22 жовтня 2018 року Справа № 0840/3338/18 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В. розглянув у судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Управління соціального захисту населення по Хортицькому району Запорізької міської ради
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя (надалі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Управління соціального захисту населення по Хортицькому району Запорізької міської ради, в якому позивач просить суд:
-визнати протиправними бездіяльність відповідача щодо невиплати пенсії з 01 лютого 2018 року по 01 травня 2018 року ;
-зобов'язати відповідача виплатити заборгованість по виплаті пенсії.
В обґрунтування позову посилається на те, що позивач є внутрішньо переміщеною особою відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" про що йому було видано відповідну Довідку та отримує пенсію за віком. З лютого 2018 року відповідачем зупинено виплату належної позивачу пенсії у зв'язку із відсутністю інформації про реєстрацію в Єдиній базі даних внутрішньо переміщених осіб, отриманої від Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району. При цьому з 01.05.2018 позивачу була відновлена виплата пенсії, однак за період з лютого по квітень 2018 року позивач пенсію не отримав. З такими діями відповідача позивач не погоджується, вважає їх протиправними. Просить позов задовольнити.
Відповідач позов не визнає, з підстав викладених у письмовому відзиві (вх. №28013 від 10.09.2018), серед іншого посилається на інформацію отриману від Управління праці та соціального захисту населення про відсутність інформації щодо його реєстрації в Єдиній базі даних внутрішньо переміщених осіб. Після отримання 28.03.2018 відповідачем листа Управління соціального захисту від 20.03.2018 №02-09/2746 на підставі викладеної у листі інформації щодо наявності відомостей про реєстрацію в Єдиній базі даних внутрішньо переміщених осі, пенсійна виплата ОСОБА_1 була поновлена з 01.05.2018. При цьому пенсія за період з 01.02.2018 по 30.04.2018 буде виплачена після прийняття окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України у відповідності до пункту 15 Порядку затвердженого постановою №365. Просить відмовити у задоволенні позову.
Третьою особою не надано суду будь-яких пояснень по суті спору.
Ухвалою суду від 21.08.2018 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Згідно із пунктом 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Позивач, в зв'язку з переїздом, з квітня 2015 року перебуває на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Запоріжжя як внутрішньо переміщена особа згідно ст. 1 ЗУ "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" на підставі внесення її в реєстр внутрішньо переміщених осіб та довідки від 07.07.2017 р. № 0000044319 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Особам, які перебували на обліку, як одержувачі пенсій, зокрема, в окремих районах Донецької та Луганської областей, які тимчасово не контролюються українською владою, виплата пенсій на підконтрольній українській владі території здійснюється за умови реєстрації пенсіонерів, як внутрішньо переміщених осіб.
Забезпечення реалізації прав зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб, зокрема, на пенсійне забезпечення, визначається Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 № 1706 (далі - Закон 1706) та відповідними нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, які не визнані у встановленому законом порядку неконституційними, та не скасовані, тобто, вони є чинними.
З 01.02.2018 виплата пенсії позивачу зупинена.
Згідно Листа Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя від 02.08.2018 №10361/03 повідомлено, що з 01.02.2018 виплата пенсії ОСОБА_1 була призупинена у зв'язку з відсутністю інформації про реєстрацію в Єдиній базі до внутрішньо переміщених осіб, отриманої від управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району.
На підставі листа Управління соціального захисту від 20.03.2018 №02-09/2746, який надійшов на адресу управління 28.03.2018, щодо наявності інформації про реєстрацію в Єдиній базі даних внутрішньо переміщених осіб пенсійна виплата ОСОБА_1 поновлена з 01.05.2018.
Цим же листом повідомлено, що пенсійна виплата розпочата з травня поточного року, а пенсія за період з лютого по квітень 2018 буде виплачена після прийняття окремого порядку визначеного Кабінетом Міністрів України.
Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Поновлення виплати пенсій здійснюється відповідно до Порядку призначення (відновлення) соціальних - виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", на підставі рішення Комісії з питань щодо призначення/відновлення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених виконавчими органами рад.
Згідно п.18 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування повторне призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеній особі у разі їх припинення відповідно до підпункту 4 пункту 12 цього Порядку можливе лише через шість місяців після такого припинення і виконання всіх процедур, необхідних для їх призначення, передбачених законодавством.
Згідно статті 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Згідно абзацу 2 пункту 1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України N509, 01.10.2014, Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Згідно статті 5 Закону України N 1706-УП від 20.10.2014 "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Тобто, вказана Довідка є єдиним документом, який свідчить про місце знаходження внутрішньо переміщеної особи. При скасуванні вказаної довідки у цієї особи відсутні підстави для отримання пенсії та інших соціальних виплат за вказаною нею у заяві адресою, оскільки вона втрачає статус внутрішньо переміщеної особи.
Разом із тим, відповідачем не надано доказів скасування довідки позивача від 07.07.2017 р. № 0000044319 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати.
Системний аналіз зазначених вище норм свідчить про те, що припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняття пенсійним органом відповідного рішення і лише з підстав визначених ст. 49 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Між тим, рішення пенсійним органом щодо припинення виплати ОСОБА_1 пенсії не приймалося, зворотнього відповідачем не доведено.
Як встановлено судом, виплата пенсії позивачу призупинена з 01.02.2018 за результатами обміну з єдиною інформаційною базою даних внутрішньо переміщених осіб, наданою Управлінням праці та соціального захисту населення, у відповідності з постановою КМУ від 08.06.2016 № 365.
Водночас статтею 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" такої підстави для припинення виплати пенсії не встановлено.
Відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження наявності підстав, передбачених законом, для припинення позивачеві виплати пенсії, а тому суддя приходить до висновку, що дії відповідача щодо припинення позивачеві виплати пенсії є протиправними.
Також суд звертає увагу на пріоритетність застосування вимог ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а тому доводи відповідача щодо необхідності застосування норм постанов Кабінету Міністрів України є безпідставними.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також письмові доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Управління соціального захисту населення по Хортицькому району Запорізької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя щодо невилати пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2018 року по 01 травня 2018 року.
Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя виплатити заборгованість з виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2018 року по 01 травня 2018 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (69000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) сплачену суму судового збору в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя (69076, м.Запоріжжя, вул. Запорозького козацтва, б.25-а, код ЄДРПОУ 41248943).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається відповідно до ст.295-297 КАС України.
Рішення у повному обсязі виготовлено 22.10.2018.
Суддя Н.В.Стрельнікова