30 вересня 2008 року колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Житомирської області в складі:
головуючого - судді Заполовського В.Й.
суддів: Забродського М.І., Миніч Т.І.,
при секретарі судового
засідання Прищепа О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Житомирі апеляційні скарги представника Державної судової адміністрації України та Міністерства фінансів України на рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 14 травня 2008 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до Державної судової адміністрації України, Державного казначейства України при Міністерстві фінансів України, третіх осіб : Міністерство фінансів України, Апеляційний суд м.Києва, фінансове управління Шевченківського району м. Києва про стягнення грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб,
встановила :
В березні 2008 року ОСОБА_2 звернувся до суду в порядку адміністративного судочинства з позовом до Державної судової адміністрації України, Державного казначейства України при Міністерстві фінансів України, третіх осіб : Міністерство фінансів України, Апеляційний суд м.Києва, фінансове управління Шевченківського району м. Києва про стягнення грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб у розмірі 34738, 11 грн.
Рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 14 травня 2008 року позов ОСОБА_2 задоволено.
Зобов'язано Державне казначейство України при Міністерстві фінансів України перерахувати Державній судовій адміністрації ( ДСА ) України кошти в сумі 34738, 11 грн. та стягнути зазначену суму коштів з ДСА України, як грошову компенсацію сум податку з доходів фізичних осіб, справлену із заробітної плати ОСОБА_2 за 2004 - 2007 роки на користь останнього.
В апеляційних скаргах представник ДСА України та представник
Справа №22ц/1651 Головуючий у суді 1 -ї інст. Притула Н.Г.
Категорія 6 Суддя-доповідач Заполовський В.Й.
Міністерства фінансів України порушують питання про скасування оскаржуваного рішення з ухваленням нового про відмову в позові.
Посилаються на те, що судом при постановленні рішення допущено порушення норм матеріального і процесуального права. Зокрема зазначають, що судом не враховано те, що заробітна плата суддів, яким є позивач, підлягає обкладенню податком з доходів фізичних осіб відповідно до Закону України „ Про податок з доходів фізичних осіб ". Крім того у 2005 - 2007 роках здійснення компенсаційних виплат сум податку з доходів фізичних осіб суддям законодавством не встановлена. Позивачем позов пред'явлено за нормами Кодексу адміністративного судочинства, а судом постановлено рішення за нормами цивільного судочинства.
Апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи позов пред'явлено за нормами адміністративного судочинства, а справу розглянуто судом першої інстанції у порядку цивільно - процесуального судочинства з ухваленням рішення 14 травня 2008 року.
Постановляючи рішення по суті спору, суд першої інстанції не звернув увагу на ту обставину, що відповідно до вимог, викладених в ч.1 ст.15 ЦПК України, п.1 ч.1 ст.3, ч.1 ст.17 КАС України, даний спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, так як він носить публічно-правовий характер, відповідачами виступають суб'єкти публічної влади, позивач оспорює правильність рішення щодо стягнення грошових коштів справлених із його заробітної плати, як податку з доходів фізичних осіб. Отже, рішення, як того вимагає ч.1 ст.310 ЦПК України, належить скасувати, провадження у справі закрити. Позовну заяву спрямувати до суду першої інстанції для вирішення питання про її прийняття за правилами КАС України.
Керуючись ст.ст.209, 303, 304, 307, 310, 313-315 ЦПК України, колегія суддів, -
ухвалила:
Апеляційні скарги представника Державної судової адміністрації України та Міністерства фінансів України задовольнити частково.
Рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 14 травня 2008 року скасувати, провадження у справі закрити.
Справу повернути до Шевченківського районного суду м.Києва для вирішення питання про прийняття позовної заяви та розгляду її у порядку адміністративного судочинства.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і з цього ж часу може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців.