Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710
30 жовтня 2018 р. Справа № 2040/7545/18
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1, з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд визнати бездіяльність протиправною та зобов'язати вчинити певні дії.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 17.09.2018 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії в порядку ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).
02.10.2018 року (вх. № 01-26/50868/18) позивачем подано до суду заяву про зміну предмета позову та збільшення розміру позовних вимог по даній справі, в якій просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (адреса: пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344), яка полягає у неприйнятті Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області згідно статті 21 Конституції України, частини третьої статті 22 Конституції України, частини 1 га частини 2 статті 24 Конституції України, пунктів 1, 6 частини першої статті 92 Конституції України, частини першої статті 1173 Цивільного кодексу України та на підставі частини 18 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (з подальшими змінами та доповненнями) і постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" рішення про перерахунок пенсії з 01 березня 2018 року з грошового забезпечення військовослужбовців, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з урахуванням не тільки відповідного окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років, а й з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а саме: з грошового забезпечення для перерахунку пенсії у сумі 92299 грн 86 коп., яке складає: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років 45 %, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 % посадового окладу) розрахунок: 8180 грн 00 коп. /100 х 15 = 1227 грн 00 коп. доплата за науковий ступінь кандидата наук (5% посадового окладу) розрахунок 8180 грн 00 коп. /100 х 5 = 409 грн 00 коп. надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу (100% відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) розрахунок: 8180,00 + 1410,00 + 4315,00 = 13905 грн 50 коп. премія (452 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) розрахунок: 8180 грн 00 коп. +1410 грн 00 коп. + 4315 грн 50 коп. = 13905 грн 50 коп. /100 х 452 = 62852 грн 86 коп. - всього: (розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії) - 92299 грн 86 коп.; визнати протиправною бездіяльність відповідача Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (адреса: пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344), яка полягає у неприйнятті Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області згідно статті 21 Конституції України, частини третьої статті 22 Конституції України, частини 1 та частини 2 статті 24 Конституції України, пунктів 1, 6 частини першої статті 92 Конституції України, частини першої статті 1173 Цивільного кодексу України та на підставі частини 18 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (з подальшими змінами та доповненнями) і постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" рішення про виплату пенсії , з 01 березня 2018 року після її перерахування у сумі 54456 грн 92 коп.; зобов'язати відповідача Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (адреса: пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344), прийняти рішення про перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, з 01 березня 2018 року згідно статті 21 Конституції України, частини третьої статті 22 Конституції України, частини 1 та частини 2 статті 24 Конституції України, пунктів 1, 6 частини першої статті 92 Конституції України, частини першої статті 1173 Цивільного кодексу України та на підставі частини 18 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (з подальшими змінами та доповненнями), і постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" з грошового забезпечення військовослужбовців, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з урахуванням не тільки відповідного окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років, а й з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а саме: зобов'язати відповідача Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (адреса: пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344), прийняти рішення про перерахунок та виплату пенсії з 01 березня 2018 року у сумі 54456 грн 92 коп. з грошового забезпечення для перерахунку пенсії у сумі 92299 грн 86 коп., яке складає: посадовий оклад за військовим званням надбавка за вислугу років 45 % надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 % посадового окладу) розрахунок: 8180 грн 00 коп. /100 х 15 = 1227 грн 00 коп. доплата за науковий ступінь кандидата наук (5% посадового окладу) розрахунок 8180 грн 00 коп. /100 х 5 = 409 грн 00 коп. надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу ( 100% відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) розрахунок: 8180,00 + 1410,00 + 4315,00 = 13905 грн 50 коп. премія (452 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) розрахунок: 8180 грн, 00 коп. +1410 грн. 00 коп. +4315 грн 50 коп. = 13905 грн 50 коп. /100 х 452 - 62852 грн 86 коп., всього: (розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії) - 92299 грн 86 коп.; стягнути з відповідача Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (адреса: пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344), на його користь недоплачену за березень 2018 року, квітень 2018 року, травень 2018 року, червень 2018 року, липень 2018 року, серпень 2018 року, вересень 2018 року пенсію у загальній сумі 335638 грн. 10 коп.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що його пенсія як військовослужбовця має обчислюватися та призначатися з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, а не тільки з посадового окладу, окладу за військовим званням та процентної надбавки за вислугою років. Стверджує, що Кабінет Міністрів України не має конституційних повноважень на визначення правовими актами Кабінету Міністрів України перерахунку пенсій військовим пенсіонерам не з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством, а тільки з посадового окладу, окладу за військовим званням та процентної надбавки за вислугою років. Крім того вважає, що з 01 березня 2018 року його пенсія повинна перераховуватися та виплачуватися з урахуванням премії старшого викладача Інституту підготовки юридичних кадрів для Служби безпеки України Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого як мінімум у розмірі 452 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років. Також позивач зазначає, що з 01 січня 2008 року на підставі постанови Харківського окружного адміністративного суду від 31 травня 2013 року у справі № 2а- 9628/08/2070 вже має право на врахування при обчисленні та перерахунку його пенсії: надбавки до посадового окладу у розмірі 15 % посадового окладу за службу в умовах режимних обмежень (за роботу відомостями та їх носіями, що мають ступінь секретності "цілком таємно"), яка встановлена постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 року № 414 "Про види, розмір і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці"; доплати за науковий ступінь кандидата наук, яка згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з 01 березня 2018 року виплачується у розмірі 5 відсотків посадового окладу; надбавки у розмірі 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років за виконання особливо важливих завдань, премії.
Ухвалою суду від 03.10.2018 витребувано у відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, належним чином завірені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1
Копії ухвал про відкриття спрощеного провадження та витребування доказів надіслані відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представником Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог у повному обсязі та зазначив, що перерахунок пенсії позивачу управлінням проведено на підставі норм чинного законодавства. В обґрунтування своєї позиції вказує, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках. Щодо врахування премії у розмірі 425%, то розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Крім того стверджує, що позивач неодноразово наголошував на тому, що він не заявляє вимог до УСБУ в Харківській області, у зв'язку з тим, що ними було виконано обов'язок надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, відповідно до постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". З огляду на вищевикладене зазначає, що головним управлінням ПФУ в Харківській області також було виконано вимоги законодавства в повному обсязі та відповідно до постанови КМУ № 103 та на підставі довідки про грошове забезпечення від 12.04.2018 №1123, наданої управлінням Служби безпеки України по Харківській області позивачу було зроблено перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року.
У пояснення на відзив до позовної заяви ОСОБА_1 не погодився із доводами відповідача, просив позовні вимоги задовольнити.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши доводи, викладені в заявах по суті сторін, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є підполковником СБУ в запасі, проходив кадрову військову службу в Службі безпеки України з 01 вересня 1987 року по 10 жовтня 2006 року.
Наказом Першого заступника директора Інституту підготовки слідчих кадрів для СБУ у складі Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого від 10 жовтня 2006 року № 189-ос "Про виключення із списків особового складу підполковника ОСОБА_1" позивач з 10 жовтня 2006 року був виключений із списків особового складу Інституті підготовки слідчих кадрів для СБУ у складі Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого (за інформацією, наявною в пенсійній справі ОСОБА_1.).
Позивачу призначена пенсія у розмірі 59 процентів відповідних сум грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виплату якої здійснює Головне управління Пенсійного фонду України в Харківської області.
Управлінням Служби безпеки України в Харківській області надано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 12 квітня 2018 року за № 4415, в якій згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" зазначені такі складові грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії: посадовий оклад - 8180 грн 00 коп., оклад за військовим званням - 1410 грн 00 коп., надбавка за вислугу років 45 % - 4315 грн 50 коп. (а.с. 72).
За даними пенсійної справи, з урахуванням цієї довідки позивачу проведено перерахунок пенсії.
Не погодившись із проведеним перерахунком пенсії позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом.
Вирішуючи спір з урахуванням заявлених сторонами доводів, судом враховане таке.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (у подальшому - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно ч.4 статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - Постанова № 103), передбачено перерахування пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова № 704) затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14. Вказана постанова набрала чинності 1 березня 2018 року.
За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Так, Постановою № 45 встановлено послідовний алгоритм дій для здійснення перерахунку пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ. Зокрема, уповноважені силові структури повідомляють Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 (далі - Порядок № 3-1), відповідно до якого документи для призначення та проведення перерахунку подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами силових структур.
Аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку, що Порядками № 45 та № 3-1 встановлюється певна послідовність дій при проведенні перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, яка включає видачу відповідним державним органом, з якого особа була звільнена зі служби довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії такої особи із зазначенням конкретних видів грошового забезпечення за відповідною посадою.
Отже, за змістом положень пункту 24 Порядку № 3-1 та Порядку № 45 органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.
Дана правова позиція узгоджується з позицією Верховного суду України, зазначеною в постанові від 25.11.2014 у справі № 21-322а14 (реєстраційний номер рішення в ЄДРСР 42010782).
Як вбачається з матеріалів справи, довідка, яка видана Управлінням Служби безпеки України в Харківській області від 12 квітня 2018 року за № 4415 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, містить такі складові грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.03.2018: посадовий оклад - 8180 грн. 00 коп., оклад за військовим званням - 1410 грн. 00 коп., надбавка за вислугу років 45 % - 4315 грн. 50 коп.
З копії протоколу автоматизованої системи розрахунку пенсій, що є в матеріалах пенсійної справи, можна побачити, що всі зазначені складові та тільки ці складові враховані при обчисленні пенсії позивача, що призвело до збільшення розміру пенсії з урахуванням 50% виплати підвищення.
Суд зазначає, що довідка, яка видана Управлінням Служби безпеки України в Харківській області від 12 квітня 2018 року за № 4415 не містить такої складової грошового забезпечення як надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 % посадового окладу), доплата за науковий ступінь кандидата наук (5% посадового окладу), надбавки за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу (100% відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) та премія в розмірі 452 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, що відповідно виключає відповідальність відповідача в частині неврахування цих надбавок та премій при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач не наділений повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії позивача, а здійснює її нарахування на підставі наданих Управлінням Служби безпеки України довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Суд звертає увагу на те, що позивачем не оскаржуються підстави видачі Управлінням Служби безпеки України в Харківській області довідки від 12 квітня 2018 року за № 4415 та не спростовується правомірність її складення в частині включення спірних видів грошового забезпечення.
Оскільки розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідці, виданої Управлінням Служби безпеки України в Харківській області від 12 квітня 2018 року за № 4415, дії головного управління щодо невключення до розрахунку пенсії ОСОБА_1 спірних видів надбавок, доплат, підвищень, премій, які не вказані у такій довідці, не становили порушень прав позивача, які б потребували судового захисту.
Щодо доводів позивача про те, що Кабінет Міністрів України не має конституційних повноважень на визначення правовими актами Кабінету Міністрів України перерахунку пенсій військовим пенсіонерам не з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством, а тільки з посадового окладу, окладу за військовим званням та процентної надбавки за вислугою років, суд вважає за необхідне вказати таке.
Відповідно до частини третьої (четвертої) статті 63 Закону № 2262-ХІІ (в редакції на момент призначення пенсії) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Як вбачається з наведеної норми права, вказана норма не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.
Разом із тим, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII частину 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ викладено у такій редакції: "усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій" (набрання чинності з 01.01.2017).
Таким чином, починаючи з 01.01.2017 законодавцем змінено правові підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям та віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених виплат.
Урядовим рішенням передбачено набрання чинності з 1 березня 2018 р. постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", та визначено порядок перерахунку і виплати пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Зокрема, Постановою № 103 передбачено, що військовослужбовцям та деяким іншим особам перерахунок пенсій здійснюватиметься із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Таким чином, нормативний підхід до розуміння норм права, що регулюють відносини перерахунку і виплати пенсій на умовах норм Закону № 2262-ХІІ, дає можливість суду зробити висновок, що зі зміною правового регулювання підстав проведення перерахунку пенсії Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Враховуючи вищевикладене, дії відповідача щодо проведення перерахунку пенсії на підставі довідки, виданої Управлінням Служби безпеки України в Харківській області від 12 квітня 2018 року за № 4415, не можуть вважатися протиправними, оскільки такий перерахунок проведено на виконання Постанови № 103, що кореспондується з приписами ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ в частині наданого Уряду права встановлювати такі умови перерахунку пенсії.
Суд відхиляє доводи позивача про те, що з 01 січня 2008 року на підставі постанови Харківського окружного адміністративного суду від 31 травня 2013 року у справі № 2а- 9628/08/2070 він вже має право на врахування при обчисленні та перерахунку його пенсії складових грошового забезпечення у розмірах, зазначених у позовній заяві, з таких підстав.
Зазначеною постановою суду від 31.05.2013 по справі №9628/08/2070 були визначені процент та суми додаткових видів грошового забезпечення від посадового окладу, який було встановлено позивачу на той час та зобов'язано УСБУ в Харківській області надати ГУ ПФУ в Харківській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2008 з зазначенням інших сум грошового забезпечення ніж ті, що були надані попередньо на підставі якої головне управління було зобов'язано провести перерахунок пенсії з 01.01.2008.
Слід зауважити, що процент та суми додаткових видів грошового забезпечення заявлені ОСОБА_1 в позовних вимогах в межах розгляду цієї справи різняться з тими, що були зазначені в постанові суду від 31.05.2013 по справі №9628/08/2070.
Судом встановлено, що з 01.01.2018 запроваджені законодавчі зміни, які призвели до перерахунку пенсії особам, яким пенсія призначена відповідно до Закону № 2262-ХІІ, та до осучаснення складових грошового забезпечення, з яких визначається розмір пенсії.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію прав та основоположних свобод (далі - Конвенція) та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Суд при вирішенні даної справи по суті бере до уваги практику Європейського суду з прав людини.
Так, Європейський суд з прав людини у справі № 43331/12 за заявою Великода проти України зазначив, що законодавчі норми щодо пенсійного забезпечення можуть змінюватися, а відповідне судове рішення не може бути гарантією проти таких змін у майбутньому (див. рішення у справах "Аррас та інші проти Італії" (Arras and Others v. Italy), заява № 17972/07, п. 42, від 14 лютого 2012 року, та "Сухобоков проти Росії" (Sukhobokov v. Russia), заява № 75470/01, п. 26, від 13 квітня 2006 року). У цій справі національні суди розглянули скаргу заявниці щодо зменшення розміру її пенсії та дійшли висновку, що сума пенсійних виплат була зменшена після внесення змін до відповідних законодавчих актів. Суд констатує, що подальша дія вищезазначеного судового рішення закінчилася, коли у законодавство, яке регулювало пенсійні виплати заявниці, було внесено зміни.
Таким чином, постанова Харківського окружного адміністративного суду від 31 травня 2013 року у справі № 2а - 9628/08/2070 не може бути гарантією проти змін законодавства, що регулює грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та враховуватися при наступних перерахунках пенсії ОСОБА_1
Враховуючи вищевикладене, суд вважає безпідставними посилання позивача на складові грошового забезпечення визначені у постанові Харківського окружного адміністративного суду від 31 травня 2013 року у справі № 2а - 9628/08/2070.
Суд також вважає необґрунтованими доводи позивача про те, що з 01 березня 2018 року його пенсія повинна перераховуватися та виплачуватися з урахуванням премії старшого викладача Інституту підготовки юридичних кадрів для Служби безпеки України Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого як мінімум у розмірі 452 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років з посиланням на те, що вказані обставини встановлені ухвалою слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва від 26 липня 2018 року у справі № 760/18842/18.
Як вбачається з копії цієї ухвали, ОСОБА_1 надано дозвіл на тимчасовий доступ до документів з можливістю вилучення їх копій, а саме наказів тимчасово виконуючого обов'язки начальника Інституту підготовки юридичних кадрів для Служби безпеки України Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, код ЄДРПОУ 20001289, місцезнаходження: 61002, Харківська область, місто Харків, вулиця Мироносицька, 71, якими встановлено оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, старшим викладачам Інституту підготовки юридичних кадрів для Служби безпеки України Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, станом на 01 березня 2018 року.
Постановляючи вказану ухвалу, суд зазначив, що наявні підстави вважати, що інформація, яка міститься в документах, зазначених у клопотанні, має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, може бути використана як доказ, іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, неможливо.
Отже, судом не визначалося право позивача на перерахунок пенсії та не встановлювалися жодні обставини, на які посилається ОСОБА_1, як на підставу для задоволення його позовних вимог.
Разом із тим, суд відхиляє доводи відповідача про необхідність закриття провадження у справі з підстав того, що заявлені позивачем вимоги вже були предметом розгляду Харківським окружним адміністративним судом у справі № 820/3571/18, оскільки позовні вимоги, що розглядаються судом в межах цієї справи, хоч неістотно, але відрізняються від заявлених раніше (зокрема в частині обраного способу захисту, розміру спірних видів грошового забезпечення та розміру премії 452 % посадового окладу старшого викладача Інституту підготовки юридичних кадрів для Служби безпеки України Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років).
З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, то у суду відсутні підстави для задоволення позову.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, адреса: 61001, АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, адреса: 61022, м. Харків, м-н Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов.) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Шевченко О.В.