26 грудня 2018 р. № 814/622/18
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мельника О.М., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1
до відповідача:Головного управління ДФС у Миколаївській області, вул.Лягіна,6, м.Миколаїв, 54001
про:визнання дій протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 273-00 та № 275-00,
ОСОБА_1 (далі-Позивач) звернувся з позовом до Головного управління ДФС у Миколаївській області (далі: Відповідач) з вимогами про визнання дій відповідача, щодо винесення податкових повідомлень рішень за №273-00 та за № 275-00 - протиправними; скасування податкових повідомленнь-рішеннь за №273-00 та №275-00.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що при визначенні суми податкового зобов'язання позивача з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2016 рік, відповідач керувався рішенням Новоодеської міської ради від 20 січня 2015 року. Однак, вказане рішення, та зміни до нього не було офіційно оприлюднено в засобах масової інформації, а тому воно не набрало законної сили. Тому підстав щодо вчинення протиправних дій з винесення спірних податкових повідомлень-рішень не було.
Відповідач позов не визнає, просить у задоволенні позову відмовити, оскільки згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, у 2016 році у власності фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) перебували комплекси будівель та споруд загальною площею 758,2 м2 за адресою: АДРЕСА_2 та загальною площею 4438 м2 за адресою: АДРЕСА_3. Відповідно до пп.266.4.3. п. 266.4 ст.266 ПК України пільги з податку, передбачені підпунктами 266.4.1 та 266.4.2 цього пункту, для фізичних осіб не застосовуються до об'єкта/об'єктів оподаткування, якщо площа такого/таких об'єкта/об'єктів перевищує п'ятикратний розмір неоподатковуваної площі, встановленої підпунктом 266.4.1 цього пункту. На виконання вимог Податкового Кодексу, фізичній особі ОСОБА_1 за вищевказані об'єкти нерухомого майна було виписано податкові повідомлення-рішення від 11.05.2017 №273-00 на суму 61115,64грн. та №275-00 на суму 10448грн. з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Позивач надав суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Суд дослідив докази по справі, надав їм оцінку та встановив.
Позивач відповідно до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно володіє на праві приватної власності (РНОКПП НОМЕР_1) перебували комплекси будівель та споруд загальною площею 758,2 м2 за адресою: АДРЕСА_2 та загальною площею 4438 м2 за адресою: АДРЕСА_3.
Судом встановлено, що позивачем сформульовано позовні вимоги з опискою, оскільки він просив про скасування податкових повідомленнь-рішеннь Головного управління ДФС у Миколаївській області №273-00 та №275-00, але зазначив невірно дату їх винесення а саме 30.06.2018 року, однак з доданих матеріалів вбачається, що датою винесення спірних рішень є 11.05.2017 року.
Так, як вбачається з матеріалів справи 11.05.2017 року Відповідач прийняв податкові повідомлення-рішення №273-00 яким позивачу визначив суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2016 рік на суму 61115,64грн. та №275-00 яким позивачу визначив суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2016 рік на суму 10448 грн.
Відповідно до підпункту 266.1.1 пункту 266.1 ПК України, платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (підпункт 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 ПК). Згідно з пунктом 265.1 статті 265 Податкового кодексу України податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.
Пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" органам місцевого самоврядування у місячний термін з дня опублікування цього Закону рекомендовано переглянути рішення щодо встановлення на 2015 рік податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) для об'єктів житлової нерухомості, а також прийняти та оприлюднити рішення щодо встановлення у 2015 році податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) для об'єктів нежитлової нерухомості, податку на майно (в частині транспортного податку) та акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Відтак, органам місцевого самоврядування (сільським, селищним, міським радам) необхідно в місячний термін, тобто до 01 лютого 2015 року, прийняти рішення щодо встановлення на 2015 рік податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) для об'єктів житлової нерухомості, а також прийняти та оприлюднити рішення щодо встановлення у 2015 році податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) для об'єктів нежитлової нерухомості, податку на майно (в частині транспортного податку) та акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Рішенням Новоодеської міської ради № 4 від 20.01.2015 «Про місцеві податки та збори» затверджено Положення про податок на майно, яким встановлено ставка податку для об'єктів нежитлової нерухомості за 1 кв. м. бази оподаткування для об'єктів нерухомості, які перебувають у власності фізичних та юридичних осіб на території м. Нова Одеса: для власників нерухомості-житлових приміщень 1% мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного (податкового) року за 1 кв. м. Рішенням Новоодеської міської ради 25.03.2016 № 6 було внесено зміни до рішення міської ради від 20.01.2015 №4 щодо зміни пільг податку на нерухомість в 2016.
Відповідно до підпункту 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не спростовано твердження Позивача щодо не оприлюднення офіційно рішення Новоодеської міської ради 25.03.2016 № 6, яким було внесено зміни до рішення міської ради від 20.01.2015 №4 щодо зміни пільг податку на нерухомість в 2016.
Позивач у позові зазначає, що Новоодеська міська рада надала відповідь на його запит, що рішення розміщено на сайті Новоодеської міської ради.
Відповідно до ст. 57 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.
Згідно з ч.5 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Відповідно до ст.12 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.
Згідно зі ст.22 Закону України "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації" рішення органів місцевого самоврядування, інші нормативно-правові акти публікуються в офіційних виданнях (відомостях, бюлетенях, збірниках, інформаційних листках тощо) та друкованих засобах масової інформації відповідних органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Тобто, обов'язковою умовою чинності нормативно-правового акту органу місцевого самоврядування є його оприлюднення в офіційних виданнях та друкованих засобах масової інформації.
Враховуючи, що рішення Новоодеської міської ради № 4 від 20.01.2015 «Про місцеві податки та збори» та Рішення Новоодеської міської ради 25.03.2016 № 6 щодо встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є нормативно-правовим актом, але всупереч вимогам ст.57 Конституції України, ч.5 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування", ст.12 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", ст.22 Закону України "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації" не було оприлюднено у офіційних друкованих засобах масової інформації воно не є чинним, тому не може використовуватись для нарахування податку.
Таким чином, відповідач при визначенні суми податку позивачу не міг використовувати ставку податку на нерухомість, встановлену рішенням Новоодеської міської ради № 4 від 20.01.2015 «Про місцеві податки та збори» в сумі 1% мінімальної заробітної плати за 1 кв.м., та рішенням Новоодеської міської ради 25.03.2016 № 6, тому податкові повідомлення-рішення №273-00 та за № 275-00 від 11.05.2017 року підлягають скасуванню.
Позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо винесення податкових повідомлень-рішень №273-00 та за № 275-00 задоволенню не підлягають з огляду на таке.
Відповідно до п.266.7.1-266.7.2 ПК України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості. Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Відтак, до повноважень відповідача належить обчислення та направлення платникам податку податкового повідомлення-рішення. Крім того, права позивача порушені не діями по складанню податкового повідомлення-рішення, а саме податковими повідомленнями-рішеннями, тому належним способом захисту позивача буде їх скасування
Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів суду, що податкове повідомлення рішення №273-00 та за № 275-00 від 11.05.2017 року прийнято правомірно, тому позов належить задовольнити частково.
Судовий збір розподіляється відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 і.п.н. НОМЕР_2) до Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м.Миколаїв,54001 ЄДРПОУ 39394277) задовольнити частково.
2. Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Миколаївській області №273-00 11.05.2017 року.
3. Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Миколаївській області №275-00 11.05.2017 року.
4. В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м.Миколаїв,54001 ЄДРПОУ 39394277) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 і.п.н. НОМЕР_2) судові витрати в розмірі 1410 грн.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя О.М. Мельник