Постанова від 06.03.2019 по справі 913/933/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2019 року

м. Київ

Справа № 913/933/17

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

О. О. Мамалуй - головуючий, Л. В. Стратієнко, І. В. Ткач

за участю секретаря судового засідання - В.В. Шпорт,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"

на постанову Східного апеляційного господарського суду від 13.11.2018р.

у складі колегії суддів: С. В. Барбашова - головуючий, О. Є. Медуниця, Н. М. Пелипенко

та на рішення господарського суду Луганської області від 19.07.2018р.

суддя: Н. М. Зюбанова

за позовом публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз"

до комунального підприємства "Первомайськтеплокомуненерго" Первомайської міської ради

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"

про визнання протиправними дій та зобов'язання відповідача врегулювати з постачальником газу питання небалансу природного газу, який виник у жовтні-грудні 2017 року

за участю представників учасників:

від позивача: не з'явилися

від відповідача: не з'явилися

від третьої особи: Лисенко В.О.

ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст позовних вимог

Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз" (далі - ПАТ "Луганськгаз", позивач) звернулось до господарського суду Луганської області з позовом (з урахуванням заяви про зміну предмета позову) до Комунального підприємства "Первомайськтеплокомуненерго" Первомайської міської ради (далі - КП "Первомайськтеплокомуненерго", відповідач) про: - визнання протиправними дії КП "Первомайськтеплокомуненерго" щодо несанкціонованого відбору природного газу в жовтні - листопаді 2017 року, які порушують права ПАТ "Луганськгаз" відповідно до укладеного типового договору розподілу природного газу №09420W2А48АТ016 від 01.01.2016р.; - зобов'язання КП "Первомайськтеплокомуненерго" врегулювати зі своїм постачальником ПАТ "НАК "Нафтогаз України" питання небалансу природного газу, який виник у ПАТ "Луганськгаз" в жовтні - листопаді 2017 року.

Позов мотивовано тим, що ПАТ "НАК "Нафтогаз України", всупереч умов укладених між КП "Первомайськтеплокомуненерго" та ПАТ "НАК "Нафтогаз України" договорів, постанови Кабінету Міністрів України № 187 від 22.03.2017р. та розпорядження Кабінету Міністрів України від 04.10.2017р. № 720-р "Про деякі питання опалювального сезону 2017/18" не видав КП "Первомайськтеплокомуненерго" номінації на планові обсяги поставки газу на жовтень-листопад 2017 року, у зв'язку з чим відповідач - КП "Первомайськтеплокомуненерго" неправомірно використовував природний газ із газорозподільної системи. Внаслідок відповідних дій ПАТ "НАК "Нафтогаз України" та КП "Первомайськтеплокомуненерго" виник неврегульований небаланс обсягів природного газу у ПАТ "Луганськгаз" за жовтень - листопад 2017 року.

2. Короткий зміст рішення місцевого та постанови апеляційного господарських судів і мотиви їх прийняття

Рішенням господарського суду Луганської області від 19.07.2018р. у справі №913/933/17 у задоволені позовних вимог відмовлено.

Рішення мотивовано тим, що спосіб захисту - про визнання протиправними дій відповідача щодо несанкціонованого відбору природного газу за умовами типового договору природного газу № 09420W2А48АТ016 від 01.01.2016р., не відповідає закону та договору, оскільки фактично зводиться до встановлення судом факту порушення умов договору, який оцінюється судом у разі застосування певного виду відповідальності, передбаченої за порушення умов договору, але не як самостійна вимога. В частині відмови в задоволенні позовних вимог щодо зобов'язання відповідача врегулювати з постачальником газу - ПАТ "НАК "Нафтогаз України" питання небалансу природного газу, який виник у спірний період, суд першої інстанції вказав на те, що вимоги позивача в цій частині є необґрунтованими, оскільки обов'язок з врегулювання спірного питання покладено на постачальника - ПАТ "НАК "Нафтогаз України", а не на відповідача - КП "Первомайськтеплокомуненерго", який є споживачем.

Постановою Східного апеляційного господарського суду від 13.11.2018р. у даній справі залишено без змін рішення місцевого господарського суду.

Постанова мотивована тим, що взаємовідносини щодо обсягів поставленого природного газу у жовтні - листопаді 2017 року повинні бути врегульовані постачальником природного газу - ПАТ "НАК "Нафтогаз України".

Зазначаючи, що саме ПАТ "НАК "Нафтогаз України" було постачальником природного газу протягом спірного періоду, суд апеляційної інстанції вказав на те, що відповідно до положень Правил постачання природного газу споживач має право обрати нового постачальника лише у періоді, наступному після періоду постачання природного газу діючим постачальником, за умови відсутності простроченої заборгованості перед діючим постачальником, а розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04.10.2017р. №720-р "Деякі питання опалювального сезону 2017/2018 року", яке є обов'язковим для виконання, на ПАТ "НАК "Нафтогаз України" покладено обов'язок укласти до 14 жовтня 2017 року договори із суб'єктами господарювання, що здійснюють виробництво теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню та/або виробництва теплової енергії для релігійних організацій та разом з операторами газотранспортних та газорозподільних мереж забезпечити протягом опалювального сезону 2017/18 року безперебійне постачання природного газу виробникам теплової енергії в рамках виробництва теплової енергії для бюджетних установ, релігійних та інших організацій, надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню, та з огляду на укладені між КП "Первомайськтеплокомуненерго" і ПАТ "НАК "Нафтогаз України" договори постачання природного газу, а також фактичне споживання відповідачем за вказаними договорами природного газу, що належить ПАТ "НАК "Нафтогаз України", та наявність заборгованості відповідача перед ПАТ "НАК "Нафтогаз України" за поставлений природний газ.

3. Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнення її доводів

Не погоджуючись із вказаними судовими рішеннями, ПАТ "НАК "Нафтогаз України" звернулося з касаційною скаргою, в якій просить змінити рішення господарського суду Луганської області від 19.07.2018р. та постанову Східного апеляційного господарського суду від 13.11.2018р. у справі № 913/933/17, виключивши з мотивувальної частини оскаржуваних рішень: на сторінці 7 рішення господарського суду Луганської області від 19.07.2018р. абзац - 2, на сторінці 10 постанови Східного апеляційного господарського суду від 13.11.2018р. абзаци 7 - 9, на сторінці 11 вказаної постанови абзаци - 3, 4, 9, на сторінці 12 даної постанови абзац - 2.

Скарга мотивована тим, що право споживача на придбання природного газу за укладеними з ПАТ "НАК "Нафтогаз України" договорами не є абсолютним та залежить від ряду умов, зокрема, від належного виконання споживачем п. 12 Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2017р. № 187.

ПАТ "НАК "Нафтогаз України" зазначає, що відповідачем не було виконано вимоги п. 12 вказаного Положення та у зв'язку з наявною заборгованістю за спожитий у минулі періоди природний газ, низьким рівнем розрахунків ПАТ "НАК "Нафтогаз України" не мало правових підстав підтверджувати споживачу планові обсяги природного газу на жовтень - грудень 2017 року, та відповідно, не здійснювало постачання природного газу споживачеві в період жовтень - грудень 2017 року.

ПАТ "НАК "Нафтогаз України" наголошує на тому, що Товариство у жовтні - грудні 2017 року не подавало номінацій щодо відповідача, оператор ГРС не підтверджував такі номінації та не повідомляв про них оператора ГРМ, який, за відсутності правових підстав, здійснив розподіл природного газу в спірні періоди відповідачеві.

Крім того, третя особа зазначає, що ПАТ "НАК "Нафтогаз України" не є постачальником газу для відповідача в спірний період.

4. Позиції інших учасників справи

Відзиви чи заперечення на касаційну скаргу учасниками справи не подані.

5. Обставини справи, встановлені господарськими судами попередніх інстанцій

ПАТ "Луганськгаз" здійснює на території ліцензованої діяльності (Луганська область) розподіл природного газу розподільними системами, в якості оператора газорозподільної системи (Оператора ГРМ).

У січні 2016 року між ПАТ "Луганськгаз" та КП "Первомайськтеплокомуненерго", шляхом підписання останнім заяви-приєднання №09420W2А48АТ016 від 01.01.2016р., укладено договір розподілу природного газу.

Типовий договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачу (його постачальнику), до межі балансової належності об'єкта споживача та можливості санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.

18 вересня 2017 року між ПАТ "НАК "Нафтогаз України" та КП "Первомайськтеплокомуненерго" укладено договори постачання природного газу №5147/1718-КП-20, №5148/1718-ТЕ-20, №5149/1718-БО-20, відповідно до яких постачальник зобов'язався поставляти споживачу, у тому числі, у жовтні - грудні 2017 року природний газ різним категоріям споживачів у певних визначених обсягах.

У пунктах 2.1 відповідних договорів встановлено планові обсяги постачання природного газу у період з жовтня 2017 року по березень 2018 року включно.

Згідно з пунктами 2.6 договорів розподіл (транспортування) природного газу за цими договорами здійснює оператор газорозподільних мереж (газотранспортної системи), а саме - ПАТ "Луганськгаз", з яким споживач уклав відповідний договір.

Відповідно до пунктів 3.2, 3.3, 3.4, 3.5 вказаних договорів постачання природного газу за цим договором здійснюється виключно за умови дотримання споживачем вимог пункту 12 Положення. У разі невиконання споживачем умов пункту 12 Положення постачальник не підтверджує планові обсяги газу (номінації) для споживача, при цьому передача природного газу не здійснюється. Постачальник застосовує процедуру подання номінацій та реномінацій відповідно до Кодексу ГТС з урахуванням інформації щодо балансування в більшу чи меншу сторону. Номінація надається в обсязі, необхідному споживачу за цим договором, за умови виконання споживачем пункту 12 Положення. Постачальник протягом трьох днів з моменту підтвердження оператором газотранспортної системи номінації повідомляє споживачу про розмір поданої номінації шляхом надсилання відповідного повідомлення на електронну адресу, зазначену споживачем у розділі 13 цього договору.

ПАТ "НАК "Нафтогаз України" вказує на те, що номінації КП "Первомайськтеплокомуненерго" за укладеними договорами постачання природного газу № 5147/1718-КП-20, № 5148/1718-ТЕ-20, № 5149/1718-БО-20 від 18.09.2017р. не були виділені через значну заборгованість підприємства з оплати боргу за поставлений природний газ, тому ПАТ "НАК "Нафтогаз України" не здійснювало постачання природного газу.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що у жовтні - листопаді 2017 року відповідач спожив газ за відсутності номінацій за укладеними договорами.

ПАТ "Луганськгаз" складено акти про порушення № 377 - № 381 від 01.11.2017р. щодо несанкціонованого відбору природного газу з ГРМ, відсутність у споживача (його постачальника) підтверджених обсягів природного газу (лімітів) на відповідний розрахунковий період, чим порушено вимоги п. 1 гл. 5 розділів Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕ №2494 від 30.09.2015р.

Відповідно до актів від 07.11.2017р. ПАТ "Луганськгаз" зафіксовано недопуск КП "Первомайськтеплокомуненерго" працівників ПАТ "Луганськгаз" до відповідного обладнання для проведення робіт з примусового відключення споживача від споживання природного газу.

Звертаючись з даним позовом ПАТ "Луганськгаз" вказав на те, що несанкціонований відбір відповідачем природного газу має негативні наслідки для позивача у вигляді зростаючої заборгованості ПАТ "Луганськгаз" перед постачальниками, недоотримання тарифної виручки, за рахунок якої здійснюється закупівля матеріалів та обладнання для обслуговування газових мереж, сплата податків, виплата заробітної плати, та просив суд визнати протиправними дії відповідача щодо несанкціонованого відбору природного газу та зобов'язати відповідача врегулювати з постачальником газу - ПАТ "НАК "Нафтогаз України" питання небалансу природного газу, який виник у жовтні, листопаді 2017 року.

6. Норми права та мотиви, з яких виходить Верховний Суд при прийнятті постанови

Відповідно до пункту 1, 3 статті 12 глави 2 розділу ІІІ Закону України "Про ринок природного газу" постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов'язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Права та обов'язки постачальників і споживачів визначаються цим Законом, Цивільним і Господарським кодексами України, правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу.

Правила постачання природного газу, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015р. № 2496, розроблені на виконання пункту 17 частини третьої статті 4 Закону України "Про ринок природного газу" та регулюють відносини, які виникають між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи/газотранспортної системи (далі - Оператори ГРМ/ГТС).

Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Правил постачання природного газу (в редакції на день укладання договорів постачання природного газу) підставою для постачання природного газу споживачу є: наявність у споживача, об'єкт якого підключений до газорозподільної системи, договору розподілу природного газу, укладеного в установленому порядку між споживачем та Оператором ГРМ, та присвоєння споживачу Оператором ГРМ персонального EIC-коду як суб'єкту ринку природного газу; наявність у споживача, об'єкт якого підключений до газотранспортної системи, договору транспортування природного газу, укладеного в установленому порядку між споживачем та Оператором ГТС, та присвоєння споживачу Оператором ГТС персонального EIC-коду як суб'єкту ринку природного газу; наявність у споживача укладеного з постачальником договору постачання природного газу та дотримання його умов; наявність підтвердженого обсягу природного газу на відповідний розрахунковий період для потреб споживача; відсутність простроченої заборгованості споживача за поставлений природний газ перед діючим постачальником (за його наявності), що має підтверджуватися письмовою довідкою діючого постачальника або складеним з ним актом звірки взаєморозрахунків.

Пунктом 2 розділу ІІ вказаних Правил передбачено, що постачання природного газу споживачу здійснюється за договором постачання природного газу, який укладається відповідно до вимог цього розділу, за яким постачальник зобов'язаний поставити споживачу природний газ у необхідних для споживача об'ємах (обсягах), а споживач зобов'язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені договором.

У пункті 9 розділу ІІ Правил постачання природного газу постачальник забезпечує споживача необхідним підтвердженим обсягом природного газу на визначений договором період.

Відповідно до частин 1, 2 статті 11 глави 1 розділу ІІІ Закону України "Про ринок природного газу" з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб'єктів ринку природного газу у виключних випадках та на визначений строк можуть покладатися спеціальні обов'язки в обсязі та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України після консультацій із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства. Такі обов'язки мають бути чітко визначеними, прозорими, недискримінаційними та заздалегідь не передбачати неможливість їх виконання. Такі обов'язки не повинні обмежувати постачальників, створених відповідно до законодавства інших держав - сторін Енергетичного Співтовариства, у праві на здійснення постачання природного газу споживачам України. Такі обов'язки не можуть покладатися на споживачів.

Обсяг та умови виконання спеціальних обов'язків, покладених Кабінетом Міністрів України на суб'єктів ринку природного газу, мають бути необхідними та пропорційними меті задоволення правомірного загальносуспільного інтересу та такими, що створюють найменші перешкоди для розвитку ринку природного газу.

Частиною 4 вищезазначеної статті передбачено, що рішення Кабінету Міністрів України про покладання спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу має визначати: 1) загальносуспільний інтерес у процесі функціонування ринку природного газу, для забезпечення якого покладаються спеціальні обов'язки на суб'єктів ринку природного газу; 2) обсяг спеціальних обов'язків; 3) коло суб'єктів ринку природного газу, на яких покладаються спеціальні обов'язки; 4) обсяг прав суб'єктів ринку природного газу, на яких покладаються спеціальні обов'язки, необхідних для виконання таких обов'язків; 5) категорії споживачів, яких стосуються спеціальні обов'язки; 6) територію та строк виконання спеціальних обов'язків; 7) джерела фінансування та порядок визначення компенсації, що надається суб'єктам ринку природного газу, на яких покладаються спеціальні обов'язки, з урахуванням положення частини сьомої цієї статті.

Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2017р. № 187, визначає обсяг та умови виконання спеціальних обов'язків, що покладаються на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, зокрема для забезпечення стабільності, належної якості та доступності природного газу, підтримання належного рівня безпеки його постачання споживачам, не створюючи загрози першочерговій цілі створення повноцінного ринку природного газу, заснованого на засадах вільної конкуренції з дотриманням принципів пропорційності, прозорості та недискримінації.

Підпунктом 4 п. 3 Положення обов'язок постачати природний газ на умовах та у порядку, що визначені цим Положенням покладено на ПАТ "НАК "Нафтогаз України".

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04.10.2017р. № 720-р "Деякі питання опалювального сезону 2017/2018 року" з метою забезпечення своєчасного початку та сталого проходження опалювального сезону 2017/18 року зобов'язано:

- 1. ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України": - укласти до 14 жовтня 2017 р. договори із суб'єктами господарювання, що здійснюють виробництво теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню та/або виробництва теплової енергії для релігійних організацій, з дотриманням вимог Примірного договору про постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2016 р. N 357 (Офіційний вісник України, 2016 р., N 46, ст. 1666), та з дотриманням принципу недискримінацїї; - разом з операторами газотранспортних та газорозподільних мереж забезпечити протягом опалювального сезону 2017/18 року безперебійне постачання природного газу виробникам теплової енергії в рамках виробництва теплової енергії для бюджетних установ, релігійних та інших організацій, надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню; - прискорити укладення договорів про реструктуризацію заборгованості за спожитий природний газ з теплопостачальними і теплогенеруючими організаціями, включеними до Реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії".

- 2. Операторів газорозподільних мереж до початку опалювального сезону забезпечити постачання природного газу на джерела теплової енергії теплогенеруючих та теплопостачальних організацій.

- 3. Міністерство фінансів забезпечити своєчасне та в повному обсязі перерахування коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на відшкодування різниці між фактичною вартістю та тарифами на комунальні послуги згідно з поданими Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства зведеними реєстрами договорів про організацію таких взаєморозрахунків з метою запобігання збільшенню нарахувань пені, штрафних і фінансових санкцій Державною фіскальною службою учасникам взаєморозрахунків внаслідок несвоєчасного внесення платежів із сплати податкової заборгованості.

Як встановлено судами попередніх інстанцій між КП "Первомайськтеплокомуненерго" та ПАТ "НАК "Нафтогаз України" укладено договори постачання природного газу, відповідно до яких постачальник зобов'язався поставляти споживачу, у тому числі, у жовтні - грудні 2017 року природний газ різним категоріям споживачів у певних визначених обсягах.

Враховуючи вищевказане та розпорядження Кабінету Міністрів України від 04.10.2017р. № 720-р "Деякі питання опалювального сезону 2017/2018 року", ПАТ "НАК "Нафтогаз України" наділений спеціальними обов'язками щодо постачання природного газу виробникам теплової енергії, у тому числі і КП "Первомайськтеплокомуненерго".

Згідно з пунктом 3 розділу ІІ Правил постачання природного газу укладення договору постачання природного газу здійснюється з урахуванням вимог, зокрема, споживач має право укласти договір постачання природного газу з будь-яким постачальником за умови відсутності простроченої заборгованості за поставлений природний газ перед діючим постачальником.

Таким чином суд апеляційної інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що споживач має право обрати нового постачальника лише у періоді, наступному після періоду постачання природного газу діючим постачальником, за умови відсутності простроченої заборгованості перед діючим постачальником.

Враховуючи розпорядження Кабінету Міністрів України від 04.10.2017р. № 720-р, яке є обов'язковим до виконання, наявність укладених між КП "Первомайськтеплокомуненерго" та ПАТ "НАК "Нафтогаз України" договорів постачання природного газу у спірний період та наявність непогашеної заборгованості відповідача, доводи касаційної скарги, про те, що ПАТ "НАК "Нафтогаз України" не є постачальником газу для КП "Первомайськтеплокомуненерго" в спірний період відхиляються Верховним Судом.

З огляду на вищевказане, Верховний Суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги ПАТ "НАК "Нафтогаз України" в частині виключення з мотивувальної частини постанови Східного апеляційного господарського суду від 13.11.2018р. абзаців 3, 4, 9 на сторінці 11 вказаної постанови.

Відповідно до пункту 5 розділу І Кодексу газотранспортної системи небаланс - різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається за процедурою алокації;

несанкціонований відбір природного газу - відбір природного газу: за відсутності по суб'єкту ринку природного газу підтвердженої номінації (підтвердженого обсягу природного газу) на відповідний розрахунковий період; без укладення відповідного договору з постачальником; шляхом самовільного під'єднання та/або з навмисно пошкодженими приладами обліку природного газу або поза охопленням приладами обліку; шляхом самовільного відновлення споживання природного газу.

номінація - заявка замовника послуг транспортування, надана оператору газотранспортної системи стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу, у тому числі у розрізі контрагентів (споживачів) замовника та їх точок комерційного обліку (за необхідності).

Пунктом 4 статті 5 розділу VІ Кодексу газорозподільних систем (в редакції на момент прийняття рішення судом першої інстанції) якщо за підсумками місяця фактичний об'єм (обсяг) споживання природного газу споживачем (побутовими споживачами) буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу, його (їх) постачальник має врегулювати об'єми небалансу (дефіцит) природного газу відповідно до вимог Кодексу ГТС.

Судами попередніх інстанцій встановлено споживання відповідачем природного газу за відсутності номінацій за укладеними договорами, факти несанкціонованого відбору газу підтверджені актами про порушення, наявними в матеріалах справи, крім того фактичне споживання відповідачем природного газу, який належить ПАТ "НАК "Нафтогаз України" у жовтні 2017 року підтверджено технічним актом про фактичне споживання природного газу за договором розподілу природного газу №№09420W2А48АТ016 від 01.01.2016р.

Таким чином Верховний Суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги ПАТ "НАК "Нафтогаз України" в частині виключення з мотивувальної частини постанови Східного апеляційного господарського суду від 13.11.2018р. на сторінці 10 постанови абзаців 7 - 9.

Оскільки ПАТ "НАК "Нафтогаз України" наділений спеціальними обов'язками щодо постачання природного газу виробникам теплової енергії, у тому числі і КП "Первомайськтеплокомуненерго" та видачею номінацій та враховуючи положення пункту 4 ст. 5 розділу VІ Кодексу газорозподільних систем (в редакції на момент прийняття рішення судом першої інстанції), суди попередніх інстанцій правомірно застосували вказаний пункт та дійшли правомірного висновку про покладення обов'язку врегулювання питання небалансу на постачальника, тому відсутні підстави для задоволення касаційної скарги в частині виключення з мотивувальної частини рішення господарського суду Луганської області від 19.07.2018р. на сторінці 7 рішення абзацу 2 та на сторінці 12 постанови Східного апеляційного господарського суду від 13.11.2018р. абзацу 2.

Враховуючи вищевказане, відсутні підстави для задоволення касаційної скарги та внесення змін до мотивувальних частин судових рішень.

7. Висновки Верховного Суду за результатами розгляду касаційної скарги

Відповідно до частин 1, 2 статті 300 ГПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

З дотриманням передбачених законодавством меж перегляду справи в касаційній інстанції, перевіривши правильність застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд констатує, що рішення суду першої та постанова суду апеляційної інстанцій прийняті з дотриманням вимог матеріального та процесуального права, підстави для їх зміни чи скасування відсутні.

Аргументи касаційної скарги не знайшли свого підтвердження під час перегляду справи судом касаційної інстанції.

8. Судові витрати

З огляду на те, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, згідно зі ст. 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на скаржника.

Керуючись ст.ст. 300, 301, 308, 309, 314, 315, 317 ГПК України, Верховний Суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Луганської області від 19.07.2018р. та постанову Східного апеляційного господарського суду від 13.11.2018р. у справі №913/933/17 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя О. О. Мамалуй

Суддя Л. В. Стратієнко

Суддя І. В. Ткач