і м е н е м У к р а їн и
08 листопада 2018 року м. Дніпросправа № 804/2553/18
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Ясенової Т.І. (доповідач),
суддів: Дурасової Ю.В., Суховарова А.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Дніпропетровський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 червня 2018 року (суддя Коренев А. О.) за позовом Дніпропетровського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України до Головного управління Державної фіскальної служби України у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення,-
Дніпропетровський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України звернувся до суду з позовом до Головного управління державної фіскальної служби у Дніпропетровській області, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області № 0070781309 від 17.10.2017 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що за період з 21.01.2016 по 27.09.2017 року єдиний внесок сплачений позивачем повністю протягом зазначеного періоду, що підтверджено платіжними дорученнями, тому рішення контролюючого органу є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 червня 2018 року адміністративний позов залишено без задоволення.
В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення про задоволення позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги посилається на те, що у період з 21.01.2016 року по 27.09.2017 року під час складання та здачі звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за березень 2016 року, квітень 2016 року, березень 2017 року, квітень 2017 року, липень 2017 року до таблиці № 4 «Нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суми грошового забезпечення та на суми допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами» занесено осіб, які отримують допомогу по тимчасовій непрацездатності по вагітності та пологам, які насправді мають бути відображені лише у таблиці 6 «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового
забезпечення) застрахованим», що призвело до задвоєння сум та подання звітності щодо єдиного внеску за невстановленою формою (пункт 7 частини 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»). Вказана помилка не призвела до недоотримання бюджетом коштів єдиного внеску, оскільки відповідно до частини 1 статті 11 Закону № 2464 страхові кошти, акумульовані на централізованих рахунках органів доходів і зборів, автоматично перераховуються не пізніше наступного операційного дня після їх зарахування на єдиний казначейський рахунок (ч.ч.4,5 статті 45 Бюджетного кодексу України), а згідно з Положенням про єдиний казначейський рахунок, затвердженим наказом Держказначейства України від 26.06.2002 року № 122, цей рахунок є консолідованим і об'єднує всі рахунки. Таким чином, перераховані кошти потрапили до Державного бюджету України. 20.11.2017 року позивач подає звіт про ЄСВ, яким у таблиці 4 виправляє помилку на загальну суму 38233,68 грн., яка складається з помилково визначених сум, відображених у таблиці 4 звіту, а саме: за березень 2016 року - 10489,79 грн., за 4 місяць 2016 року - 2509,76 грн., за 3 місяць 2017 року - 8879,56 грн., за 4 місяць 2017 року - 15868,89 грн., за 7 місяць 2017 року - 485,69 грн., що саме спричинило невідповідність сум зазначених у звіті та сплачених сум ЄСВ. Оскільки ця інформація відображена у картці платника податків та наданими поясненнями представника позивача, зазначені звіти до суду першої інстанції не подавались.
У відповідності до вимог статті 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Дніпропетровський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України, як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Шевченківському районі м. Дніпра.
Матеріалами справи підтверджено, що 17 жовтня 2017 року в. о. заступника начальника Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області прийнято рішення № 0070781309 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску до Дніпропетровського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України у розмірі 13 466,12 грн., що становить 20% - з 01.01.2015 року за період з 21.01.2016р. по 27.09.2017 року, а також пеню у розмірі 478,12 грн. (а. с. 9)
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464), Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом МФУ від 20.04.2015 р. №449 ( далі - Інструкція №449).
За приписами підпунктів 1, 4 пункту 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю.
Відповідно до частини 4 статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок нараховується на суми, не зменшені на суму відрахувань податків, інших обов'язкових платежів, що відповідно до закону сплачуються із зазначених сум, та на суми утримань, що здійснюються відповідно до закону або за договорами позики, придбання товарів та виплат на інші цілі за дорученням отримувача.
Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. (частина 8 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»)
У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. (частина 11 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»)
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. (частина 12 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»)
При цьому, частиною 10 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно. (частина 13 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»)
Матеріалами справи підтверджено, що в графі 8 звіту за 12 - й місяць 2015 року підприємством визначено загальну суму єдиного внеску, що підлягає сплаті - 1792821,87 грн. Під час виплати заробітної плати (авансу) за грудень 2015 року, позивачем сплачено 1792691,57 грн., та недоплачено 130,3 грн., яка погашена платником податків 28.01.2016 року із пропуском законодавчо встановленого строку на 8 днів.
Звіт за 10-й місяць 2016 року платником подано на суму 502173,39 грн. Згідно інтегрованої картки платника - наявна переплата у сумі 496068,96 грн., в результаті чого виникла недоїмка на суму 6104,43 грн., яку платником було погашено двома платежами 29.11.2016 року.
Звіт за 1-й місяць 2017 року платником подано на суму 506288,13 грн. Згідно інтегрованої картки платника - наявна переплата у сумі 505150,53 грн., в результаті чого виникла недоїмка на суму 1137,60 грн., яку платником погашено платежем 27.02.2017 року.
Звіт за 6-й місяць 2017 року платником подано на суму 707897,94 грн. Згідно інтегрованої картки платника - наявна переплата у сумі 6881936,36 грн., в результаті чого виникла недоїмка на суму 19704,58 грн., яку платником погашено трьома платежами 27.07.2017 року.
Звіт за 7-й місяць 2017 року платником подано на суму 605163,00 грн. Згідно інтегрованої картки платника - наявна переплата у сумі 571805,64 грн., в результаті чого виникла недоїмка на суму 33843,05 грн., яку платником погашено трьома платежами 22.08.2017 року та 29.08.2017.
Звіт за 8-й місяць 2017 року платником подано на суму 565104,40 грн. Згідно інтегрованої картки платника - наявна переплата у сумі 558693,73 грн., в результаті чого виникла недоїмка на суму 6410,67 грн., яку платником погашено двома платежами 27.09.2017 року.
Вищезазначене свідчить про несвоєчасну сплату позивачем ЄСВ за 12 місяць 2015 року, 10-й місяць 2016 року, 1-й місяць 2017 року, 6-й місяць 2017 року, 7-й місяць 2017 року, та 8-й місяць 2017 року.
Копії платіжних доручень, наявні в матеріалах справи підтверджують факт несвоєчасної сплати єдиного внеску.
Враховуючи вищевикладені обставини, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, що правомірності прийняття рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску за період 21.06.2016 з року до 27.09.2017 року.
Доводи апеляційної скарги стосовно допущення помилок при складанні звіту та збільшення ЄСВ, який підлягає сплаті не спростовують факту несвоєчасної сплати ЄСВ.
Наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435 затверджено Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. (Порядок № 435)
Пунктом 2 розділу V Порядок № 435 встановлено, що у разі виявлення страхувальником у Звіті після закінчення строку подання такого Звіту помилки в реквізитах (крім сум), що стосується страхувальника або застрахованої особи, подаються скасовуючі документи, тобто страхувальник повинен сформувати та подати Звіт за попередній період, який містить перелік таблиць Звіту, відповідну таблицю із зазначенням типу форми «скасовуючи» з відомостями, які були помилкові, на одну або декількох застрахованих осіб та відповідну таблицю із зазначенням типу форми «початкова» із зазначеними правильними відомостями на одну або декількох застрахованих осіб, при цьому таблиця 6 додатка 4 до цього Порядку має містити дані щодо кожної застрахованої особи окремо.
Звіт, сформований для виправлення помилок за попередні звітні періоди, не має містити таблиць 1-4 додатка 4 до цього Порядку. При цьому внесення змін до сум нарахованої заробітної плати або доходу та у зв'язку з цим до нарахованих сум єдиного внеску за звітний місяць при формуванні і поданні скасовуючих документів не допускається.
Позивач подає звіт про ЄСВ, яким за попередні періоди виправляє помилку на загальну суму 38233,68 грн. 20.11.2017 року, що нормами чинного законодавства не допускається.
Враховуючи встановлені обставини справи та наведені норми законодавства, суд апеляційної інстанції вважає вірним висновок суду першої інстанції, щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції вірно встановлено обставини справи та правильно застосовано до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, пояснень про докази до апеляційної скарги висновків суду не спростовують. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 316, 321,322, 327, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Дніпропетровського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 червня 2018 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з 08.11.2018 та відповідно до частини 2 статті 328 КАС України може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Головуючий - суддя Т.І. Ясенова
суддя Ю.В. Дурасова
суддя А.В. Суховаров