Рішення від 30.11.2018 по справі 0440/4937/18

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2018 року Справа № 0440/4937/18

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОСОБА_1

при секретарі судового засіданняОСОБА_2

за участю представника відповідача 2: ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі у порядку загального позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Сігма-Констракшин» до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, Товариство з обмеженою відповідальністю «Майстер-Буд» про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 04.07.2018 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Сігма-Констракшин» до Державної фіскальної служби України, про:

- визнання протиправним та скасування рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації за № 626195/40922178 від 02.04.2018;

- зобов'язання Державної фіскальної служби України зареєструвати податкову накладну № 1 від 05.12.2017, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «Сігма-Констракшн» в Єдиному державному реєстрі податкових накладних датою її подання - 29.12.2017, в порядку, встановленому чинним законодавством.

2. Ухвалою суду від 09.07.2018 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі № 0440/4937/18, залучено до участі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, Товариство з обмеженою відповідальністю «Майстер-Буд» (вул. Курсантська, 7, м. Дніпро, 49044; поштова адреса: вул. Набережна Перемоги, 38А, м. Дніпро, 49094), призначено підготовче засідання на 26.07.2018.

3. У підготовче засідання, призначене на 26.07.2018, прибув представник позивача.

4. Підготовче засідання відкладено до 06.09.2018, у зв'язку із неявкою відповідача та третьої особи.

5. 04.09.2018 від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності.

6. 06.09.2018 підготовче засідання відкладено до 27.09.2018 у зв'язку з неявкою сторін.

7. 26.09.2018 від представника відповідача на електронну адресу суду надійшло клопотання про відкладення розгляду справи на іншу дату.

8. У підготовче засідання, призначене на 27.09.2018 прибув представник позивача.

9. Представником позивача заявлено клопотання про залучення у справу № 0440/4937/18 відповідача, Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.

10. Ухвалою суду від 27.09.2018 залучено до участі у справі № 0440/4937/18 в якості відповідача ОСОБА_4 управління ДФС у Дніпропетровській області. Підготовче засідання відкладено до 05.10.2018.

11. У підготовче засідання, призначене на 05.10.2018, з'явились представники позивача та відповідачів. Третя особа у підготовче засідання не прибула.

12. У підготовчому засіданні представником відповідачів надано відзив на адміністративний позов з одночасним його врученням представнику позивача.

13. Ухвалою суду від 05.10.2018 закрито підготовче провадження в адміністративній справі № 0440/4937/18 та призначено справу до судового розгляду по суті на 08.11.2018.

14. 08.11.2018 у судове засідання прибув представник позивача.

15. У зв'язку з неявкою відповідачів розгляд справи відкладено до 27.11.2018.

16. 26.11.2018 до канцелярії суду від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності, просив заявлені вимоги ТОВ «Сігма-Констракшин» задовольнити.

17. 27.11.2018 справу знято з розгляду та призначено на 30.11.2018, у зв'язку із перебуванням головуючого судді у відрядженні з 25.11.2018 по 28.11.2018 (включно). Судове засідання призначено на 30.11.2018.

18. 30.11.2018 у судове зсідання прибув представник Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.

19. Представником Головного управління ДФС у Дніпропетровській області надані додаткові письмові пояснення до заперечень проти позову та підтримано обрану правову позицію.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

20. Позивач не погоджується з діями відповідача щодо зупинення реєстрації податкової накладної, рішення про відмову в реєстрації податкової накладної вважає протиправним.

21. Відповідачем не підтверджено наявність підстав для зупинення реєстрації податкової накладної, не визначено за яким з двох Критеріїв моніторингу відповідач дійшов висновку про наявність підстав для їх зупинення, що надало підстав для прийняття рішення про зупинення реєстрації такої податкової накладної згідно абзаців 4 або 5 Критеріїв.

22. Підставою для зупинення реєстрації податкової накладної зазначено виявлення, за результатами опрацювання СМКОР, невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах, однак, предметом оподатковуваних операцій визначені роботи.

23. Рішення є необґрунтованим, оскільки з нього не вбачаються дійсні та об'єктивні підставі для відмови у реєстрації податкової накладної, що підтверджували б відсутність у платника податків права на відображення у податковому обліку з ПДВ заявлених операцій, а, отже, й підтверджували б правомірність відмови в такій реєстрації.

ІІІ. ДОВОДИ ДЕРЖАВНОЇ ФІСКАЛЬНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ

24. Позовні вимоги ТОВ «Сігма-Констракшин» про зобов'язання ДФС України зареєструвати податкову накладну є необґрунтованими, оскільки, без надання правової оцінки рішенню комісії регіонального рівня, зобов'язання ДФС України зареєструвати податкові накладні є передчасним.

25. З матеріалів справи вбачається, що зобов'язання зареєструвати податкові накладні, є похідною вимогою до ДФС України від вимог Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, оскільки скасування рішення відповідної комісії контролюючого органу є самостійною підставою для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 28 Порядку.

ІV. ДОВОДИ ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДФС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

26. Комісією ГУ ДФС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія), розглянуто письмові пояснення платника і копії документів та встановлено, що ТОВ «Сігма-Констракшн» (код 40922178) уклало договір на виконання робіт з ТОВ «Майстер-Буд» на об'єкті «Реконструкція частини будівлі комунального закладу «Навчально-виховний комплекс «Загальноосвітній навчальний заклад І-ІІ ступенів - академічний ліцей №15 м. Дніпродзержинська». Для виконання даних будівельно-монтажних робіт, ТОВ «Сігма -Констракшин», яке має незначні трудові ресурси для виконання значного обсягу робіт (19 працівників), уклало договір субпідряду з ТОВ «Інтехкомп». При цьому, субпідрядник також не має достатніх трудових ресурсів (6 працівників) та основних фондів (19,3 тис. грн.) для виконання зазначених робіт. Податкова накладна виписана по факту сплати ТОВ «Майстер-буд» 05.12.2017 коштів по зазначеному договору у сумі 2 054 448,54 грн. При цьому, надано платіжне доручення, в якому зазначена сума 2 354 448,54 грн. та яке не завірене «мокрою» печаткою банку. Також, платником надано не в повному обсязі документи на придбання матеріалів для виконання робіт. Крім того, надані платником акти виконаних робіт субпідрядником ТОВ «Інтехкомп» (за жовтень 2017 року, вартість робіт по акту 93 872,12 грн.) та замовником ТОВ «Майстер-Буд» (за грудень 2017 року, вартість робіт 2 963 462,25 грн.) не співпадають в датах. Також, не надано пояснень та документального підтвердження щодо обладнання та механізмів, якими виконувались зазначені будівельно-монтажні роботи.

27. Стосовно віднесення платників до переліку «ризикових», комісія ГУ ДФС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, керується наказами ДФС України від 21.03.2018 № 144 та розпорядженням ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 22.03.2018 № 124-р зі змінами, внесеними розпорядженням від 13.04.2018 № 166-р.

V. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

28. Товариством з обмеженою відповідальністю «Сігма-Констракшин», продавцем, засобами електронного зв'язку з метою реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, подано для реєстрації податкову накладну № 1 від 05.12.2017, згідно якої Товариство з обмеженою відповідальністю «Сігма-Констракшин» постачальник (продавець) здійснює операцію з надання послуг отримувачу Товариству з обмеженою відповідальністю «Майстер-Буд» на загальну суму 1 712 040,45 грн., у тому числі ПДВ 342 408,09 грн. згідно з УКТ ЗЕД 41.00.4 за номенклатурою «Будівельно-монтажні роботи по договору 04-09/17-1 від 04.09.2017 на об'єкті «Реконструкція частини будівлі ком. Закладу «НВК «Загальноосвітній навчальний заклад І-ІІ ступенів академічний ліцей № 15 м. Дніпродзержинська», кількість (об'єм, обсяг) 1 (а.с.22-23).

29. Згідно квитанції № 1 (а.с.24): податкову накладну № 1 від 05.12.2017 доставлено до ДФС України 29.12.2017 о 17:13:23, реєстраційний номер документа НОМЕР_1, документ прийнято, реєстрація зупинена, виявлені помилки:

- «відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРНП, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД 41.00.4 &?в;%REFINE%&?о;. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документ».

30. Платником податків засобами телекомунікаційного зв'язку направлено Повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РН, реєстрація якої зупинено від 26.03.2018 № 1, до якого додано 26 документів (а.с.27).

31. У Повідомленні від 26.03.2018 № 1 зазначені наступні пояснення: «ТОВ «Сігма-Констракшин» займається будівельно-монтажними роботами. 04.09.2017 ТОВ «Сігма-Констракшин» уклало договір № 04-09/17-1 на виконання робіт з ТОВ «майстер-Буд» на об'єкті «Реконструкція частини будівлі ком. Закладу «НВК «Загальноосвітній навчальний заклад І-ІІ ступенів академічний ліцей № 15 м. Дніпродзержинська». 05.12.2017 ТОВ «Майстер-Буд» сплатило кошти по даному договору в сумі 2 054 448,54 грн. У ТОВ «Сігма-Констракшин» виникло податко».

32. З Повідомлення вбачається, що платником податків разом з повідомленням були подані 26 документів, а саме: довідка про вартість виконаних буд. робіт за грудень-2 2017 рік; акт № 5 приймання-виконання робіт; довідка про вартість виконаних буд. робіт за грудень 2017 рік, акт № 4 приймання-виконання робіт; довідка про вартість виконаних буд. робіт за листопад-2 2017 рік, акт № 3 приймання-виконання робіт; довідка про вартість виконаних буд. робіт за листопад 2017 рік, акт № 2 приймання-виконання робіт; рахунок на оплату № 64 від 07.11.2017; довідка про вартість виконаних буд. робіт за жовтень 2017 року, акт № 1 приймання-виконання робіт; платіжні доручення ТОВ «Сігма-Констракшин» на постачальники; видаткові накладні на рахунки ТОВ «УКР ГІДРО МОНТАЖ»; видаткові накладні на рахунки ТОВ «СтройСвіт»; видаткові накладні на рахунки ТОВ «Укрбудметалл»; договір поставки ТОВ «Укрбудметалл»; видаткові накладні на рахунки ТОВ «Вісконт Трейдінг»; договір поставки ТОВ «Вісконт Трейдіні»; видаткові накладні на рахунки ТОВ «Андава Плюс»; договір поставки ТОВ «Андава Плюс»; акт № 1 виконаних будівельних робіт ТОВ «Інтехкомп» - ТОВ «Сігма-Констракшин»; договір ТОВ «Інтехкомп»№ 10-10/17-1 від 10.10.2017; договір оренди склад; договір оренди офіс; оборотно-сальдова відомість по рахунку 10 за листопад 2017 року; оборотно-сальдова відомість по рахунку 11 за листопад 2017 року; оборотно-сальдова відомість рахунок 361; квитанція про блокування ПН № 1 від 05.12.2017; податкова накладна № 1 від 05.12.2017; платіжне доручення № 1258, № 387 від 05.12.2017; договір № 04-09/17-1 від 04.09.2017 між ТОВ «Майстер-Буд» та ТОВ «Сігма-Констракшин».

33. Направлення зазначених документів до комісії не спростовується представником Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, оскільки вони були дослідженні при винесенні рішення, про що зазначено у відповіді на відзив.

34. Рішенням комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 626195/40922178 від 02.04.2018 відмовлено у реєстрації податкової накладної № 1 від 05.12.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав з підстав ненадання платником податків документів:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано, підкреслити);

- розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків.

VІ. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

35. Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України (у редакції, яка діяла на момент направлення та прийняття податкової накладної) реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

36. Пунктом 74.2 статті 74 ПК України встановлено, що в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких ПН/РК в ЄРНП (у редакції, яка діяла на момент направлення та прийняття податкової накладної).

37. «Прядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 341) (далі - Порядок № 1246) (у редакції, яка діяла на момент направлення та прийняття податкової накладної) визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних.

38. Відповідно до пункту 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

- відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

- чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;

- наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

- наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

- наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

- факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

- відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу;

- дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

39. За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку № 1246).

40. Згідно з пунктом 17 Порядку № 1246 у разі відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення реєстрації таких податкових накладних та/або розрахунків коригування відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу, формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, в якій зазначаються відомості та перелік документів, визначених підпунктом 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.

41. Відповідно до підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України (у редакції, яка діяла на момент направлення та прийняття податкової накладної), у разі зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої ПН/РК. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

42. У квитанції про зупинення реєстрації ПН/РК зазначаються:

а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування;

в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

43. «Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі - Критерії) та «Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі - Вичерпний перелік), затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 року за №753/30621 (у редакції, яка діяла на момент спірних правовідносин). Критерії втратили чинність згідно наказу Міністерства фінансів України від 06.04.2018 № 409.

44. Відповідно до пунктів 1, 2 Критеріїв оцінка ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр) здійснюється ДФС шляхом проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування цим Критеріям (далі - Моніторинг).

45. Моніторинг здійснюється ДФС на підставі аналізу даних звітних показників платника податку, наявної податкової інформації, а також інформації, поданої платником податку за формою згідно з додатком до цих Критеріїв, яка відображає специфіку господарської діяльності платника податку окремо за кожним видом економічної діяльності, якщо така інформація врахована комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія ДФС).

46. Пунктом 6 Критеріїв вставлено, що Моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:

1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60% - від 0,02 до 0,03; більше 50% - від 0,015 до 0,02; більше 40% - від 0,01 до 0,015, більше 30% - від 0,005 до 0,01, більше 20% - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);

2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі;

3) розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна вартості товару/послуг більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів).У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 цього пункту та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної / розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.

47. У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає одній з умов, зазначених у підпунктах 2, 3 цього пункту, реєстрація такої (такого) податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.

48. Вичерпний перелік документів є наступним:

1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв:

- договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;

2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв:

- договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

49. Згідно пункту 2 Вичерпного переліку письмові пояснення та копії документів, зазначені у Переліку, платник податку може подати до ДФС в електронному вигляді засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та нормативно-правового акта щодо порядку обміну електронними документами з контролюючими органами.

50. Підпунктом 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 ПК України (у редакції, яка діяла на момент направлення та прийняття податкової накладної) встановлено, що Письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті «в» підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

51. 22.03.2018 набрала законної сили Постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 117, якою затверджено «Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі - Порядок № 117).

52. Порядком № 117 встановлено, що платники податку на додану вартість, у яких до 1 грудня 2017 року зупинено реєстрацію податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, що діяв до набрання чинності Законом України від 07.12.2017 № 2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році», та які станом на 07.12.2017 не подали пояснень і копій документів до таких податкових накладних / розрахунків коригування, мають право протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування, подати пояснення і копії документів до таких податкових накладних / розрахунків коригування на розгляд комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, порядок роботи яких затверджується цією постановою.

53. Відповідно до пункту 14 Порядку № 117 перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

54. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування (пункт 15 Порядку № 117).

55. Згідно з пунктом 16 Порядку № 117 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

56. Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів (пункт 18 Порядку № 117).

57. Пунктом 19 Порядку № 117 встановлено, що комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).

58. Відповідно до пункту 20 Порядку № 117 зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

59. Згідно з пунктом 21 Порядку № 117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;

- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;

- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

VIІ. ОЦІНКА СУДУ

60. Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

61. Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт шостий Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.

62. Судом не встановлено правомірних підстав для зупинення реєстрації податкової накладної. Зазначення виявленої невідповідності обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД 41.00.4 в розглянутому випадку не відповідає об'єкту операцій, відображених у податковій накладній, оскільки платник податків подав податкову накладну, в якій заявив про надання послуг, а не постачання товару.

63. Державний класифікатор продукції та послуг ДК 016:2010 (ДКПП) в Секції F «Об'єкти будівельні та будівельні роботи» (розділи 41- 43) за кодом 41.00.4 визначає «Будування нежитлових будівель (нове будівництво, реконструкція, капітальний і поточні ремонти)».

64. «Переліком кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД, які застосовуються для здійснення автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування Критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженим наказом ДФС України від 30.06.2017 № 461 (втратив чинність згідно з наказом ДФС України від 21.03.2018 № 144), не встановлений товар з кодом 41.00.4 згідно УКТ ЗЕД. При цьому, Закон України «Про Митний тариф України» відносить до групи 41 «Шкури необроблені (крім натурального та штучного хутра) і шкіра вичинена». Судом не встановлено, що товари за групою 41 УКТ ЗЕД були об'єктом постачання згідно накладної № 1 від 05.12.2017.

65. Підставою для відмови у реєстрації податкових накладних № 1 від 05.12.2017 стало ненадання платником податку копій документів.

66. При цьому, в оскаржуваному рішенні від 02.04.2018 № № 626195/40922178 не конкретизовано, які саме первинні документи не були надані платником та яких документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

67. Форма рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної - розрахунку коригування Єдиному реєстрі податкових накладних передбачає у разі прийняття відмови з підстав ненадання платником податку копій документів підкреслення яких саме документів не було надано.

68. Проте, в переліку первинних документів, зазначених в рішеннях контролюючим органом, не підкреслено, які саме документи не надані платником податку.

69. Крім того, суд зазначає, що до повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН / РК, реєстрація якої/го зупинено від 26.03.2018 № 1, яке направлено до контролюючого органу, додані документи, що підтверджують господарські правовідносини позивача по наданню послуг.

70. Надаючи оцінку оскаржуваному рішенню про відмову в реєстрації податкових накладних від 05.12.2017 № 1, суд зазначає, що воно є необґрунтованим, з нього не вбачаються дійсні та об'єктивні підставі для відмови у реєстрації податкових накладних, що підтверджували б відсутність у платника податків права на відображення у податковому обліку з ПДВ заявлених операцій, а, отже, й підтверджували б правомірність відмови в такій реєстрації.

71. Відмовляючи у реєстрації податкової накладної контролюючий орган фактично здійснив висновки які притаманні висновкам документальної перевірки, однак, перевірка на етапі реєстрації податкової накладної не може проводитись з висновками та обсягом, які реалізуються в межах документальних перевірок.

72. Відмовляючи у реєстрації податкової накладної за викладених у відзиві на позов доводів, контролюючим органом перенесено на етап реєстрації такої накладної процедуру постаудиту господарської операції, що не відповідає меті такої процедури.

73. З системного аналізу матеріалів справи, вбачається, що оскаржуване рішення є необґрунтованими, винесеними не добросовісно, у зв'язку із чим суд дійшов висновку про його протиправність та наявність підстав для задоволення позову у частині позовних вимог про визнання такого рішень протиправним та його скасування.

74. Щодо позовних вимог про зобов'язання Державної фіскальної служби України зареєструвати податкові накладні в ЄРПН, суд виходить із того, що згідно пункту 28 Порядку № 117 Податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій, зокрема:

- прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі;

- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

75. У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку № 1246).

76. Таким чином, законодавством не передбачений інший ефективний спосіб захисту порушеного права у спірних правовідносинах, відмінний від зобов'язання Державної фіскальної служби України зареєструвати податкову накладну в ЄРПН, у зв'язку із чим суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позивачем способу захисту права, порушеного оскаржуваним рішенням.

VІІІ. ВИСНОВОК СУДУ

77. З системного аналізу матеріалів справи суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позову та наявність підстав для його задоволення, у зв'язку із чим присуджує на користь позивача судові витрати за одну позовну вимогу немайнового характеру, до якої заявлена похідна позовна вимога, направлена на відновлення порушеного права, в розмірі 1 762 грн.

78. Позивачем за подання позову сплачено 3 524 грн., коли як мало бути сплачено 1 762 грн., повернення сум надмірно сплаченого судового збору здійснюється за клопотанням особи, яке на дату винесення рішення по справі не подано.

79. Керуючись статтями 241, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Сігма-Констракшин» (код ЄДРПОУ 40922178; вул. Краснопільська, 9, м. Дніпро, 49000) до Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197; Львівська площа, 8, м. Київ, 04053), Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39394856; вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, 49600), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, Товариство з обмеженою відповідальністю «Майстер-Буд» (код ЄДРПОУ 30627944; вул. Курсантська, 7, м. Дніпро, 49044; поштова адреса: вул. Набережна Перемоги, 38А, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації за № 626195/40922178 від 02.04.2018.

3. Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну № 1 від 05.12.2017, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «Сігма-Констракшин» в Єдиному державному реєстрі податкових накладних датою її отримання.

4. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Сігма-Констракшин» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Дніпропетровській області судовий збір у розмірі 1 762 грн.

5. Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

6. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

7. Повне рішення складено 10.12.2018.

Суддя ОСОБА_1