Справа №2а-72/10
19 лютого 2010 р. смт. Софіївка
Суддя Софіївського районного суду Дніпропетровської області Байда Т.І. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом прокурора Софіївського району Дніпропетровської області в інтересах ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Софіївському районі Дніпропетровської області про визнання бездіяльності управління Пенсійного Фонду України в Софіївському районі Дніпропетровської області неправомірною та стягнення заборгованості по виплаті надбавки до пенсії як дитині війни ,-
26 січня 2010 року до Софіївського районного суду з адміністративним позовом звернувся прокурор Софіївського району Дніпропетровської області в інтересах ОСОБА_1 , в якому просить визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного Фонду України в Софіївському районі Дніпропетровської області щодо не вчинення дій стосовно перерахунку та виплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії, передбаченого ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зобов"язати відповідача здійснити перерахунок щомісячної соціальної допомоги ОСОБА_1 з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, згідно із ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та забезпечити її виплату.
В обгрунтування позову прокурор зазначає, що відповідачем не здійснено перерахунок пенсії відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та рішень Конституційного Суду України від 09.07.2007 року та 22.05.2008 року в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Прокурор надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Позивач надала заяву про розгляд справи у її відсутність.
Відповідач надав заяву про розгляд справи у відсутність його представника.
Відповідачем надано до суду письмове заперечення на позов, згідно з яким управління ПФУ при нарахуванні надбавки до пенсії керувались Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік", після прийняття 09.07.2007 року Конституційним судом України рішення не було визначено порядку його виконання, стаття 28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" встановлює мінімальний розмір для пенсій, які призначені за цим Законом, після прийняття Конституційним Судом України рішення від 22.05.2008 року №10-рп підвищення до пенсії виплачувалось у розмірах, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян".
Дослідивши чинне законодавство, матеріали справи та доводи сторін, приходжу до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Під час розгляду справи встановлено, що в порядку ст.60 КАС України, ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурор Софіївського району Дніпропетровської області звернувся до суду із зазначеним позовом в інтересах ОСОБА_1 , яка є особою похилого віку, відповідно до її письмової заяви (а.с.3). ОСОБА_1 народилася 14 листопада 1943 року та є особою, на яку поширюється дія абзацу 1 статті 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" №2195-ІV від 18 листопада 2004 року та має статус "дитини війни", про що зроблено відповідну відмітку в посвідченні (а.с.7).
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Редакція цієї статті набрала чинності з 1 січня 2006 року.
Відносно вимог по виплатам за 2007 рік.
Дія ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" була призупинена п.12 ст.71 і ст.111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 року" в частині надання пільг, гарантій, компенсацій окремим категоріям громадян, та визначено, що у 2007 році підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) визнано неконституційними норми відповідних статей Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", зокрема п.12 ст.71, щодо зупинення дії на 2007 рік ст.6 Закону.
Згідно з ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, з 09.07.2007 норми Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", які визані неконституційними, втратили чинність, а дію ст.6 Закону України №2195-ІV відновлено.
Саме з цього періоду у 2007 році такій категорії осіб як "діти війни" поновлено право на отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, з підвищенням на 30 відсотків пенсії за віком. Після прийняття рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року відповідач повинен був здійснити перерахунок пенсії позивачу у розмірах, передбачених Законом. Оскільки дія Закону про бюджет на 2007 рік закінчується 31 грудня 2007 року, то перерахунок має бути здійснений за 2007 рік до цієї дати. Підстави для перерахунку за період з січня по 9 липня 2007 року були відсутні.
Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Положення ч.3 ст.28 зазначеного Закону , відповідно до яких мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, - не є перешкодою для застосування мінімального розміру пенсії за віком до обрахування інших пенсій чи доплат, пов"язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою статті, мінімального розміру пенсії за віком.
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлено на 2007 рік ст.62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" із змінами із 1січня 2007 року- 380 гривень, із 1 квітня 2007 року - 406 гривень, з 1 жовтня-411 гривень .
У відповідності до частини 3 статті 62 Закону України від 19.12.2006 №489-V "Про Державний бюджет України на 2007 рік" із змінами від 15.03.2007 року встановлено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058 з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п"ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток.
Крім того, згідно із ч.2 ст.85 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5.11.1991 року з наступними змінами та доповненнями виплата пенсій проводиться за поточний місяць загальною сумою у встановлені строки, але не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія.
За 2007 рік надбавка позивачу не виплачувалась, що підтверджує довідка на а.с.7-8, тому розмір заборгованості за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року складає:
За липень - (406 грн.+1%) х 30% : 31 х 23 дня = 123,02 : 31 х 23 = 91,27грн.
(406 грн.+1%) х 30% =123,02 грн. у місяць ( серпень, вересень 2007 року);
(411 +1%) х 30%=124,53 грн.у місяць (жовтень,листопад,грудень 2007року)
Всього за 2007 рік необхідно донарахувати 91,27 + (123,02 х 2 ) + (124,53 х 3) = =710,90 грн.
Відповідно до довідки наданої відповідачем (а.с.8-9) та копій матеріалів пенсійної справи позивача (а.с.20-22) підвищення до пенсії з 09 липня по 31 грудня 2007 року позивачу не виплачувалось.
Аналіз норм ст.58 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", п.15 Положення "Про Пенсійний фонд України", ст.ст.21,22,87 Бюджетного кодексу України дають можливість зробити висновок про те, що обов"язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії, яка передбачена ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", позивачу (який має статус дитини війни) - покладено на відповідні територіальні управління Пенсійного фонду України за місцем проживання позивача.
Відсутність коштів не може бути перешкодою для виплати доплати до пенсії позивачу, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на підставу невиконання своїх зобов"язань, які встановлені ст.46 Конституції України та ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Так, реалізація особою права, яке пов"язане з отриманням бюджетних коштів, котра базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена в залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов"язань судом не приймається до уваги.
У справі "Кечко проти України" Європейський суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов"язань. Суди не повинні приймати до уваги обставини, коли з набуттям чинності певним законом, його нормами призупиняється дія положень закону, що був прийнятий раніше, тому до спірних правовідносин застосовується закон, що діяв на момент виникнення у особи відповідного права.
Судові витрати по справі складають 3 грн.40 коп., від сплати яких звільняються державні органи , які звернулись у випадках, передбачених чинним законодавством, із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб, відповідно до ст.4 , п.10 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».
Керуючись ст.ст. 3, ч. 1 п. 10, 122 ч. 3, 160-163 КАС України суд,-
Позов прокурора Софіївського району Дніпропетровської області в інтересах ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Софіївському районі Дніпропетровської області щодо невчинення дій стосовно перерахунку та виплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії, передбаченого ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", за період з 9 липня по 31 грудня 2007 року в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Софіївському районі Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплати підвищення до пенсії ОСОБА_1 за період з 9 липня по 31 грудня 2007 року, згідно зі ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та частиною 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Софіївський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Т.І. Байда
.
.