ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"07" листопада 2018 р. справа № 352/1216/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
за участю: секретаря судового засідання Хоми О.В.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідачів - Крайник О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до начальника Управління Укртрансбезпеки у Івано-Франківській області, Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №030485 від 19.04.2018 року,-
ОСОБА_3 звернулася в суд з адміністративним позовом до начальника Управління Укртрансбезпеки у Івано-Франківській області про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №030485 від 19.04.2018 року в сумі 1700 грн.
Ухвалами Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.10.2018 у справі замінено первинного позивача на фізичну особу-підприємця ОСОБА_3, до участі в справі залучено другого відповідача - Державну службу України з безпеки на транспорті.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувана постанова про накладення штрафу прийнята відповідачем на підставі неправильних висновків та з порушенням процедури накладення штрафу. Розгляд справи проведено без присутності позивача, без врахування поданих заперечень, належної правової оцінки всім обставинам справи. Зазначає, що позивач з водієм транспортного засобу ні у трудових ні в договірних відносинах не перебувала, транспортний засіб знаходиться у тимчасовому володінні та користуванні суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_4, а тому, позивач не є автомобільним перевізником в розумінні Закону України "Про автомобільний транспорт" та, відповідно, не може бути суб'єктом притягнення до відповідальності.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі з підстав, наведених в адміністративному позові та додаткових поясненнях (а.с.137), просила позов задовольнити.
Представник відповідачів в судовому засіданні стосовно задоволення позову заперечила, з підстав зазначених у відзиві (а.с.111-115). Пояснила, що 12.03.2018 інспекторами управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області на автодорозі М-12 проведено рейдову перевірку транспортного засобу марки DAF ХF 95.480 номерний знак НОМЕР_1 щодо дотримання перевізником вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів згідно товарно-транспортної накладної №CА-ЦБ/РНВ-007045 від 10.03.2018. За результатами проведеної перевірки встановлено, що при перевезенні вантажу для ТОВ "Сандора", згідно чеку зважування №232 від 12.03.2018 навантаження на одинарну вісь становить 12,4 т. Встановлено порушення, а саме у водія відсутній дозвіл на перевезення великовагового вантажу автомобільними дорогами України загального користування, відповідальність за що передбачено абз.3 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт". За результатами перевірки складений акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт № 045344, який перенаправлений в Управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області для розгляду справи за місцем знаходження перевізника ОСОБА_3 Розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт було призначено на 19.04.2018 року, про що позивачу направлений рекомендований лист з повідомленням від 27.03.2018 року №26/1131-18. В матеріалах справи наявна довіреність, яка видана ОСОБА_4 на ОСОБА_3, та договір оренди транспортного засобу, які не стосуються транспортного засобу, що проходив габаритно-ваговий контроль 12.03.2018 (ДАФ д.н.з. НОМЕР_1), яким чином ці документи опинились в матеріалах справи невідомо. В матеріалах рейдової перевірки, складеними працівниками Управління Укртрансбезпеки в Тернопільській області товарно-транспортна накладна значиться за №СА-ЦБ/РНв-007045 від 10.03.2018 р., автомобільним перевізником вказана саме ОСОБА_3 Враховуючи зафіксовані в акті перевірки порушення, відповідачем винесено постанову №030485. Вважає, що оскаржувана постанова відповідачем винесена з дотриманням вимог чинного законодавства, позовні вимоги необґрунтовані, в задоволенні позову просила відмовити.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідачів, взявши до уваги відзив на позов, дослідивши надані суду письмові докази, судом встановлено наступне.
12.03.2018 працівниками Управління Укртрансбезпеки в Тернопільській області за наслідками проведеної рейдової перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом на автодорозі М-12 Тернопільської області складено акт за №045344 (а.с.59).
В акті зафіксовано факт перевезення водієм ОСОБА_5 транспортним засобом DAF ХF 95.480 (номерний знак НОМЕР_1), що належить фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3, вантажу для ТОВ "Сандора" згідно товарно-транспортної накладної №СА-ЦБ/РНв-007045 від 10.03.2018. Встановлено, що у водія відсутній дозвіл на перевезення великовагового вантажу автомобільними дорогами України загального користування, чим порушено вимоги п. 22.5 Правил дорожнього руху України та вимоги ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність за що передбачено абз.3 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
19.04.2018 начальником Управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області за виявлене порушення, на підставі абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" винесено постанову №030485, якою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 застосовано фінансову санкцію - адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700,00 грн. (а.с.10).
Не погоджуючись із вказаною постановою від 19.04.2018 позивач звернулася з позовом до суду.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України "Про автомобільний транспорт".
Цей Закон регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.
Відповідно до частини 11 статті 6 зазначеного вище Закону державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, зокрема, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом встановлено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 року № 1567.
Відповідно до пункту 2 цього Порядку державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Згідно пункту 15 зазначеного вище Порядку, під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Статтею 3 Закону України "Про автомобільний транспорт" встановлено, що цей Закон регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.
Статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" встановлені документи, на підставі яких виконуються вантажні перевезення. Автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи. Зокрема, за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Засади діяльності автомобільного перевізника, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах передбачено статтею 33 цього Закону. Автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб'єкт господарювання, який відповідно до законодавства надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовується на законних підставах.
Судом встановлено та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що ОСОБА_3, як орендодавцем, транспортний засіб, що був об'єктом рейдової перевірки, а саме DAF ХF 95.480, передано на правах оренди фізичній особі-підприємцю ОСОБА_4, що підтверджується договором оренди (найму) транспортного засобу від 04.08.2014 року (а.с.11).
Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_4 (Замовником) та громадянином ОСОБА_5 (Виконавцем) 07.03.2018 року укладено цивільно-правовий договір, за яким Замовник доручає, а Виконавець бере на себе зобов'язання виконати роботу з послуг водія вантажного транспорту у строк з 07.03.2018 року по 31.03.2018 року (а.с.31).
Актом здачі-прийняття робіт (надання послуг) №ОУ-0000048 підтверджується що ФОП ОСОБА_4 (Виконавцем) 13.03.2018 було проведено транспортні послуги Миколаїв-Тернопіль транспортним засобом DAF (номерний знак НОМЕР_1) для ТОВ "Бізнес-Хол" (Замовника) згідно договору замовлення на перевезення вантажу №000003355 від 09.03.2018 (а.с.30,151).
За результатами здійснення вказаної господарської операції фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 складено податкову накладну №7 від 13.03.2018 (а.с.149).
Таким чином, у цивільно-правових відносинах із водієм ОСОБА_5 перебуває фізична особа - підприємець ОСОБА_4, який виступає як суб'єкт господарювання, який відповідно до законодавства 13.03.2018 надав послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом DAF ХF 95.480, що використовується на законних підставах, а отже, у розумінні Закону України "Про автомобільний транспорт" саме ОСОБА_4 є автомобільним перевізником в спірних правовідносинах.
Докази зворотного відповідачем суду не представлено, в матеріалах справи такі відсутні.
У відповідності до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що є протиправними дії відповідача щодо винесення постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №030485 від 19.04.2018 року на фізичну особу-підприємця ОСОБА_3, оскільки вантажне перевезення як суб'єктом господарювання 13.03.2018 транспортним засобом DAF ХF 95.480 нею не здійснювалось, позивач не є в розумінні Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільним перевізником, до якого можна було б застосувати адміністративно-господарські санкції та нею не було допущено порушення вимог статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі викладеного, суд вважає, що постанова №030485 від 19.04.2018 року прийнята відповідачем необгрунтовано, без врахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, без дотримання принципів добросовісності та розсудливості, а тому позовні вимоги підлягають до задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Сплачений позивачем судовий збір становить 704,80 грн., який підлягає стягненню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Івано-Франківській області № 030485 від 19.04.2018 року про застосування до фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 адміністративно-господарського штрафу в розмірі 1700 грн. (одна тисяча сімсот гривень).
Стягнути на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (код НОМЕР_2, АДРЕСА_1) за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845, Проспект Перемоги, 14, м. Київ, 03135) сплачений судовий збір в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Біньковська Н.В.
Рішення складене в повному обсязі 16.11.2018 .