02 травня 2019 року м. Рівне №460/3201/18
Рівненський окружний адміністративний суд в складі судді Щербакова В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі іменується - позивач) до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі іменується - відповідач), в якому позивач просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови в призначенні пенсії позивачу із врахуванням стажу набутого при роботі на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно з ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" починаючи з 23.04.2018; зобов'язати відповідача призначити пенсію позивачу із врахуванням стажу набутого при роботі на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно з ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" починаючи з 23.04.2018.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що має загальний стаж роботи понад 25 років, з них більше 12 років 6 місяців працював на посаді муляра, яка передбачена Списком виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення та надає право для дострокового виходу на пенсію у 55 років. Після звернення за призначенням пенсії з урахуванням набутого стажу роботи та характеру праці, Пенсійний фонд повідомив, що позивач не має права на отримання пенсійних виплат через неможливість підтвердження факту роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах. Позивач зазначає, що згідно з записами трудової книжки з 11.06.1982 він прийнятий на роботу в Рівненське МСО, а з 13.07.1984 йому присвоєно кваліфікацію муляра 4 розряду. Після неодноразового перейменування 13.05.2003 ВАТ "Агробуд" було ліквідовано, а позивача звільнено із займаної посади. Відтак стаж роботи на посаді муляра в бригаді мулярів склав понад 20 років. Після короткочасного працевлаштування мулярем в ТзОВ Опорядрембуд" (23 дні пільгового стажу), з 21.07.2014 позивач почав працювати в ТОВ "ОДЕК Україна" на посаді муляра в бригаді мулярів, де працює і сьогодні. Таким чином, пільговий стаж на думку позивача складає понад 25 років, а тому він має право на призначення пенсії на пільгових умовах. На підставі викладеного просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач проти задоволення позову заперечив, у встановлений судом строк подав відзив на позовну заяву. В обґрунтування заперечення зазначає, що позивачем не надано всіх необхідних документів на підтвердження пільгового стажу, зокрема, довідок про атестацію робочих місць. Відповідно до копій архівних довідок позивач взагалі не працював на АТВТ "Агробуд" протягом 1988 року, 1996-1997 та 2002 років, січень-червень 1998 року, червень-вересень 2000 року, липень-грудень 2001 року, січень-травень, липень-грудень 2003 року. 26.07.2007 проведено державну реєстрацію припинення юридичної особи ВАТ "Агробуд" у зв'язку з визнанням її банкрутом. Позивачу було роз'яснено, що для призначення пільгової пенсії йому необхідно подати до Пенсійного фонду документи для направлення їх на розгляду Комісії для підтвердження стажу роботи за період з 13.07.1984 по 13.05.2003. Однак, позивачем відповідні документи не подавались. Позивач не скористався процедурою досудового врегулювання спору. На підставі викладеного відповідач проси відмовити в задоволенні позову повністю.
Ухвалою суду від 03.01.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засіданні на 31.01.2019.
Підготовче засідання 31.01.2019 не відбулося, у зв'язку з чим ухвалою суду від 01.02.2019 підготовче засідання відкладено до 28.02.2019.
Ухвалою суду від 28.02.2019 підготовче провадження продовжено на тридцять днів та відкладено підготовче засідання до 21.03.2019.
21.03.2019 підготовче засідання відкладене до 03.04.2019.
Ухвалою суду від 03.04.2019 закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті на 18.04.2019.
Ухвалою від 18.04.2019 суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
За приписами частини четвертої статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, звернувся до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області із заявою від 22.08.2018 про призначення пенсії на пільгових умовах (а.с.11-13).
Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Рівненській області листом №3525/04 від 07.09.2018 повідомило позивача, що в копії трудової книжки відсутні відомості, що визначають право на пенсію за віком на пільгових умовах. Згідно з даними наявними в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 26.07.2007 проведено державну реєстрацію припинення юридичної особи ВАТ "Агробуд" у зв'язку з визнанням її банкрутом. Для підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №2, за період з 13.07.1984 по 13.05.2003, необхідно до управління подати відповідні документи для направлення їх на розгляд Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області. Для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці у період з 21.07.2014 по даний час необхідно надати довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановлю Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637. У разі надання таких документів та прийняття Комісією рішення про зарахування пільгового стажу позивачу буде призначено пенсію зі зниження пенсійного віку (а.с.14-16).
Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.
Твердження відповідача про відсутність підстав для зараховування періоду роботи позивача з 13.07.1984 по 13.05.2003 на посаді муляра до пільгового стажу, оскільки право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №2 по вказаній посаді не підтверджено за результатами чергової атестації робочих місць, суд вважає неприйнятними, з огляду на наступне.
Частиною 1 статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до пункту «б» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Згідно зі Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162, професії - муляри, які постійно працюють в бригадах мулярів і в спеціалізованих ланках мулярів комплексних бригад та каменярі, входять до робіт і посад, які пов'язані із шкідливими і важкими умовами праці.
Статтею 62 Закону «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 3, 4.5 Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
Якщо атестація з 21 серпня 1992 року не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21 серпня 1997 року, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21 серпня 1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
Відповідно до Порядку проведення атестації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442, та Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 №41, атестація робочих місць передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Відповідно до положень Порядку проведення атестації відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Згідно з пунктами 1, 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
За приписами пункту 20 вказаного Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Системний аналіз вказаних вище правових норм дозволяє прийти до висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку №2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
При цьому, своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Атестація має проводитися у передбачені п.4 Порядку проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.
Якщо перша (чергова) атестація була проведена з порушенням передбачених п.4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу.
Такий висновок суду узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним в постанові від 03 травня 2018 року по справі №352/1840/14-а.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно з даними трудової книжки позивач з 11.06.1982 прийнятий на роботу в Рівненське МСО, а з 13.07.1984 йому присвоєно кваліфікацію муляра 4 розряду. Рівненське МСО неодноразово перейменовувалося, кінцева назва підприємства ВАТВ "Агробуд". 13.05.2003 ВАТ "Агробуд" позивача звільнено із займаної посади. Під час роботи на вказаному підприємстві позивач займав посади каменяра та муляра. З 07.10.2009 по 30.10.2009 працював муляром на ТОВ "Фірма Опорядрембуд". З 21.07.2014 позивач працює муляром 4-го розряду на ТОВ "ОДЕК Україна" (а.с.25-26).
Згідно з архівною довідкою №1140/04-02 від 10.07.2018 відповідно до наказу від 11.06.1982 №21 по Рівненській МСО ОСОБА_1 був прийнятий на роботу на посаду підсобного робочого по 2 розряду з 10.06.1982. Відповідно до наказу від 13.05.2003 №6 по АТВТ "Агробуд" ОСОБА_1, муляр 4 розряду, був звільнений з роботи у зв'язку з ліквідацією підприємства згідно з п.1 ст.40 КЗпП України з 13.05.2003 (а.с.19-21).
Особиста картка позивача містить відомості про проведення переатестації у 1989 році. Також проведення переатестації підтверджується наказом по підприємству від 01.04.1991 №28 (а.с.24, 23).
Суд не бере до уваги покликання відповідача, що відповідно до копій архівних довідок позивач взагалі не працював на АТВТ "Агробуд" протягом 1988 року, 1996-1997 та 2002 років, січень-червень 1998 року, червень-вересень 2000 року, липень-грудень 2001 року, січень-травень, липень-грудень 2003 року (а.с.17, 18).
Слід зазначити, що архівна довідка №1138/04-02 від 10.07.2018 містить інформацію, що документи з кадрових питань (особового складу) АТВТ "Агробуд" передані не в повному обсязі у зв'язку з їх втратою внаслідок пожежі, а в наявних документах з кадрових питань (особового складу), а саме в списках працюючих за 1988 рік ОСОБА_1 не значиться.
Враховуючи, що підприємство на якому працював позивач не в повному обсязі передало на зберігання документи щодо роботи позивача з незалежних від нього підстав, суд вважає, що документ який підтверджує пільговий стаж позивача є трудова книжка.
Факт роботи позивача на в бригаді мулярів в період, який не враховується відповідачем до пільгового, підтверджується показаннями допитаного в судовому засіданні свідка ОСОБА_2, який працював разом з позивачем.
Пільговий стаж роботи позивача з 21.07.2014 підтверджується записом в трудовій книжці про прийняття на роботу на посаду муляра.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що позивач набув права на пенсію за віком на пільгових умовах, оскільки його робота за професією каменяра та муляра, підтверджена належними доказами, а саме - трудовою книжкою, архівними довідками, що визначають право на пільгову пенсію, а проведення атестації робочого місця - наказом по підприємству.
Згідно з пунктом "б" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи; жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку жінкам застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.
Враховуючи, що пільговий стаж роботи позивача за Списком №2 становить більше 20 років, то він має право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку та відповідно набув право на призначення пенсії на пільгових умовах з 23.04.2018.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон №1058), пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Одночасно, суд зауважує, що згідно з п.11 ч.2 ст.64 Закону №1058, виконавча дирекція Пенсійного фонду зобов'язана письмово інформувати застрахованих осіб про набуття права на призначення пенсії і порядок її призначення, про призначення або відмову в призначенні пенсії, її розмір, порядок виплати, а також про можливість та умови переходу на інший вид пенсії та порядок оскарження рішень виконавчих органів Пенсійного фонду.
Разом з тим, доказів на підтвердження того, що Пенсійний фонд виконав свій обов'язок щодо повідомлення позивача про набуття права на призначення пенсії відповідачем надано суду не було та судом в ході судового розгляду не встановлено, а тому суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача призначити позивачу пенсію саме з 23.04.2018.
Одночасно, суд відхиляє доводи відповідача про порушення позивачем строків звернення до суду із цим позовом за захистом своїх прав, оскільки, лист-повідомлення про не призначення пенсії датований 07.09.2018, а позовна заява подана до суду 27.12.2018, тобто в строк визначений статтею 122 КАС України.
Підсумовуючи вищенаведене в його сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цьогоКодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на вказане, сплачена сума судового збору у розмірі 704,80грн. відповідно до квитанції від 22.10.2018 №36202832, оригінал якої знаходиться в матеріалах справи, підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1) до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (33001, місто Рівне, вулиця Яворницького, 34; код ЄДРПОУ 40373305) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови в призначенні пенсії ОСОБА_1 із врахуванням стажу набутого при роботі на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно з ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" починаючи з 23.04.2018.
Зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити ОСОБА_1 пенсію із врахуванням стажу набутого при роботі на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно з ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" починаючи з 23.04.2018.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області судовий збір в розмірі 704,80грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 02 травня 2019 року.
Суддя Щербаков В.В.