05 березня 2019 року ЛуцькСправа № 140/2779/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,
при секретарі судового засідання Литвиненко І.П.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідачів ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку, в порядку спрощеного позовного провадження, адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства “Ексіма Плюс” до Головного управління ДФС у Волинській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
Дочірнє підприємство “Ексіма Плюс” звернулося з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення комісії Головного управління ДФС у Волинській області №995280/35954365, №995369/35954365 та №995357/35954365 від 21.11.2018 про відмову в реєстрації податкових накладних №№1 від 17.11.2017, 22.11.2017 та від 08.12.2017, зобов'язання зареєструвати податкові накладні №№1 від 17.11.2017, 22.11.2017 та від 08.12.2017.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що ДП “Ексіма Плюс” було складено податкові накладні №№1 від 17.11.2017, 22.11.2017 та від 08.12.2017 та відправлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, однак, згідно отриманих квитанцій податкові накладні прийняті, але реєстрація їх зупинена.
Підставою для зупинення реєстрації податкових накладних №№1 від 17.11.2017, 22.11.2017 та від 08.12.2017 було те, що вказані податкові накладні відповідають критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:8429 та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
ДП “Ексіма Плюс” було направлено на адресу Державної фіскальної служби України повідомлення №4 щодо подання пояснень та копій документів на підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим податковим накладним, які беззаперечно підтверджують реальність здійснення господарської операції по зупиненим податковим накладним №№1 від 17.11.2017, 22.11.2017 та від 08.12.2017.
Однак, незважаючи на те, що у відповідача були наявні всі первинні документи, які дають достатньо підстав ДП “Ексіма Плюс” зареєструвати податкові накладні №№1 від 17.11.2017, 22.11.2017 та від 08.12.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, рішеннями комісії регіонального рівня ГУ ДФС у Волинській області №995280/35954365, №995369/35954365 та №995357/35954365 від 21.11.2018 відмовлено в такій реєстрації в зв'язку з ненаданням платником податку копій документів, зокрема, відсутні документи, які свідчать про придбання або про намір придбання катка вібраційного, оскільки договір заключений з покупцем 02.10.2017 року, а станом на 16.11.2018 року підприємство не здійснювало ніяких господарських операцій, які б свідчили про виконання умов договору, в пояснені не зазначено в якого СГД платник має намір придбати зазначений товар тощо.
З урахуванням викладеного, позивач вважає, рішення комісії ГУ Державної фіскальної служби у Волинській області №995280/35954365, №995369/35954365 та №995357/35954365 від 21.11.2018 про відмову у реєстрації податкових накладних №№1 від 17.11.2017, 22.11.2017 та від 08.12.2017 такими, що винесені з порушенням п.74.2 ст.74, пп.201.16.3 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, а відтак підлягають скасуванню, як протиправні.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 02.01.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено судовий розгляд проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Представник відповідачів ДФС України та ГУ ДФС у Волинській області у відзиві на позовну заяву від 16.01.2019 позовних вимог не визнав. Наголошував на тому, що на час зупинення реєстрації податкових накладних №№1 від 17.11.2017, 22.11.2017 та від 08.12.2017 дана процедура регулювалася наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 «Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, та вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.06.2016 за №752/30620.
Згідно п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом №567, Моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями: обсяг постачання товару/послуг, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01.01.2017 в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01.01.2017 в Реєстрі, переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, інформації, поданій платником податків за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється); відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними пп.215.3.1, 215.3.2 п. 215.3 ст. 215 розділу VI ПК України, стосовно товарів, які зазначені платником податі у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
Крім того, 21.02.2018 Постановою КМУ від 21.02.2018 №117 було затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
Пунктом 14 Порядку №117 встановлено перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в реєстрі.
Відповідно до пункту 16 цього Порядку письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Оскільки ДП “Ексіма Плюс” не було надано первинні документи, які свідчать про придбання або про намір придбання товару, виконання умов договору тощо, як передбачено п.14 Порядку №117, що стало підставою для прийняття комісією ГУ ДФС у Волинській області законних рішень №995280/35954365, №995369/35954365 та №995357/35954365 від 21.11.2018 про відмову у реєстрації податкових накладних №№1 від 17.11.2017, 22.11.2017 та від 08.12.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На підставі викладеного представник відповідачів просив суд в задоволенні позову відмовити повністю та розгляд справи проводити за участі представників відповідачів. (а.с.98-100)
16.01.2019 одночасно з відзивом на позовну заяву, представником відповідачів подано заяву про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 22.01.2019 року заяву представника відповідачів про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, залишено без задоволення.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 22.01.2019 року задоволено клопотання представника відповідачів про розгляд справи за участі представників відповідачів, призначено адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства “Ексіма Плюс” до Головного управління ДФС у Волинській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, до судового розгляду у відкритому судовому засіданні з викликом осіб, які беруть участь у справі на 10:00 15.02.2019 року.
23.01.2019 представником позивача подано до суду відповідь на відзив у якій звертає увагу суду на те, що повідомлення №4 про подання пояснень та копій документів по відмовлених податкових накладних та пакет документів, який необхідний для реєстрації податкових накладних, позивачем подано 16.11.2018 року, коли каток ще не було передано ДП “Ексіма Плюс”. Станом на 16.11.2018 року позивачем було сплачено в користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 авансові платежі за придбання котка в сумі 619 614, 50 грн. Передача котка вібраційного від фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до ДП “Ексіма Плюс” відбулася 30.11.2018 року, що стверджується видатковою накладною №8 від 30.11.2018 року та актом прийняття-передачі машини №1 від 30.11.2018 року. В подальшому, 03.12.2018 року коток вібраційний було передано у власність ТОВ “АП Граніт”, що підтверджується видатковою накладною №152 від 03.12.2018 року та актом прийняття-передачі машини №2 від 03.12.2018 року.
Враховуючи вищенаведене, вважає, що позивачем до адміністративного позову було долучено весь пакет документів, які підтверджують фактичне здійснення господарських операцій з придбання котка вібраційного “BOMAG BW 174 AD” у фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 та його подальшої реалізації ТОВ “АП Граніт”.
Щодо наявності в платника достатньої реєстраційної суми зазначає,що загальна сума податку на додану вартість по вищевказаним податковим накладним становить 106 766, 67 грн. При цьому, станом на 21.01.2019 року сума податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні в ЄРПН становить 365 818, 92 грн., що підтверджується витягом від 21.01.2019 року №2.
А тому, вважає, що позовні вимоги ДП “Ексіма Плюс” підлягають до задоволення.
Представник відповідачів у запереченнях від 01.02.2019 року на відповідь на відзив на позовну заяву ДП “Ексіма Плюс” та у додаткових поясненнях від 25.02.2019 року звертає увагу суду на те, що позивачем додано до суду договір купівлі-продажу котка вібраційного від 05.10.2017 року, укладеного з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3, однак даний договір на розгляд комісії наданий не був. Також, на розгляд комісії не було надано оборотів по рахунку 631, 3711, оборотно-сальдової відомості по рахунку 361 та лист №1/1001 від 10.01.2018 року, які долучені до матеріалів адміністративної справи.
Таким чином, на розгляд комісії не надано документи, які свідчать про придбання або про намір придбання катка вібраційного, оскільки договір заключений з покупцем 02.10.2017 року, а станом на 16.11.2018 року підприємство не здійснювало ніяких господарських операцій, які б свідчили про виконання умов договору. В поясненні не зазначається у якого суб'єкта господарської діяльності має намір придбати зазначений товар і чи заключна угода з ним, чи здійснювався перерахунок коштів/авансових платежів.
Крім того, з метою з'ясування факту реєстрації котка вібраційного “BOMAG BW 174 AD”, Головним управлінням ДФС у Волинській області надано запит до Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області, згідно наданої відповіді повідомлено, що згідно сиcтеми “AGROTECH” інформація щодо реєстрації/перереєстрації котка вібраційного “BOMAG BW 174 AD” в ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області, відсутня.
Просив відмовити в задоволенні позовних вимог позивача повністю.
У додаткових поясненнях від 05.03.2019 року представник позивача зазначає, що посилання представника відповідача на значний розрив у часі між датою укладення договору - 02.10.2017 року та датою відвантаження товару - 03.12.2018 року не може бути свідченням сумнівності такої господарської операції, оскільки визначальною ознакою господарської операції є те, що вона має спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків. В матеріалах справи наявні первинні документи, які підтверджують факт придбання ДП “Ексіма Плюс” котка вібраційного “BOMAG BW 174 AD” та його подальшої реалізації ТОВ “АП Граніт”.
Стосовно наявності чи відсутності дозволу у ДП “Ексіма Плюс” на експлуатацію даного котка та його реєстрації в органах Держпраці повідомляє, що позивач не здійснював експлуатацію даного транспортного засобу, а тому не зобов'язано отримувати такий дозвіл. В свою чергу, державна реєстрація котка була здійснена фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 у відповідності до вимог чинного законодавства 19.11.2018 року, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію ВВ №008820.
А тому, просить суд задовольнити позовні вимоги позивача повністю.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, відповіді на відзив та додаткових поясненнях, підтримав повністю та просив їх задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідачів проти задоволення позовних вимог позивача заперечив з підстав, викладених у відзивах на позовну заяву, запереченнях на відповідь на відзив на позовну заяву та у додаткових поясненнях, просив суд відмовити в їх задоволенні повністю.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідачів, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, заяви по суті справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю, з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що 02.10.2017 року між ДП “Ексіма Плюс” (Продавець) та ТОВ “АП Граніт” (Покупець) укладено договір купівлі-продажу №1/0210, відповідно до умов якого, Продавець зобов'язується передати у власність - коток вібраційний “BOMAG BW 174 AD”, а Покупець належним чином прийняти і оплатити товар.
Згідно п.п.2.1, 2.4 Договору строк поставки до 31.12.2018 року. Порядок оплати - попередня оплата, форма оплати - безготівкова.
На виконання умов договору ТОВ “АП Граніт” перераховано на користь ДП “Ексіма Плюс” кошти в якості попередньої оплати за придбання товару, а саме: 17.11.2017 року на суму 307 000, 00 грн., 22.11.2017 року на суму 183 600, 00 грн. та 08.12.2017 року на суму 150 000, 00 грн., про що ДП “Ексіма Плюс” складено податкові накладні №№1 від 17.11.2017, 22.11.2017 та від 08.12.2017. (а.с.9-11)
Складені ДП “Ексіма Плюс” податкові накладні №№1 від 17.11.2017, 22.11.2017 та від 08.12.2017 відправлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, однак, згідно отриманих квитанцій №№9253143403, НОМЕР_1 від 29.11.2017 та №9277329738 від 26.12.2017 податкові накладні прийняті, але реєстрація їх зупинена.(а.с.12-14)
Підставою для зупинення реєстрації податкових накладних №№1 від 17.11.2017, 22.11.2017 та від 08.12.2017 слугувало те, що вказана податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:8429 та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
ДП “Ексіма Плюс” було направлено на адресу Державної фіскальної служби України повідомлення №4 від 16.11.2018 щодо подачі документів на підтвердження реальності здійснення операцій по податкових накладних №№1 від 17.11.2017, 22.11.2017 та від 08.12.2017, а саме: копії договору купівлі-продажу №1/0210 від 02.10.2017 між ДП “Ексіма Плюс” та ТОВ “АП Граніт”, копій банківських виписок за листопад-рудень 2017 року, оборотно-сальдові відомості по рахунку 6811 за листопад 2017 року та за період з 01.01.2018 року по 16.11.2018 року та письмові пояснення.(а.с15-29)
Рішенням комісії ГУ ДФС у Волинській області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №995280/35954365, №995369/35954365 та №995357/35954365 від 21.11.2018 відмовлено в реєстрації податкових накладних №№1 від 17.11.2017, 22.11.2017 та від 08.12.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, з підстав ненадання платником податків копій документів, зокрема, відсутні документи, які свідчать про придбання або про намір придбання катка вібраційного, оскільки договір заключений з покупцем 02.10.2017 року, а станом на 16.11.2018 року підприємство не здійснювало ніяких господарських операцій, які б свідчили про виконання умов договору, в пояснені не зазначено в якого СГД платник має намір придбати зазначений товар тощо.(а.с.30-31, 33-34, 36-37)
Водночас, судом встановлено, що 05.10.2017 між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 (Продавець) та ДП “Ексіма Плюс” (Покупець) було укладено договір купівлі-продажу котка вібраційного, за умовами якого, Продавець зобов'язується передати коток вібраційний “BOMAG BW 174 AD” Б/В у власність Покупцю, а Покупець зобов'язується прийняти його у власність та сплатити обумовлену цим договором грошову суму.
Згідно п.6.2 договору термін поставки - до 31.12.2018 року.
На виконання умов даного договору купівлі-продажу котка вібраційного, ДП “Ексіма Плюс” протягом листопада-грудня 2017 року перераховано фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 авансові платежі на загальну суму 619 614, 50 грн., що стверджується банківською випискою за грудень 2017 року та оборотам порахунку 3711.
При цьому, передача котка вібраційного “BOMAG BW 174 AD” Б/В, 2004 року випуску, номер кузова (шасі, рами) 101870511267 від фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до ДП “Ексіма Плюс” відбулася 30.11.2018 року, що підтверджується видатковою накладною №8 від 30.11.2018 року на суму 900 000, 00 грн. та актом прийняття-передачі машини №1 від 30.11.2018 року.(а.с.72-75)
В подальшому, 03.12.2018 року коток вібраційний було передано у власність ТОВ “АП Граніт”, що підтверджується видатковою накладною №152 від 03.12.2018 року та актом прийняття-передачі машини №2 від 03.12.2018 року.
03.12.2018 ДП “Ексіма Плюс” було подано скарги до ДФС України на рішення комісії ГУ ДФС у Волинській області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №№995280/35954365, №995369/35954365 та №995357/35954365 від 21.11.2018. (а.с.39-50)
Рішеннями Комісії з питань розгляду скарг ДФС України №№50971/35954365/2, 50973/35954365/2, 50986/35954365/2 від 13.12.2018 - залишено скарги без задоволення, а рішення комісії контролюючого органу про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін.
Рішення комісії ГУ ДФС у Волинській області №№995280/35954365, №995369/35954365 та №995357/35954365 від 21.11.2018 про відмову у реєстрації податкових накладних №№1 від 17.11.2017, 22.11.2017 та від 08.12.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд вважає правомірними, з огляду на наступне.
Згідно п.187.1 статті 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження. Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Згідно пункту 201.16 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної / розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010, податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Як передбачено пунктом 12 цього Порядку, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу
Згідно із пунктом 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України “Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних” від 13.06.2017 №567, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №573/30621 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - наказ №567), передбачено, що моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:
1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу постачання такого товару/послуг, зазначеного у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, та обсягу придбання на митній території України та/або ввезення на митну територію України відповідного товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, та митних деклараціях, і переважання в такому залишку товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, більше 75 % загального такого залишку та відсутність товару/послуги, зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
Станом на дату подання ДП “Ексіма Плюс” податкових накладних №№1 від 17.11.2017, 22.11.2017 та від 08.12.2017 на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також на момент складення квитанцій про відмову у реєстрації податкових накладних №№1 від 17.11.2017, 22.11.2017 та від 08.12.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, вказаний наказ Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 був чинний.
За приписами підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Пунктом 1 Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом №567, визначено вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом №567:
1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;
2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Відповідно до підпунктів 201.16.2, 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 ПК України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті “в” підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України. Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту. Форма таких рішень встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Згідно Постанови КМУ від 21.02.2018 №117 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" визначено, що платники податку на додану вартість, у яких до 01 грудня 2017 року зупинено реєстрацію податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, що діяв до набрання чинності Законом України від 07 грудня 2017 року №2245-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році", та які станом на 01 грудня 2017 року не подали пояснень і копій документів до таких податкових накладних / розрахунків коригування, мають право протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування, подати пояснення і копії документів до таких податкових накладних / розрахунків коригування на розгляд комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, порядок роботи яких затверджується цією постановою.
Відповідно до п.14, 15 Порядку затвердженого Постановою КМУ від 21.02.2018 №117, перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).
Як вбачається з матеріалів справи, ДП “Ексіма Плюс” до повідомлення №4 від 16.11.2018 щодо подання документів на підтвердження реальності здійснення господарських операцій не надано Державній фіскальній службі України копії документів, які свідчать про придбання або про намір придбання катка вібраційного, оскільки договір заключений з покупцем 02.10.2017 року, а станом на 16.11.2018 року підприємство не здійснювало ніяких господарських операцій, які б свідчили про виконання умов договору. В пояснені не зазначено в якого СГД платник має намір придбати зазначений товар і чи заключена угода з ним, чи здійснювався перерахунок коштів/авансових платежів, а тому, суд вважає, що контролюючим органом правомірно відмовлено в реєстрації податкових накладних №№1 від 17.11.2017, 22.11.2017 та від 08.12.2017.
Також, суд звертає увагу на те, що договір купівлі-продажу №1/0210 між ДП “Ексіма Плюс” та ТОВ “АП Граніт” укладено 02.10.2017, в той час як намір придбати цей каток позивачем у фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 виник 05.10.2017, тобто після укладення договору щодо продажу цього катка.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, право власності на каток у ДП “Ексіма Плюс” оформлено не було, а тому суд критично ставиться до позиції позивача, що саме ДП “Ексіма Плюс” здійснено передачу катка вібраційного ТОВ “АП Граніт”, оскільки, по-перше, як вбачається з матеріалів справи, реєстраційні документи, що підтверджують реєстрацію права власності ДП “Ексіма Плюс” на каток, відсутні, по-друге, як встановлено судом та підтверджується поясненнями представника позивача, фактична передача катка ТОВ “АП Граніт” була здійснена фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить висновку, що дії відповідача при відмові у реєстрації податкових накладних №№1 від 17.11.2017, 22.11.2017 та від 08.12.2017 відповідають вимогам Податкового кодексу України, наказу Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567, Постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних” від 29.12.2010 року №1246, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а відтак відсутні підстави для задоволення позовних вимог позивача.
Отже, у задоволенні адміністративного позову Дочірнього підприємства “Ексіма Плюс” до Головного управління ДФС у Волинській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, слід відмовити повністю.
Керуючись статтями 241-246, 250, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
В задоволенні адміністративного позову Дочірнього підприємства “Ексіма Плюс” до Головного управління ДФС у Волинській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення.
Позивач: Дочірнє підприємство “Ексіма Плюс”, код ЄДРПОУ 35954365, адреса: 45603, Волинська область, Луцький район, с.Струмівка, вул. Старицького, 84.
Відповідачі: Головне управління Державної фіскальної служби у Волинської області, код ЄДРПОУ 39400859, адреса: 43010, м. Луцьк, Київський майдан, 4.
Державна фіскальна служба України: код ЄДРПОУ 39292197, адреса: 04655, місто Київ, Львівська площа, 8.
Суддя Ю.Ю. Сорока
Повний текст судового рішення складено 11.03.2019.