11 грудня 2018 року м. Житомир справа № 0640/4511/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Токаревої М.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до , в якому просить:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо застосування при проведенні перерахунку пенсії йому на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" у відповідності до грошового забезпечення, визначеного у довідці №К-3590 від 10.08.2018, починаючи з 01.01.2016, застосувавши для перерахунку 70% від суми грошового забезпечення протиправними та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату йому пенсії починаючи з 01.01.2016 в розмірі 80% від відповідних сум грошового забезпечення, які встановлені при призначенні пенсії на час звільнення .
В обґрунтування позову зазначає, що зменшення розміру грошового забезпечення у відсотках є протиправним так як зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії (з 80% до 70% сум грошового забезпечення) відбулася вже після призначення позивачу пенсії.
Справа розглядається у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників.
На виконання вимог суду, відповідачем було надано відзив на позовну заяву за змістом якого він просив відмовити у задоволенні позову. Відповідач заперечує проти задоволення позову, посилаючись на те, що відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Проаналізувавши наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". При призначенні пенсії її розмір становив 80 % грошового забезпечення позивача.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача починаючи з 01.01.2016, що підтверджується листом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 10.08.2018 року №К-3590, при цьому у листі вказано, що розмір перерахованої пенсії встановлено у розмірі 70 % грошового забезпечення.
Наведені обставини свідчать, що відповідачем при проведенні даного перерахунку було зменшено основний розмір пенсії позивача з 80% на 70% грошового забезпечення.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 № 1166-VII у частині другій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" цифри "80" замінені цифрами "70".
Здійснюючи перерахунок пенсії позивачу на виконання Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" відповідач застосував норми ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, які почали діяти після призначення пенсії ОСОБА_1
Варто зазначити, що частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Так, застосувавши відсоток - 70 при визначенні розміру пенсії після проведення перерахунку, відповідач порушив право позивача, оскільки при призначенні пенсії первісно встановлено для її обрахунку розмір 80 відсотків від грошового забезпечення.
Частиною 3 статті 1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Однак, Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" також не передбачено зменшення основного розміру пенсії у разі проведення її перерахунку.
Отже, суд зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної пенсії при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 03.03.2018 у справі №564/2288/16-а (№К/9901/23573/18)
Крім того слід зазначити, що Верховний суд у постановах від 20.03.2018 у справі №295/309/17 та від 24.04.2018 у справі №686/12623/17 вказав, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що при проведенні перерахунку пенсії позивачу, відповідачем протиправно зменшено розмір пенсії за вислугу років з 80% на 70% грошового забезпечення.
Що стосується вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату йому пенсії починаючи з 01.01.2016 в розмірі 80% від відповідних сум грошового забезпечення, які встановлені при призначенні пенсії на час звільнення, то суд з цього приводу зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45), яким визначено процедуру перерахунку пенсій та належні для цього підстави.
За змістом ч.ч.1-3 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється Пенсійним фондом на підставі довідок державних органів, з яких особи звільнилися.
Отже, перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. При цьому, формування таких довідок із визначенням розміру грошового забезпечення та врахування певних видів грошового забезпечення належить у даному випадку саме Ліквідаційній комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області.
Позивачем не було надано суду докази того, що при формуванні Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області довідки 10.08.2018 №К-3590, яка була підставою для перерахунку пенсії позивача до складових грошового забезпечення з якого необхідно зробити перерахунок було включено відповідні суми грошового забезпечення, які були встановлені при призначенні пенсії позивачу.
Зважаючи на наведені обставини та норми законодавста, які їх регулюють суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для зобов'язання відповідача враховувати відповідні суми грошового забезпечення, які були встановлені при призначенні пенсії позивачу на час звільнення у разі їх відсутності у довідці від 10.08.2018 №К-3590.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити частково.
Беручи до уваги задоволення позову та приписи ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, на користь позивача належить стягнути судовий збір в сумі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код 13559341), задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення, при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, призначеного йому розміру пенсії з 80 % на 70 % грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_1 з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 80 % грошового забезпечення.
У задоволенні позовної вимоги щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з врахуванням відповідних сум грошового забезпечення, які були встановлені при призначенні пенсії на час звільнення відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати в сумі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.С. Токарева