Постанова від 27.12.2018 по справі 806/2314/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 806/2314/18

Головуючий у 1-й інстанції: Панкеєва Вікторія Анатоліївна

Суддя-доповідач: Сушко О.О.

27 грудня 2018 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сушка О.О.

суддів: Смілянця Е. С. Залімського І. Г.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Реді Гармент Технолоджі Україна" на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2018 року (м. Житомир) у справі за адміністративним позовом Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю "Реді Гармент Технолоджі Україна" про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду з позовом в якому просив стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Реді Гармент Технолоджі Україна" на користь позивача суму адміністративно-господарських санкцій та пені у розмірі 138437,28 грн.

Відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2018 року позов задоволено, стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю "Реді Гармент Технолоджі Україна" на користь Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів 138437,28 грн адміністративно-господарських санкцій та пені.

В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволені позову в повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції, дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції та під час апеляційного розгляду справи встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю "Реді Гармент Технолоджі Україна" є юридичною особою, яке, відповідно до ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", зобов'язане створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Реді Гармент Технолоджі Україна" подало звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2017 рік (за формою № 10-ПІ), згідно якого середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу відповідача впродовж 2017 року становила 483 особу, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 17 осіб, а кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" - 19 осіб. Середньорічна заробітна плата штатного працівника становить 67636,02 грн.

Відповідачу направлено претензію від 26.03.2018 №04-57/216 за невиконання нормативу робочих місць по працевлаштуванню осіб з інвалідністю у 2017 році.

Зі змісту розрахунку пені встановлено, що одноденний розмір пені становить 81,16 грн (135272,04*0,06%), платіж прострочено на 39 днів (з 16.04.2018 до 24.05.2018), тобто сума пені становить 3165,24 грн (81,16*39).

Суд першої інстанції при ухваленні оскарженого рішення виходив з обґрунтованості та доведеності позовних вимог, а відтак наявності підстав для задоволення адміністративного позову.

Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Частинами 1 та 2 ст. 19 Закону України від 21 березня 1991 року № 875-ХІІ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі - Закон № 875-ХІІ) визначено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Відповідно до ст. 20 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації.

Згідно з ч.ч. 1 та 3 ст. 18 Закону № 875-ХІІ забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За змістом ст. 18-1 Закону № 875-ХІІ пошук підходящої роботи для інваліда здійснює державна служба зайнятості.

Отже, обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатись пошуком інвалідів для працевлаштування.

У відповідності до п. 4 ч. 3 ст. 50 Закону України від 05 липня 2012 року № 5067-VІ «Про зайнятість населення» роботодавці зобов'язані, зокрема, своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії).

Тобто, своєчасно та в повному обсязі надавши інформацію про попит на вакансії підприємство, фактично, вживає усіх залежних від нього передбачених законом заходів для відповідності середньооблікової чисельності працюючих інвалідів установленим нормативам, тобто заходів для недопущення господарського правопорушення.

Колегія суддів вважає правомірним висновок суду першої інстанції про те, що заявлені до стягнення санкції є адміністративно-господарськими, відтак на них розповсюджуються загальні засади відповідальності учасників господарських відносин визначені у ст.ст. 216-218, 238, 241 Господарського кодексу України.

Відповідно до частини першої ст. 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Частиною 2 наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Таким чином, суб'єкт звільняється від відповідальності, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності (тобто від адміністративно-господарських санкцій), якщо доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення правопорушення.

Згідно з п. 5 Порядку подання форми звітності N 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)" від 31 травня 2013 року N 316 (у редакції наказу Міністерства соціальної політики України від 05 грудня 2016 року N 1476), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України28 грудня 2016 р. за N1726/29856, форма N 3-ПН подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше ніж через три робочі дні з дати відкриття вакансії. Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що протягом 2017 року відповідно до законодавчих вимог, відповідач подавав до місцевих центрів зайнятості за місцезнаходженням підприємства і його структурних підрозділів звіти про наявність вакансій форми № 3-ПН, в яких зазначено про вакантні посади для працевлаштування осіб з інвалідністю. Дані факти підтверджуються щомісячними звітами, листом №438/05-18 від 04.04.2018 року, оголошеннями в газеті "Новий шлях" м. Полонного.

Враховуючи вказане, відповідач виконав вимоги про належне інформування центру зайнятості про наявність вільних робочих місць для осіб з інвалідністю на підприємстві та потребу у направленні йому центром зайнятості осіб з інвалідністю для працевлаштування.

Фактів відмови відповідача в працевлаштуванні осіб з інвалідністю ні позивачем, ні центром зайнятості не зафіксоване. Доказів того, що відповідач несвоєчасно надавав державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, або несвоєчасно звітувало Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у встановленому порядку, позивачем не надано.

З урахуванням викладеного, апеляційний суд дійшов висновку про те, що відповідачем були виконані всі залежні від нього заходи, спрямовані на створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, відповідальність за виконання яких покладено на підприємство, а тому відсутні підстави для стягнення з нього адміністративно-господарських санкцій.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції безпідставно задоволено позов.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Реді Гармент Технолоджі Україна" задовольнити повністю.

Рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2018 року скасувати.

Ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Реді Гармент Технолоджі Україна" (Код ЄДРПОУ 32579002) за рахунок бюджетних асигнувань Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (код ЄДРПОУ 20401066) витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 114,85 коп. (три тисячі сто чотирнадцять гривень вісімдесят п'ять крпійок).

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий Сушко О.О.

Судді Смілянець Е. С. Залімський І. Г.