09 жовтня 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/2623/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Удовіченка С.О.,
за участю:
секретаря судового засідання - Кисличенко О.В.
позивача - ОСОБА_1,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Полтавського комунального автотранспортного підприємства 1628 до Управління держпраці у Полтавській області про скасування постанови,-
30 липня 2018 року Полтавське комунальне автотранспортне підприємство 1628 звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління держпраці у Полтавській області про скасування постанови про накладення штрафу №ПЛ1344/168/АВ/П/ПТ/ТД-ФС від 19 липня 2018 року.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17 серпня 2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.
В обгрунтування позовної заяви зазначено, що постанова Управління Держпраці у Полтавській області винесена протиправно, оскільки позивач не допускав порушення трудового законодавства. Обсяг та вид робіт наданих громадянами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 повністю відповідав цивільно-правовим угодам. На даних осіб не розповсюджувалися правила внутрішнього трудового розпорядку. Виконавці самостійно й на власний ризик організовували виконання угоди у відповідності до її умов та вимог цивільного законодавства. Виконавці не мали права на одержання допомоги із соціального страхування, інших соціально-трудових гарантій та пільг тощо.
27 серпня 2018 року Полтавським комунальним автотранспортним підприємством 1628 подано до суду заяву про забезпечення позову за результатами розгляду якої ухвалою суду від 28 серпня 2018 року відмовлено у її задоволенні.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
06 вересня 2018 року до суду надійшов відзив Управління держпраці у Полтавській області на позовну заяву. У відзиві відповідач зазначив, що за результатами інспекційного відвідування встановлено порушення Полтавським комунальним автотранспортним підприємством 1628 частини третьої статті 24 Кодексу законів про працю України, щодо допущення працівників до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням керівника.
Представник відповідача у судове засідання призначене на 08 жовтня 2018 року не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується розпискою про вручення повістки (а.с. 108).
Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причини неявки.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе розглядати справу за даної явки.
Дослідивши матеріали позовної заяви, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
Судом встановлено, що у період із 23 червня 2018 року по 09 липня 2018 року інспектором праці ОСОБА_4, відповідно до статті 259 Кодексу законів про працю України, частини третьої статті 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", пунктів 19, 31 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року №295, у присутності головного бухгалтера ОСОБА_5 проведено інспекційне відвідування Полтавського комунального автотранспортного підприємства 1628 (м.Полтава, вул.Кагамлика, 84).
За результатами інспекційного відвідування 09 липня 2018 року головним державним інспектором Управління держпраці у Полтавській області ОСОБА_4 складено Акт інспекційного відвідування (невиїзного інспектування) юридичної особи, яка використовує найману працю №ПЛ1344/168/АВ (а.с. 75-84).
Згідно висновків вищевказаного Акту в ході проведення інспекційного відвідування адміністрацією підприємства надано цивільно-правову угоду №3 від 17 травня 2018 року, укладену між Полтавським КАТП 1628 та гр. ОСОБА_6. Строк дії угоди з 17 травня 2018 року по 16 листопада 2018 року. Дослідивши графіки роботи працівників міського звалища, зливної станції та ловці б/тварин на травень-червень 2018 року, затверджені начальником КАТП 1628 ОСОБА_7, встановлено, що проти прізвища ОСОБА_2 17 травня 2018 року, 21 травня 2018 року, 25 травня 2018 року, 29 травня 2018 року, 03 червня 2018 року, 08 червня 2018 року, 11 червня 2018 року, 15 червня 2018 року, 19 червня 2018 року, 23 червня 2018 року, 27 червня 2018 року значиться позначка "15" год., 18 травня 2018 року, 22 травня 2018 року, 26 травня 2018 року, 30 травня 2018 року, 04 червня 2018 року, 08 червня 2018 року, 12 червня 2018 року, 16 червня 2018 року, 20 червня 2018року, 24 червня 2018 року, 28 червня 2018 року значиться позначка "7" год. Згідно акту приймання-передачі виконаних робіт (надання послуг) від 01 червня 2018 року вартість послуг гр. ОСОБА_2 за звітний місяць травень 2018 року становить 698,06 грн. та відповідно до акту приймання-передачі від 30 червня 2018 року вартість послуг гр.ОСОБА_2 за звітний місяць червень 2018 року - 3191,14 грн. Також в ході проведення інспекційного відвідування адміністрацією підприємства надано цивільно-правову угоду №2 від 26 квітня 2018 року, укладену з гр. ОСОБА_8 (термін дії угоди з 26 квітня 2018 року до 25 жовтня 2018 року). Як свідчать графіки роботи за травень-червень 2018 року проти прізвища ОСОБА_8 01 травня 2018 року, 05 травня 2018 року, 09 травня 2018 року, 13 травня 2018 року, 17 травня 2018 року, 21 травня 2018 року, 25 травня 2018 року, 29 травня 2018 року, 02 червня 2018 року, 06 червня 2018 року, 10 червня 2018 року, 14 червня 2018 року, 18 червня 2018 року, 22 червня 2018 року, 26 червня 2018 року, 30 червня 2018 року значиться "7" год., 04 травня 2018 року, 08 травня 2018 року, 12 травня 2018 року, 16 травня 2018 року, 20 травня 2018 року, 24 травня 2018 року, 28 травня 2018 року, 01 червня 2018 року, 05 червня 2018 року, 09 червня 2018 року, 13 червня 2018 року, 17 червня 2018 року, 21 червня 2018 року, 25 червня 2018 року, 29 червня 2018 року значиться позначка "15" год. Основною ознакою, що відрізняє цивільно-правові відносини від трудових, є те, що трудовим законодавством регулюється процес організації трудової діяльності. За цивільно-правовим договором процес організації трудової діяльності залишається за його межами, метою договору є отримання певного матеріального результату. Виконавець, який працює за цивільно-правовим договором, на відміну від працівника, який виконує роботу відповідно до трудового договору, не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, він сам організовує свою роботу і виконує її на власний ризик. Тобто, предметом цивільно-правових договорів є результати праці, який підлягає вимірюванню у конкретних фізичних величинах, а не процесом роботи. Враховуючи зазначене, відносини за цивільно-правовими угодами, укладеними КАТП 1628 з громадянами ОСОБА_9 та ОСОБА_8 фактично є трудовими.
19 липня 2018 року заступником начальника Управління Держпраці у Полтавській області ОСОБА_10 винесено постанову №ПЛ1344/168/АВ/П/ПТ/ТД-ДФ про накладення на Полтавське КАТП 1628 штрафу у розмірі 223380 грн. (а.с. 91-92).
Позивач не погоджуючись із застосуванням до нього штрафу, на підставі висновків Акту інспекційного відвідування (невиїзного інспектування) юридичної особи, яка використовує найману працю №ПЛ1344/168/АВ від 09 липня 2018 року, звернувся до суду із вимогою скасувати постанову №ПЛ1344/168/АВ/П/ПТ/ТД-ДФ про накладення на Полтавське КАТП 1628 штрафу у розмірі 223380 грн.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
За приписами частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, судом встановлено наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №100 "Про утворення територіальних органів Державної служби з питань праці та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" утворено Державну службу України з питань праці, реорганізувавши шляхом злиття територіальні органи Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки і Державної інспекції з питань праці.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 року №929-р "Питання Державної служби з питань праці" на Державну службу України з питань праці покладено здійснення функцій і повноважень Державної інспекції з питань праці, що припиняється.
Положення про Державну службу України з питань праці затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №96 (далі - Положення).
Відповідно до пункту 1 вказаного Положення Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
За приписами підпункту 9 пункту 4 Положення, Держпраці відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за дотриманням вимог законодавства про працю, зайнятість населення в частині дотримання прав громадян під час прийому на роботу та працівників під час звільнення з роботи; використання праці іноземців та осіб без громадянства; наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця; дотримання прав і гарантій стосовно працевлаштування громадян, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню; провадження діяльності з надання послуг з посередництва та працевлаштування.
Підпунктом 54 пункту 4 Положення передбачено, що Державна служба України з питань праці має право накладати у випадках, передбачених законом, штрафи за порушення законодавства, невиконання розпоряджень посадових осіб Держпраці.
Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (пункт 7 Положення).
В цьому випадку Управління Держпраці у Полтавській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці.
Визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (включаючи їх структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року №295.
Механізм накладення на суб'єктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, передбачених частиною другою статті 265 Кодексу законів про працю України та частинами другою - сьомою статті 53 Закону України "Про зайнятість населення" визначається Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2013 року №509 (далі - Порядок).
У відповідності до пункту 2 Порядку штрафи накладаються Головою Держпраці, його заступниками, начальниками управлінь і відділів Держпраці та їх заступниками (з питань, що належать до їх компетенції), начальниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками (далі - уповноважені посадові особи).
У відповідності до пункту 3 Порядку уповноважена посадова особа не пізніше ніж через 10 днів з дати складання акта приймає рішення щодо розгляду справи про накладення штрафу (далі - справа).
Правові засади і гарантії здійснення громадянами України права розпоряджатися своїми здібностями до продуктивної і творчої праці визначено Кодексом законів про працю України.
Відповідно до частини другої статті Кодексом законів про працю України, працівники реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою.
Частиною першою статті 3 Кодексом законів про працю України передбачено, що законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.
Статтею 4 Кодексом законів про працю України визначено, що законодавство про працю складається з Кодексу законів про працю України та інших актів законодавства України, прийнятих відповідно до нього.
У відповідності до статті 21 Кодексом законів про працю України, трудовий договір - це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачене законодавством, колективним договором або угодою сторін.
Особливою формою трудового договору є контракт, в якому строк його дії, права, обов'язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін. Сфера застосування контракту визначається законами України.
Фактичний допуск до роботи вважається укладенням трудового договору незалежно від того, чи було прийняття на роботу належним чином оформлене, якщо робота провадилась за розпорядженням чи з відома роботодавця.
Статтею 24 Кодексом законів про працю України передбачено, що трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі. Додержання письмової форми є обов'язковим: 1) при організованому наборі працівників; 2) при укладенні трудового договору про роботу в районах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров'я; 3) при укладенні контракту; 4) у випадках, коли працівник наполягає на укладенні трудового договору у письмовій формі; 5) при укладенні трудового договору з неповнолітнім (стаття 187 цього Кодексу); 6) при укладенні трудового договору з фізичною особою; 7) в інших випадках, передбачених законодавством України.
При укладенні трудового договору громадянин зобов'язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку, а у випадках, передбачених законодавством, - також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров'я та інші документи.
Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Трудовий договір може бути: 1) безстроковим, що укладається на невизначений строк; 2) на визначений строк, встановлений за погодженням сторін; 3) таким, що укладається на час виконання певної роботи. Строковий трудовий договір укладається у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами (стаття 23 Кодексом законів про працю України).
Основною ознакою, що відрізняє цивільні відносини від трудових, є те, що трудовим законодавством регулюється процес організації трудової діяльності. За цивільно-правовим договором процес організації трудової діяльності залишається за його межами, метою договору є отримання певного матеріального результату.
Виконавець, який працює за цивільно-правовим договором, на відміну від працівника, який виконує роботу відповідно до трудового договору, не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, хоча і може бути з ними ознайомлений, він сам організовує свою роботу і виконує її на власний ризик, працівник не зараховується до штату установи (організації), не вноситься запис до трудової книжки та не видається розпорядчий документ про прийом його на роботу на певну посаду.
Таким чином трудовий договір - це угода щодо здійснення і забезпечення трудової функції. За трудовим договором працівник зобов'язаний виконувати не якусь індивідуально-визначену роботу, а роботу з визначеної однієї або кількох професій, спеціальностей, посади відповідної кваліфікації, виконувати визначену трудову функцію в діяльності підприємства. Після закінчення виконання визначеного завдання трудова діяльність не припиняється. Предметом трудового договору є власне праця працівника в процесі виробництва, тоді як предметом договору цивільно-правового характеру є виконання його стороною певного визначеного обсягу робіт.
Судом встановлено, що 26 квітня 2018 року між Полтавським КАТП 1628 (замовник) та гр. ОСОБА_8 (виконавець) укладено цивільно-правову угоду №2 (а.с. 26-27).
За умовами даної угоди замовник доручає, а виконавець бере на себе зобов'язання виконати такі роботи (надати послуги): - керівництво та організація розвантаження відходів на робочій карті; забезпечення відсутності сторонніх осіб та транспортних засобів в зоні роботи сміттєвозів та бульдозерної техніки; нагляд за пожежною безпекою в робочій зоні та своєчасного сповіщення начальника міського звалища (чергового механіка з випуску) про необхідність направлення поливо-мийної машини для ліквідації виниклої пожежі чи виклику служби ДСНС; інші доручення, які стосуються утримання об'єкту видалення відходів (прибирання, заготівля дров, прибирання прилеглої території до міського звалища території). Строк дії угоди з 26 квітня 2018 року до 25 жовтня 2018 року. Замовник зобов'язується своєчасно прийняти й оплатити виконану виконавцем роботу. Виконавець виконує роботу за цією угодою самостійно та не має права залучати третіх осіб (субпідрядників) інакше ніж, як за погодженням із замовником. За виконану роботу замовник сплачує виконавцеві винагороду у розмірі 22338 грн.. Підставою для підписання документа, який підтверджує виконання робіт виконавцем за цією угодою є підписаний акт приймання виконаних робіт / наданих послуг / на об'єкті. На виконавця не розповсюджуються правила внутрішнього трудового розпорядку замовника. Виконавець самостійно й на власний ризик організує виконання цієї угоди у відповідності до її умов та вимог цивільного законодавства. Виконавець не має права на одержання допомоги із соціального страхування, інших соціально-трудових гарантій та пільг, не сплачує страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.
01 травня 2018 року між Полтавським КАТП 1628 та гр. ОСОБА_8 підписано Акт приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг) за договором №2 про надання послуг від 26 квітня 2018 року (а.с. 72).
Згідно вказаного Акту - послуги надані виконавцем у встановлений термін, у повному обсязі. У замовника претензій до обсягу та якості виконаних робіт (наданих послуг) немає. Акт є підставою для розрахунку, порядок якого визначений у договорі.
01 травня 2018 року та 30 червня 2018 року між сторонами підписано аналогічні за змістом Акти приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг) за договором №2 про надання послуг від 26 квітня 2018 року (а.с. 73-74).
17 травня 2018 року між Полтавським КАТП 1628 (замовник) та гр.ОСОБА_2 (виконавець) укладено цивільно-правову угоду №3 (а.с. 56).
За умовами угоди замовник доручає, а виконавець бере на себе зобов'язання виконати такі роботи (надати послуги): - здійснення сторожування території міського звалища (с.Макухівка) в районі контрольно-пропускного пункту та території звалища. Строк дії угоди з 17 травня 2018 року по 16 листопада 2018 року. Замовник зобов'язується своєчасно прийняти й оплатити виконану виконавцем роботу. Виконавець виконує роботу за цією угодою самостійно та не має права залучати третіх осіб (субпідрядників) інакше ніж, як за погодженням із замовником. За виконану роботу замовник сплачує виконавцеві винагороду у розмірі 22338 грн. Підставою для підписання документа, який підтверджує виконання робіт виконавцем за цією угодою є підписаний акт приймання виконаних робіт / наданих послуг / на об'єкті. На виконавця не розповсюджуються правила внутрішнього трудового розпорядку замовника. Виконавець самостійно й на власний ризик організує виконання цієї угоди у відповідності до її умов та вимог цивільного законодавства. Виконавець не має права на одержання допомоги із соціального страхування, інших соціально-трудових гарантій та пільг, не сплачує страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.
01 червня 2018 року та 30 червня 2018 року між сторонами підписано Акти приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг) за договором №3 про надання послуг від 26 квітня 2018 року (а.с. 68-69).
Згідно вказаних Актів - послуги надані виконавцем у встановлений термін, у повному обсязі. У замовника претензій до обсягу та якості виконаних робіт (наданих послуг) немає. Акти є підставою для розрахунку, порядок якого визначений у договорі.
Відповідно до норм Цивільного кодексу України діє принцип свободи договору.
Згідно із статтею 6 Цивільного кодексу України, сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства. Сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільного законодавства, свої відносини, які не врегульовані цими актами. Сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд. Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Відповідно до частини першої статті 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтею 627 Цивільного кодексу України встановлено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідачем суду не надано доказів наявності законодавчо визначеної заборони позивачу щодо укладення вищезазначених договорів.
Враховуючи викладене, суд не вбачає в діях позивача щодо укладення з громадянами ОСОБА_2 та ОСОБА_8 договорів на виконання послуг порушення чинного законодавства України.
Відповідно до статті 901 Цивільного кодексу України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Згідно із статтями 902-903 Цивільного кодексу України, виконавець повинен надати послугу особисто. У випадках, встановлених договором, виконавець має право покласти виконання договору про надання послуг на іншу особу, залишаючись відповідальним в повному обсязі перед замовником за порушення договору. Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Враховуючи наведені норми, суд дійшов висновку, що сторони, підписавши цивільно-правові договори, дійшли згоди щодо всіх його істотних умов, які не суперечать нормам чинного законодавства України, що відображено у відповідних договорах.
Доказів визнання недійними цивільно-правових угод відповідачем не надано. Крім цього, доказів про звернення ОСОБА_2 та ОСОБА_8 до позивача із заявою про укладення трудових договорів або прийняття на роботу у спірному періоді - відсутні.
При цьому жодним законом не передбачено право органу Держпраці самостійно, в позасудовому порядку, визнавати нікчемними правочини.
Щодо посилань відповідача стосовно того, що ОСОБА_2 та ОСОБА_8 включено до графіків роботи працівників, суд вважає за необхідне зазначити, що за умовами цивільно-правових угод на даних осіб не розповсюджувалися правила внутрішнього трудового розпорядку КАТП 1628, а включення їх до графіків ніяким чином не вплинуло на кінцевий результат наданих послуг, за яким складено Акти приймання-передачі виконаних робіт.
При цьому факт надання послуг підтверджується саме підписанням Актів приймання-передачі виконаних робі, що прямо обумовлено в цивільно-правових угодах.
В той час, суд звертає увагу, що пунктом 11 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю №295 визначені права посадових осіб інспекторів праці під час здійснення інспекційних відвідувань, при цьому, згідно з цього переліку, інспектори праці не наділені повноваженнями тлумачити на власний розсуд характер правовідносин між сторонами цивільно-правового договору.
Відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач у ході розгляду справи не довів, що приймаючи оскаржувану постанову про накладення штрафу він діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За викладених обставин, оскільки під час розгляду справи суд дійшов висновку, що підприємством не було порушено частину третю статті 24 Кодексу законів про працю України, позовні вимоги є правомірними і підлягають задоволенню.
Згідно пункту 2 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного та керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позов Полтавського комунального автотранспортного підприємства 1628 (код ЄДРПОУ 03351823, адреса місцезнаходження: вул. Кагамлика, 84, м.Полтава, 36008) до Управління держпраці у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39777136, адреса місцезнаходження: вул. Пушкіна, 119, м.Полтава, 36014) про скасування постанови - задовольнити.
Позов Полтавського комунального автотранспортного підприємства 1628 до Управління держпраці у Полтавській області про скасування постанови - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Управління держпраці у Полтавській області №ПЛ1344/168/АВ/П/ПТ/ТД-ФС від 19 липня 2018 року про накладення штрафу в розмірі 223380 грн.
Стягнути на користь Полтавського комунального автотранспортного підприємства 1628 (код ЄДРПОУ 03351823, адреса місцезнаходження: вул. Кагамлика, 84, м.Полтава, 36008) за рахунок бюджетних асигнувань Управління держпраці у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39777136, адреса місцезнаходження: вул. Пушкіна, 119, м.Полтава, 36014) судові витрати понесені у зв'язку зі сплатою судового збору у розмірі 3350,70 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подається учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Повне рішення складено 10 жовтня 2018 року.
Суддя ОСОБА_11