ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
24 грудня 2018 року № 826/11477/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Федорчука А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (04114, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1)
до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР 42098368)
про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити дії
Позивач, в особі ОСОБА_1 (надалі - позивач), звернулась до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (надалі - відповідач), в якому просить суд: визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до пп. 2 п. 2 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування) (список №2); зобов'язання відповідача зарахувати позивачу до пільгового стажу періоди роботи у БУ-3 БМУ-2 Трест «Київміськбуд-1» з 01.08.1989 року по 30.09.1991 року, з 02.01.1997 року по 09.02.2000 року на посаді «майстра» та з 01.10.1991 року по 01.01.1997 року, з 01.02.2000 року по 01.02.2003 року на посаді «виконавця робіт» та роботу у ТОВ «БП-3 КМБ-1» з 03.02.2003 року по 30.06.2010 року на посаді «виконавця робіт»; зобов'язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пп. 2 п. 2 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування) (список №2).
Ухвалою суду від 27.07.2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін та надано відповідачу час для подання відзиву на позов.
Позов обґрунтовано тим, що ним надані всі необхідні документи, які свідчать про наявність достатнього стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.
Відповідачем надано суду відзив, з якого вбачається, що після 22.08.1992 року стаж пільгової роботи підтверджується результатами атестації робочих місць за умовами праці. Отже, пільгові довідки від 16.07.2017 року №979/арх та від 20.07.2017 року №2 не можуть бути враховані як документи про підтвердження пільгового стажу, отже позивач не має достатнього пільгового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пп. 2 п. 2 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування) (список №2).
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва зазначає наступне.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пп. 2 п. 2 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування) (список №2).
Листом від 06.06.2018 року №14187/03 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пп. 2 п. 2 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування) (список №2), оскільки пільгові довідки від 16.07.2017 року №979/арх та від 20.07.2017 року №2 не можуть бути враховані як документи про підтвердження пільгового стажу.
Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також норми чинного законодавства, Суд прийшов до висновку про часткове обґрунтування позовних вимог, виходячи з наступного.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон).
Так, відповідно до пункту 2 Розділу XV Прикінцевих Положень Закону (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:, зокрема, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
При цьому, працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок № 637) визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно з пунктом 20 вказаного Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Порядком застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за №1451/11731 (далі - Порядок № 338) встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинними на період роботи особи. При цьому, до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року (пункт 3 Порядку №338).
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442 (далі - Порядок №442) та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 №41 (далі - Методичні рекомендації).
Згідно з пунктом 4 Порядку №442 та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.
При цьому, Суд зазначає, що Порядок №442 набув чинності з 21.08.1992, що означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.
Відповідно до пункту 4.2 Порядку №383 результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Відповідно до положень підпунктів 8, 9 Порядку №442 відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінсоцполітики разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Аналіз норм чинного законодавства дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.
Якщо чергова атестація проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.
Зазначена правова позиція викладена у постанові Верховного суду України від 16 вересня 2014 року у справі № 21-307а-14.
Отже, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах, відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пункту 2 Розділу XV Прикінцевих Положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку №2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 07.03.2018 по справі №486/1138/16-а.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до пільгової довідки від 16.07.2017 року №979/арх виданої ПАТ «Трест «Київміськуд -1» ім. Загороднього позивач працював у БУ-3 БМУ-2 Трест «Київміськбуд-1» з 01.08.1989 року по 30.09.1991 року, з 02.01.1997 року по 09.02.2000 року на посаді «майстра» та з 01.10.1991 року по 01.01.1997 року, з 01.02.2000 року по 01.02.2003 року на посаді «виконавця робіт». Проте акт перевірки достовірності зазначеної довідки відсутній
Також, згідно пільгової довідки від 20.07.2017 №2 виданої ТОВ «Київське будівельне підприємство №3» позивач з 03.02.2003 року по 16.06.2011 року працював на посаді виконавця робіт. Згідно акту перевірки достовірності виданої довідки довідка вважається недійсною.
Накази про результати атестації робочих місць не завірені належним чином.
Проте, робота позивача у БУ-3 БМУ-2 Трест «Київміськбуд-1» з 01.08.1989 року по 30.09.1991 року, з 02.01.1997 року по 09.02.2000 року на посаді «майстра» та з 01.10.1991 року по 01.01.1997 року, з 01.02.2000 року по 01.02.2003 року на посаді «виконавця робіт» та у ТОВ «Київське будівельне підприємство №3» з 03.02.2003 року по 16.06.2011 року працював на посаді виконавця робіт підтверджено відомостями трудової книжки, копія якої долучена до матеріалів справи. Також, трудова книжка позивача містить відомості про проведення атестації трудових місць.
Той факт, що посади майстра та виконавця робіт, на яких працював позивач, відповідно до вимог чинного законодавства відносяться до посад, робота на яких дає право на пільгову пенсію, не заперечується сторонами.
Таким чином, судом встановлено, що на момент звернення позивача до відповідача із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2 у останнього наявні усі підстави, передбачені пунктом «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» для призначення пільгової пенсії за Списком № 2.
Факт перебування позивача на вказаних посадах, підтверджується наявними в матеріалах справи довідками та наказами.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відмова відповідача оформлена листом від 06.06.2018 року №14187/03 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах позивачу є протиправною та підлягає скасуванню.
Позивачем заявлено позовну вимогу про визнання неправомірними дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до пп. 2 п. 2 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування) (список №2), проте такі дії мають правовим наслідком саме відмову оформлену листом від 06.06.2018 року №14187/03 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах позивачу, отже належним способом захисту прав позивача є саме скасування зазначеної відмови, отже позов у вказаній частині не підлягає задоволенню.
Щодо позову в частині зобов'язання відповідача зарахувати позивачу до пільгового стажу періоди роботи у БУ-3 БМУ-2 Трест «Київміськбуд-1» з 01.08.1989 року по 30.09.1991 року, з 02.01.1997 року по 09.02.2000 року на посаді «майстра» та з 01.10.1991 року по 01.01.1997 року, з 01.02.2000 року по 01.02.2003 року на посаді «виконавця робіт» та роботу у ТОВ «БП-3 КМБ-1» з 03.02.2003 року по 30.06.2010 року на посаді «виконавця робіт», суд вказує, що задоволення позову у вказаній частині не матиме правовим наслідок відновлення порушених прав позивача, отже позов у вказаній частині не підлягає задоволенню.
Разом з тим, протиправність відмови відповідача оформленої листом від 06.06.2018 року №14187/03 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах позивачу, вказує на наявність правових підстав для задоволення позову в частині зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пп. 2 п. 2 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування) (список №2) з урахуванням пільгового стажу періоди роботи у БУ-3 БМУ-2 Трест «Київміськбуд-1» з 01.08.1989 року по 30.09.1991 року, з 02.01.1997 року по 09.02.2000 року на посаді «майстра» та з 01.10.1991 року по 01.01.1997 року, з 01.02.2000 року по 01.02.2003 року на посаді «виконавця робіт» та роботу у ТОВ «БП-3 КМБ-1» з 03.02.2003 року по 30.06.2010 року на посаді «виконавця робіт».
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З урахуванням викладеного, Суд приходить до висновків про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись положеннями статей 2, 7, 9, 11, 44, 72-78, 79, 139, 194, 241-246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (04114, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) задовольнити частково.
2. Вийти за межі позовних вимог, визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР 42098368) оформлену листом від 06.06.2018 року №14187/03 у призначенні ОСОБА_1 (04114, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) пенсії за віком на пільгових умовах.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР 42098368) призначити ОСОБА_1 (04114, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пп. 2 п. 2 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування) (список №2) з урахуванням пільгового стажу періоди роботи у БУ-3 БМУ-2 Трест «Київміськбуд-1» з 01.08.1989 року по 30.09.1991 року, з 02.01.1997 року по 09.02.2000 року на посаді «майстра» та з 01.10.1991 року по 01.01.1997 року, з 01.02.2000 року по 01.02.2003 року на посаді «виконавця робіт» та роботу у ТОВ «БП-3 КМБ-1» з 03.02.2003 року по 30.06.2010 року на посаді «виконавця робіт».
4. В іншій частині позовних вимог відмовити повністю.
Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно ч. 1 ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України. апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідно до пп. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя А.Б. Федорчук