Справа № 2А - 48/10
м. Ковель 28 січня 2010 року
Ковельський міськрайонний суд Волинської області
в складі головуючого-судді Бондара В.М.,
з участю секретаря Рижко О.М.,
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ковелі справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Ковельської міської ради та Ковельського підприємства теплових мереж «Ковельтепло» про визнання незаконною відмови у відключені квартири від центральної системи опалення та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_2 звернувся в суд з адміністративним позовом до Виконкому Ковельської міської ради, ПТМ «Ковельтепло» про визнання незаконною відмови у відключенні квартири від централізованої системи опалення та зобов'язання вчинити певні дії, а саме - надати таку згоду. Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_2 являється власником квартири АДРЕСА_1 і послуги по опаленню належного йому житла надаються ПТМ «Ковельтепло». Дані послуги неналежного рівня, в квартирі не підтримується необхідна температура. Вказує, що звернувся в ПТМ «Ковельтепло», та у виконком із заявами про відключення його квартири від централізованої системи опалення та надання дозволу на встановлення автономної системи теплопостачання, однак отримав відмову з посиланням на Наказ № 4 від 22.11.2005 р. Мінбудархітектури та ЖКГ України та на наказ №169 від 06.11.2007 р., вважає дану відмову незаконною, посилається на те, що являється власником житла, розташованого на першому поверсі будинку і квартира є кутова, а він, як власник, має право на отримання належних послуг, в зв'язку з чим просить зобов'язати виконком надати йому дозвіл на встановлення автономного опалення в його квартирі.
Представник позивача ОСОБА_1 позов підтримала і пояснила суду, що крім позивача на вказаній житловій площі проживає вона - дружина позивача, дочка з чоловіком та двоє їх малолітніх дітей. Квартира кутова та знаходиться на першому поверсі п'ятиповерхового будинку в останньому під'їзді. В зв'язку з технічним розташуванням квартири та низькою якістю послуг ПТМ “Ковельтепло” в опалювальний період в квартирі завжди холодно, сиро, що призводить до цвітіння стін та одягу, в квартирі виник “грибок”, дуже часто хворіють діти. Встановлення автономного опалення в квартирі позивача не порушує прав та інтересів держави чи інших громадян - жителів будинку, а самі жильці під'їзду підписали заяви про надання згоди на встановлення автономного опалення в їх квартирі, крім того технічні умови передбачають можливість встановлення автономного опалення. Просить задовольнити позов.
Представник відповідача - виконавчого комітету Ковельської міської ради - в судове засідання не з'явився, подав суду клопотання, в якому просить проводити розгляд справи у його відсутності за наявними в справі доказами та з врахуванням письмових заперечень, в якому вказує, що вважає відмову законною, оскільки відповідно до п.2.2.3 «Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого опалення», якщо заявником є власник, наймач(орендар) окремого житлового приміщення, комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку, а тому просять у задоволені позову відмовити. .
Представник відповідача - ПТМ «Ковельтепло» в судове не з'явилась, подала суду письмове заперечення проти заявленого позову, в якому посилається на Накази Мінбудархітектури та ЖКГ України №4 від 22.11.2005 р. та № 169 від 6.11.2007 р., які передбачають лише можливість відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення і з урахуванням внесених змін не передбачена можливість відключення окремих житлових приміщень (квартир) при відмові споживачів від централізованого теплопостачання. Крім того, згідно з пунктом 2.2 «Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого опалення», комісія розглядає надані документи лише при наявності затвердженої органом місцевого самоврядування оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту, просить відмовити у задоволення позову.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази по справі, приходить до висновку, що позов підставний і підлягає до задоволення з наступних підстав.
Факт приналежності позивачу ОСОБА_2 на праві приватної власності квартири АДРЕСА_2 підтверджується копією свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 20.09.2005 р.
Разом з позивачем в квартирі проживає його дружина, дочка, зять та дві внучки, що підтверджується довідкою про склад сім'ї.
З відповіді Підприємства теплових мереж «Ковельтепло» від 29.10.2009 року, адресованої ОСОБА_2 на його звернення щодо встановлення індивідуального опалення у квартирі вбачається, що останньому був роз'яснений порядок відключення окремих приміщень жилих будинків від мереж централізованого опалення.
Як вбачається з письмової відповіді виконкому Ковельської міської ради від 17.12.2009 р. № 4102, ОСОБА_2 було відмовлено у наданні дозволу на відключення від системи ЦО і ГВП та встановлення індивідуальної системи опалення, оскільки постійно діюча комісія по розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж ЦО та ГВП не розглядає заяву власника окремо взятого приміщення (квартири), що знаходиться в багатоквартирному житловому будинку, до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку.
З акту обстеження температурного режиму в квартирі АДРЕСА_3 складених представниками РЖКП вбачається, що в момент проведення замірів 12.12.2008 року температура в квартирі не відповідає нормі .
Відповідно до п. 6 ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця, споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом. Право споживача на вільний вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальної організації гарантується ст.ст. 19, 24 Закону України «Про теплопостачання». Статтями 1,6 зазначеного Закону передбачається існування і оптимальне поєднання централізованого, децентралізованого і автономного теплопостачання. Статтею 15 цього ж Закону передбачається, що основним завданням державного регулювання діяльності у сфері теплопостачання є захист прав споживачів і запобігання монополізації та створення умов для конкурентних відносин у сфері теплопостачання.
Згідно п.п. 24, 25,26 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», із змінами та доповненнями, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання у суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
На виконання п. 25 вищевказаної Постанови КМУ Міністерством будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України був виданий Наказ № 4 від 22.11.2005 року, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 9.12.2005 року за № 1478/11758. В зазначений Наказ були внесені зміни згідно з Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства № 169 від 06.11.2007 року і його назва викладена в такій редакції: «Про затвердження Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання».
Відповідно до п. 2.1 зазначеного Порядку для вирішення питання відключення житлового будинку(будинків) від мереж централізованого опалення його власник(власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення зазначаються причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками(уповноваженими особами власника) приміщень у житловому будинку.
Відповідно до п. 2.2.3 вище зазначеного Порядку, якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку. Таким чином, згідно з п. 2.2.3 «Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», комісія має право не розглядати заяву, якщо заявником є власник окремого приміщення, тобто мова йде лише про право комісії не розглядати подану заяву і не міститься категоричної заборони щодо розгляду такої заяви по суті та дачі дозволу.
Аналізуючи та оцінюючи надані докази, суд приходить до висновку про те, що теплозабезпечення квартири позивача тривалий період часу проводилося не на належному рівні і якість послуг з теплопостачання, що надавалася позивачу, не відповідало рівню споживання, достатньому для підтримання здоров'я і життєдіяльності. Така якість послуг призвела до суттєвого порушення охоронюваних законом прав позивача, який має право на відмову від послуг централізованого опалення та вільний вибір джерела теплової енергії. Зазначені обставини не були враховані відповідачем при прийнятті рішення про відмову позивачу у дачі дозволу на відключення від мереж централізованого опалення. На підставі наведеного, суд вважає відмову виконкому Ковельської міської ради неправомірною, в зв'язку з чим приходить до висновку про необхідність задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 10 ,11, 69, 72, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати незаконною відмови №2620 від 29.10.2009 року підприємства теплових мереж “Ковельтепло” та відмову №4102 від 17.12.2009 року виконавчого комітету Ковельської міської ради у відключенні квартири АДРЕСА_4 від централізованої системи опалення.
Зобов'язати Виконавчий комітет Ковельської міської ради надати ОСОБА_2 дозвіл на відключення належної йому квартири АДРЕСА_2 від централізованої системи опалення та гарячого водопостачання та встановлення індивідуальної системи теплозабезпечення.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Ковельський міськрайонний суд в наступному порядку: заява про апеляційне оскарження може бути подана протягом десяти днів з дня складання повного тексту постанови, апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.
ГОЛОВУЮЧИЙ: В.М.БОНДАР