Постанова від 09.02.2010 по справі 2-а-36/0514/2010

2-а-36/0514/2010

ПОСТАНОВА
І М Е Н ЕМ У К Р А Ї Н И

9 лютого 2010 року Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:

головуючого- судді Тітової Т.А.

при секретарі Михайловській Т.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Добропіллі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі про визнання неправомірною відмову у не нарахуванні доплати та стягнення недоплаченої соціальної допомоги,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду 16 грудня 2009 року з даним адміністративним позовом до відповідача і просить визнати дії відповідача управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі неправомірними та стягнути недоплачену державну соціальну допомогу як дитині війни за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по даний час.

В обґрунтування вимог позивач зазначила, що народилась 24 квітня 1941 року, отримує пенсію за віком, є дитиною війни, і їй з 1 січня 2006 року відповідно до ст.6 Закону України № 2195 -1У від 18 листопада 2004 року «Про соціальний захист дітей війни» повинна виплачуватися щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, але така доплата до пенсії не проводилась. Вважає, що не підлягають застосуванню положення Законів України «Про Державний бюджет України на 2006 рік», «Про Державний бюджет України на 2007 рік» в частині зупинення дії ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», оскільки рішенням № 6-рп2007 від 9 липня 2007 року Конституційного Суду України зупинення дії названого Закону визнано неконституційним.

Позивач посилається на те, що її права були обмежені через прийняття окремих неконституційних положень нормативно - правових актів, про що стало відомо після висвітлення зазначених подій у пресі у зв»язку з ухваленням відповідного рішення Конституційного Суду України.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 не була присутня, від неї надійшла письмова заява про розгляд справи без її участі. Позовні вимоги підтримує.

Представник відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Добропіллі ОСОБА_3 також не була присутня в судовому засіданні, направила заяву про розгляд справи за її відсутності, позов не визнає.

В запереченнях, наданих відповідачем до суду 24 грудня 2009 року за підписом начальника управління, зазначено, що у 2006 році Урядом не був впроваджений порядок надання пільг, передбачених ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Вказував на те, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» зупинено. А Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» зазначена норма була змінена. Після прийняття Конституційним Судом України рішень щодо конституційності зупинення норми закону та зміни редакції, питання фінансування підвищення пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком в законодавчому порядку не було врегульоване, тоді як фінансове забезпечення соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету. Відповідно до постанови КМУ від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» п.8 дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, проводиться виплата підвищення у визначених твердих розмірах: з 22 травня - 48,10 грн., з 1 липня - 48,20 грн., з 1 жовтня - 49,80 грн.

Наполягає на застосуванні строку звернення до суду відповідно до ст.100 КАС України і відмові в задоволенні позову, оскільки позивач звернулась до суду в грудні 2009 року .

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

Як встановлено, позивач ОСОБА_1 є пенсіонером за віком згідно пенсійного посвідчення серії АД № 061030, має статус « дитина війни».

Як передбачено ст.6 Закону України від 18 листопада 2004 року «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії або щомісячне довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» статтею 71 була зупинена дана норма Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Однак рішенням Конституційного Суду України № 6-рп \2007 від 9 липня 2007 року положення ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» щодо зупинення дії закону, визнані такими, що не відповідають Конституції України.

Це означає, що у 2007 році положення ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» щодо підвищення до пенсії є чинним з 9 липня по 31 грудня.

Виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком у 2007 році з 1 квітня 410,06 грн., з 1 жовтня 415,11 грн., позивач мала право на підвищення до пенсії у період з 9 липня по 31 грудня 2007 року у розмірі 710, 91 грн. із розрахунку: 410,06 грн. х 30% :31 х 23 + 410,06 грн. х 30%х 2 +415,11 грн. х 3х 30%.

Згідно ст.99 ч.2 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено річний строк, який, якщо інше не встановлено законом, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивач ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом 16 грудня 2009 року, ставить питання про захищення порушеного права у світі рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року .

Тобто звернення до суду мало місце в строк понад один рік від дати прийняття рішення Конституційним Судом України від 9 липня 2007 року, з оприлюдненням якого позивач повинна була дізнатися про порушення свого права.

Так як відповідач ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Добропілля наполягає на відмові у задоволенні позову з причини пропущення строку звернення до суду, то згідно ст. 100 ч. 1 КАС України пропущення строку є підставою для відмови у задоволенні позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

Тому суд відмовляє в задоволенні вимог позивача про стягнення підвищення до пенсії у період з 9 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року .

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено змін до ст.6 Закону України «Про

соціальний захист дітей війни», стаття названого Закону викладена в редакції, відповідно до якої дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання, державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення виплачується у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Ці зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» рішенням Конституційного Суду України № 10-рп2008 від 22 травня 2008 року визнані такими, що

не відповідають Конституції України. Це означає, що дія ст.6 названого Закону є чинною у редакції, що діяла до внесення змін, з 22 травня 2008 року.

Як вже зазначалось, згідно ст.99 ч.2 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено річний строк, який, якщо інше не встановлено законом, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Тому суд вважає за необхідне відмовити позивачу у вимогах про підвищення пенсії за період з 22 травня 2008 року до 16 грудня 2008 року у зв»язку з пропущенням строку звернення до суду за підставами, вказаними в цьому рішенні.

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду 16 грудня 2009 року, таким чином, позовні вимоги щодо нарахування підвищення до пенсії як дитині війни в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком підлягають задоволенню за період з 16 грудня 2008 року по 31 грудня 2008 року.

Враховуючи розмір підвищення пенсії, яке позивач отримує згідно постанови КМУ від 28 травня 2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», за період з 16 грудня по 31 грудня 2008 року їй слід донарахувати 48 грн. 20 коп. із такого розрахунку: 498 грн. х 30% : 31 х 15- 49,80 : 31 х 15.

З урахуванням наведеного, суд вважає за необхідне поновити порушені права позивача шляхом зобов»язання відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Добропіллі нарахувати на користь ОСОБА_1 підвищення до пенсії як дитині війни за період з 16 грудня по 31 грудня 2008 року.

Cуд відмовляє позивачу у задоволенні позовних вимог про нарахування відповідачем державної соціальної допомоги у 2009 році з 1 січня в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком і зазначає наступне.

Законом України від 26 грудня 2008 року № 835-У1 «Про Державний бюджет України на 2009 рік» ст. 54 ч.2 передбачено, що розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно - правовими актами Кабінету Міністрів України.

А відповідно до ст.71 цього Закону надано право Кабінету Міністрів України у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбаченими відповідними бюджетними програмами.

В 2009 році Кабінетом Міністрів України не приймалось постанови про встановлення в 2009 році розміру підвищення до пенсії дітям війни

Між тим, діючою постановою КМУ від 22 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» із змінами, внесеними згідно з постановою КМУ від 14 квітня 2009 року № 355, яка є чинною з 22 травня 2008 року, п. 8, передбачено дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення у таких розмірах: з 22 травня - 48,10 грн., з 1 липня - 48,20 грн., з 1 жовтня - 49,80 грн.

Стаття 2 Бюджетного кодексу України визначає, що Закон про Державний бюджет України - це закон, який затверджує повноваження органів державної влади здійснювати виконання бюджету протягом бюджетного періоду, який визначено ст. 3 БКУ і становить один календарний рік.

У 2009 році доплата дітям війни здійснювалась в розмірі 49,80 грн. на підставі постанови КМУ від 28 травня 2008 році № 530, що, як вважає суд, не суперечить положенню ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», який дозволяв проводити соціальні доплати в розмірах, визначених нормативно - правовими актами Кабінету Міністрів України.

Питання щодо конституційності доплати до пенсії дітям війни в 2009 році в розмірі, встановленому даною постановою КМУ № 530 від 28 травня 2008 року, Конституційним Судом України не розглядалось.

Як встановлено з довідки, виданої УПФ України в м. Добропілля 23 грудня 2009 року про розмір пенсії, позивачу ОСОБА_1 в 2009 році виплачена доплата надбавки до пенсії як дитині війни в розмірі 49,80 грн. щомісячно.

Відповідно до ст. ст.11, 71, 99-100, 158-163 КАС України , суд

ПОСТАНОВИВ:

Покласти зобов»язання на ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Добропілля нарахувати на користь ОСОБА_1 відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» як дитині війни підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком згідно ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» з 16 грудня 2008 року до 31 грудня 2008 року з урахуванням фактично проведених виплат.

В іншій частині позову ОСОБА_1 відмовити.

На постанову може бути подана апеляція в Донецький апеляційний адміністративний суд через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів у зазначеному порядку.

Суддя Тітова Т.А.