Постанова від 20.03.2019 по справі 639/8651/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2019 р.Справа № 639/8651/16-а

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Лях О.П.,

Суддів: Бегунца А.О. , Подобайло З.Г. ,

при секретарі судового засідання Жданюк Г.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, ОСОБА_1 на рішення Жовтневого районного суду м. Харкова від 06.12.2017 (повний текст складено 06.12.17, головуючий суддя І інстанції: Єрмоленко В.Б., м. Харків) по справі № 639/8651/16-а за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив:

- зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області включити до грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01.01.2016 надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 64% від посадового окладу, з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби;

- зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області змінити в грошовому забезпеченні для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01.01.2016 р., премію з 2,81% на 51%;

- зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області виготовити та направити до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківські й області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.01.2016 р., з включенням до довідки надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 64% та виправленої премії у розмірі 51%.

Рішенням Жовтневого районного суду м. Харкова від 06.12.2017 позов ОСОБА_1 задоволено частково (т. 1, а.с. 189-193): зобов'язано Ліквідаційну комісію ГУ МВС України в Харківській області видати ОСОБА_1 та направити до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 , постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із збереженням проценту премії у розмірі 51%, в іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.

Не погодившись із даним рішенням суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог, Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог та прийняти в цій частині постанову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити (т. 2, а.с.7-10).

Доводи апеляційної скарги мотивовано порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Позивач, ОСОБА_1, не погоджуючись з рішенням суду першої подала апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти постанову, якою задовольнити вимоги (т. 1, а.с. 198-200).

Доводи апеляційної скарги мотивовано неповним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи, недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими, невідповідністю висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи.

Відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Заслухавши доповідь судді-доповідача стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом апеляційної інстанції, дослідивши матеріали справи, перевіривши і обговоривши доводи апеляційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд вважає, що апеляційна скарга позивача не підлягає задоволенню, а апеляційна скарга відповідача підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Як свідчать матеріали справи, відповідно до наказу ГУМВС України в Харківській області № 141 о/с від 18.09.2000 звільнена з посади слідчого Ленінського РВ ХМУ УМВС України в Харківській області у відставку за віком, є пенсіонером органів внутрішніх справ та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.

Матеріалами справи підтверджено, що перерахунок пенсії позивача проводився відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 01.07.2012 р.

Згідно довідки № 100/24637 від 31.05.2012 (т.1, а.с. 13), виданої Управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУМВС України в Харківській області грошове забезпечення для обчислення пенсії складалось з посадового окладу - 800 грн., окладу за спеціальним званням майор міліції - 125 грн., надбавки за вислугу років (35%) - 323 грн. 75 коп., надбавки за виконання особливо важливих завдань (64%) - 799 грн. 20 коп., премії (51%) - 1044 грн. 45 коп., всього 3092 грн. 40 коп.

08.02.2017 позивач звернувся з заявою до Ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Харківській області з заявою про виготовлення та направлення до ГУ ПФУ в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача (т. 1, а.с. 123).

З матеріалів справи вбачається, що ГУ ПФУ в Харківській області було підготовлено та надано ліквідаційній комісії УМВС України в Харківській області список осіб, які мають право на перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції); ліквідаційна комісія УМВС України в Харківській області виготовила та направила до ГУ ПФУ в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії , у тому числі ОСОБА_1 (т. 1, а.с. 148).

Як вбачається з довідки № 100/24637 від 25.05.2017, направленої Ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Харківській області Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.216 р. за посадою слідчого Ленінського РВ ХМУ УМВС України в Харківській області, складається з посадового окладу-2400 грн., окладу за спеціальне звання майор поліції - 2000 грн., надбавки за вислугу років (40%) - 1760 грн. та премії (2,81%) -173 грн. 10 коп., всього 6333 грн. 10 коп.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам колегія суддів зазначає наступне.

Із аналізу позовних вимог ОСОБА_1 слідує, що до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не включено, як того просить позивач, надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі 64%, а розмір включеної до довідки премії зменшено з 51% до 2,81%.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначено положеннями Закону України від 09.04.1992 №2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - ОСОБА_2 №2262).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону № 2262, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

07 листопада 2015 року набрав чинності ОСОБА_2 України від 02.07.2015 № 580-VIII “Про Національну поліцію” (далі - ОСОБА_2 №580), крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” цього Закону.

В подальшому, 29 грудня 2015 року набрав чинності ОСОБА_2 України від 23.12.2015 року № 900-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” (далі - ОСОБА_2 № 900).

Законом № 900 доповнено серед іншого пункт 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 580 абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

При цьому, положеннями ст.102 Закону № 580 передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262.

В свою чергу, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (далі - постанова КМУ № 988) встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.

Ця постанова Кабінету Міністрів України набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою КМУ № 988, та враховуючи зазначені вище положення ч.2 ст.51 Закону № 2262, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Згідно із ч.ч. 3 та 4 ст.63 Закону № 2262 (у редакції, чинній на 01.01.2016) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до пункту 2 постанови КМУ № 988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.

Відповідно до ст. 94 Закону №580, постанови КМУ № 988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за № 669/28799, було затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260).

Пунктом 2 зазначено наказу № 260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27 травня 2016 року) та застосовується з дня набрання чинності Законом № 580, тобто з 07 листопада 2015 року.

В свою чергу, Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок №45).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 (у редакції, чинній на 01.01.2016) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Положеннями пунктів 2-3 Порядку № 45 (у редакції, чинній на 01.01.2016) визначено порядок дій відповідних державних органів, Пенсійного фонду України, його головних управлінь щодо здійснення перерахунку пенсій військовослужбовцям та строки їх вчинення.

Згідно із п.4 Порядку №45 (у редакції, чинній на 01.01.2016) перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Відповідно до п. 5 Порядку № 45 (у редакції, чинній на 01.01.2016) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання “заслужений” чи “народний”, службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах “С”, у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром “Байконур”, якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Колегія суддів звертає увагу, що у рішенні від 08 листопада 2005 року у справі “Кечко проти України” (заява № 63134/00) Європейського Суду з прав людини дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).

До змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених постановою КМУ № 988 та наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260, чинним законодавством України було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби.

Однак, надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку позивач отримував на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась.

Натомість, відповідно до п.4 постанови КМУ № 988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: 1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем'єр-міністра України або Першого віце-прем'єр-міністра України, Віце-прем'єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ;

2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Ураховуючи наведене, Кабінет Міністрів України цією постановою делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.

Таким чином, якщо надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення.

Крім того, розмір премії для перерахунку пенсій необхідно враховувати у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.

З матеріалів справи слідує, що відповідно до листа Міністерства внутрішніх справ України від 20.04.2017 № 5551/05/22-2017 (т. 1, а.с.179) середній розмір надбавок та премій на посаді прирівняній до посади, що займав позивач (слідчий районного відділу), що фактично виплачений у грудні 2015 року, складає 2,81%.

З огляду на вказане, станом на 01.01.2016 до розміру грошового забезпечення за посадою, з якої було звільнено позивача, для перерахунку пенсії входить, в тому числі, надбавка за специфічні умови служби у розмірі 0,0% та премія у розмірі 2,81%.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові ОСОБА_3 Верховного Суду від 12.12.2018, якою залишено без змін рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.03.2018 у зразковій справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18).

Враховуючи вищевикладене доводи апеляційної скарги відповідача спростовують висновки суду першої інстанції про обгрунтованість позовних вимог в частині задоврлених вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Оскільки судом першої інстанції при прийнятті рішення в частині задоволення позовних вимог було порушено норми матеріального права, наявні підстави для його скасування з прийняттям постанови про відмову у задоволенні адміністративного позову позивача.

Враховуючи вищевказане та керуючись ст.ст.2, 229, 241, 242, 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 327-329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області задовольнити.

Рішення Жовтневого районного суду м. Харкова від 06.12.2017 року по справі № 639/8651/16-а скасувати в частині зобов'язання Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області видати ОСОБА_1 та направити до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 , постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із збереженням проценту премії у розмірі 51%.

Прийняти в цій частині постанову, якою відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії.

В іншій частині рішення Жовтневого районного суду м. Харкова від 06.12.2017 року по справі № 639/8651/16-а - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена у касаційному порядку, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено 20 березня 2019 року.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_4

Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_5 ОСОБА_2