Єдиний унікальний номер 725/5680/17
Номер провадження 3-в/725/2/19
20.02.2019 року м.Чернівці
Першотравневий районний суд м. Чернівці в складі:
головуючого судді Федіної А.В.,
за участю секретаря судового засідання Томко І.Д.,
та представника органу пробації ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні подання Першотравневого районного сектору Державної установи «Центр пробації» про заміну ОСОБА_2 адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт на адміністративний арешт, -
У січні 2019 року начальник Першотравневого районного сектору Державної установи «Центр пробації» ОСОБА_3 звернувся до суду з вище вказаним поданням та просив замінити ОСОБА_2 адміністративне стягнення у вигляді 30 годин громадських робіт, накладене постановою Першотравневого районного суду м. Чернівці від 13.12.2017 року на адміністративний арешт.
В обґрунтування вказаного подання посилався на те, що ОСОБА_2 на виклики органу пробації для відбування громадських робіт не з'явився, виїздом за місцем його проживання з усних пояснень ОСОБА_4 стало відомо, що він дійсно проживає за вказаною адресою, що на думку органу пробації свідчить про його небажання виконувати рішення суду.
Вважає, що наведені обставини свідчать про ухилення правопорушника від відбування громадських робіт, а тому звернувся до суду з даним поданням та просив вирішити питання про заміну громадських робіт на адміністративний арешт відповідно до вимог ст. 321-4 КУпАП.
Представник органу пробації ОСОБА_1 в судовому засіданні подання підтримала та просила задовольнити з підстав зазначених у ньому, при цьому вказала, що виконати постанову суду про накладення на ОСОБА_2 адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт не представляється можливими у зв'язку з відсутністю ОСОБА_5 за місцем проживання.
У відповідності до вимог ст. 304 КУпАП питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Згідно ст. 252 КУпАП суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Так, судом встановлено, що постановою Першотравневого районного суду м. Чернівці від 13.12.2017 року ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.173-2 КУпАП і за його вчинення накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді 30 (тридцяти ) годин громадських робіт
09.01.2018 року вказана постанова прийнята до виконання ЧМВ з питань пробації.
За змістом ст. 321-4 КУпАП у разі ухилення порушника від відбування громадських робіт постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, невідбутий строк громадських робіт може бути замінено штрафом або адміністративним арештом.
Заміна громадських робіт штрафом застосовується за умови, що санкція статті, за якою на порушника накладено адміністративне стягнення, передбачає можливість застосування штрафу. Розмір штрафу в такому разі визначається із розрахунку, що чотири години невідбутих громадських робіт дорівнюють одному неоподатковуваному мінімуму доходів громадян.
Заміна громадських робіт арештом застосовується за умови, що санкція статті, за якою на порушника накладено адміністративне стягнення, не передбачає можливості застосування штрафу. Строк арешту визначається із розрахунку, що одна доба арешту дорівнює п'яти годинам невідбутих громадських робіт, але не може перевищувати п'ятнадцять діб.
Пунктом 1.2 Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 19.03.2013 року №474/5, передбачено, що виконання стягнення у вигляді громадських робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, види якої визначають органи місцевого самоврядування.
Умови та порядок виконання постанов суду про застосування адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт передбачені Розділом ІІІ вказаного Порядку, зокрема п. 3.6 якого передбачено, що якщо після перевірки за місцем проживання порушника встановлено, що він за цим місцем не проживає, місцеперебування його невідоме та наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду, уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови.
Пунктом 3.22 вказаного Порядку передбачено, що щодо порушників, які ухиляються від відбування громадських робіт, уповноважений орган з питань пробації надсилає подання про заміну невідбутої частини адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт (додаток 13) та особову справу до суду для вирішення питання про заміну невідбутого строку громадських робіт штрафом або адміністративним арештом.
Таким чином, для вирішення питання про заміну адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт на адміністративний арешт доказування підлягає саме факт ухилення від відбування призначеного судом адміністративного стягнення.
З системного аналізу щодо порядку та умов відбування адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт вбачається, що під ухиленням від відбування громадських робіт слід вважати невихід порушника на роботу без поважної причини, неприбуття порушника за викликом до кримінально-виконавчої інспекції без поважної причини або зникнення з місця проживання, при цьому порушник повинен бути належним чином повідомлений про порядок та умови виконання стягнення, відповідальність за ухилення від відбування громадських робіт.
З матеріалів справи вбачається, що орган пробації вже неодноразово звертався до суду з аналогічними клопотанням, які були судом залишені без задоволення та направлен на доопрацювання з тих підстав, що ОСОБА_2 не був належним чином повідомлений про порядок та умови виконання адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт, відповідальність за ухилення від відбування такого виду стягнення, викликів до сектору пробації останні не отримував, а тому відсутні підстави вважати, що він умисно ухиляється від відбування адміністративного стягнення.
Крім того, ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, що унеможливлює з'ясування поважності причин його неявки до органу пробації з метою виконання постанови про накладення адміністративного стягнення, а також вирішення питання про заміну адміністративного стягнення на адміністративний арешт, який передбачає певний термін ізоляції особи від суспільства, у відсутності правопорушника є неприпустими з метою недопущення порушення його прав гарантованих Конституцією України.
На момент розгляду даного подання судом, вказані обставини не змінились, ОСОБА_2 до суду не з'явився, у зв'язку з чим в задоволенні подання слід відмовити.
Враховуючи вище наведене та керуючись Порядком виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 19.03.2013 року №474/5 ст.ст.23,32,33,283-285,294,304, 321-4 КУпАП, суд,-
В задоволенні подання Першотравневого районного сектору Державної установи «Центр пробації» про заміну ОСОБА_2 адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт накладеного постановою Першотравневого районного суду м. Чернівці від 13.12.2017 року у справі №725/5680/17 на адміністративний арешт - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці А. В. Федіна