вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
22.01.09Справа №2а-5384/08/5
11:22
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
судді Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Сидоренко Д.В. , при секретарі Джигіль В.Є.
за участю представників сторін:
представник позивача - Мильникова О.А. - юрисконсульт, дов. б/н від 04.11.08р.;
представник відповідача - Корницька В.М. - інспектор, дов. № 3/9/10-00 від 08.01.09р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрлідер"
до Сакська об'єднана державна податкова інспекція в АРК
про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003382330 від 10.07.08р
Обставини справи: ТОВ «Укрлідер» звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Сакської ОДПІ про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003382330 від 10.07.08р.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач під час проведення перевірки 23.06.2008 р. склав акт перевірки, в якому зафіксував нібито встановлені порушення позивачем Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”. За результатами вказаної перевірки було прийнято рішення про застосування штрафних санкцій за порушення, які позивач не допустив.
Відповідач проти позову заперечує та у своєму запереченні на позов ( вих. № 198/9/10-00 від 21.01.2009р.) вказав про відсутність підстав для задоволення вимог позивача з причин того, що штрафні санкції до нього застосовані у зв'язку з порушенням ним Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.
У судовому засіданні 22.01.09р. представник позивача надав суду уточнення позовних вимог, а саме, просить скасувати про рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003382330 від 10.07.08р. у частині стягнення штрафних санкцій у сумі 6120,00 грн., у частині застосування штрафних санкцій в сумі 340,00 грн. позивач відмовився від позову.
Ухвалою від 22.01.09р. Окружний адміністративний суд АР Крим закрив провадження у справі у частині скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003382330 від 10.07.08р. у частині застосування штрафних санкцій в сумі 340,00 грн.
Розглянувши матеріали справи, надані докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд -
23.06.2008р. відповідачем проведена перевірка з контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності господарської одиниці позивача, а саме, ігрового залу, який розташований у м. Саки по вул. Кірова, 84.
В ході зазначеної перевірки встановлені порушення позивачем п.1,2,9 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.
За результатами вказаної перевірки складений акт № 004983 від 23.06.2008р., який покладений у підставу винесення відповідачем рішення №0003382330 від 10.07.2008р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій, згідно з яким за порушення позивачем п.1,2,9 ст. 3 Закону України “ Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” згідно з п.1,2 ст. 17 зазначеного Закону до нього застосовані штрафні санкції у розмірі 6460,00 грн.
Розглянувши подані сторонами докази, заслухавши представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені у Законі України “Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.
У ст.2 вказаного Закону зазначено, що місцем проведення розрахунків є місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів ( послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо, розрахункова операція -це, приймання від покупця готівкових коштів , платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг) , розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту ( касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний , що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим законом, і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операції або заповнений вручну.
Згідно з п. 1 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуг) через реєстратори розрахункових операції з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункової операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
У п. 2 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” визначено, що суб'єкти підприємницької діяльності , які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів( наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані видавати особі, яка отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
У п. 9 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” визначено, що суб'єкти підприємницької діяльності , які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів( наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій;
Відповідальність за порушення вимог Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” встановлена у ст.17, у п.2 якої вказано, що за порушення його вимог до суб'єктів підприємницької діяльності за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються штрафні санкції у двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян у разі застосування при здійснені розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій.
Відповідно до Постанови КМУ “Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій” № 121 від 07.02.2001 р. (далі Постанова № 121) встановлені строки переведення суб'єктів підприємницької діяльності на розрахунки із застосуванням РРО. Так, у п.6 Додатку до Постанови № 121 визначено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують гральні автомати, у термін до 31.12.2006 р. мали перевести розрахунки із застосуванням РРО. При цьому, п. 2 Постанови № 121 передбачено, що Міністерство економіки повинно було забезпечити до 01.07.2001 р. розроблення технічних вимог до автоматів з продажу товарів (послуг), а Міністерство промислової політики забезпечити до 01.02.2003 р. організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть зазначеним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють.
Наказом ДПА України № 581 від 10.09.2008 р. був затверджений Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції, в який був внесений Фіскал з версією внутрішнього програмного забезпечення 2160.04.02***, який мав застосовуватись у казино, залах гральних автоматів, для фіскалізації гральних автоматів, для торгівля та послуг гральних автоматів.
Як зазначено вище, перевірка ігрового залу позивача, який розташований у м. Саки по вул. Кірова, 84, була проведена 23.06.2008 р., тобто у той період часу, коли ні КМУ, ні міністерством фінансів України, ні ДПА України, будь-яким іншим уповноваженим органом не були прийняти нормативно -правові акти, яки регламентували б порядок застосування фіскальних блоків у гральних автоматів, або порядок їх переведення у фіскальний режим.
За таких умов суд приходить до висновку, що під час проведення перевірки працівниками податкового органу позивач з незалежних від нього причин не в змозі був виконати вимоги Постанови № 121 щодо проведення розрахунків через фіскалізовані гральні автомат и, оскільки Міністерство економіки, Міністерство промислової політики не забезпечили виконання у строки, встановлені у п. 2 Постанови № 121, розроблення необхідних пристроїв. На час проведення перевірки до Державного реєстру розрахункових операцій не було внесено фіскальні блоки для гральних автоматів.
Суд вважає необхідним визначити, що матеріали справи свідчать про те, що у ігровому залі, який розташований у м. Саки по вул. Кірова, 84, позивач використовував реєстратор розрахункових операцій, який був внесений до Державного реєстру розрахункових операцій.
В силу викладеного суд вважає, що, застосовуючи до позивача згідно з п. 2 ст.17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян на кожний із ігрових автоматів, розміщених у ігровому залі , який розташований у м. Саки по вул. Морської 12, відповідач діяв невмотивовано, без з'ясування дійсних обставин справи, в наслідок чого позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.
З наведеного слідує, що скасування рішення суб'єкта владних повноважень є наслідок визнання цього рішення протиправним.
У адміністративному позові позивач просить суд лише скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003382330 від 10.07.2008р., без вимоги про визнання оскаржуваного рішення протиправним.
В свою чергу, частиною 2 ст.11 КАС України передбачено право суду вийти за межі позовних вимог, тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Враховуючи необхідність повного захисту прав та інтересів позивача, суд вважає необхідним визнати протиправним та скасувати рішення Сакської ОДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003382330 від 10.07.2008р. у частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 6120,00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету.
Під час судового засідання, яке відбулось 22.01.2009р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 27.01.2009р.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 11, 94, 160 - 163, 72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Сакської об'єднаної податкової інспекції №0003382330 від 10.07.2008 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій у частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 6120,00 грн.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Укрлідер” (96500, АР Крим, м.Саки, вул. Морська, 12, Код ЄДРПОУ 33912276, банківські реквізити невідомі) 3,22 грн. витрат зі сплати судового збору.
Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складання постанови у повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Окружного
адміністративного суду
Автономної Республіки Крим Сидоренко Д.В.