Постанова від 24.12.2009 по справі 2а-13904/09/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

Вн. № < Внутрішній Номер справи >

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

24 грудня 2009 року 16:50 № 2а-13904/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Баранова Д.О. суддів Ковзеля П.О., Кротюка О.В. за участю секретаря судового засідання Наумець О.В. вирішив адміністративну справу

за позовомДочірнього підприємства Державної компанії «Укрспецекспорт»- Державної госпрозрахункової зовнішньоторговельної та інвестиційної фірми «Укрінмаш»

до Державної служби експортного контролю України

проскасування постанов про накладення штрафів

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Дочірнє підприємство Державної компанії «Укрспецекспорт»- Державної госпрозрахункової зовнішньоторговельної та інвестиційної фірми «Укрінмаш»звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовом про скасування постанов №№ 163,164,165,166,167,168,169,170,171,172,173,174,175,176,177,178,179,180,181,182 від 25.04.2009р. про накладення штрафу за порушення вимог законодавства у галузі державного експортного контролю.

Позивач посилається на те, що звіти по використанню вказаних дозволів подавалися вчасно не порушуючи визначений законодавством трьох місячний строк з дати закінчення строку дії дозволу; наказ Держекспортконтролю України №103 від 23.07.2007, яким останній обґрунтовує свої відмови у скасуванні оскаржуваних постанов, не зареєстрований в Міністерстві юстиції України; разові дозволи щодо подання звітності по яким щодо позивача складено оскаржувані постанови, підписані заступниками Голови Держекспортконтролю України, тобто особами, які не мали повноважень на зміну терміну звітування, та без зазначення обґрунтованих випадків або ж міжнародних зобов'язань, щоб дозволило б змінювати строки звітування. Представники позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги.

В запереченнях на позов відповідач зазначив, що ним встановлено факти несвоєчасного подання ДГЗІФ “Укрінмаш” звітів про фактично здійснені міжнародні передачі партій товарів визначених в разових дозволах. Так, в графах 17 разових дозволів визначено термін подання звітів: протягом 30 днів з дня фактичного відвантаження (отримання) кожної партії товару, або протягом трьох місяців після закінчення дозолу, що обумовлюється нормативними документами в галузі державного експортного контролю, а також необхідністю виконання міжнародних зобов'язань, які задекларовані Україною під час підписання міжнародних угод та виходячи з її членства в ООН та ОБСЕ та міжнародних режимах експортного контролю. Визначені терміни подання звітності були порушені позивачем при звітуванні про використання вище визначених дозволів. Щодо твердження позивача про те, що дозволи підписані посадовими особами, які не мали відповідних повноважень на зміну терміну звітування зазначає, що зазначені терміни не було змінено, а було визначено (встановлено) відповідно до вимог законодавства.

В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив, просив відмовити в його задоволенні.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Для здійснення експортних операцій Дочірньому підприємству Державної компанії «Укрспецекспорт»- Державній госпрозрахунковій зовнішньоторговельній та інвестиційній фірмі «Укрінмаш»було видано 14 доволів: №265944 00 від 12.06.2008р., №266376 00 від 11.07.2008р., №266236 00 від 26.06.2008р., №265603 01 від 10.04.2008р., №265603 02 від 10.04.2008р., №265603 03 від 11.07.2008р., №265955 00 від 12.06.2008р., №266213 00 від 26.06.2008р., №266688 00 від 21.08.2008р., №262783 03 від 16.05.2008р., №265883 00 від 30.05.2008р., №267118 00 від 16.10.2008р., №266488 00 від 07.08.2008р., №266889 00 від 19.09.2008р.

25.06.2009 головою Державної служби експортного контролю України стосовно ДГЗІФ “Укрінмаш” винесено постанови №№ 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182 про накладення на юридичну особу штрафу за порушення вимог законодавства у галузі державного експортного контролю. Кожною із постанов на позивача накладається штраф у розмірі 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 8500 грн., а всього на суму 170 000,0 грн.

Позивач, у адміністративному порядку оскаржив вказані постанови, однак відповідач постановами про розгляд скарг від №№ 163/1, 164/1, 165/1, 166/1, 167/1, 168/1, 169/1, 170/1, 171/1, 172/1, 173/1, 174/1, 175/1, 176/1, 177/1, 178/1, 179/1, 180/1, 181/1, 182/1 від 21 жовтня 2009 року скарги ДГЗІФ "Укрінмаш" залишив без задоволення, а постанови про накладення на юридичну особу штрафу за порушення вимог законодавства у галузі державного експортного контролю без змін.

Згідно ч. 4 ст. 19 Закону України "Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання" державний експортний контроль за виконанням кінцевими споживачами в Україні зобов'язань щодо використання у заявлених цілях імпортованих товарів здійснюється на підставі результатів аналізу звітів суб'єктів підприємницької діяльності - кінцевих споживачів про фактичне застосування товарів, а також шляхом проведення планових вибіркових перевірок фактичного використання товарів за призначенням їх кінцевими споживачами. Такі перевірки можуть проводитися уповноваженими посадовими особами спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань державного експортного контролю або утвореними ним з цією метою міжвідомчими контрольними комісіями.

Абзацом 9 ч. 1 ст. 24 вказаного Закону передбачено, що порушенням вимог законодавства в галузі державного експортного контролю є неподання або несвоєчасне подання спеціально уповноваженому органу виконавчої влади з питань державного експортного контролю звітів та відповідних документів про підсумки проведення переговорів, зазначених у абзаці восьмому цієї статті, а також про фактично здійснені міжнародні передачі товарів військового призначення та подвійного використання на підставі отриманих дозволів чи висновків, а також про використання цих товарів у заявлених цілях.

Відповідно абзацу 5 ч. 1 ст. 25 зазначеного Закону спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань державного експортного контролю накладає на суб'єктів здійснення міжнародних передач товарів - юридичних осіб штрафи за порушення, передбачені абзацом дев'ятим статті 24 цього Закону, - в розмірі 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до пунктів 1, 2 положення «Про Державну службу експортного контролю України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №830 від 13.06.2007р., Держекспортконтроль є спеціально уповноваженим органом виконавчої влади з питань державного експортного контролю. Держекспортконтроль у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України та цим Положенням.

Наказом Державної служби експортного контролю України “Про затвердження форми висновку про можливість проведення переговорів, форм звітів про використання дозвільних документів та встановлення строків звітності" від 21.12.2004 № 375, встановлений граничний термін подання звіту про фактичне (часткове) здійснення міжнародної передачі товару на підставі отриманого висновку/дозволу (разового/відкритого/генерального) до Держекспортконтролю України в три місяці з дати закінчення строку дії відповідного дозвільного документа. В окремих обґрунтованих випадках за рішенням Голови Держекспортконтролю України в конкретних дозвільних документах можуть бути встановлені конкретні строки подання звітів.

Наказом Держекспортконтролю України “Про встановлення термінів надання звітів для разових дозволів на міжнародні передачі звітних категорій товарів”від 23.07.2007 №103 установлено, що в окремих випадках, виходячи з міжнародних зобов'язань України, у графі 17 “Особливі умови використання дозволу та додаткова інформація”дозволів на експорт (імпорт) звітних категорій товарів може встановлюватися термін надання звіту про використання дозволу від 15 до 30 днів з дня фактичного відвантаження (отримання) кожної партії товару в залежності від категорії товару або протягом трьох місяців після закінчення дії дозволу (у разі його невикористання, часткового використання).

Дозволи, за подання звітів, за якими щодо позивача винесені постанови про накладення штрафу, не містять обґрунтування конкретного (скороченого) строку стосовно подання звітів про використання даних дозволів, а самі дозволи підписані заступником Голови Держекспортконтролю України і не містять посилання на Рішення Голови Держекспортконтролю про встановлення скороченого строку по кожному дозволу. При цьому, в графах 17 вказаних дозволах містяться такі формулювання: “Звіт про використання дозволу надається протягом 30 днів з дня фактичного відвантаження кожної партії товару або протягом трьох місяців після закінчення дії дозволу (у разі його невикористання, часткового використання)”.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Крім цього, в п. 1 наказу від 21.12.2004 № 375 «Про затвердження форми висновку про можливість проведення переговорів, форм звітів про використання дозвільних документів та встановлення строків звітності»зазначено, що в окремих обґрунтованих випадках за рішенням Голови Держекспортконтролю України в конкретних дозвільних документах можуть бути встановлені конкретні строки подання звітів. Проте, вказані дозволи не місять зазначених обставин.

Також слід зазначити, що отримані позивачем дозволи підписані посадовими особами відповідача (заступниками Голови Держекспортконтролю України), які не мали повноважень на зміну терміну звітування, оскільки наказом Державної служби експортного контролю України №28 від 21.03.2008р. «Про розподіл функціональних обов'язків та ступінь відповідальності заступників Голови Держекспортконтролю України»не передбачено право (обов'язок) заступників вносити зміни в дозволи щодо терміну звітування, і як вбачається з наказу таке право надано Голові Держекспортконтролю України.

Крім того, колегія суддів приймає до уваги лист Міністерства юстиції України від 02.09.2009 № 1528-09-24 «Щодо наказу Держекспортконтролю від 23.07.2007 №103», в якому зазначено, що за результатами проведеної правової експертизи наказу Державної служби експортного контролю України від 23.07.2007 № 103 «Про встановлення термінів надання звітів для разових дозволів на міжнародні передачі звітних категорій товарів»встановлено, що він підлягає державній реєстрації у Міністерстві юстиції України, оскільки містить нову правову норму та має міжвідомчий характер.

Судом встановлено, що наказ Державної служби експортного контролю України від 23.07.2007 № 103 «Про встановлення термінів надання звітів для разових дозволів на міжнародні передачі звітних категорій товарів» не був зареєстрований у Міністерстві юстиції України, відповідно до Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1992 № 731.

Надані відповідачем наказ від 23.10.2009 №92 «Про скасування наказу Держекспортконтролю від 23.07.2007 №103 «Про встановлення термінів надання звітів для разових дозволів на міжнародні передачі звітних категорій товарів»та наказ Державної служби експортного контролю України від 05.10.2009 № 86, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28.10.2009 за №994/17010, «Про затвердження форми висновку щодо можливості проведення переговорів, форм звітів та встановлення строків звітності»судом до уваги не приймаються, оскільки вони прийняті та зареєстровані в Міністерстві юстиції України після накладання штрафів на позивача за порушення вимог законодавства у галузі державного експортного контролю 25.06.2009.

Представником Держекспортконтролю не надано доказів того, що товари на які були видані вказані дозволи, належать до звітних категорій товарів. У зв'язку з цим, суд робить висновок про те, що з боку ДГЗІФ “Укрінмаш” не відбулося порушення строків подання до Держекспортконтролю звітів про використання вказаних разових дозволів: №265944 00 від 12.06.2008р., №266376 00 від 11.07.2008р., №266236 00 від 26.06.2008р., №265603 01 від 10.04.2008р., №265603 02 від 10.04.2008р., №265603 03 від 11.07.2008р., №265955 00 від 12.06.2008р., №266213 00 від 26.06.2008р., №266688 00 від 21.08.2008р., №262783 03 від 16.05.2008р., №265883 00 від 30.05.2008р., №267118 00 від 16.10.2008р., №266488 00 від 07.08.2008р., №266889 00 від 19.09.2008р. оскільки останні було подано в межах граничного терміну, визначеного законодавством (три місяці з дати закінчення строку дії відповідного дозвільного документу).

Згідно ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності винесення оскаржуваних постанов, тому, зважаючи на викладене, колегія суддів Окружного адміністративного суду м. Києва дійшла висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Скасувати постанови про накладення штрафу на Дочірнє підприємство Державної компанії «Укрспецекспорт»- Державної госпрозрахункової зовнішньоторговельної та інвестиційної фірми «Укрінмаш» за порушення вимог законодавства у галузі державного експортного контролю від 25.06.2009 за №№ 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182.

3. Судові витрати в сумі 3.40грн. стягнути на користь Дочірнього підприємства Державної компанії «Укрспецекспорт»- Державної госпрозрахункової зовнішньоторговельної та інвестиційної фірми «Укрінмаш»з Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий Суддя Баранов Д.О.

Судді Ковзель П.О. Кротюк О.В.