73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"10" березня 2010 р.
13 год.45 хв.Справа № 2-а-14167/09/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Хом'якової В.В.,
при секретарі: Мельник О.О.,
за участю представника позивача: Костіка Б.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції в Херсонській області
до Каланчацького багатогалузевого комбінату комунальних підприємств Каланчацької селищної ради Херсонської області
про стягнення податку з доходів фізичних осіб,
встановив:
Чаплинська міжрайонна державна податкова інспекція Херсонської області (позивач) звернулась до суду з позовом до Каланчацького багатогалузевого комбінату комунальних підприємств Каланчацької селищної ради Херсонської області про стягнення 183 592,94 грн. заборгованості по податку з доходів фізичних осіб. В позові зазначено, що Каланчацький багатогалузевий комбінат комунальних підприємств Каланчацької селищної ради Херсонської області є податковим агентом, оскільки здійснює виплати доходів громадянам у вигляді зарплати, подає до податкового органу довідки форми № 1-ДФ "Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку". Розмір податкового боргу обчислений за період з 01.10.2006 по 01.10.2009 роки. Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив стягнути вказану заборгованість.
Каланчацький багатогалузевий комбінат комунальних підприємств Каланчацької селищної ради Херсонської області заперечень до позову не надав. 26.01.2010 надіслав суду заяву, в якій просить закрити провадження у справі у зв'язку з ліквідацією підприємства. Явку уповноважених представників в судове засідання 03.02.2010 та 10.03.2010 не забезпечив, хоч був повідомлений належним чином про день і час слухання справи. У зв'язку з нез'явленням представника відповідача, відповідно до вимог частини 6 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, справа вирішується на основі наявних в ній доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали та заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:
Каланчацький багатогалузевий комбінат комунальних підприємств Каланчацької селищної ради Херсонської області є суб'єктом підприємницької діяльності - юридичною особою, платником податків. Згідно з пп. 1.15 ст. 1 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" № 889-ІV від 22.05.03 на відповідача покладено обов'язок нараховувати, утримувати та сплачувати податок з доходів фізичних осіб до бюджету . Відповідно до статті 17 Закону "Про податок з доходів фізичних осіб", яка визначає осіб, відповідальних за нарахування, утримання та сплату (перерахування) податку до бюджету, особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є працедавець (самозайнята особа), який виплачує такі доходи на користь платника податку (такої само зайнятої особи). Згідно п/п. 17.2. Закону № 889 особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є, зокрема, для оподатковуваних доходів з джерелом їх походження з України - податковий агент. Відповідач, який є працедавцем в даному випадку, є податковим агентом. Відповідачем подавались до ДПІ податкові розрахунки сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку форми № 1ДФ, тобто, форми обліку податку з доходу фізичних осіб, але податкові утриманий податок з доходів фізичних осіб сплачувались до бюджету несвоєчасно та не в повному обсязі.
Чаплинська МДПІ Херсонської області провела планову виїзну перевірку Каланчацького комбінату комунальних підприємств Каланчацької селищної ради Херсонської області з питань повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб, в результаті якої складено акт перевірки від 24.06.09 № 8/170-03355643. Перевіркою виявлено факт порушення відповідачем строків сплати до бюджету податку з доходів фізичних осіб ( п. 8.1.2 ст. 8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб").
З матеріалів справи вбачається, що 183 592,94 грн. заборгованості по податку з доходів фізичних осіб, яка є предметом спору, складається з заборгованості, яка виникла за період з 01.10.2006 по 01.10.2009 роки. Розмір заборгованості підтверджено двостороннім актом звірки між податковою інспекцією та відповідачем. Оскільки суду не надано доказів сплати до бюджету боргу, він стягується з відповідача в примусовому порядку.
Згідно п.5 ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі у разі ліквідації підприємства, яке було стороною у справі. Суд не приймає до уваги як необґрунтовану заяву відповідача щодо закриття провадження у зв'язку з ліквідацією підприємства, оскільки ст. 59 Господарського кодексу України чітко визначає положення щодо припинення діяльності суб'єкта господарювання, яке здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - за рішенням суду. Ст.ст. 6, 7, 8 вказаного кодексу передбачає, що суб'єкт господарювання ліквідується: за ініціативою осіб, зазначених у частині першій цієї статті. Скасування державної реєстрації позбавляє суб'єкта господарювання статусу юридичної особи і є підставою для вилучення його з державного реєстру. Суб'єкт господарювання вважається ліквідованим з дня внесення до державного реєстру запису про припинення його діяльності. Такий запис вноситься після затвердження ліквідаційного балансу відповідно до вимог цього Кодексу. Відповідачем не надано суду доказів того, що Каланчацький багатогалузевий комбінат ліквідовано, до державного реєстру підприємств внесений запис про припинення юридичної особи, в матеріалах справи лише містяться відомості про розпочату процедуру ліквідації (рішення Каланчацької селищної ради № 753, додаток № 1 до рішення). Тому підприємство може бути відповідачем в даній справі.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з Каланчацького комбінату комунальних підприємств Каланчацької селищної ради Херсонської області (75800, вул. Горького, 86, смт. Каланчак, Херсонська область, р/р 26004301002180, ВАТ "Ощадбанк", МФО 352457, код ЄДРПОУ 03355643) до місцевого бюджету на рахунок 33216800700187, код одержувача 24103802, банк одержувача УДК м. Херсон, МФО 852010 183 592 грн. (сто вісімдесят три тисячі п'ятсот дев'яносто дві гривні) 94 коп. заборгованості по податку з доходів фізичних осіб. - Стягувач Чаплинська міжрайонна державна податкова інспекція в Херсонській області (75200, вул. Радянська, 3, смт. Чаплинка, код 34237241). Виконавчий лист видати стягувачу за його заявою після набрання постановою законної сили.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 15 березня 2010 р..
Суддя Хом'якова В.В.