15 листопада 2018 р. № 1440/2489/18
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Мельника О.М. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
до відповідача:Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області, вул.Адміральська, 27/1, м. Миколаїв, 54001 Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області, вул. Лягіна, 2, м. Миколаїв, 54001
про:скасування постанови від 24.09.2018 р ВП № 56387159,
Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - позивач, ГУ ПФУ) звернулось до суду з адміністративним позовом про скасування постанови Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області (далі - відповідач, ВПВР УДВС ГТУЮ) та Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області (далі - відповідач 2) від 24.09.2018 року ВП № 56387159про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач вказав, що ним на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103), 28.03.2018 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 розмір якої склав 4109,23 грн. Перерахунок пенсії призвів до зменшення розміру пенсії позивача, відтак йому проводиться доплата до попереднього розміру пенсії в сумі 2,80 грн.
Ухвалою від 12.10.2018 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу з особливостями розгляду окремих категорій термінових адміністративних справ.
Представник відповідач 1 надав відзив на позовну заяву, в якому вказав, що позивач не виконав Рішення суду, що стало підставою для застосування штрафу, передбаченого статтею 75 Закону України від 02.06.2016 № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (надалі - Закон № 1404). Вказав, що за виконавчим листом Управління має здійснити перерахунок та виплату за вказаним перерахунком у повному обсязі, оскільки зміст судового рішення по адміністративній справі як раз і полягає у повному відновленні прав стягувача на здійснення перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016 без будь-яких обмежень, тобто зобов'язання виплати суми перерахунку у повному обсязі здійснюється боржником не у добровільному порядку за приписами постанови Кабінету Міністрів України від 21.03.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - Постанова № 103), а у примусовому порядку на виконання судового рішення.
Представник відповідача 2 надав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. З урахуванням цього відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Суд дослідив матеріали справи, оцінив надані докази в їх сукупності та встановив таке.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 22.03.2018 року у справі № 814/482/18 зобов'язано ГУ ПФУ провести перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01.01.2016 року ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54028, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей2 № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області від 27.04.2017 ПС № 01410 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На виконання рішення суду, 03.05.2018 року Миколаївський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист.
14.05.2018 року головним державним виконавцем ВПВР УДВС ГТУЮ винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 56387159 по примусовому виконанню виконавчого листа виданого 03.05.2018 року у справі № 814/482/18. У постанові про відкриття виконавчого провадження держаним виконавцем зобов'язано боржника (ГУ ПФУ) виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.
ГУ ПФУ листом від 25.05.2018 року № 3856/08 повідомило відповідача, що на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 22.03.2018 року у справі № 814/482/18 ним проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.01.2016 року. Перерахунок пенсії стягувача призвів до зменшення його розміру пенсії, відтак проводиться доплата до попереднього розміру пенсії. Виплату перерахованого розміру пенсії та різниці між отриманою пенсією та донарахованою за рішенням суду від 22.03.2018 за період з 01.01.2016 по 30.04.2018 забезпечено в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб".
Постановою головного державного виконавця ВПВР УДВС ГТУЮ від 24.09.2018 року в рамках виконавчого провадження ВП № 56387159 по примусовому виконанню виконавчого листа винесено постанову про накладення на ГУ ПФУ штрафу у розмір 5100,00 грн.
Як вказано в постанові від 24.09.2018 року ВП № 56387159: "… Рішення суду виконано боржником тільки в частині здійснення перерахунок, повну виплату перерахованої пенсії не здійснено.".
Розглядаючи адміністративну справу судом враховано таке.
Згідно з частинами першою та другою статті 63 Закону № 1404, за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначається вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів та міститься попередження про кримінальну відповідальність.
Розмір штрафу визначений частиною першою статті 75 Закону № 1404.
Позивач зазначив в своїй позовній заяві, що розмір перерахованої пенсії склав 4106,43 грн. Проте виплата перерахованого розміру пенсії за рішенням суду не була здійснена з 01.01.2016 року (доказів на підтвердження позивач не надав). Отже в установлений виконавцем строк виплату ОСОБА_1 перерахованої, пенсії позивач не здійснив.
Згідно зі статтею 1291 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб, і підлягає виконанню. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Як вказано у частині четвертій статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України, примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом. Таким законом є зокрема Закон № 1404.
Постанова № 103 не регулює порядок виконання судових рішень, та її норми в жодному випадку не є підставою для звільнення суб'єкта владних повноважень від виконання обов'язків, що покладені на нього таким рішенням.
Позивач не довів, що він надав посадовій особі Відділу належні докази на підтвердження виконання Рішення суду. До того ж, якщо, на думку позивача, Рішення суду було ним виконано у добровільному порядку, він мав можливість оскаржити бездіяльність державного виконавця, що полягає у неприйнятті постанови про закінчення виконавчого провадження.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про те, що посадова особа відповідача не допустила порушень Закону № 1404, тому підстави для скасування постанови від 24.09.2018 року ВП № 56387159 відсутні.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, дослідивши надані докази, на підставі аналізу норм чинного законодавства України суд приходить до висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову.
Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 9, 77, 205, 241-246, 250, 255, 268-271, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволенні адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 ідентифікаційний код 13844159) до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області (вул. Адміральська, 27/1, м. Миколаїв, 54001) та Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області (вул. Лягіна, 2, м. Миколаїв, 54001 ідентифікаційний код 34889877) про скасування постанови від 24.09.2018 ВП № 56387159 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн. - відмовити.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом десяти днів.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.М. Мельник