Справа № 2-а-31/2010 р.
10 лютого 2010 року Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючої, судді Капацин Л.В.
при секретарі Політанській Т.М.
з участю адвоката ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Могилеві-Подільському в приміщенні міськрайонного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Могилеві-Подільському Вінницької області про визнання дій управління Пенсійного фонду України у м. Могилеві-Подільському протиправними,
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання дій управління Пенсійного фонду України у м. Могилеві-Подільському протиправними, мотивуючи тим, що в ін є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом другої групи від захворювання, яке пов'язане з ліквідацією аварії на ЧАЕС. Згідно з ст.54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської аварії " інвалідам 2-ї групи призначена пенсія не може бути нижчою ніж 8 мінімальних пенсій за віком. Пр оте призначена йому пенсія, а також додаткова пенсія не відповідають визначеним цим Законом розмірам.
Позивач звертався із заявою до начальника управління Пенсійного фонду України у м. Могилеві-Подільському щодо проведення перерахунку пенсії, проте, отримав письмову відмову в якій зазначається про те, що пенсія йому призначена відповідно до Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Управління ПФУ посилається на те, що Постановою Кабінету Міністрів України « Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян « від 16.07.2008 року № 654 постановлено починаючи з 1 липня 2008 року мінімальні розміри пенсії, зокрема для учасників ліквідації на Чорнобильській АЕС у 1987-1990 роках, інвалідів II групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, відповідно до Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 820 гривень. Позивач вважає, що дана відмова Управління ПФУ є незаконною і тому вимушений звернутися до суду.
Крім того, ОСОБА_2 просить поновити пропущений ним строк для звернення до суду, який він пропустив у зв'язку з перебуванням протягом 2005-2008 років на лікуванні у відділеннях Могилів-Подільського МТМО, а також по путівках проходив оздоровче лікування в санаторіях і по стану здоров"я не міг звернутися до суду. Позивач просить поновити йому строк для звернення до суду, визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Могилеві-Подільському протиправними та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Могилеві-Подільському зробити перерахунок призначеної йому пенсії з 01.11.2005 року, встановити основну пенсію щомісячно у розмірі вісім мінімальних пенсій за віком, виплатити йому розмір недорахованої пенсії та додаткових виплат за весь час зниженого нарахування пенсії.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_2 подав заяву про зміну позовних вимог, в якій просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Могилеві-Подільському протиправними та зобов'язати відповідача зробити перерахунок та виплату призначеної йому пенсії в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, з 22 травня 2008 року, тобто, з того часу, коли рішенням Конституційного Суду України визнано неконституційними положення ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік» в частині, що стосується змін до ст. 50,54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Позивач пояснив при цьому, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та інвалідом другої групи від захворювання, пов'язаного з ліквідацією аварії на ЧАЕС. Як людина, що далека від юриспруденції, він не знав про рішення Конституційного Суду, яким визнані неконституційними норми закону, що звужували права «чорнобильців». Про наявність такого рішення він дізнався від своїх товаришів, які вже звернулися до суду за захистом своїх прав, тільки наприкінці 2009 року і відразу звернувся з заявою про перерахунок пенсії до управління Пенсійного фонду України в м. Могилеві-Подільському . Отримавши 14.12.2009 року відмову відповідача, 11.01.2010 року звернувся до суду з даним позовом. Просить суд задовольнити змінений позов в повному обсязі.
Представник управління Пенсійного фонду України в м. Могилеві-Подільському Петрова І.М. позов не визнала, суду пояснила, що ОСОБА_2 є пенсіонером з 01.02.1995 року, має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС, його віднесеного до першої категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, він є інвалідом другої групи, і йому призначено пенсію по інвалідності на підставі ст. 54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткову пенсію на підставі ст. 50 цього ж Закону. Постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» від 16.07.2008 року № 654 встановлено починаючи з 1 липня 2008 року мінімальний розмір пенсій, зокрема для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986-1990 роках, інвалідів ІІ групи щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 820 грн. Пенсія ОСОБА_2 була нарахована відповідно до діючого законодавства. Крім того позивачем пропущений річний строк звернення до суду. Періоди лікування позивача стаціонарно в лікарняних закладах перериваються, тому позивач мав можливість звернутися до суду про захист своїх прав. Відповідач вважає вимоги позивача про перерахунок та виплату недонарахованої пенсії безпідставними і такими, що задоволенню не підлягають.
Суд, вислухавши позивача та його представника , представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно із посвідченням громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи А № 076877 від 23.10.1996 року, ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії (а.с.5).
Відповідно до посвідчення НОМЕР_1 від 25.11.2005 року ОСОБА_2 призначена пенсія по інвалідності ЧАЕС другої групи з 1.11.2005р. довічно (а.с.6).
З листа управління Пенсійного фонду України у м. Могилеві-Подільському № 1891/06-38/02 від 14.12.2009 року вбачається, що ОСОБА_2 було відмовлено в перерахунку пенсії (а.с.7).
Статтею 49 Закону N 796 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до частини четвертої статті 54 Закону N 796, яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Згідно зі статтею 50 цього Закону особам, віднесеним до категорії 1, зокрема інвалідам II групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком. Виплата додаткової пенсії відповідно до статті 53 зазначеного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Таким чином, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком згідно статті 28 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року N 523.
Ця постанова є чинною і її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають положенням статей 50, 54 Закону України N 796.
Щодо правил постанови Кабінету Міністрів України від 3 січня 2002 року N 1 "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категорія пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету", на яку посилається відповідач, то нею встановлені розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, які не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком та суперечать положенням статей 50, 54 Закону N 796.
Тому, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд вважає, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону України N 796, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Положення частини третьої статті 28 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого крім передбаченого частиною 1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Крім того, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 р. визнано неконституційними положення ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік» в частині, що стосується змін до ст. 50,54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому ОСОБА_2 має право на перерахунок основної і додаткової пенсії з цього часу.
При цьому суд вважає, що позивачем не пропущено передбачений ч.2 ст.99 КАС України річний строк звернення до суду, оскільки про відмову у перерахунку пенсії позивач дізнався з офіційного листа відповідача № 1891/06-38/02 від 14.12.2009 року і звернувся до суду з даним позовом 11.01.2010 року.
Відповідно до вищевикладеного необхідно визнати протиправними дії відповідача і зобов'язати його зробити перерахунок та виплату позивачу пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
На підставі ст.ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чоробильської аварії», ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 року від 22.05.2008 року, керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 86, 99, 159, 161,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Могилеві-Подільському по відмові в перерахуванні та виплаті пенсії ОСОБА_2.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Могилеві-Подільському Вінницької області здійснити, починаючи з 22 травня 2008 року, перерахунок та виплату ОСОБА_2 відповідно до ст.ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, визначеної ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення або двадцяти днів з дня подачі заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: