Постанова від 11.04.2019 по справі 140/2101/18

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2019 рокуЛьвів№ 857/2075/19

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Глушка І.В.,

суддів: Большакової О.О., Макарика В.Я.,

за участю секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката ОСОБА_2 на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2018 року, ухвалене суддею Димарчук Т.М. у м.Луцьку Волинської області о 12:13, повний текст якого складений 02 січня 2019 року, у справі № 140/2101/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області, з участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Територіального сервісного центру 0741 Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області, про скасування висновку та зобов"язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

23 жовтня 2018 року позивач - ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області (далі - РСЦ МВС у Волинській області, відповідач), у якому просив скасувати висновок РСЦ МВС у Волинській області від 21.08.2018 №31/3-2321 за результатами перевірки законності державної реєстрації транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ S 600 кузов №WDD2221761A040507 та зобов'язати поновити державну реєстрацію транспортного засобу MERCEDES-BENZ S 600 кузов №WDD2221761A040507 за ОСОБА_1

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2018 року у задоволенні позову відмовлено.

Рішення мотивоване тим, що відповідач, встановивши факт державної реєстрації транспортного засобу у ТСЦ 0741 РСЦ МВС у Волинській області за фіктивними (підробленими) документами, прийняв висновок про скасування реєстрації транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ S 600, номер кузова №WDD2221761A040507, 2014 року випуску, свідоцтво про реєстрацію CXІ №001297, державний номерний знак НОМЕР_1, що належить позивачу.

Не погоджуючись із рішенням суду, представник ОСОБА_1 - адвокат ОСОБА_2 оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що рішення ухвалене з неповним з'ясуванням обставин справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, порушено норми матеріального і процесуального права та підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги, зокрема, зазначає, що скасування державної реєстрації (перереєстрації) транспортного засобу може бути здійснено тільки після отримання відповідних документів, що підтверджують, зокрема, факт підробки чи фіктивності документа, який став підставою для реєстрації (перереєстрації) транспортного засобу.

Тобто, судове рішення за результатом розгляду кримінального провадження, в якому встановлений факт підробки (фіктивності) документів, на підставі яких був зареєстрований спірний транспортний засіб, може бути підставою для скасування державної реєстрації. Скасування такої реєстрації (перереєстрації) до винесення судом вироку є передчасним та незаконним.

Представником позивача було надано суду копії відповіді з ГУ НП у Волинській області, про відсутність кримінальних проваджень в яких би фігурував транспортний засіб позивача.

Крім того, Положення про регіональний сервісний центр МВС, не передбачає прийняття такого індивідуального акту як висновок. Розділом VIII наказу Міністерства внутрішніх справ від 19.05.2017 №404 Про внесення змін до Положення про регіональний сервісний центр МВС у Волинській області, визначено, що РСЦ МВС у Волинській області в межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру та доручення.

Просить скасувати рішення та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.

РСЦ МВС у Волинській області подав відзив на апеляційну скаргу в якому зазначає, що надані позивачем документи підтверджують те, що згаданий автомобіль був ввезений на митну територію України та зареєстрований всупереч вимогам законодавства України.

Вважає, що РСЦ МВС у Волинській області діяв на підставі повноважень, у межах та у спосіб, що передбачений законодавством України, а тому просить в задоволенні апеляційної скарги відмовити, а рішення суду залишити без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, представника відповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити, з наступних підстав.

Згідно ч.1 та ч. 2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 34 Закону України «Про дорожній рух» визначено, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків. Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України. Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.

Механізм державної реєстрації транспортних засобів визначений Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок №1388).

Пункт 1 Порядку №1388 закріплює, що встановлюється єдина на території України

процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.

Згідно з пунктом 3 Порядку №1388 державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.

Пунктом 8 Порядку №1388 передбачено, що державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України «Про дорожній рух»).

Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку: договори, укладені на товарних біржах на зареєстрованих в уповноваженому органі МВС бланках; укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб; нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб; договори купівлі-продажу транспортних засобів, що підлягають першій державній реєстрації в сервісних центрах МВС, за якими продавцями виступають суб'єкти господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами, і які підписані від імені таких суб'єктів уповноваженою особою і скріплені печаткою; свідоцтва про право на спадщину, видані нотаріусом або консульською установою, чи їх дублікати; рішення про закріплення транспортних засобів на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняті власниками транспортних засобів особами, уповноваженими управляти таким майном; рішення власників майна, уповноважених ними органів про передачу транспортних засобів з державної в комунальну власність чи з комунальної власності в державну власність; копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин; довідка органу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що виділили автомобіль або мотоколяску; акт приймання-передачі транспортних засобів за формою згідно з додатком 6, виданий підприємством-виробником або підприємством, яке переобладнало чи встановило на транспортний засіб спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, із зазначенням ідентифікаційних номерів такого транспортного засобу конкретного одержувача; митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронна митна декларація, або видане митним органом посвідчення про реєстрацію в уповноважених органах МВС транспортних засобів чи їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери; договір фінансового лізингу; акт про проведений аукціон або постанова та акт про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби; інші засвідчені та оформлені в установленому порядку документи, що підтверджують набуття, перехід та припинення права власності на транспортний засіб відповідно до закону.

У разі митного оформлення транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, які ввозяться на митну територію України, за електронною митною декларацією така декларація, засвідчена електронним цифровим підписом відповідальної посадової особи митного органу, передається за допомогою засобів інформаційно- телекомунікаційних систем органам МВС.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 згідно з свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії СХІ №001297 є власником транспортного засобу - автомобіля марки MERCEDES-BENZ S 600, номер кузова №WDD2221761A040507, 2014 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2. Перша реєстрація транспортного засобу була здійснена 06.12.2016. Перереєстрацію транспортного засобу на позивача було здійснено 07.03.2017 ТСЦ 8047.

З результатів аналітичного пошуку ТЗ по «НАІС ДДАІ» МВС України вбачається, що 06.12.2016 ТСЦ 0741 РСЦ МВС у Волинській області здійснено первинну державну реєстрацію транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ S 600, номер кузова №WDD2221761A040507, 2014 року випуску за громадянином ОСОБА_3 на підставі поданої ним заяви №108925349 від 01.12.2016 та видано свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії СХО №874474 і державний номерний знак НОМЕР_3. (а.с.117-118 т.1)

Підставою для реєстрації транспортного засобу слугували наступні документи: договір купівлі-продажу транспортного засобу від 12.07.2016 №ZNH- 80187/2016, укладений з ТОВ «Західнафтохім»; акт прийому-передачі транспортного засобу від 12.07.2016 №ZNH- 80187/2016; ВМД №209000020/2016/002154 від 08.07.2016; сертифікат відповідності №UA1.197.0041185-16, терміном дії з 16.12.2016 по 15.12.2017, виданий ОС ПП «Полісся Авто-Тест».

Транспортний засіб - легковий автомобіль марки MERCEDES-BENZ S 600, номер кузова №WDD2221761A040507, 2014 року випуску, був ввезений на митну територію України з-за кордону ТОВ «Західнафтохім» та був розмитнений 08.07.2016, про що свідчить подана для державної реєстрації митна декларація №209000020/2016/002154 від 08.07.2016 (а.с.28-30, 32-34, 40 т.1).

Згідно даних ЄДР МВС 13.12.2016 в ТСЦ 0741 РСЦ МВС у Волинській області здійснено перереєстрацію транспортного засобу на нового власника ОСОБА_4 та видано свідоцтво про реєстрацію CXО №880988 та державний номерний знак НОМЕР_4.

В подальшому, 07.03.2017 в ТСЦ 8047 здійснено перереєстрацію транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ S 600, номер кузова №WDD2221761A040507, 2014 року випуску на позивача ОСОБА_1, видано свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії СХМ №135775 та державний номерний знак АА 9104 РН.

19.10.2017 в ТСЦ 8041 відбулась перереєстрація цього транспортного засобу при заміні номерного знаку та видано свідоцтво про реєстрацію CXМ №934848 та державний номерний знак НОМЕР_5.

23.02.2018 в ТСЦ 8041 відбулась перереєстрація транспортного засобу при заміні номерного знаку та видано свідоцтво про реєстрацію CXК №367078 та державний номерний знак НОМЕР_6.

02.05.2018 в ТСЦ 8041 відбулась перереєстрація даного транспортного засобу при заміні номерного знаку та видано свідоцтво про реєстрацію CXК №610676 та державний номерний знак НОМЕР_7.

27.06.2018 в ТСЦ 8041 відбулась перереєстрація даного транспортного засобу при заміні номерного знаку та видано свідоцтво про реєстрацію CXК №858939 та державний номерний знак НОМЕР_8.

08.08.2018 в ТСЦ 8041 відбулась перереєстрація даного транспортного засобу при заміні номерного знаку та видано свідоцтво про реєстрацію CXІ №001297 та державний номерний знак НОМЕР_1.

У відповіді РСЦ МВС у Волинській області від 02.10.2018 №31/3-65 на адвокатський запит від 01.10.2018 позивача повідомлено, що згідно ЄДР МВС станом на 02.10.2018 реєстрація транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ S 600, номер кузова №WDD2221761A040507, 2014 року випуску скасована 28.08.2018 у ТСЦ 0741 РСЦ МВС у Волинській області на підставі висновку РСЦ МВС у Волинській області від 21.08.2018 №31/3-2321, який обґрунтований тим, що за результатами перевірки матеріалів, що стали підставою для державної реєстрації транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ S 600, номер кузова №WDD2221761A040507, 2014 року випуску виявлено факт державної реєстрації вищевказаного транспортного засобу у ТСЦ 0741 РСЦ МВС у Волинській області за документами, що мають явні ознаки підробки (а.с.16-18 т.1).

Висновком РСЦ у Волинській області від 21.08.2018 №31/3-2321 за результатами перевірки законності державної реєстрації транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ S 600, номер кузова №WDD2221761A040507 встановлено, що у період з 08 по 21 серпня 2018 року згідно з наказом РСЦ МВС у Волинській області від 03.08.2018 №138 здійснено перевірку матеріалів, що стали підставою для державної реєстрації транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ S 600, номер кузова №WDD2221761A040507, 2014 року випуску, чорного кольору, д.н.з. НОМЕР_9 в ТСЦ 0741 РСЦ МВС у Волинській області. Проведеною перевіркою виявлено факт державної реєстрації вищевказаного транспортного засобу у ТСЦ 0741 РСЦ МВС у Волинській області за документами, що мають явні ознаки підробки. Згідно відомостей ЄДР МВС 06.12.2016 здійснено первинну державну реєстрацію транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ S 600, номер кузова №WDD2221761A040507, 2014 року випуску, свідоцтво про реєстрацію СХО №874474 на ОСОБА_3 Згідно з вантажно-митною декларацією (ВМД) Львівської митниці ДФС №209000020/2016/002154 від 08.07.2016, яка була надана для реєстрації даного транспортного засобу, в описі товару вказано легковий автомобіль марки MERCEDES-BENZ моделі S-classe, бувший у використанні, номер кузова №WDD2221761A040507, 2014 року випуску, чорного кольору, тип кузова - легковий седан, призначення - пасажирський, який ввезений на територію України в інтересах ТОВ «Західнафтохім». Водночас, згідно з електронною ВМД Львівської митниці ДФС №209000020/2016/002154 від 08.07.2016 з реєстру основних листів ВМД та додаткової інформації Національної автоматизованої інформаційної системи Департаменту ДАІ МВС України в описі товару вказаний повністю укомплектований кузов для легкового автомобіля марки MERCEDES-BENZ моделі S-classe, ідентифікаційний номер (кузова) №WDD2221761A040507, 2014 року випуску, чорного кольору. Для перевірки процедури митного оформлення транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ моделі S-classe, ідентифікаційний номер (кузова) №WDD2221761A040507, 2014 року випуску працівниками РСЦ МВС у Волинській області до Львівської митниці ДФС надіслано запит від 08.08.2018 №31/3-2213. В наданій Львівською митницею ДФС відповіді на запит від 16.08.2018 №4234 отримано видруки ВМД №209000020/2016/002154 від 08.07.2016 з АСМО “Інспектор”, згідно якої Львівською митницею ДФС 08.07.2016 проведено митне оформлення повністю укомплектованого кузову для легкового автомобіля. Зазначене вище дає підстави вважати, що інші документи, які стали підставою для державної реєстрації, а саме: договір купівлі-продажу транспортного засобу від 12.07.2016 №ZNH- 80187/2016, укладений з ТОВ «Західнафтохім»; акт огляду реалізованого транспортного засобу від 24.10.2016 №6908/16/000117, виданий ТОВ «Західнафтохім»; акт прийому-передачі транспортного засобу від 12.07.2016 №ZNH- 80187/2016 між ТОВ «Західнафтохім» та ОСОБА_3; сертифікат відповідності №UA1.197.0041185-16, терміном дії з 16.12.2016 по 15.12.2017, виданий ОС ПП «Полісся Авто-Тест» (не уповноважений орган згідно чинного законодавства) є фіктивними (підробленими). (а.с.19-22 т.1)

У висновку вказано, що ТОВ «Західнафтохім» відповідно до п.7 Порядку здійснення оптової та роздрібної торгівлі транспортними засобами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери, затвердженого постановою КМУ від 11.11.2009 №1200 безпідставно введено до бази даних НАІС Акт огляду реалізованого транспортного засобу №6908/16/000117, з якого слідує, що об'єктом продажу є саме легковий автомобіль, а не кузов до нього. Станом на 08.08.2018 ТОВ «Західнафтохім» припинило свою діяльність 15.05.2017 (номер запису:11031170019041497).

Позивач, вважає, що рішення про скасування державної реєстрації належного йому транспортного засобу є протиправним, оскільки факт підроблення документів повинен бути доведений поза розумним сумнівом відповідними належними доказами (судовим рішенням) в процесі кримінального провадження, а сервісні центри МВС є лише органами державної реєстрації та не наділені повноваженнями перевіряти дійсність чи фіктивність будь-яких, в тому числі митних документів, а тому звернувся до суду за захистом свого порушеного права.

Надаючи юридичну оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального та процесуального права, з огляду на таке.

У разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, уповноважені особи сервісних центрів МВС оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до відповідного органу досудового розслідування. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до органів доходів і зборів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби - абзац третій пункту 40 Порядку №1388.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що 06.12.2016 первинна реєстрація транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ S 600, номер кузова №WDD2221761A040507, 2014 року випуску проведена на ОСОБА_3 відбулася на підставі поданої ним заяви №108925349 від 01.12.2016 та доданого до неї пакету документів: договору купівлі-продажу транспортного засобу від 12.07.2016 №ZNH- 80187/2016, укладеного з ТОВ «Західнафтохім»; акту прийому-передачі транспортного засобу від 12.07.2016 №ZNH- 80187/2016; ВМД №209000020/2016/002154 від 08.07.2016; сертифікату відповідності №UA1.197.0041185-16, терміном дії з 16.12.2016 по 15.12.2017, виданого ОС ПП «Полісся Авто-Тест».

З наданої до ТСЦ 0741 РСЦ МВС у Волинській області для реєстрації транспортного засобу ВМД №209000020/2016/002154 від 08.07.2016 вбачається, що на митну територію України з-за кордону ТОВ «Західнафтохім» був ввезений та розмитнений легковий автомобіль марки MERCEDES-BENZ моделі S-classe, бувший у використанні, номер кузова №WDD2221761A040507, 2014 року випуску, тип двигуна - дизельний, об'єм 5980 см.куб., чорного кольору, тип кузова - легковий седан, призначення - пасажирський (а.с. 29-30 т.1).

У договорі купівлі-продажу транспортного засобу від 12.07.2016 №ZNH- 80187/2016 та акті прийому-передачі транспортного засобу від 12.07.2016 №ZNH- 80187/2016 також вказано, що предметом купівлі-продажу є легковий автомобіль MERCEDES-BENZ моделі S-classe. Крім того, ТОВ «Західнафтохім», введено до бази даних НАІС акт огляду реалізованого транспортного засобу №6908/16/000117, з якого слідує, що об'єктом продажу є саме легковий автомобіль, а не кузов до нього. (а.с.32-34, 83 т.1).

Під час проведення перевірки щодо правомірності реєстрації вищевказаного транспортного засобу РСЦ МВС у Волинській області виявлено, що згідно з електронною ВМД Львівської митниці ДФС №209000020/2016/002154 від 08.07.2016 з реєстру основних листів ВМД та додаткової інформації Національної автоматизованої інформаційної системи Департаменту ДАІ МВС України в описі товару вказаний повністю укомплектований кузов для легкового автомобіля марки MERCEDES-BENZ моделі S-classe, ідентифікаційний номер (кузова) №WDD2221761A040507, 2014 року випуску, чорного кольору, а не легковий автомобіль. У зв'язку з чим, листом від 08.08.2018 №31/3-2213 РСЦ МВС у Волинській області було направлено запит на Львівську митницю ДФС про надання інформації щодо об'єкту митного оформлення відповідно до ВМД №209000020/2016/002154 від 08.07.2016 (а.с.69 т.1).

Листом від 15.08.2018 №6812/10/13-70-77-02 Львівська митниця ДФС повідомила, що відповідно до АСМО «Інспектор» Львівською митницею за ВМД №209000020/2016/002154 від 08.07.2016 проведено митне оформлення повністю укомплектованого кузову для легкового автомобіля марки MERCEDES-BENZ та надано з АСМО «Інспектор» видруки ВМД №209000020/2016/002154 від 08.07.2016, з якої вбачається, що на митну територію України з-за кордону ТОВ «Західнафтохім» був ввезений, а митницею проведено митне оформлення повністю укомплектованого кузову для легкового автомобіля марки MERCEDES-BENZ моделі S-classe, ідентифікаційний номер (кузова) №WDD2221761A040507 в кількості 1 шт., колір чорний, рік виготовлення 2014, бувший у використанні, із наявним додатковим спеціальним захистом (броньованим) В7, тип кузова - седан, кількість дверей 4 (а.с.70, 71 т.1).

Таким чином, документи, які стали підставою для державної реєстрації, а саме: договорі купівлі-продажу транспортного засобу від 12.07.2016 №ZNH- 80187/2016, виданий ТОВ «Західнфтохім», акт огляду реалізованого транспортного засобу від 24.10.2016 року №6908/16/000117, виданий ТОВ «Західнфтохім», акт прийому-передачі між ТОВ «Західнфтохім» та ОСОБА_3, сертифікат відповідності №UA1.197.0041185-16, виданий ОС ПП «Полісся Авто-Тест» (не уповноваженим органом згідно чинного законодавства на виконання робіт із затвердження типу та індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, їх частин та обладнання), терміном дії з 16.12.2016 по 15.12.2017, є фіктивними (підробленими).

Враховуючи вищевикладене, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що реєстрація спірного транспортного засобу позивача відбулася за фіктивними чи підробленими документами.

Апеляційний суд також не приймає до уваги твердження апелянта про те, що скасування державної реєстрації (перереєстрації) транспортного засобу можливе у разі виявлення факту фіктивності чи підробки документів, за якими проводилася реєстрація, і таке підтверджено виключно судовим рішенням за результатами розгляду кримінальної справи, оскільки абзац третій пункту 40 Порядку №1388 передбачає, що у разі виявлення транспортних засобів зареєстрованих (перереєстрованих) за фіктивними чи підробленими документами, скасування державної реєстрації (перереєстрації) та передача усіх відповідних документів та за наявності транспортних засобів до відповідного органу досудового розслідування.

Згідно з пунктом 10 Порядку №1388, державна реєстрація транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України, проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану даної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів країни, що підтверджується сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визнання іноземного сертифіката, копію яких власники подають до сервісного центру МВС.

Також, є безпідставним покликання апелянта про неможливість винесення відповідачем рішення про зобов'язання ТСЦ 0741 РСЦ МВС у Волинській області скасувати реєстрацію транспортного засобу, оскільки відповідно до п. 12 Положення про РСЦ МВС, затвердженого наказом МВС України від 07.11.2015 №1402, РСЦ МВС надано повноваження щодо контролю діяльності ТСЦ МВС з реєстрації/обліку транспортних засобів, скасування в установленому законодавством України порядку реєстрації/обліку транспортних засобів та обмежень щодо транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери.

Суд апеляційної інстанції, здійснивши перевірку рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо відповідності визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України критеріям, вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ч. 1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч.3 ст. 90 КАС України).

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Аналізуючи наведені правові норми та обставини справи, колегія суддів приходить до висновку, що РСЦ МВС у Волинській області діяв в межах своїх повноважень з дотриманням норм чинного законодавства, оскільки реєстрація транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ S 600, номер кузова №WDD2221761A040507, 2014 року випуску відбулася з порушеннями встановленого Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388, а тому підставно доручив ТСЦ 0741 РСЦ МВС у Волинській області скасувати державну реєстрацію/перереєстрацію транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ S 600, номер кузова №WDD2221761A040507, 2014 року випуску.

Відповідно до частини першої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Суд першої інстанції повністю виконав вказані вимоги процесуального закону, оскільки до спірних правовідносин вірно застосував норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення законного рішення, яке скасуванню не підлягає.

Керуючись статтями 139, 242, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2018 року у справі № 140/2101/18 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя ОСОБА_5

судді ОСОБА_6

ОСОБА_7

Постанова складена в повному обсязі 19.04.2019.