і м е н е м У к р а їн и
11 грудня 2018 року м. Дніпросправа № 0840/3494/18
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),
суддів: Бишевської Н.А., Добродняк І.Ю.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2018 року (суддя Калашник Ю.В., повний текст складено 22.10.2018 року) у справі №0840/3494/18 за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:
визнати протиправними дії відповідача щодо застосування двоскладової формули при перерахунку позивачу пенсії за віком з урахуванням положень п. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
зобов'язати відповідача встановити позивачу збільшення до пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 12.06.2018 року у розмірі 1285,94 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем було неправомірно відмовлено йому у здійсненні перерахунку пенсії шляхом її збільшення на 1% заробітку за кожний рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до положень п.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2018 року позов задоволено частково, а саме:
визнано протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя щодо відмови в перерахуванні ОСОБА_1 пенсії за віком, з урахуванням положень п.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
зобов'язано Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя, починаючи з 01 червня 2018 року, перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком, відповідно до статтей 27,28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" збільшивши пенсію за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Вирішуючи спірні правовідносини між сторонами та частково задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність у позивача права на перерахунок пенсії з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в частині збільшення пенсії за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років. З огляду на положення ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», враховуючи дату звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, суд вказав на те, що такий перерахунок позивачу має бути здійснений з 01.06.2018 року. Крім цього, суд першої інстанції зазначив про те, що суд не може перебирати на себе дискреційні повноваження відповідача щодо перерахунку розміру пенсії, а саме, як просить позивач шляхом збільшення пенсії на 1285,94 грн., у зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині залишив без задоволення.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач та відповідач подали апеляційні скарги.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2018 року апеляційну скаргу відповідача повернуто заявнику, у зв'язку з не усуненням недоліків апеляційної скарги, які визначені ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2018 року.
В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції змінити; визнати протиправними дії відповідача щодо застосування двоскладової формули при перерахунку позивачу пенсії за віком з урахуванням положень п. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію за віком з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" збільшивши пенсію за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років з 12.06.2018 року без застосування двоскладової формули. Апеляційна скарга обґрунтована незгодою з висновками суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні позову в частині визнання протиправними дій відповідача щодо застосування двоскладової формули при перерахунку позивачу пенсії за віком з урахуванням положень п. 2 ст. 56 Закону №796 та зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію за віком з урахуванням положень п. 2 ст. 56 Закону №796 без застосування двоскладової формули. За твердженнями позивача, відповідачем розрахунок його пенсії здійснено за двоскладовою формулою, що, на його думку, є незаконним. Крім цього, позивач зазначає, що розмір підвищення до його пенсії за віком з урахуванням ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 23 повних років страхового стажу (понад 20 років) має становити 1285,94 грн.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії та перебуває на обліку в Центральному об'єднаному УПФУ м.Запоріжжя як отримувач пенсії за віком, призначеної у відповідності до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058).
12 червня 2018 року позивач звернувся до відповідача з заявою щодо перерахунку його пенсії з моменту призначення, відповідно до п.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад 20 років.
Листом №384/Г-4 від 19.06.2018 Центральне об'єднане УПФУ м.Запоріжжя відмовило в задоволенні зазначеної заяви з посиланням на те, що відповідно до чинного законодавства України виплата пенсії позивачу проводиться відповідно до норм Закону №1058 та розрахована відповідно до статей 26,27,28,40 вказаного Закону та повідомило, що в даному випадку положення п.2 ст.56 Закону №796 не застосовуються.
Відмова відповідача у перерахунку пенсії, з урахуванням положень п. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", стала підставою звернення з позовом до суду.
За наслідками перегляду справи, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності правових підстав для часткового задоволення позову з огляду на наступне.
Щодо права позивача на перерахунок пенсії, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Як встановлено вище, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії.
Частиною 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (зміни внесено згідно із Законом №2148-VIII від 03.10.2017).
Аналіз наведеної норми права дає підстави для висновку, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в частині другій статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Порядок перерахунку пенсій Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не встановлений, водночас, ознакам, передбаченим вказаною нормою, відповідає абзац 2 частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1 % визначеної законом її розрахункової величини.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині другій статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно з цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абзацом 1 частини другої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, суд першої інстанції правильно вказав на те, що особам, яким призначена пенсія на умовах, визначених положеннями Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.
Вказані висновки суду першої інстанції відповідають правовій позиції, яка висловлена Верховним Судом України у постанові від 20.09.2016 року у справі №21-1255а16 та Верховним Судом у постанові від 06.02.2018р. №560/675/17 (К/9901/684/17).
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності у позивача права на перерахунок пенсії з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в частині збільшення пенсії за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років.
Доводи апеляційної скарги позивача фактично зводяться до незгоди з діями відповідача щодо розрахунку його пенсії за «двоскладовою» формулою.
Надаючи оцінку таким доводам позивача, суд апеляційної інстанції приймає до уваги те, що у відзиві на апеляційну скаргу відповідач заперечує проти таких доводів позивача та вказує на те, що при розрахунку розміру пенсії позивача «двоскладова» формула не застосовувалась. Оскільки, матеріали справи не містять таких доказів, то заявлені позивачем вимоги в цій частині є безпідставними.
Крім цього, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити те, що положення Закону №1058 не визначають такого поняття як «двоскладова формула», у зв'язку з чим суд позбавлений можливості надати правову оцінку доводам позивача в цій частині.
Враховуючи вищезазначене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги позивача та зміни рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2018 року.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим підстав для його скасування, в межах доводів апеляційної скарги позивача, не існує.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2018 року по справі №0840/3494/18 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та не підлягає оскарженню в касаційному порядку крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Повний текст постанови складено 11.12.2018р.
Головуючий - суддя Я.В. Семененко
суддя Н.А. Бишевська
суддя І.Ю. Добродняк