає Конституції України словосполучення «дійсної строкової», яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону №796-XII, за яким визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Оскільки підставою для відмови ОСОБА_1 було те, що він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, не під час проходження дійсної строкової служби і вказане словосполучення визнане таким, що не відповідає Конституції України, суд вважає протиправною відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії.

Відповідно до частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Суд вважає спростованими твердження відповідача щодо пропущення строку звернення позивача до суду, оскільки із заявою про перерахунок пенсії ОСОБА_1 звернувся 07.05.2019 після ухвалення Конституційним судом України рішення від 25.04.2019, а про порушення свого права дізнався з листа Нововолинсько-Іваничівського ОУПФ України Волинської області від 15.05.2019 № 105/Т-01, тому не пропустив шестимісячний строк звернення до суду.

Відповідно до частини другої статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Оскільки до ухвалення рішення Конституційного суду України від 25.04.2019, було чинним рішення Волинського окружного адміністративного суду від 16.02.2018, тому у позивача виникло право на оскарження дій відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону №796-XII та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону №796-XII з моменту ухвалення рішення Конституційного суду України.

Отже, положення частини третьої статті 59 Зaкoну №796-XII в частині «дійсної строкової» втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення - 25.04.2019, а відтак позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону №796-XII, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, з 25.04.2019. Таким чином, позов належить задовольнити частково.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 263, на підставі Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати бездіяльність Нововолинсько-Іваничівського об'єднання управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 25.04.2019 відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправною.

Зобов'язати провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 25.04.2019 у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В.В. Дмитрук