Справа № 2 - а-2\2010
2 березня 2010 року Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі головуючого - судді Петушкова С. А., розглянувши у письмовому провадженні в залі суду в м. Олександрії адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Управління Міністерства Внутрішніх Справ в Кіровоградській області, Олександрійського МВ УМВС України в Кіровоградській області про призначення пенсії, стягнення пенсії за минулий час, з проведенням компенсації грошових доходів в зв'язку із порушенням термінів їх виплати, -
Позивач просить зобов'язати Головне управління в Кіровоградській області Пенсійний фонд України призначити ОСОБА_1 пенсію довічно у розмірі 55% щомісячно; виплатити ОСОБА_1 пенсію за минулий час /з врахуванням надбавок, доплат/ з проведенням компенсації втрати грошових доходів у зв"язку з порушенням термінів виплати, починаючи з 04.03.2004р.;
продовжувати виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 55% грошового забезпечення, з врахуванням надбавок, доплат довічно, з проведенням компенсації втрати грошових доходів у зв"язку з порушенням термінів виплати.
Свої вимоги мотивує наступним.
Згідно з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України позивач проходив службу в органах внутрішніх справ, а саме Олександрійському МВ УМВС України в Кіровоградській області з 14.06.1979 року по 08.06.1990 року. Вислуга років на день звільнення з ОВС в календарному обчисленні складає 10 років 11 місяців 24 дня. Крім того, він має і інший трудовий стаж: з 13.05.1979 р. по 18.05.1979 року служба в лавах ОСОБА_2, тобто 2 роки 5 днів; з 20.06.1990р. по теперішній час, тобто на період звернення до суду, тобто на 1.03.2009 р. інший трудовий стаж складає 17 років 15 днів.
Відповідно до ст. 12 п. „б" ЗУ „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених зі служби, та деяких інших осіб", він має право на пенсію за вислугу років у зв"язку з наявністю трудового стажу більше як 25 років і як зазначено в Законі, не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становила служба в органах внутрішніх справ, що і має місце.
Загальний трудовий стаж складає 30 років 14 днів, про що підтверджується трудовою книжкою та довідкою з УПФ України в Олександрійському районі Кіровоградської області від 11.02.2009 р.
Відповідно до п. «б» ст. 13 ЗУ „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених зі служби, та деяких інших осіб", виплачується пенсія у розмірі 50% і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1% відповідних сум грошового забезпечення. Отже, відповідно до вищезазначеного Закону відповідач повинен був, починаючи з досягнення ним 45 років, тобто з 04.03.2004 року виплачувати йому пенсію у розмірі 50% довічно.
Після того, як йому виповнилось 45 років, тобто 4. 03. 2004 р., він відразу ж звернувся до Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Кіровоградській області, однак йому у виплаті пенсії незаконно та безпідставно було відмовлено, про що підтверджується відповіддю від 02.08.2007р.
В зв"язку з незаконною відмовою, він вимушений звертатись до суду про захист своїх прав та інтересів, а саме зобов"язати відповідача вчинити певну дію: призначити пенсію довічно, стягнути пенсію за минулий час, з врахуванням надбавок, доплат, з проведенням компенсації втрати грошових доходів у зв"язку з порушенням термінів виплати.
Представник УМВС України в Кіровоградській області подав письмові заперечення проти позову наступного змісту. Відповідно до п. „б" ст. 12 ЗУ „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах „б"-„д" ст. 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в ОВС, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України. Позивач проходив службу в ОВС з 14.06.1979 по 08.06.1990, звільнений у віці 31 рік з вислугою років 10 років 11 місяців 24 дні. Служба в збройних силах -2 роки 5 днів. З викладеного видно, що позивач на день звільнення зі служби не досяг 45-річного віку, а тому він не має права на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. „б" ст. 12 ЗУ „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивач звернувся до заступника начальника УМВС з заявою про призначення пенсії у 27.07.2007 року, а тому рішення по заяві прийнято на підставі Закону, який діяв на час звернення позивача з письмовою заявою. Крім того, згідно з ч. 1 ст. 48 ЗУ „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України. При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення. Згідно з ст. 66 ЗУ „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", рішення про відмову в призначенні пенсії може бути оскаржено до вищих органів або до суду. Як видно з позовної заяви та додатків до позову позивач не звертався до ГУ ПФУ в Кіровоградській області з заявою про призначення пенсії, тобто відповідач не приймав рішення про відмову в призначенні пенсії, а тому предмет спору відсутній.
Представник ГУ ПФУ в Кіровоградській області позовні вимоги не визнала, подала письмові заперечення проти позову наступного змісту.
На даний час на обліку в головному управлінні ГУ ПФУ Кіровоградській області громадянин ОСОБА_1 не перебуває, відповідно документів від УМВС в Кіровоградській області не надходило, щодо призначення пенсії позивачу.
От. 17 КАСУ передбачає, що компетенція адміністративного суду поширюються на «спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів індивідуальної дії), дії чи бездіяльності» в даному випадку будь-яких рішень дій чи бездіяльності ГУ ПФУ в Кіровоградській області не здійснювало по відношенню де громадянина ОСОБА_1 ніяких протиправних дій.
Сторони подали до суду клопотання про розгляд справи без їхньої участі. Враховуючи викладене, суд ухвалив розглянути справу в письмовому провадженні.
Судом встановлено наступне.
Згідно з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України позивач проходив службу в органах внутрішніх справ, а саме Олександрійському МВ УМВС України в Кіровоградській області з 14.06.1979 року по 08.06.1990 року. Вислуга років на день звільнення з ОВС в календарному обчисленні складає 10 років 11 місяців 24 дня. Крім того, він має і інший трудовий стаж: з 13.05.1979 р. по 18.05.1979 року служба в лавах ОСОБА_2, тобто 2 роки 5 днів; з 20.06.1990р. по теперішній час, тобто на період звернення до суду, тобто на 1.03.2009 р. інший трудовий стаж складає 17 років 15 днів.
Відповідно до ст. 12 п. „б" ЗУ „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених зі служби, та деяких інших осіб", він має право на пенсію за вислугу років у зв"язку з наявністю трудового стажу більше як 25 років і як зазначено в Законі, не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становила служба в органах внутрішніх справ, що і має місце. Загальний трудовий стаж складає 30 років 14 днів, про що підтверджується трудовою книжкою та довідкою з УПФ України в Олександрійському районі Кіровоградської області від 11.02.2009 р.
Згідно п. б ст. 12 ЗУ "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" право на пенсію за вислугу років мають особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи які мають право на пенсію за цим Законом, звільнені зі служби незалежно від підстав та часу звільнення і досягли 45-річного віку, крім осіб, позбавлених військових або спеціальних звань, а також звільнених із служби у зв'язку з засудженням за умисний злочин, вчинений з використанням свого посадового становища, або вчиненням корупційного діяння, а ті з них, що є інвалідами війни, - незалежно від віку, і мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ.
В роз'ясненнях викладених у п. 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України за № 4 від 15 04.2005 р. "Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" вказано, що на підставі Закону № 2262-12 /в редакції Закону від 4 липня 2002 року за №51-4 , який набув чинності 6.08.2002 року для військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію, згідно з цим Законом, раніше звільнені зі служби незалежно від підстав та часу звільнення може бути призначена пенсія при наявності загального трудового стажу 25 календарних років, з яких не менше 12,5 років та 6 місяців складає служба в збройних силах та органах внутрішніх справ та досягнення 45 річного віку. Оскільки на час звернення до суду позивачеві виповнилося 45 років, його загальний трудовий стаж становить понад 25 років, з яких служба в збройних силах та органах внутрішніх справ складає більше як 12,5 років, то він є особою, яка має право на пенсію з підстав передбачених п. б ст.12 Закону №2262-12.
Позивач звернувся до суду 27. 07. 2007 року, відповідно до чинного на той час законодавства. В подальшому до ПФУ за призначенням пенсії не звертався. Матеріали його заяви УМВС не надсилалися до ГУ ПФУ в зв'язку із тим, що позивачеві було відмовлено в призначенні пенсії. Враховуючи викладене, суд вважає, що згідно з ч. 2 ст. 11 КАС України для повного захисту прав позивача необхідно зобов'язати Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області призначити позивачеві пенсію з підстав передбачених п. "б" ст. 12 ЗУ "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", починаючи з дня звернення до суду, а саме з 4. 03. 2009 року. В задоволенні інших вимог позивачеві слід відмовити.
Керуючись п. "б" ст. 12 ЗУ "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", ст. ст. 11, 17, 18, 122 ч. 3, 158-163 КАС, суд, -
Зобов'язати Головне управління в Кіровоградській області Пенсійний фонд України призначити ОСОБА_1 пенсію з підстав передбачених п. "б" ст. 12 ЗУ "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", починаючи з 4. 03. 2009 року.
В задоволенні інших вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду, або апеляційна скарга на неї, до Апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області може бути подано протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, через Олександрійський міськрайонний суд.
Головуючий: