Рішення від 21.01.2010 по справі 14/189

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"21" січня 2010 р.Справа № 14/189

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Колодій С.Б. розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 14/189

за позовом: фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, Кіровоградська область, м. Гайворон,

до відповідача: Гайворонської міської ради, Кіровоградська область, м. Гайворон,

про зобов'язання укласти договір купівлі-продажу земельної ділянки,

ПРЕДСТАВНИКИ:

від позивача - ОСОБА_2, довіреність № 18 від 05.01.2010,

від позивача - ОСОБА_3, довіреність № 18 від 05.01.2010,

від відповідача - Мурованій Т.Ю., довіреність № 02-22/38 від 19.01.2010,

В судовому засіданні оголошувалась перерва до 14:50 21.01.2010.

Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 подано позовна заява про зобов'язання Гайворонську міську раду укласти договір купівлі-продажу земельної ділянки з ОСОБА_1 на підставі експертної грошової оцінки, яка становить 21'640,00 грн.

Позивач зазначає, що 17.04.2008 Гайворонська міська рада прийняла рішення про продаж йому земельної ділянки.

07.05.2008 позивач звернувся до міської ради з заявою-пропозицією щодо укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки, вказавши на необхідність врахування експертної грошової оцінки земельної ділянки та необхідність відповідності умов договору діючим актам чинного законодавства та отримав відповідь від 04.06.2008, яку вважає відмовою від укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки з визначенням її вартості відповідно до експертної грошової оцінки.

У відзиві на позов Гайворонська міська рада заперечує позов та просить відмовити в його задоволенні. Посилаючись на пункт 3 статті 3, пункт 1 статті 632 Цивільного кодексу України відповідач зазначає, що сторони є вільними в укладенні договору, а експертна грошова оцінка використовується для встановлення ймовірної, вірогідної, стартової, ринкової ціни продажу земельної ділянки, отже фактична сума грошей яка сплачується за перехід прав на земельну ділянку від продавця до покупця може бути більшою ніж визначена експертизою.

Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

26.02.2008 позивач звернувся до голови Гайворонської міської ради із заявою про продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення площею 316,34 кв.м під розміщення магазину, яка знаходиться в межах Гайворонської міської ради за адресою АДРЕСА_1.

17.04.2008 Гайворонська міська рада прийняла рішення № 845 "Про продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення ПП ОСОБА_1", згідно якого вирішила продати ПП ОСОБА_1 земельну ділянку несільськогосподарського призначення площею 316,34 кв.м за адресою АДРЕСА_1 на умовах договору купівлі-продажу шляхом викупу земельної ділянки під розміщення магазину; затвердити ціну продажу земельної ділянки в сумі 54'265,00 грн. (без урахування ПДВ); ПП ОСОБА_1 сплатити повну вартість земельної ділянки площею 316,34 кв.м в сумі 54'265 грн. до нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу; уповноважити Гайворонського міського голову Руденка П.М. укласти від імені ради договір купівлі-продажу земельної ділянки на затверджених умовах, а також оформити інші необхідні для вчинення цієї угоди документи; зобов'язати ПП ОСОБА_1 після укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки та сплати її повної вартості, виготовити державний акт на право власності на землю.

07.05.2008 ПП ОСОБА_1 звернувся з листом до голови міської ради з пропозицією згідно рішення міської ради від 17.04.2008 № 845 укласти договір купівлі-продажу земельної ділянки та нотаріального його посвідчення до 15.05.2008 відповідно до висновків товариства "Кіровоградгеоінформ", за ціною, яка становить 21'640 грн. у розрахунку на один квадратний метр 68,41 грн. При цьому зазначив, що умови договору, які суперечать чинному законодавству до уваги не приймає та зазначив, що діючим законодавством України, органам місцевого самоврядування, повноважень встановлення вартості земельних ділянок при їх продажу, не надано.

04.06.2008 за підписом міського голови позивачу направлено лист-повідомлення, вх. № 302-13/364, в якому посилаючись на рішення сесії міської ради, як органу уповноваженого продавати земельні ділянки комунальної власності, зазначено про визначення міською радою умов продажу земельної ділянки, а саме вартості земельної ділянки, яка не співпадає з експертною грошовою оцінкою.

26.06.2008 ПП ОСОБА_1 на адресу голови міської ради направлено листа, в якому він ставить до відома, що умови договору, які суперечать чинному законодавству до уваги не приймає, оскільки органам місцевого самоврядування встановлювати вартість земельних ділянок при їх продажу заборонено.

Господарський суд відмовляє в задоволенні позову в силу наступного.

Відповідно до пункту а), б) статті 12 Земельного кодексу України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належить - розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міських рад віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

За змістом статті 128 Земельного кодексу України продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень. Рішення міської ради про продаж земельної ділянки є підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки. Вартість земельної ділянки визначається на підставі її грошової та експертної оцінки, яка проводиться за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

З аналізу вказаних норм вбачається, що обов'язковою умовою для передачі земельної ділянки у власність фізичній або юридичній особі є наявність відповідного рішення місцевої ради.

Згідно пункту 2 статті 131 Земельного кодексу України укладання цивільно-правових угод про набуття права власності на земельні ділянки здійснюється відповідно до Цивільного кодексу України з урахуванням вимог цього Кодексу.

Загальний порядок укладання договорів визначено статтями 641, 642 Цивільного кодексу України, статтею 181 Господарського кодексу України, а саме обов'язковість пропозиції зацікавленої особи щодо укладання договору з визначенням істотних умов договору, тобто подання відповідного проекту договору другій стороні.

Згідно пункту 1 статі 648 Цивільного кодексу України зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.

Відповідно до пункту 1 статті 649 Цивільного кодексу України розбіжності, що виникли між сторонами при укладанні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом.

Позовна заява ПП ОСОБА_1 містить вимогу спонукати (зобов'язати) Гайворонську міську раду укласти договір купівлі-продажу земельної ділянки з ОСОБА_1 на підставі експертної грошової оцінки, яка становить 21'640 грн.

Згідно з частиною 3 статті 84 Господарського процесуального кодексу України у спорі, що виник при укладанні або зміні договору, в резолютивній частині вказується рішення з кожної спірної умови договору, а у спорі про спонукання укласти договір - умови, на яких сторони зобов'язани укласти договір, з посиланням на поданий позивачем проект договору.

Таким чином, приписами даної правової норми встановлено, що у спорі про спонукання укласти договір в резолютивній частині рішення вказуються умови, на яких сторони зобов'язані укласти договір, з посиланням на поданий позивачем проект договору.

Позовна заява ПП ОСОБА_1 не містить проект договору купівлі-продажу земельної ділянки та свідчить про недотримання позивачем вимог, встановлених законодавством до порядку укладання господарських договорів, а саме ненадання відповідного проекту договору відповідачу, що є підставою для відмови в задоволенні позову.

Слід також зазначити, що відповідно до статті 128 Земельного кодексу України рішення міської ради про продаж земельної ділянки є підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки. Відповідно до пункту 2 рішення Гайворонської міської ради № 845 від 17.04.2008, який є чинним на час розгляду справи, затверджено ціну продажу земельної ділянки під розміщення магазину за адресою АДРЕСА_1, яка складає 54'265 грн.

За вказаних обставин, господарський суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог та відмовляє в їх задоволенні повністю.

Керуючись ст.ст. 33, 49, 82, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Згідно частини 3 статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.

Копії рішення направити сторонам у справі.

Суддя С.Б.Колодій