м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
про закриття провадження у справі
25 січня 2010 р. Справа № 2-а-5512/09/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Дмитришена Руслана Миколаївна
при секретарі судового засідання: Котюжанській Тетяні Олександрівні
сторони в судове засідання не з"явились.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи:
за позовом: ОСОБА_1
до: управління ДАІ ГУМВС України у Вінницькій області до Вінницького МРЕВ УДАІ ГУМВС України у Вінницькій області
про: усунення перешкод в користуванні і розпорядженні власністю
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до управління ДАІ ГУМВС України у Вінницькій області до Вінницького МРЕВ УДАІ ГУМВС України у Вінницькій області про усунення перешкод в користуванні і розпорядженні власністю.
Дана адміністративна справа надійшла з Ленінського районного суду м. Вінниці.
Ухвалою суду 04 січня 2010 р. справу за №2-а-5512/09/0270 прийнято до провадження за правилами ст. 22 КАС України.
25.01.2010 року позивачем подано заяву за вх. №1301 щодо закриття провадження у справі, оскільки справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. Крім того, позивач просить дане клопотання розглянути у відсутність останнього.
Відповідно ч.1 ст. 157 КАС України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Дослідивши матеріалами справи, розглянувши клопотання, суд приходить до висновку щодо його задоволення, виходячи з наступного.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією з сторін є суб'єкт, що здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Отже, необхідною та єдиною ознакою справи адміністративної юрисдикції має бути публічно-правовий спір.
Публічно-правові відносини - це відносини між органами влади і їх посадовими чи службовими особами, які здійснюють владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень і фізичними та юридичними особами.
Частина 2 статті 2 КАС України чітко вказує, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією та Законами України встановлений інший порядок судового провадження.
Не є публічно-правовим спір за участю суб'єкта владних повноважень, з одного боку, та суб'єкта приватного права, фізичної особи, коли управлінські дії суб'єкта владних повноважень спрямовані на створення, зміну або припинення її цивільних прав. У такому разі це є спір, правовідносини якого врегульовані нормами цивільного права, так як в даному випадку реалізується не публічний спір, а приватний інтерес.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, предмет спору в даній справі безпосередньо пов'язаний з правом користування та розпорядженням власності, що не свідчать про наявність спірних публічно-правових відносин, а тому даний спір не підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства.
Оскільки в даній справі має місце спір про право, який не відноситься до підсудності адміністративних судів, такий спір повинен розглядатися в порядку цивільного провадження.
Керуючись ст. 136 п. 2 ч. 1 , ст. 157, ст.ст. 165, 186, 264 КАС України, суд -
Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до управління ДАІ ГУМВС України у Вінницькій області до Вінницького МРЕВ УДАІ ГУМВС України у Вінницькій області про усунення перешкод в користуванні і розпорядженні власністю закрити.
Роз'яснити позивачу що розгляд такої справи віднесено до юрисдикції місцевих загальних судів в порядку цивільного судочинства.
Копію даної ухвали направити сторонам по справі.
Повторне звернення з тією самою позовною заявою не допускається.
Відповідно до ст. 186 КАС України ухвала може бути оскаржена протягом 5 днів з дня її проголошення. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали . Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом 10 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України ухвала набирає законної сили після закінченя строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо її не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя./підпис/. Дмитришена Руслана Миколаївна
Копія вірна.
Суддя:
Секретар: