Справа № 760/33223/18
Провадження № 1-кс/760/578/19
19 лютого 2019 року м. Київ
Слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участі адвоката ОСОБА_3 (свідоцтво КВ № 2280 від 06.03.2016р. про право на заняття адвокатською діяльністю та ордер),
розглянув у відкритому судовому засіданні залі суду скаргу ОСОБА_4 на бездіяльність службових осіб Національного антикорупційного бюро України, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальні правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, -
До Солом'янського районного суду м. Києва надійшла вказана скарга.
Скарга обґрунтована тим, що 07.12.2018р. ОСОБА_4 поштою направив до Національного антикорупційного бюро України заяву № 3247-зз про кримінальні правопорушення, вчиненні міським головою м. Тернопіль ОСОБА_5 за ст.ст. 364, 367, 396, 191 КК України та генералом ОСОБА_6 та посадовими особами Головного управління НПУ в Тернопільській області за ст.ст. 367, 396 КК України. Проте відомості про вчинення кримінальних правопорушень до Єдиного реєстру досудових розслідувань не внесені, тому просив зобов'язати службову особу НАБУ внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань вказані ним відомості.
У судовому засіданні адвокат ОСОБА_7 підтримала скаргу та просила її задовольнити.
Представник НАБ України в судове засідання не з'явився, проте надіслав свої письмові пояснення з приводу поданої скарги. Тому, відповідно до ч. 3 ст. 306 КПК України слідчий суддя ухвалив проводити судовий розгляд у його відсутності.
Заслухавши пояснення адвоката, дослідивши матеріали скарги, слідчий суддя вважає, що скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 303 КПК України визначено, що на досудовому провадженні заявником може бути оскаржена бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.
Згідно ч. 2 ст. 214 КПК України досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення затверджуються Генеральною прокуратурою України за погодженням з Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Національним антикорупційним бюро України, органом, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства.
В судовому засіданні було встановлено, що 07.12.2018р. ОСОБА_4 поштою направив до Національного антикорупційного бюро України заяву № 3247-зз про кримінальні правопорушення, вчиненні міським головою м. Тернопіль ОСОБА_5 за ст.ст. 364, 367, 396, 191 КК України та генералом ОСОБА_6 та посадовими особами Головного управління НПУ в Тернопільській області за ст.ст. 367, 396 КК України, яка була отримана уповноваженою особою НАБ України 12.12.2018р.
Положення ст. 214 КПК України перебувають у взаємозв'язку з ч. 1 ст. 2 КК України, згідно з якою підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого цим Кодексом, і саме тому фактичні дані, які вказують на ознаки складу злочину кримінального правопорушення, мають буми критерієм внесення його до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
До Єдиного реєстру досудових розслідувань, зокрема, має бути внесено короткий виклад обставин про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела (ч. 5 ст. 214 КПК України).
Системний аналіз вищезазначених положень закону дає підстави для висновку, що реєстрації в ЄРДР підлягають не будь-які заяви чи повідомлення, а лише ті, які містять достатні відомості про кримінальне правопорушення.
Підставами вважати заяву чи повідомлення саме про злочин є наявність в таких заявах або повідомленнях об'єктивних даних, які дійсно свідчать про ознаки злочину. Такими даними є фактичне існування доказів, що підтверджує реальність конкретної події злочину (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення злочину). Якщо у заявах чи повідомленнях таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, які мають бути обов'язково внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Враховуючи викладене, оскільки ОСОБА_4 не було наведено в заяві достатніх об'єктивних даних та конкретних фактів, що можуть свідчити про вчинення міським головою м. Тернопіль ОСОБА_5 , генералом ОСОБА_6 та посадовими особами Головного управління НПУ в Тернопільській області кримінальних правопорушень, тому, слідчий суддя приходить до висновку про відсутність підстав, передбачених ч. 5 ст. 214 КПК України для внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою ОСОБА_4 .
За таких обставин, слідчий суддя вважає необхідним відмовити в задоволенні поданої ним скарги.
Керуючись ст. ст. 214, 303- 307, 309, 376 КПК України, слідчий суддя,-
У задоволенні скаргиОСОБА_4 на бездіяльність службових осіб Національного антикорупційного бюро України, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальні правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1