23 жовтня 2018 р.м. ХерсонСправа № 2140/1433/18
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Ковбій О.В.,
при секретарі: Васильєвій В.В.,
за участі представника позивача - Петрусенко З.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Херсонській області до Генічеської дослідної станції Державної установи Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України про повну заборону використання артезіанської свердловини на території пансіонату "Колос" у зв'язку з порушенням вимог законодавства в частині охорони та раціонального використання водних ресурсів,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просить застосувати заходи реагування до Генічеської дослідної станції Державної установи Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України (далі - ГДС ДУ ІЗК НААН України, відповідач), шляхом повної заборони використання артезіанської свердловини №7-707, яка розташована на території пансіонату "Колос" за адресою: вул. Набережна, 51, с. Генічеська Гірка, Генічеський район, Херсонська область, 75581 до усунення порушень.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що під час здійснення державного контролю державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Херсонської області виявлено порушення вимог природоохоронного законодавства в частині охорони атмосферного повітря.
На момент перевірки пансіонату «Колос», що входить до складу Генічеської дослідної станції Державної установи Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України, відсутній дозвіл на спеціальне водокористування, забір підземної води здійснюється без відповідного дозволу, що позбавляє права суб'єкта господарювання на подальшу експлуатацію артезіанської свердловини №7-707, розташованої на території пансіонату "Колос" за адресою: вул. Набережна, 51, с. Генічеська Гірка, Генічеський район, Херсонська область, 75581 до усунення порушень.
Ухвалою суду від 25.07.2018 року вказана заява була залишена без руху, позивачу надано строк на усунення недоліків.
08.08.2018 року недоліки позовної заяви були усунуті позивачем.
Ухвалою суду від 13.08.2018 року провадження у справі відкрито, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін. Судове засідання призначено на 16.10.2018 року.
16.10.2018 року розгляд справи відкладено для надання можливості представнику позивача прийняти участь в судовому розгляді.
22.10.2018 року до суду надійшов відзив відповідача, у якому останній проти задоволення позову заперечує, з огляду на наступне.
Так відповідач зазначає, що база відпочинку «Колос» працює з 01.07.2018 року по 27.08.2018 року.
Забір води з вересня по червень не здійснюється, оскільки всі споруди перебувають на консервації. Забір води в інший період здійснювався в наступних об'ємах: травень - 0,1 тис. куб. м; червень - 0,1 тис. куб. м; липень - 0,3 тис. куб. м; серпень - 0,3 тис. куб. м.
Окрім зазначеного, наразі, Генічеська дослідна станція Державної установи Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України отримала дозвіл на спеціальне водокористування №810/ХС/499-18 від 04.09.2018 року.
Також, 22.10.2018 року від відповідача надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача.
В судове засідання, призначене на 23.10.2018 року з'явився представник позивача.
На задоволенні позову наполягав з підстав, викладених в позовній заяві.
Заслухавши представника позивача та дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
Генічеська дослідна станція Державної установи Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України є юридичною особою основними видами економічної діяльності якої є:
- 01.11 вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур;
- 01.46 розведення свиней;
- 01.47 розведення свійської птиці;
- 01.50 змішане сільське господарство;
- 55.90 діяльність інших засобів тимчасового розміщування;
- 72.19 дослідження й експериментальні розробки у сфері інших природничих і технічних наук.
Згідно довідки №85 від 03.07.2018 року Генічеської дослідної станції Державної установи Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України оздоровчий комплекс «Колос» є підрозділом дослідної станції.
З 02.07.2018 року по 05.07.2018 року Державною екологічною інспекцію у Херсонській області перевірено Генічеську дослідну станцію Державної установи Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
За результатами перевірки складено акт № 02-11/363/18.
Перевіркою встановлено ряд порушень (усього 6 пунктів згідно акту), повний перелік яких суд вважає наводити недоцільним, оскільки підставою для звернення позивача до суду, відповідно змісту позову, стало лише відсутність у відповідача дозволу на спеціальне водокористування.
Так перевіркою встановлено, що у відповідача відсутній дозвіл на спеціальне водокористування, що позбавляє права суб'єкта господарювання на подальшу експлуатацію артезіанської свердловини №7-707, розташованої на території пансіонату «Колос» за адресою: вул. Набережна, 51, с. Генічеська Гірка, Генічеський район, Херсонська область, 75581, до усунення порушень.
З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Генічеською дослідною станцією Державної установи Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України, Державною екологічною інспекцією у Херсонській області винесено припис № 02-11/363/18 від 05.07.2018 року.
У зв'язку з виявленими порушеннями природоохоронного законодавства Державна екологічна інспекція у Херсонській області звернулась до суду з позовом щодо застосування до відповідача заходів реагування шляхом повної заборони використання артезіанської свердловини №7-707, яка розташована на території пансіонату "Колос" за адресою: вул. Набережна, 51, с. Генічеська Гірка, Генічеський район, Херсонська область, 75581, до усунення порушень.
З метою підтвердження усунення виявлених порушень, відповідачем суду надано копію отриманого дозволу на спеціальне водокористування від 04.09.2018 року №810/ХС/499-18.
Окрім цього відповідачем додано копію журналу обліку споживання води водовимірювальними приладами та пристроями артезіанської свердловини форми ПОД-11, з якого вбачається, що ГДС ДУ ІЗК НААН України у період часу з 01.10.2017 року по 02.07.2018 року забір води з артезіанської свердловини №7-707 не здійснювало.
У період з 03.07.2018 року по 26.08.2018 року здійснювало забір у межах до 5 куб. м на добу.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Відповідно до положень частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року № 877-V (надалі - Закон №877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Державна екологічна інспекція у Херсонській області діє відповідно до Положення про державну екологічну інспекцію в АРК, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11.08.2017 року №312.
Відповідно до ч.1 ст.48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Згідно п.9 ст. 44 та ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється лише за наявності дозволу.
Однак, згідно положень вже наведеної статті 48 Водного кодексу України не належать до спеціального водокористування, зокрема, забір та/або використання води в об'ємі до 5 кубічних метрів на добу, крім тієї, що використовується для виробництва (входить до складу) напоїв та фасованої питної води.
Як встановлено судом з наданої копії витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №1003033572, наявного в матеріалах справи та не заперечується позивачем в позовній заяві та в акті перевірки №02-11/363/18, відповідачем діяльності з виробництва напоїв та фасованої питної води не здійснюється.
З урахуванням вказаного та того, що згідно наданої відповідачем інформації з журналу, порушень ведення якого позивачем під час перевірки не встановлено (т.с.1 а.с. 9), споживання води з артезіанської свердловини здійснюється ним в межах 5 куб. м на добу, слід дійти висновку, що зазначений водозабір не підпадає під визначення поняття спеціального водокористування, наведеного в ст. 48 Водного кодексу України, отже й обов'язку щодо отримання відповідного дозволу в період 01.10.2018 року по 05.07.2018 року у відповідача не було.
Таким чином, висновки Державної екологічної інспекції у Херсонській області про самовільне водокористування у вказаний період є передчасними.
Згідно ч. 7 ст. 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Частиною 4 статті 4 Закону № 877-V визначено, що виключно законами встановлюються вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності.
Право на звернення до суду виникає у органу державного нагляду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, та за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг.
При цьому, виходячи з системного аналізу положень Закону України "Про охорону праці" та Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", застосування судом заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) обумовлено встановленням порушення вимог природоохоронного законодавства, що створює загрозу життю та здоров'ю людей.
В такому разі тягар доказування наявності загрози життю та здоров'ю у зв'язку з порушенням вимог природоохоронного законодавства повністю покладається на орган державного нагляду.
Як на підставу для вжиття заходів реагування позивач посилається на факт виявлення порушень природоохоронного законодавства ГДС ДУ ІЗК НААН України, які відображено в акті перевірки, між тим, позивачем не надано достатніх та об'єктивних доказів на користь існування реальної загрози життю та здоров'ю людей та ймовірності настання негативних наслідків в разі невжиття заходів реагування. Не пояснено також позивачем, в чому саме полягає загроза життю та здоров'ю людей при подальшій експлуатації відповідачем артезіанської свердловини №7-707, не розкрито змісту того, що конкретно може статися в разі невжиття заходів реагування відносно відповідача.
Відтак суд вважає, що позивачем не підтверджено факту наявності реальної загрози життю та здоров'ю людей при експлуатації артезіанської свердловини.
Окрім зазначеного суд також вважає визначальним те, що, наразі, відповідачем отримано дозвіл на спеціальне водокористування від 04.09.2018 року №810/ХС/499-18, яким надано дозвіл на забір води з підземних джерел з використанням артезіанської свердловини №7-707, розташованої на території с. Генічеська Гірка, Генічеського району, Херсонської області (басейн річок Приазов'я).
Тобто, відповідачем на даний час в добровільному порядку усунуто порушення виявлені позивачем під час перевірки та заявлені ним як підстава для даного позову.
Відтак суд вважає, що на момент розгляду справи, підстави для заборони відповідачу використовувати артезіанську свердловину відсутні, оскільки відповідачем вжиті необхідні заходи щодо усунення порушення вимог природоохоронного законодавства, які було виявлено під час проведення перевірки, а позивачем не доведено суду факту наявності реальної загрози життю та здоров'ю людей, у зв'язку з чим, в задоволенні позовних вимог Державної екологічної інспекції у Херсонській області необхідно відмовити.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції,який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 26 жовтня 2018 р.
Суддя Ковбій О.В.
кат. 5.1.2