Рішення від 18.02.2019 по справі 813/876/18

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№813/876/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2019 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Карп'як О.О., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу № 813/876/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в особі Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в особі Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівської області (79007, м. Львів, вул. Генерала Григоренка,3), в якій просить суд:

1) визнати бездіяльність Ліквідаційної комісії Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області щодо невиготовлення для перерахунку пенсії нової довідки на ім'я ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення з врахуванням усіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством, за формою, визначеною додатком 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, та не направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, протиправною;

2) зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного Управління МВС України в Львівській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною реальною інформацією за формою, визначеною додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадового окладу.; окладу за військовим (спеціальним) званням підполковник; надбавки за вислугу років (45 %) (від ПО+підвищення +ОЗ); надбавка за виконання особливо важливих завдань (50 %) (від ПО+підвищення +ОЗ+ВС); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) (від ПО+підвищення); надбавки за оперативно-розшукову діяльність (31 %) від (ПО+підвищення); премії (55,2 %) від грошового забезпечення, підвищення посадового окладу, здати виникнення права на перерахунок.

3) встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Ліквідаційної комісії Головного Управління МВС України в Львівській області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду (ст. 267 КАС України).

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що Головним управлінням МВС у Львівській області сформовано довідку від 02.05.2017 № 91-18874 для перерахування пенсійного утримання, яка, на думку позивача, є неповною, оскільки, в останній не відображена надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за оперативно-розшукову діяльність та зменшений розмір премії.

Ухвалою суду від 05.03.2018 року відкрито спрощене провадження без повідомлення (виклику) сторін згідно з положеннями статті 262 КАС України.

Даною ухвалою запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву, а також роз'яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.

Копію вказаної ухвали суду надіслано відповідачу за адресою: 79007, м. Львів, пл. Ген. Григоренка, 3. Вказану ухвалу вручену представнику відповідача 20.03.2018 року, про що свідчить наявне в матеріалах справи рекомендоване поштове відправлення з повідомленням про вручення № 7901822869729. Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву.

Враховуючи неподання відповідачем заперечень проти позовних вимог та доказів на їх підтвердження, суд відповідно до частини 6 статті 162 КАС України розглядає справу на підставі наявних у ній доказів.

Ухвалою суду від 10.04.2018 року зупинено провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі Пз/9901/1/18 (802/2196/17-а) за позовом ОСОБА_3 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії.

Ухвалою суду від 18 січня 2019 року поновлено провадження у справі у зв'язку з оприлюдненням на офіційному веб-порталі Судової влади України постанови Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року про перегляд рішення Верховного Суду від 12 березня 2018 року у зразковій справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) за позовом ОСОБА_3 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії. Рішення Верховного Суду від 12 березня 2018 року у зразковій справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) залишено без змін. Постанова Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року набрала законної сили в день її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

В частині 3 статті 291 КАС України зазначено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Висновки Верховного Суду у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ, до суду з позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Львівський окружний адміністративний суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 2005 року. Пенсія йому призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Львівській області.

02 травня 2017 року Головним управлінням МВС у Львівській області видано довідку № 91-18874 про грошове забезпечення позивача, відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 № 988, наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою заступника начальника відділення карного розшуку Франківського районного відділу Головного управління МВС у Львівській області, яку він займав на день звільнення зі служби в запас через обмежений стан здоров'я.

Відповідно до змісту даної довідки розмір грошового забезпечення позивача складає 7 037,95 грн, в тому числі: посадовий оклад 2850,00грн., підвищений посадовий оклад 2 850,00 грн. оклад за звання підполковник 2200,00грн., надбавка за стаж служби (30%) 1515,00грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) 427,50 грн., премія (0,65%) 45,45 грн.

При цьому, у вищезазначену довідку, як посилається позивач, відповідачем не було включено: надбавку за виконання особливо важливих завдань, надбавку за оперативно-розшукову діяльність та премія в розмірі 55,2%

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Законом № 2262-ХІІ держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Положеннями частини другої статті 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

З урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 (набрала чинності 02.12.2015), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.

Відповідно до приписів частин третьої, четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Як вказує позивач, згідно з даними довідки від 02.05.2017 № 91-18874 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області ОСОБА_1, до неї не були включені наступні види грошового забезпечення:

- надбавка за виконання особливо важливих завдань (50 %);

- надбавка за оперативно-розшукову діяльність (31 %);

- зменшено розмір премії з (55,2 %) до (0,65 %);

- підвищений посадовий оклад.

З урахуванням приписів абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% та надбавка за оперативно-розшукову діяльність в розмірі 31 %, які отримував позивач на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії, вже не виплачувались, тому ця надбавка правомірно та обґрунтовано не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення, що видана позивачу.

Також, суд не може погодитись із доводами позивача про неправомірність зазначення відповідачем премії у меншому (0,65 %), ніж він отримував, оскільки підвищення та щомісячна премія зазначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Отже, вказаний відповідачем розмір премії у довідці (0,65 %) є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстави для врахування премії у розмірі, у якому отримував позивач, відсутні.

У рішенні від 08 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).

Враховуючи вищевикладене, а також Висновки Верховного Суду у зразковій справі № 802/2196/17-а, суд вважає, що підстави для задоволення позовних вимог до відповідача - Головного управління МВС України у Львівській області відсутні.

Водночас суд звертає увагу на те, що згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року N 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції із збереженням всіх гарантій пенсійного забезпечення, передбаченими Законом N 900-VIII від 23 грудня 2015 року.

Однак, оскільки особливості такого перерахунку врегульовано спеціальними правовими нормами, суд вважає помилковими доводи позивача про врахування до його грошового забезпечення, з якого обрахована пенсія, надбавок, які він отримував будучи на службі в міліції.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі статтею 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до положень ст. 139 КАС України, судовий збір не підлягає до відшкодування.

Керуючись ст. ст. 2, 77, 159, 243-245, 263, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, Львівський окружний адміністративний суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в особі Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівської області (79007, м. Львів, пл. Ген. Григоренка, 3) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.

Повне судове рішення складено 18.02.2019 року.

Суддя Карп'як Оксана Орестівна