м. Вінниця
26 грудня 2018 р. Справа № 120/4255/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мультян М.Б. розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_1 до Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що перебуває на обліку у Вінницькому приміському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Вінницької області як пенсіонер, якому з 28 січня 2013 призначена пенсія по Списку № 2 відповідно до п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". До 01 жовтня 2017 року коефіцієнт страхового стажу становив 0,48150, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становив 0,97528 з урахуванням кратності 1,35 %.
З 01 жовтня 2017 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" № 2148 від 03 жовтня 2017 року проведено перерахунок пенсії у зв'язку з осучасненням заробітної плати із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2016 рік зі зменшенням величини оцінки страхового стажу до 1%.
На думку позивача неправомірні дії відповідача призвели до суттєвого зменшення розміру пенсії, що є неприпустимим згідно Конституції України та чинного законодавства.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 26 листопада 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені) в порядку статті 263 КАС України. Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.
14 грудня 2018 року на адресу Вінницького окружного адміністративного суду від представника відповідача надійшов відзив у якому зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Вінницькому приміському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Вінницької області та отримує пенсію з 28 січня 2013 року за віком на пільгових умовах по Списку № 2 обчислену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням відомостей про стаж та заробіток. Загальний стаж роботи становить 35 років 8 місяців 25 днів.
Відповідно до ст. 28 Закону (з урахуванням змін, внесених з 01.10.2011 року Законом України № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" набрав чинності з 01 жовтня 2011 рок) мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. За кожен повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більш як на 1% мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Доплата позивачу за понаднормовий стаж не передбачена Законом, оскільки він немає понад 35 років стажу.
Згідно ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет на 2018 рік" прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 липня 1435 грн., з 1 грудня - 1497 грн., Таким чином, оскільки розмір пенсії за віком позивача 1310 грн. 71 коп. здійснюється доплата до прожиткового мінімуму, яка з 1 грудня 2018 року становить 186 грн. 29 коп. Розмір пенсії з надбавками з 01.12.2018 року - 1467 грн.
Окрім того, є необґрунтованими посилання позивача в позові на абзац 2 ст. 19 Закону України "Про пенсійне забезпечення", оскільки пенсія позивачу призначена після набрання чинності Закону № 3668-VІ тобто після 01.10.2011 року по Списку № 2. Пунктом "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" про який зазначається в абзаці 2 ст. 19 цього ж Закону, встановлено призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1, а не по Списку № 2. З 01 жовтня 2017 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" № 2148-VIIIвід 03.10.2017 року проведено автоматизований перерахунок державних пенсій у зв'язку з осучасненням заробітної плати із застосуванням показника середньої заробітної плати працівники, зайнятих у галузях економіки України за 2014-2016 року та зменшення величини оцінки страхового стажу до 1%. Заробітна плата для розрахунку пенсії складає 3674,84 грн. Розмір пенсії за віком 1310 грн. 71 коп. + доплата до прожиткового мінімуму 186 грн. 29 грн. = 1497 грн. розмір пенсії позивача з надбавками станом на грудень 2018 року.
Частиною 2 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що справи визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову виходячи з наступного.
ОСОБА_1 перебуває на обліку у Вінницькому приміському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Вінницької області як пенсіонер, якому з 28 січня 2013 призначена пенсія по Списку № 2 відповідно до п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та обчислена відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"
До 01 жовтня 2017 року коефіцієнт страхового стажу позивача становив 0,48150, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становив 0,97528 з урахуванням кратності 1,35 %.
З 01 жовтня 2017 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" № 2148 від 03 жовтня 2017 року проведено перерахунок пенсії у зв'язку з осучасненням заробітної плати із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2016 рік зі зменшенням величини оцінки страхового стажу до 1%.
03 липня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області із заявою про проведення розрахунку пенсії за віком відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Листом № М-87 від 09 липня 2018 року відповідач повідомив, що з 01 жовтня 2017 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" № 2148-VIII від 03.10.2017 року проведено автоматизований перерахунок державних пенсій у зв'язку з осучасненням заробітної плати із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2014-2016 року та зменшення величини оцінки страхового стажу до 1%. Розрахунок нового розміру пенсії проведено з використанням нового прожиткового мінімуму для непрацюючих з 01 жовтня 2017 року (1452 грн.). Заробітна плата для розрахунку пенсії складає 3674,84 грн. (0,97621 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати * 3764,40). Коефіцієнт стажу для розрахунку пенсії складає 0,35667. Розрахунок пенсії станом на 01.10.2017 року складає основний розмір пенсії - 1310,71 грн. (3674,84 (заробітна плата)*0,35667 коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1); доплата до прожиткового мінімуму (1452 грн.) - 141,29 грн. Загальний розмір пенсії до виплати становить 1452,00 грн.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Частиною першою статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 1058-ІV від 09 березня 2003 року (далі - Закон №1058-ІV) передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону №1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Коефіцієнт страхового стажу - величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (№1058-ІV).
Згідно частини 1 статті 25 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:
Кс= (См*Вс)/100%*12
Кс - коефіцієнт страхового стажу;
См - сума місяців страхового стажу;
Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Згідно з частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням змін, внесених Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-VI "Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи або перерахунку пенсії може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
В силу частини 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Відповідно до частини 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
З матеріалів справи вбачається, що пенсія була призначена позивачу за віком на пільгових умовах по Списку № 2 та обчислена відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", у зв'язку з чим у відповідності до вище вказаних положень підлягала перерахунку з 01.10.2017 року з врахуванням ч. 4-3 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Матеріалами справи підтверджується, що відповідно до наведених норм розмір перерахованої позивачу пенсії з 01.10.2017 року визначено на підставі коефіцієнту страхового стажу позивача з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%, а не з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%, оскільки було внесено відповідні зміни до законодавства.
Таким чином, в даному випадку мав місце перерахунок раніше призначеної пенсії за нормами того ж закону за яким і було призначено пенсію позивачу, а не призначення іншої пенсії за іншим законом, у разі якої мала б застосовуватись величина оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Крім того, нормами статті 6 КАС України закріплено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Так, у рішенні від 03.06.2014 року "Великода проти України" Європейський суд з прав людини вказав, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач також посилається на положення ст. 22 Конституції України, якими визначено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Однак, необхідно зазначити, що при зменшенні величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1% одночасно було підвищено розмір середньої заробітної плати, який використовується при обчисленні пенсій. З 01.10.2017 року перерахунок раніше призначених пенсій здійснено із використанням показника середньої заробітної плати на рівні 3764,40 грн.
При цьому, доказів того, що внаслідок проведеного з 01.10.2017 року перерахунку пенсії позивачу зі зменшенням величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1%, фактичний розмір його пенсії зменшився, позивачем не надано.
З огляду на викладене, посилання позивача на звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод позивача, на думку суду, є необґрунтованими.
За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.
З урахуванням вимог ст. 139 КАС України сплачений при зверненні до суду судовий збір позивачу не присуджується.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1);
Вінницьке приміське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області (місцезнаходження: 21009, м. Вінниця, вул. Винниченка, 29, код ЄДРПОУ 41247096).
Копію рішення у повному обсязі сторони можуть одержати: 26.12.2018
Суддя Мультян Марина Бондівна