22 грудня 2018 року м. Дніпросправа № 808/2531/18
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),
суддів: Кругового О.О., Прокопчук Т.С.,
за участю секретаря судового засідання Іотовой А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Запорізької митниці ДФС на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2018 року (суддя Татаринов Д.В.) в адміністративній справі №808/2531/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Українсько-Британське спільне підприємство АЗМОЛ-Брітіш Петрокемікалс" до Запорізької митниці ДФС, про визнання протиправним рішення про визначення коду товару від 10.05.2018 року № КТ-UA112080-0034-2018,-
Товариство з обмеженою відповідальністю "Українсько-Британське спільне підприємство АЗМОЛ-Брітіш Петрокемікалс" звернулося до суду з позовом до Запорізької митниці ДФС в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення про визначення коду товару від 10.05.2018 року № КТ-UA112080-0034-2018.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2018 року позов задоволено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального права, просить оскаржене рішення скасувати, у задоволенні позову відмовити. Апелянт зазначає, що Запорізька митниця ДФС винесла законне та обґрунтоване рішення про визначення коду товару від 10 травня 2018 року №КТ - UA112080-0034-2018. Скаржник стверджує, що враховуючи багатофункціональне призначення товару «Petrolad 6779», а також суміщення з мінеральними базовими мастилами, білими мастилами та синтетичними базовими мастилами, він не може класифікуватися лише як присадка до мастил. Тому, керуючись положеннями Правил 1 та 6 ОПІ, на підставі технічної документації, класифікуються за кодом 3811900000, якому відповідає опис: «Антидетонатори, антиоксиданти, інгібітори смолоутворення, загусники, антикорозійні препарати та інші готові присадки, добавки для нафтопродуктів (включаючи бензин) або для інших рідин, які використовують з тією самою метою, що і нафтопродукти: - інші».
У судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи викладені в апеляційній скарзі.
Представники позивача проти задоволення апеляційної скарги заперечували.
Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини:
05 квітня 2018 року підприємством TOB «СП АЗМОЛ» до митного контролю та митного оформлення було надіслано засобами електронного зв'язку згідно зі статті 257 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року № 4495-VI митну декларацію з довідковим номером 865, режим IM 40, якій було присвоєно №UA112080/2018/008046 на товар: « 1.Присадки до мастил із вмістом нафти або нафтопродуктів, одержаних з бітумінозних мінералів». Petrolad 6779 21120 кг. 22 пластикових кубів по 960 кг. Партія №И048312 21 єврокуб. дата виробництва 23 березня 2018 року; Партія № В048956 - 1 єврокуб. Дата виробництва: 14 березня 2018 року; Petrolad 6779 є 400 TBN надлужним миючим сульфонатом кальцію та інгібітором корозії. Нормальні дози складають від 0,5 до 5,0 мас.% в готовому змащувальному матеріалі. Використовується в якості засобів для чищення, кислоти для нейтралізації і інгібітору корозії: мастильні матеріали для всіх видів автомобільних, залізничних і суднових двигунів, в якості миючого засобу загального застосування. Зовнішній вигляд: коричнева масляниста рідина. Зміст маси нафтопродукту - 40-50%. Країна виробництва: EU.Виробник: BRB International В.У. Торгівельна марка: BRB», за кодом 3811210000 згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТ ЗЕД).
До митного оформлення вказаного товару до митниці разом з митною декларацію було надіслано скановані копії наступних документів:
-проформа інвойс від 27 березня 2018 року № 121-CPF108884;
-інвойс від 29 березня 2018 року № 121CSI-000005251;
-автотранспортна накладна від 28 березня 2018 року № SHP-060473;
-сертифікат з перевезення (походження) товарів форми EUR.1 від 29 березня 2018 року №PL/MF/AN 0185568;
-платіжне доручення від 23 березня 2018 року № 30;
-додаток від 16 березня 2018 року № 2;
-додаткова угода від 31 грудня 2017 року № 4;
-контракт від 28 квітня 2017 року № 28/04-2017;
-сертифікати аналізу від 14 березня 2018 року та від 23 березня 2018 року № б/н;
-каталог виробника опису товару від 08 травня 2015 року з перекладом;
-лист TOB «СП A3MOJI» від 04 квітня 2018 року № 412;
-копія митної декларації країни відправлення на іноземній мові від 28 березня 2018 року № 18NLJFAV8AASZ8WD52 (без перекладу).
Надсилання зазначених документів разом з МД № UA112080/2018/008046 від 05 квітня 2018 року підтверджується витягом з автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор» (далі - АСМО «Інспектор») та гр. 44 зазначеної МД.
При виконання митних формальностей за МД № UA112080/2018/008046 від 05 квітня 2018 року спрацювала форма контролю системи управління ризиками (витяг з АСМО «Інспектор» додається).
05 квітня 2018 року було проведено митний огляд товарів, складено акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 05 квітня 2018 року, здійснено фотографування товару, відібрано проби та зразки товарів. Проби та зразки товару за актом від 05 квітня 2018 року № 73 про взяття проб і зразків товарів було направлено до спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень СЛЕД ДФС.
05 квітня 2018 року товар випущено у вільний обіг за митною декларацією типу ТН від 05 квітня 2018 року №UA 112080/2018/008083.
10 травня 2018 року посадовою особою митниці прийнято рішення про визначення коду товару №КТ - UA112080-0034-2018.
Не погоджуючись з таким рішенням Запорізької митниці ДФС, позивач звернувся до суду з позовною заявою.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач всупереч "Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності", Закону України "Про Митний тариф України", безпідставно змінив Рішенням про визначення коду товарів від 10 травня 2018 року №КТ - UA112080-0034-2018 код УКТЗЕД товару з "3811210000" на "3811900000".
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Згідно з частиною 2 статті 69 Митного кодексу України, органи доходів і зборів здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД.
За змістом пункту 3 Розділу І "Порядку роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України", затвердженого 30 травня 2012 року наказом Міністерства фінансів України №650, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 02 липня 2012 року за №1085/21397, контроль правильності класифікації товарів - це перевірка правильності опису товару та відповідного йому коду в митній декларації вимогам Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД під час проведення процедур його митного контролю та митного оформлення.
При цьому пунктом 4 Розділу ІІІ зазначеного Порядку встановлено, що контроль правильності класифікації товарів здійснюється шляхом перевірки відповідності: опису товару в митній декларації процедурі декларування згідно з вимогами статті 257 Кодексу; відомостей про товар та коду товару згідно з УКТЗЕД, заявлених у митній декларації, відомостям про товар (найменування, опис, визначальні характеристики для класифікації товарів тощо), зазначеним у наданих для митного контролю документах, шляхом перевірки дотримання вимог Основних правил інтерпретації УКТЗЕД, з врахуванням Пояснень до УКТЗЕД, рекомендацій, розроблених центральним органом виконавчої влади у сфері митної справи відповідно до вимог статті 68 Кодексу; заявленого коду товару відомостям, наведеним у базі даних "Класифікаційні рішення" програми "Інспектор 2006" ЄАІС.
Відповідно до пункту 5 Розділу ІІІ цього ж Порядку, у разі неможливості однозначно перевірити правильність класифікації товару на підставі задекларованих відомостей відповідно до вимог статті 69 Кодексу декларант або уповноважена ним особа письмово повідомляється про необхідність надання додаткових документів чи відомостей, необхідних для підтвердження задекларованого ним коду товару згідно з УКТЗЕД. При електронному декларуванні посадова особа ВМП або ПМО чи митного поста за допомогою АСМО створює та передає декларанту або уповноваженій ним особі засвідчене електронним цифровим підписом електронне повідомлення про необхідність подання документів, які підтверджують класифікацію товару.
З матеріалів справи вбачається, що Запорізькою митницею ДФС здійснено запит про проведення дослідження (аналізу, експертизи) на підставі постанови про призначення експертизи у справі про порушення митних правил від 05 квітня 2018 року № 73.
За результатами проведених досліджень наданої проби встановлено, що пробу ідентифіковано як прозору рідину коричневого кольору з специфічним запахом, яка за хімічним складом являє собою суміш аліфатичних вуглеводнів, сульфанат кальцію та інші добавки/домішки (в т.ч. складноефірну сполуку(и)). За результатами рентгено-флуоресцентного аналізу дисульфіду молібдену в складі наданої проби не виявлено.
Судом першої інстанції вірно зазначено, що вказаним висновком не спростовано того, а також не доведено, що Petrolad 6779 відноситься до коду УКТЗЕД 3811900000.
Крім того, до суду не надано висновку експерту про те, що присадка Petrolad 6779 може бути використана як миючий засіб без втрати властивостей та цільового використання.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що Запорізькою митницею ДФС всупереч вимог пункту 4 Розділу ІІІ вищевказаного Порядку не повно з'ясовано відомості про товар (визначальні характеристики), зазначені у наданих для митного контролю документах.
Відповідно до пунктів 2, 3 "Порядку ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності", затвердженого 21 травня 2012 року постановою Кабінету Міністрів України №428, УКТЗЕД є товарною номенклатурою Митного тарифу, затвердженого Законом України "Про Митний тариф України", що використовується для цілей тарифного та інших видів регулювання зовнішньоекономічної діяльності, ведення статистики зовнішньої торгівлі, здійснення митного оформлення товарів. УКТЗЕД складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів і Комбінованої номенклатури Європейського Союзу.
Як вірно зазначено судом першої інстанції, Компанія "BRB Central Eastern Europe Sp.z о.о." визначаючи коди товарів, що експортувалися на адресу позивача застосувала код 38112100 (підтверджується викладеним у пакувальному листі, інвойсі, експортній декларації) та надала з цього приводу відповідні письмові пояснення. Зауважень при експорті товарів з кодом 38112100 з боку митних органів Польщі не було.
Відповідно з правилом 1 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД, визначених в Законі України «Про Митний тариф України»: "1. Назви розділів, груп і підгруп наводяться лише для зручності користування УКТЗЕД; для юридичних цілей класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп і, якщо цими назвами не передбачено іншого, відповідно до таких правил: (…) (b) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який матеріал чи речовину стосується також сумішей або сполук цього матеріалу чи речовини з іншими матеріалами чи речовинами. Будь-яке посилання на товар з певного матеріалу чи речовини розглядається як посилання на товар, що повністю або частково складається з цього матеріалу чи речовини. Класифікація товару, що складається більше ніж з одного матеріалу чи речовини, здійснюється відповідно до вимог правила 3".
В правилі 6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД для юридичних цілей класифікація товарів у товарних підпозиціях, товарних категоріях і товарних підкатегоріях здійснюється відповідно до назви останніх, а також приміток, які їх стосуються, з урахуванням певних застережень (mutatis mutandis), положень вищезазначених правил за умови, що порівнювати можна лише назви одного рівня деталізації. Для цілей цього правила також можуть застосовуватися відповідні примітки до розділів і груп, якщо в контексті не зазначено інше.
В матеріалах справи наявні пояснення до товарної позиції 3811 «Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності» в яких зазначено: «Препарати цієї товарної позиції являють собою присадки до нафтопродуктів чи інших рідких продуктів, які використовують з тією самою метою для надання цим продуктам бажаних властивостей, їх підсилення або для усунення або зменшення небажаних властивостей.».
В розділі «(A) Готові присадки до нафтопродуктів» «Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності", зокрема, зазначено наступне: "3. Присадки до мастил. До них відносяться: (a) Регулятори густини на основі таких полімерів, як поліметакрилати, полібутени, поліалкілстироли; (b) депресанти (присадки, що знижують температуру застигання та плинності), які запобігають агрегування кристалів за низьких температур. Їх основою є полімер етилену, вінілові ефіри чи акрилові ефіри; (c) антиоксиданти, які зазвичай одержують на основі фенольних чи амінних сполук; (d) протизадирні присадки на основі органічних дитіофосфатів цинку, сульфувальних масел, хлорованих вуглеводнів, ароматичних фосфатів і тіофосфатів; (e) детергенти та дисперсанти, наприклад, на основі алкілфеноксидів, нафтенатів чи нафтових сульфонатів деяких металів, таких як алюміній, кальцій, цинк чи барій; (f) антикорозійні препарати на основі органічних солей (сульфонатів) кальцію чи барію, а також на основі амінів чи алкілянтарних кислот; (g) протиспінювачі, зазвичай на основі силіконів. Мастильні матеріали, призначені для введення в невеликих кількостях у моторні мастила чи палива, наприклад, для зниження зносу циліндрів двигунів, не включаються до цієї товарної позиції (товарна позиція 2710 або 3403)".
Таким чином, товарні підпозиції 381121 та 381129 «-присадки до мастил» товарної позиції 3811 включають присадки, що додаються до мастил, які застосовуються з метою зниження тертя у механізмах та машинах.
Згідно "Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності": "… (B) Готові присадки до інших рідин, використовуваних з тією самою метою, що і нафтопродукти. Крім нафтопродуктів, з тією ж метою використовуються такі рідини: (a) палива на основі спиртів (наприклад, газохол); та (b) синтетичні мастила: (1) на основі складних ефірів органічних кислот (адипатів (адипінатів), азелаїнатів, складних неопентилполіолових ефірів) або неорганічних кислот (триарилфосфатів); (2) на основі поліефірів (поліоксиетилен (поліетилен гліколь) чи поліоксипропілен (поліпропиленгліколь); (3) на основі силіконів. Ці присадки насправді ті самі, що і використовувані для відповідних нафтопродуктів. До цієї товарної позиції не включаються окремі елементи та сполуки визначеного хімічного складу (переважно група 28 або 29) або нафтові сульфонати не у вигляді препаратів. До цієї товарної позиції також не включаються: (a) мастильні матеріали на основі дисульфіду молібдену (товарна позиція 3403); (b) колоїдний графіт у суспензії в маслі або в іншому середовищі і напівколоїдний графіт (товарна позиція 3801) …".
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що відповідачем протиправно прийнято рішення про визначення коду товару від 10 травня 2018 року №КТ - UA112080-0034-2018.
Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстави для скасування оскарженого рішення відсутні.
Відповідно до статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Запорізької митниці ДФС - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2018 року в адміністративній справі №808/2531/18 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 22 грудня 2018 року та оскарженню в касаційному порядку не підлягає відповідно до пункту 10 частини 6 статті 12 та пункту 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя А.В. Шлай
суддя О.О. Круговий
суддя Т.С. Прокопчук