Справа № 610/717/19
Провадження №2-а/610/11/2019
29.03.2019 року Балаклійський районний суд Харківської області у складі:
головуючого - судді Тімонової В.М.,
за участі секретаря судового засідання Косолапової Ю.А.,
позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Балаклія Харківської області адміністративну справу № 610/717/19, провадження № 2-а/610/11/2019 за позовом ОСОБА_1 до поліцейського СРПП Балаклійського ВП ГУНП в Харківській області ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
13.03.2019 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до поліцейського СРПП Балаклійського ВП ГУНП в Харківській області ОСОБА_2, у якій просить: визнати дії відповідача протиправними та скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ДПО18 № 203718 від 27.02.2019 року, якою на нього накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 425,00 грн за ч. 2 ст. 122 КУпАП.
Обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що 27 лютого 2019 року близько 15 години 15 хвилин він керував транспортним засобом Opel Vectra реєстраційний номер НОМЕР_1, рухаючись по дорозі смт Андріївка - смт Донець, та був зупинений поліцейським. На вимогу поліцейського він надав йому документи. Після перевірки поліцейським документів він поїхав далі. 07.03.2019 року він отримав поштою копію оскаржуваної постанови. У постанові зазначено, що він, керуючи автомобілем за межами населеного пункту не ввімкнув фари ближнього світла чи ДХВ, чим порушив п. 9.8 Правил дорожнього руху. Поліцейський порушив порядок розгляду справи про адміністративне правопорушення, зокрема, не роз'яснив позивачу його права, не надав доказів вчинення правопорушення, склав постанову за його відсутності. Постанова про накладення адміністративного стягнення не відповідає вимогам Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції. Позивач вважає, що поліцейським не було доведено його вину у вчиненні правопорушення, тому оскаржувана постанова є незаконною.
Ухвалою судді Балаклійського районного суду Харківської області від 19.03.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено судовий розгляд справи по суті на 29.03.2019 року.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, посилаючись на доводи позовної заяви.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце його проведення повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, відзиву на позов, заяв або клопотань від нього не надходило.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ДПО18 № 203718 від 27.02.2019 року, винесеної поліцейським СРПП Балаклійського ВП ГУНП в Харківській області ОСОБА_2, позивача ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст.122 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у сумі 425 грн.
В оскаржуваній постанові зазначено, що 27 лютого 2019 року о 15 год 15 хв. позивач ОСОБА_1, керуючи транспортним засобом Opel Vectra реєстраційний номер НОМЕР_1, рухаючись по дорозі смт Андріївка - смт Донець, поза межами населеного пункту не увімкнув фари ближнього світла чи ДХВ, чим порушив п. 9.8 Правил дорожнього руху, за що був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП.
Згідно п. 9.8 Правил дорожнього руху, під час руху механічних транспортних засобів у світлу пору доби з метою позначення транспортного засобу, що рухається, ближнє світло фар повинно бути увімкнене (з 1 жовтня по 1 травня на всіх механічних транспортних засобах поза населеними пунктами повинні бути ввімкнені денні ходові вогні, а в разі їх відсутності в конструкції транспортного засобу - ближнє світло фар).
Частиною 2 статті 122 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність, зокрема, за порушення правил користування зовнішніми освітлювальними приладами.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 статті 222 КУпАП встановлено, що органи Національної поліції розглядають справи про такі адміністративні правопорушення, зокрема, про порушення правил дорожнього руху, правил, що забезпечують безпеку руху транспорту, правил користування засобами транспорту (у тому числі передбачені ч. 2 ст. 122 КУпАП).
Згідно ч. 2 ст. 222 КУпАП від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Відповідно до п. 4 розділу І Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом МВС України від 07.11.2015 року за № 1395 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.11.2015 року № 1408/27853 (далі по тексту Інструкція № 1395) у разі виявлення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, розгляд якого віднесено до компетенції Національної поліції України, поліцейський виносить постанову у справі про адміністративне правопорушення без складання відповідного протоколу. Постанова виноситься у разі виявлення адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, передбачених, зокрема, частинами першою, другою, третьою і п'ятою статті 122 КУпАП.
Згідно з п.п. 1, 2 розділу ІІІ Інструкції № 1395 справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення, за місцем проживання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, за місцем реєстрації транспортного засобу та на місці вчинення адміністративного правопорушення.
Постанова у справі про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема, частинами першою, другою, третьою і п'ятою статті 122 КУпАП, виноситься на місці вчинення адміністративного правопорушення.
Таким чином, винесення працівником Національної поліції постанови про накладення адміністративного стягнення за ч. 2 ст. 122 КУпАП на місці вчинення адміністративного правопорушення не суперечить чинному законодавству.
Згідно зі ст. 31 Закону України «Про Національну поліцію» полiцiя може застосовувати такi превентивнi заходи, окрім іншого, перевiрка документiв особи; опитування особи; зупинення транспортного засобу; застосування технiчних приладiв i технiчних засобiв, що мають функцiї фото- i кiнозйомки, вiдеозапису, засобiв фото- i кiнозйомки, вiдеозапису.
Cтаттею 251 КУпАП встановлено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами.
Відповідачем до суду не надано відзиву на позов і доказів правомірності оскаржуваної постанови, тобто не виконано покладений на нього ч. 2 ст. 77 КАС України обов'язок. У зв'язку з чим суд не має можливості встановити дотримання відповідачем процедури розгляду справи про адміністративне правопорушення, встановленої Кодексом України про адміністративні правопорушення та Інструкцією № 1395, що передує винесенню постанови у справі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За приписами частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки обов'язок доказування в даних справах покладається на відповідача, суд вважає, що саме відповідачем не надано суду безспірних та допустимих доказів, які б свідчили про те, що під час провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно позивача ним виконані вимоги ст. ст. 268, 280 КУпАП, сам факт правопорушення належними та допустимими доказами не підтверджено, у зв'язку з чим приходить до висновку, що оскаржувана постанова відповідачем прийнята не у спосіб, який передбачений нормами КУпАП, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, що є підставою для її скасування.
Відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:
1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;
2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);
3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;
4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Аналіз зазначених норм права та встановлені в судовому засіданні обставини, дають суду підстави для висновку про неправомірність винесеної відповідачем постанови про притягнення до адміністративної відповідальності позивача, тому її необхідно скасувати, а провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.
Разом з тим, вимоги про визнання дій поліцейського СРПП Балаклійського ВП ГУНП в Харківській області ОСОБА_2 такими, що суперечать чинному законодавству задоволенню не підлягають, оскільки такі дії вчинені уповноваженою особою в межах наданих їй повноважень.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ч. 2 ст. 122 КУпАП, ст. ст.6,8, 9,72,77, 242-246, 286 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_1 до поліцейського СРПП Балаклійського ВП ГУНП в Харківській області ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - задовольнити частково.
Скасувати постанову поліцейського СРПП Балаклійського ВП ГУНП в Харківській області ОСОБА_2 серії ДПО18 № 203718 від 27.02.2019 року про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу в сумі 425 грн. за ч.2 ст.122 КУпАП.
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за постановою серії ДПО18 № 203718 від 27.02.2019 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду у встановленому порядку протягом десяти днів з дня його проголошення.
Позивач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 місце проживання: 64200, АДРЕСА_1, відомості про рнокпп відсутні.
Відповідач: поліцейський СРПП Балаклійського ВП ГУНП в Харківській області ОСОБА_2, місцезнаходження: 64200, Харківська область, м. Балаклія, вул. Жовтнева, 33.
Суддя В.М. Тімонова