Справа № 2а-211/10/2570
05 березня 2010 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді - Д'якова В.І.
при секретарі - Демченко О.А.
за участю представника позивача - Сетченко С.М., Мараченка В.В.,
представника відповідача - Ведмідь Н.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові справу за адміністративним позовом Чернігівської міжрайонної державної податкової інспекції до приватного автотранспортного підприємства «Інтрансавтострой» про стягнення податкового боргу,-
21.01.2010 року Чернігівська міжрайонна державна податкова інспекція (далі - Чернігівська МДПІ ) звернулась до суду з адміністративним позовом до приватного автотранспортного підприємства «Інтрансавтострой» ( далі - ПАП «Інтрансавтострой» ) про стягнення за рахунок активів відповідача податкового боргу з податку на додану вартість в розмірі 1077,46 грн. та по податку з власників транспортних засобів в розмірі 37 576,02 грн. Свої вимоги мотивує тим, що відповідно до п.п. 5.4.1 п.5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у визначені законом строки, визнається сумою податкового боргу. Відповідач несвоєчасно і не в повному обсязі сплачує податки до бюджету.
Представник позивача в судовому засіданні уточнила позовні вимоги та просила суд стягнути з ПАП «Інтрансавтострой» суму податкового боргу за рахунок його активів в розмірі 38 956,27 грн., в тому числі : по податку на додану вартість - 1 130,66 грн. по податку з власників транспортних засобів в сумі 37 576,02 грн., мотивуючи тим, що станом на 04.03.2010р. сума податкового боргу по податку на додану вартість збільшилась внаслідок застосування штрафних санкцій у зв'язку з несвоєчасною сплатою податкового зобов'язання податковим повідомленням-рішенням № 0000541540/0 від 08.02.2010р. на суму 564,1 грн.
В судовому засіданні представник відповідача визнала позовні вимоги в частині заборгованості підприємства з податку на додану вартість в сумі 978,47 грн. Щодо податку з власників транспортних засобів, борг не визнала, посилаючись на те, що згідно постанови начальника ДВС у Чернігівському районі від 25 січня 2007 року на всі транспортні засоби що належать ПАП «Інтрансавтострой» накладено арешт і підприємство позбавлене права користуватися транспортними засобами, заборонено їх використовувати у господарській діяльності, продавати та знімати з обліку.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
ПАП «Інтрансавтострой» (ідентифікаційний код 24839115) зареєстровано Чернігівською районною державною адміністрацією Чернігівської області 30.09.1997 р. та взято на податковий облік Чернігівською МДПІ 03.10.1997 р. за №508, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи та довідкою про взяття на облік платника податків, виданої Чернігівською МДПІ від 13.07.2005 р. №296.
ПАП «Інтрансавтострой» є платником податку на додану вартість відповідно до свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість №33754167.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 р. №1251-ХІІ під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.
Відповідно до ст. 4, п. 2.3. ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» суб'єкти підприємницької діяльності зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів), сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни. Згідно ст. 11, вищевказаного Закону, відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів та додержання законів про оподаткування несуть платники податків відповідно до законів України.
Відповідно до абзацу „а” п.п. 4.1.4. п. 4.1. ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року №2181-ІІІ податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
В своїй позовній заяві позивач вказує, що станом на 18 січня 2010 року ПАТП «Інтрансавтострой» має податковий борг по податку на додану вартість в сумі 1077,46 грн., ( в тому числі недоїмка 499,49 грн., та 577,97 грн. - пеня) та вказує, що податковий борг виник в зв'язку з несвоєчасною сплатою підприємством узгодженої суми податкового зобов'язання по податку на додану вартість по Декларації за листопад 2006 року (Декларація з ПДВ Вх. № 20910 від 20.12.2006 р., граничний термін сплати 04.01.2007 р.). Та вказує, що Чернігівською МДПІ проведені перевірки по результатам яких складено Акти № 229/15-019 від 06.08.2009 р. та № 265/15-019 від 28.09.2009 р., в яких за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання по Декларації № 20910 від 20.12.2009 р. нараховані штрафні санкції в розмірі 240,50 грн. ( Акт № 265/15-019 від 28.09.2009 р.) та в розмірі 331,00 грн. (Акт № 229/15-019 від 06.08.2009 р.). Всього нараховано штрафних санкцій по двох Актах перевірки на суму 571,50 грн. (240,50 грн. -і 331,00 грн.). На цю суму 571,50 грн. Чернігівська МДПІ вручила ПАТП «Інтрансавтострой» податкові повідомлення-рішення (№ 0019371540/0 від 12.10.2009 р. на суму 240,50 грн., вручено 12.10.2009 р.; № 0018511540/0 від 19.08.2009 р. на суму 331,00 гри.). Отже Чернігівська МДПІ надіславши два вищевказані податкові повідомлення-рішення на загальну суму 571,50 грн. узгодила лише вказану в цих податкових повідомленнях-рішеннях суму, а саме, 571,50 грн. Решта розміру суми вказаної в позовних вимогах, а саме, пеня у розмірі 577,97 грн. не була узгоджена Чернігівською МДПІ. Повідомлення-рішення по цій сумі підприємству не вручалися і не надсилалися. Суд також враховує, що позивач не надав до позовної заяви розрахунку, яким чином було нараховано суму пені у розмірі 577,97 грн., а саме, не вказав яку суму заборгованості (коли вона виникла) використано при проведенні розрахунку пені, за який період нарахована пеня, який розмір відсотків при цьому було враховано.
Позивач не надав суду жодного доказу про узгодження суми пені у розмірі 577,97 грн., не повідомляв ПАТП «Інтрансавтострой» про факт нарахування пені ( не надсилав податкового повідомлення-рішення), не надав самого розрахунку пені до Позовної заяви, тому суд вважає суму заборгованості по пені в розмірі 577,97 грн. вказану в Позовній заяві не доведеною.
Сума штрафних санкцій у розмірі 571,50 грн. погашена ПАТП «Інтрансавтострой» шляхом зарахування від'ємного значення різниці поточного звітного (податкового) періоду у зменшення суми податкового боргу з ПДВ у розмірі 663,00 грн. (Що підтверджується матеріалами справи).
Що стосується недоїмки - 414,46 грн., та штрафних санкцій 564,01гнр., відповідач не заперечує.
Згідно ст. 1 Закону України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” від 11.12.1991 року № 1963-ХІІ платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи, а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до цього Закону є об'єктами оподаткування.
Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів згідно ст. 5 Закону України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” сплачується юридичними особами - щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом. Також згідно ч. 2 ст. 6 зазначеного Закону юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.
Позивач вказує в своїй Позовній заяві, що ПАТП «Інтрансавтострой» як власник транспортних засобів, зобов'язане було подавати розрахунки суми податку з власників транспортних засобів на 2007, 2008, 2009 роки та сплачувати, вказаний в розрахунках податок. ПАТП «Інтрансавтострой» подавало розрахунки сум податку з власників транспортних засобів- за 2007, 2008, 2009 роки та сплатило податок за І кв. 2007 р. та частково за II кв. 2007 р. Про неможливість подальшої сплати вказаних в розрахунках сум податку підприємство повідомляло Чернігівську МДПІ та пояснювало причини несплати податку, а саме, вказувало, що на всі транспортні засоби що належать ПАТП «Інтрансавтострой» Державною Виконавчою Службою з 25.01.2007 р. накладено арешт і підприємство позбавлене права користуватися транспортними засобами, заборонено їх використовувати у господарській діяльності, продавати, знімати з обліку, про що зроблено відповідний запис в Актах опису й арешту майна від 29.01.2007 р. серія АА № 213332, від 22.05.2007 р. серія АА № 212399, від 28.02.2007 р. серія А А № 213321, від 13.05.2009 р. серія АА № 664695. Також підприємство повідомляло Чернігівську МДШ про факти вилучення транспортних засобів з підприємства, часткову їх передачу на зберігання приватним особам, та продаж (Листи ПАТП «Інтрансавтострой» до Чернігівської МДШ Вих. № 59 від 17.07.2007 р. та Вих. № 4 від 29.02.2008 р.). Транспортні засоби вказані в Розрахунках сум податку з власників транспортних засобів починаючи з II кв. 2007 р. до кінця 2009 р. не виїжджали з місць зберігання, в зв'язку з їх арештом та забороною користування ними, не користувалися автошляхами, підприємство за цей час не надавало автопослуг і не отримувало доходу як джерела сплати податку.
Відповідно до абз. З ст. 6 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» № 1963-ХП від 11.12.1991 р. зі змінами та доповненнями «Уразі викрадення транспортного засобу податок його власником не сплачується, якщо факт викрадення підтверджується відповідними документами органів, якими порушено відповідну кримінальну справу.». Транспортні засоби не були викрадені, але були вилучені і підприємство було позбавлене права їх використання і отримувати прибуток, а тому суд вважає що підприємство не повинно сплачувати податок з власників транспортних засобів і відмовляє в цій частині позова.
Відповідно до п. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
У відповідності до пп. 5.2.1 п.5.2 ст. 5 Закону податкове зобов'язання вважається узгодженим у день отримання платником податків повідомлення-рішення, окрім випадку коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив податкове зобов'язання та на протязі десяти днів звертається до такого органу зі скаргою про перегляд відповідного рішення.
У відповідності до п.1.3 ст. 1 Закону податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
У відповідності до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги Чернігівської міжрайонної державної податкової інспекції до ПАП «Інтрансавтострой» підлягають задоволенню частково, а заборгованість стягненню за рахунок активів відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов задовольнити частково.
Стягнути за рахунок активів з приватного автотранспортного підприємства «Інтрансавтострой» (вул. Квітнева, 21, с. Н. Білоус, Чернігівський район, Чернігівська область, 14026, код 24839115 ) податковий борг по податку на додану вартість в сумі 978 ( дев'ятсот сімдесят вісім ) грн. 47 коп. та перерахувати на р/р 31117029700522, код 14010100. Одержувач - Державний бюджет, код 22827065. Банк: ГУДК в Чернігівській області, МФО 853592.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку для подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі, особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Суддя В.І. Д'яков
Постанова виготовлена в повному обсязі 11.03.2010р.