Єдиний унікальний номер: 343/2203/18
Номер провадження: 1-в/0343/93/18
про встановлення адміністративного нагляду
23 листопада 2018 року м. Долина
Суддя Долинського районного суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Долинського районного суду Івано-Франківської області подання начальника Долинського ВП Калуського ВП ГУНП України в Івано-Франківській області про встановлення адмiнiстративного нагляду відносно:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, який має неповну середню освіту, неодруженого, непрацюючого, раніше неодноразово судимого: 18 серпня 2003 року Долинським районним судом за ч. 3 ст. 185 КК України до чотирьох років позбавлення волі; 07 червня 2007 року Долинським районним судом за ч. 1 ст. 122 КК України до двох років позбавлення волі; 13 квітня 2011 року Долинським районним судом за ч. 2 ст. 186 КК України до п'яти років позбавлення волі, на підставі ст. 75 КК України звільнено від відбування покарання з випробувальним терміном строком на три роки; постановою Долинського районного суду Івано-Франківської області від 17 лютого 2012 року скасовано засудженому ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 звільнення від відбування покарання з випробовуванням та направлено його для відбування покарання згідно вироку Долинського районного суду Івано-Франківської області від 13.04.2011 року; 03 серпня 2018 року Долинським районним судом за ч. 1 ст. 369 КК України до покарання у виді штрафу в розмірі п"ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 8 500 (вісім тисяч п'ятсот)гривень,-
Начальник Долинського ВП Калуського ВП ГУНП України в Івано-Франківській області звернувся в суд з поданням про встановлення адмiнiстративного нагляду вiдносно ОСОБА_2 .
В поданні зазначено, що 16.07.2017 року ОСОБА_2 був звільнений з місць позбавлення волі. Однак, після звільнення останній на шлях виправлення не став та неодноразово притягувався до адміністративної відповідальност,і в зв'язку з чим ОСОБА_2 згідно ухвали Долинського районного від 23.05.2017 року було встановлено адміністративний нагляд терміном на один рік. Після закінчення адміністративного нагляду ОСОБА_2 , на шлях виправлення не став та продовжував вчиняти різного роду адміністративні правопорушення, що пов?язані із порушенням громадського порядку:
17.11.2018 року ОСОБА_2 , притягнуто до адміністративної відповідальності Долинським ВП за ст. 177 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17грн.;
20.11.2018 року ОСОБА_2 , притягнуто до адміністративної відповідальності Долинським ВП за ч.1 ст. 127 КУпАП та накладено стягнення у вигляді попередження;
22.11.2018 року ОСОБА_2 , притягнуто до адміністративної відповідальності Долинським ВП за ч.2ст. 178 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51грн.;
Після накладення кожного адміністративного стягнення ОСОБА_2 виносились офіційні попередження про можливість встановлення адміністративного нагляду, але на дані попередження він не реагував та продовжував вчиняти різного роду адміністративні правопорушення, вести антигромадський спосіб життя, зловживати спиртними напоями.
В судовому засіданні представник Долинського ВП Калуського ВП ГУНП України в Івано-Франківській області ОСОБА_3 подання підтримав та просив встановити ОСОБА_2 адміністративний нагляд строком один рік з метою недопущення вчинення ним різного роду адміністративних правопорушень та злочинів, встановивши йому обмеження, вказанні у поданні. При цьому не заперечив проти того, щоб на реєстрацію ОСОБА_2 з'являвся один раз в місяць, що зумовлено необхідністю доїжджати йому в районний центр .
ОСОБА_2 в судовому засіданні щодо встановлення відносно нього адміністративного нагляду та задоволення подання не заперечив.
Вислухавши пояснення учасників судового розгляду та дослідивши здобуті й перевірені в судовому засіданні докази, суд вважає, що подання підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Згідно ст. 1 Закону України „Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюється органами внутрішніх справ.
Пунктом "в" ст. 3 даного закону передбачено, що адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
В ст. 10 вказаного Закону зазначено, що до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження:
а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу;
б) заборона перебування у визначених місцях району (міста);
в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста);
г) реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць.
Згідно вимоги в Долинське ВП Калуського ВП ГУНП в Івано-Франківській області №6601 від 12.11.2018 р. (а.с.4-7 ) ОСОБА_2 неодноразово судимий: 18 серпня 2003 року Долинським районним судом за ч. 3 ст. 185 КК України на чотири роки позбавлення волі; 07 червня 2007 року Долинським районним судом за ч. 1 ст. 122 КК України на два роки позбавлення волі; 13 квітня 2011 року Долинським районним судом за ч. 2 ст. 186 КК України на п'ять років позбавлення волі, на підставі ст. 75 КК України звільнено від відбування покарання з випробувальним терміном строком на три роки, тобто за вчинення тяжкого злочину. Постановою Долинського районного суду від 17.02.2012 року скасовано засудженому ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 звільнення від відбування покарання з випробовуванням та направлено його для відбування покарання згідно вироку Долинського районного суду Івано-Франківської області від 13.04.2011 року; 03 серпня 2018 року Долинським районним судом за ч. 1 ст. 369 КК України до покарання у виді штрафу в розмірі п"ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 8 500 (вісім тисяч п'ятсот)гривень.
Згідно копії довідки про звільнення серії РІВ № 07156 ОСОБА_2 відбував покарання за вироком Долинського районного суду від 13.04.2011 р., яким його засуджено за ст. 186 ч. 2, 75, 76 КК України на 5 років позбавлення волі з іспитовим строком 3 роки, в установах Державної кримінально-виконавчої служби з 17.02.2012 р. по 16.07.2015 р. та звільнений з Городоцького виправного центру управління Державної пенітенціарної служби України в Рівненській області. Підстава звільнення: ухвала Рівненського районного суду Рівненської області від 08.07.2015 р. про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання на невідбутий термін 1 рік 6 місяців 21 день.
Ухвалою Долинського районного суду Івано-Франківської області від 17.05.2018 року справа № 343/876/18, продовжено щодо ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 адмiнiстративний нагляд строком на 3 (три) місяці (а.с.11-12).
Про те, що після звільнення з місць позбавлення волі та встановлення щодо нього адмiнiстративного нагляду ОСОБА_2 неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності за різного роду адміністративні правопорушення, пов'язані із порушенням громадського порядку, що вбачається зокрема з: постанови АПО18 № 088386 від 17.11.2018 р. Долинського ВП про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ст. 177 КУпАП та накладення стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17грн. (а.с.13); постанови АПО18 № 088387 від 20.11.2018 р., Долинського ВП про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.1ст. 127 КУпАП та накладення стягнення у вигляді попередження (а.с.15); постанови АПО18 № 088386 від 17.11.2018 р. Долинського ВП про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.2ст. 178 КУпАП та накладення стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51грн. (а.с.17).
Після вчинення цих правопорушень Долинським ВП Калуського ВП ГУНП в Івано-Франківській області винесено ОСОБА_2 офіційні попередження про недопущення антигромадської поведінки та можливість продовження щодо нього адміністративного нагляду зі застосуванням встановлених ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» обмежень, що підтверджується копіями цих попереджень (а.с. 14,16,18).
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_2 , будучи засуджений за вчинення тяжкого злочину, після звільнення з місць відбування покарання, незважаючи на попередження Долинського ВП, систематично порушував громадський порядок та вчиняв адміністративні правопорушення, за що неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, а тому є всі підстави для встановлення відносно нього адміністративного нагляду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1, 3, 5, 6, 10 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі", суд
Подання задовольнити.
Встановити щодо ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 адмiнiстративний нагляд строком на 1 (один) рік, встановивши йому наступні обмеження:
- заборона виходу з будинку(квартири) по місцю проживання з 22.00 год. до 06.00 год.;
- заборона перебувати у місцях , де здійснюють торгівлю спиртними напоями на розлив;
- приходити на реєстрацію в Долинське ВП Калуського ВП ГУНП України в Івано-Франківській області 1 раз на місяць;
- заборона виїзду за межі Долинського району Івано-Франківської області (адміністративного району) в особистих справах без дозволу Долинського ВП Калуського ВП ГУНП України в Івано-Франківській області .
Постанову для виконання направити начальнику Долинського ВП Калуського ВП ГУНП України в Івано-Франківській області.
Ухвала може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду протягом семи днів з часу проголошення через Долинський районний суд Івано-Франківської області.
Суддя: